NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 29, Friday, 6:09

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 192 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Next
Author Message
 Post subject: Re: Nyelvészet a médiában
PostPosted: 2009. March 15, Sunday, 20:50 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Szósz

Hát, nem tudom, ki hogy van vele. Szerintem ócska kis értelmiségi maszturbálás volt, milyen jó fejek és okosak vagyunk, miközben tanulni sokat nem lehetett belőle, de elég pontatlan információk is elhangoztak.

Nem állítom, hogy nem voltak szórakoztató részei, de nagyrészt igen erőltetett volt. Pl. egyáltalán nem volt igazio vetélkedés, a vetélkedő formája egyáltalán nem illik rá. Sajnálom, mert egyébként olyan szereplők voltak, akikkel sokkal többet ki lehetett volna hozni (igaz, nem biztos, hogy így együtt), de a koncepció nagyon nem működik.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészet a médiában
PostPosted: 2009. March 11, Wednesday, 1:10 
Offline

Joined: 2006. February 16, Thursday, 17:02
Posts: 160
Location: Budapest, ELTE BTK
kalman wrote:
Egyébként én ezt egy közérthető példának szántam arra, hogy mit jelent megérteni egy szöveget. A mai nyelvtechnológia a közelébe sincs annak, amit megértésnek lehet nevezni (és nagyrészt nem is arra halad sztem), még ha klasszifikálni (pl. spamet detektálni) egyre jobban tudnak is.


Ok, az világos, hogy megérteni nem tud a számítógép, de csomó feladatot megold máshogy, csak ezt pont nem.
Csak valamiért nekem ez a feladat hangzott pont tipikusan olyannak, amit egy számítógépnek meg kéne tudnia oldani.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészet a médiában
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 18:24 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
R_Gabor wrote:
Annak mindenesetre utána fogok kérdezni, hogy milyen eredmények vannak ezzel a feladattal kapcsolatban, bár mostmár nem lepődnék meg, ha épp a fenti aggályok miatt nem is foglalkoztak volna ezzel behatóbban.
De, foglalkoztak vele, én voltam egy projektben, ahol ez lett volna a cél, akkor utánanéztünk. Csapnivalóak voltak az eredmények. Persze azóta eltelt már egy csomó idő.
Egyébként én ezt egy közérthető példának szántam arra, hogy mit jelent megérteni egy szöveget. A mai nyelvtechnológia a közelébe sincs annak, amit megértésnek lehet nevezni (és nagyrészt nem is arra halad sztem), még ha klasszifikálni (pl. spamet detektálni) egyre jobban tudnak is.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészet a médiában
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 1:28 
Offline

Joined: 2006. February 16, Thursday, 17:02
Posts: 160
Location: Budapest, ELTE BTK
Igen, valójában nem is világos a feladat, amennyiben a júzerek maguk sem tudják megkülönböztetni a reklámcélú oldalt a valóban informatívtól. Viszont ha nem lehet a feladatot objektíven leírni, legalábbis olyan értelemben objektív döntéssé formálni, hogy az emberek jelentős százaléka ugyanúgy klasszifikálja az oldalakat, akkor viszont ez a feladat szerintem nem jó példa arra, amire kalman felhozta, hogy a számítógép mi mindenre nem képes, amire az ember igen. Annak mindenesetre utána fogok kérdezni, hogy milyen eredmények vannak ezzel a feladattal kapcsolatban, bár mostmár nem lepődnék meg, ha épp a fenti aggályok miatt nem is foglalkoztak volna ezzel behatóbban.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészet a médiában
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 0:46 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
Én azt tapasztaltam, hogy csak emberi értelemmel tudjuk egyelőre a kettőt megkülönböztetni.


Te lehet, de a megcélzott rétegek nem, ettől működik.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészet a médiában
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 0:21 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Az nem lehet benne nemes egyszerűséggel, hogy a reklámoldalon sokkal több a link (amik ráadásul sokszor nyilván feketelistázott oldalakra visznek), mint egy ismeretterjesztő cikkben?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészet a médiában
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 0:07 
Offline

Joined: 2007. November 15, Thursday, 9:41
Posts: 25
R_Gabor wrote:
Egyébként ez semmire nem érv, de beírtam kapásból három-négy betegségnevet a google-ba és az első 5 találat közt gyakorlatilag sose volt reklámcélú.


Viszont, ha gyógyszernevet írsz be, akkor elenyésző az esély, hogy ne reklámot/vásárlási lehetőséget hanem hasznos infot kapj vissza a guglitól. aspirin (egy wiki cikk), zyrtec, nospa, daedalon. (vicces, amikor dedalonként írtam be, ez az oldal jött be, ami még messze a leghasznosabbnak tűnt.) A kereskedők meg a gyártók nagyon durva SEO-t nyomnak, úgy tűnik. Ráadásul ha hozzáteszel egy "info" kulcsszót, lényegében ugyanazok az oldalak jönnek be, gyógyszernév + "problems"-re is jópár buy XY link jön be...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészet a médiában
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 0:01 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
R_Gabor wrote:
Utánanézek majd, nem tudok most mondani ilyet. De nagyon furcsa számomra, ha nincs ilyen: a gmail spam-szűrő is tökhatékony például és tudtommal nem azon jegyek alapján, amiket csak email-ek esetében értelmezhetünk. És ott is próbálnak olyan spam-et írni, ami pont úgy néz ki, mint egy személyes email.


Szerintem is vannak releváns különbségek. Én például úgy gondolnám, hogy ismeretterjesztő cikkekben lényegesen kevesebbszer fordul elő konkrét márkanév, mint egy (akár bújtatott) reklámban. Itt mindenekelőtt az új márkanevekre kell gondolni elsősorban, nem annyira pl. az Aspirinre, ami már-már köznevesült láz- és fájdalomcsillapító. Ezenkívül egy reklámban valószínűleg van valami utalás arra is, hogy a termék olcsó vagy elérhető árú, illetve hol kereshető. Persze vannak olyan írások is, amik egyszerűen azáltal reklámoznak, hogy eszünkbe juttatják az adott jól ismert hatóanyagot. Tekintve viszont, hogy a piacon levő gyógyszerek túlnyomó többsége semmi más, mint néhány alaphatóanyag egymással és különböző segédanyagokkal való kombinációja (pl. Paracetamol: Rubophen, Panadol, Neocitran, Coldrex, Saridon, Rhinoval, stb.), egy reklámban akár már csak a Paracetamolról is elég lehet valamit regélni, hogy ezek eszedbe jussanak. Ezeket a szövegeket semmilyen gép nem fogja tudni elválasztani a reklámtól. De mi se.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészet a médiában
PostPosted: 2009. March 9, Monday, 23:38 
Offline

Joined: 2006. February 16, Thursday, 17:02
Posts: 160
Location: Budapest, ELTE BTK
Utánanézek majd, nem tudok most mondani ilyet. De nagyon furcsa számomra, ha nincs ilyen: a gmail spam-szűrő is tökhatékony például és tudtommal nem azon jegyek alapján, amiket csak email-ek esetében értelmezhetünk. És ott is próbálnak olyan spam-et írni, ami pont úgy néz ki, mint egy személyes email.

Egyébként ez semmire nem érv, de beírtam kapásból három-négy betegségnevet a google-ba és az első 5 találat közt gyakorlatilag sose volt reklámcélú.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészet a médiában
PostPosted: 2009. March 9, Monday, 23:12 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
R_Gabor wrote:
Kérlek, fejtsd ezt ki, mert én a jelenlegi tudásommal az ellenkezőjét gondolnám igaznak. Én úgy tudom, hogy borzasztó jó eredményeket lehet elérni, ráadásul éppen supervised learning-es módszerekkel -- tehát azt sem értem, hogy miért mondod, hogy nincs rá mód, és azt sem, hogy miért kell ehhez megérteni, hogy mi van ott.

Hát én még nem láttam olyan progit, ami meg tudott volna különböztetni egy gyógyszerreklámot egy ismeretterjesztő oldaltól. Mind a kettő tele lesz olyan kifejezésekkel, amik betegségekről meg vegyületekről szólnak. Sőt, a gyógyszerreklámokat direkt úgy csinálják, hogy betegségekről szóló ismeretterjesztő oldalnak tűnjenek. Én azt tapasztaltam, hogy csak emberi értelemmel tudjuk egyelőre a kettőt megkülönböztetni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészet a médiában
PostPosted: 2009. March 9, Monday, 23:06 
Offline

Joined: 2006. February 16, Thursday, 17:02
Posts: 160
Location: Budapest, ELTE BTK
http://civilradio.hu/archivum/2009_03_03_20_00_01.mp3 9' 32 wrote:
Nincs mód jelenleg arra, hogy a gép meg tudja nézni azt az oldalt, hogy miért említik azt a betegséget vagy azt a gyógyszert és kiszűrje például azt amit reklámozási céllal tettek föl; ehhez meg kéne érteni, hogy mi van ott és ettől nagyon-nagyon messze vagyunk.


Kérlek, fejtsd ezt ki, mert én a jelenlegi tudásommal az ellenkezőjét gondolnám igaznak. Én úgy tudom, hogy borzasztó jó eredményeket lehet elérni, ráadásul éppen supervised learning-es módszerekkel -- tehát azt sem értem, hogy miért mondod, hogy nincs rá mód, és azt sem, hogy miért kell ehhez megérteni, hogy mi van ott.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészet a médiában
PostPosted: 2009. March 4, Wednesday, 11:41 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
ZsB wrote:
(Én monnyuk, amikor bennem vájkált a Pogány Gyuri, kényszerpályára tettem – szerkesztői hübrisz, nyilván – egy stílusra, hatásra, időre kidekázott Charpentier–Ramirez–Knopfler-kombóval :))

És milyen jó is volt – nem csak zeneileg.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészet a médiában
PostPosted: 2009. March 4, Wednesday, 10:34 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
kalman wrote:
Fhú, ha látnád azt a 31 számot, amit magammal vittem a Civilbe! A maradék bizalmadat is elvesztenéd bennem.
Bele se merek gondolni ;) (Én monnyuk, amikor bennem vájkált a Pogány Gyuri, kényszerpályára tettem – szerkesztői hübrisz, nyilván – egy stílusra, hatásra, időre kidekázott Charpentier–Ramirez–Knopfler-kombóval :))
kalman wrote:
Most arra a Death is not the end-re gondolsz, ami valószínűleg a Bob Dylan legszégyenletesebb förmedvénye, vagy a Metallicásra, ami viszont nagyon rendbevan? :)
A Dylanre, persze, az annyira szééép...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészet a médiában
PostPosted: 2009. March 3, Tuesday, 22:55 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
ZsB wrote:
túl triviálisan illik a képbe (mármint az én Kálmán-képembe).
Fhú, ha látnád azt a 31 számot, amit magammal vittem a Civilbe! A maradék bizalmadat is elvesztenéd bennem.
ZsB wrote:
Nem tudom, érthető-e, ha azt mondom, nekem a Death is not the end a kedvencem; egyszerűen imádom - abból tudom, miért kéne utálnom Bob Dylant.
Most arra a Death is not the end-re gondolsz, ami valószínűleg a Bob Dylan legszégyenletesebb förmedvénye, vagy a Metallicásra, ami viszont nagyon rendbevan? :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészet a médiában
PostPosted: 2009. March 3, Tuesday, 22:34 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
kalman wrote:
Ezt hogy értsem? Mi bajod van vele?
Hogy is mondjam, nem vártam volna. Egészen őszintén szólva: túl triviálisan illik a képbe (mármint az én Kálmán-képembe). Nem tudom, érthető-e, ha azt mondom, nekem a Death is not the end a kedvencem; egyszerűen imádom - abból tudom, miért kéne utálnom Bob Dylant. Meg hát talán az angoltanár csaj 70-ben valójában nem segített a Hard rainszel... :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 192 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group