NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 15:09

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 10, Monday, 10:57 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
fejes wrote:
Szerintem használd a Google-t: a functional linguisticsre rengeteg lapot kidob. Egyébként én úgy tudom, hogy az ilyen nyelvészet nem a nyelévi szerkezetekből indul ki, hanem azt nézi meg, hogy egy-egy jelentésviszonyt (pl. idő, birtoklás, tagadás stb.) hogy fejez ki egy-egy nyelv -- pontosabban ennek inkább a nyelvek összevetésénél, a kontrsztív nyelvvizsgálatnál (ami jól jön a nyelvoktatásnál) vagy a tipológiában van szerepe.


Ez erősen iskolafüggő, mondjuk Greenbergre (bár ő nem igazán funkcionális, de annál tipológiább :D), Givónra vagy Bybee-ra lehet igaz, de Lakoffra és követőire már nem feltétlenül.
Viszont közben eszembe jutott, hogy Ladányi Máriának van egy cikke, amiben röviden összefoglalja, hogy miben különböznek a funkcionális iskolák a strukturalista iskoláktól.

De nem tudom, hogy Soget érdekli-e még a téma? :?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 10, Monday, 10:20 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Szerintem használd a Google-t: a functional linguisticsre rengeteg lapot kidob. Egyébként én úgy tudom, hogy az ilyen nyelvészet nem a nyelévi szerkezetekből indul ki, hanem azt nézi meg, hogy egy-egy jelentésviszonyt (pl. idő, birtoklás, tagadás stb.) hogy fejez ki egy-egy nyelv -- pontosabban ennek inkább a nyelvek összevetésénél, a kontrsztív nyelvvizsgálatnál (ami jól jön a nyelvoktatásnál) vagy a tipológiában van szerepe.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. October 21, Friday, 17:58 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
soge wrote:
A bázis az alap, a kályha, a kiindulás, nem tudom még milyen metaforákkal kellene leírnom, az kellene nekem. Amiben benne van, hoyg mitől funkcionális, meg ilyesmi. Amit írtál azt köszi, majd megnézem.

g


Be kell vallanom, nem tudok olyan nagyobb munkáról, ami ilyen általános bevezetőül szolgálna (csak konkrét iskolákhoz), de küldök neked egy De Lancey előadást, ami érinti az alaptézisek jelentős részét.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. October 21, Friday, 13:48 
Offline

Joined: 2005. October 6, Thursday, 6:12
Posts: 12
A bázis az alap, a kályha, a kiindulás, nem tudom még milyen metaforákkal kellene leírnom, az kellene nekem. Amiben benne van, hoyg mitől funkcionális, meg ilyesmi. Amit írtál azt köszi, majd megnézem.

g


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Funkcionális nyelvészet
PostPosted: 2005. October 21, Friday, 12:37 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
soge wrote:
Minden, ami alapvető a funkcionális nyelvészetről érdekelne. Az alapvető szónak abban az értelmében is, hogy 'lefekteti az alapokat'. Elsősorban a szemantika érdekelne. Már ha létezik egyáltalán ilyesmi.

sg


A funkcionális nyelvészet is iskolákra bomlik, tehát nem ártana valami kezdeti irányt megjelölni, hogy merre szeretnél indulni. Ha pl. - mintegy véletlenül:) - a kognitív nyelvészet érdekel, akkor ajánlom figyelmedbe W. Croft - D. A. Cruse: Cognitive Linguistics (Cambridge, 2004) c. könyvét.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Funkcionális nyelvészet
PostPosted: 2005. October 21, Friday, 9:24 
Offline

Joined: 2005. October 6, Thursday, 6:12
Posts: 12
Minden, ami alapvető a funkcionális nyelvészetről érdekelne. Az alapvető szónak abban az értelmében is, hogy 'lefekteti az alapokat'. Elsősorban a szemantika érdekelne. Már ha létezik egyáltalán ilyesmi.

sg


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group