NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:26

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 45 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: vendéghallgató tapasztalatai
PostPosted: 2008. March 6, Thursday, 20:04 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Magyarországon is ECTS kreditek vannak. Épp azért kérdeztem, mert nekem a 12 nagyon kevésnek tűnik, eddig mindhárom helyen, ahol voltam, 30/félév kellett. (Mondjuk a norvégok ezt 3 db 10-kredites tárggyal oldották meg, igaz, azok aztán heti sokszor voltak megtartva, stb. Én 5 tárgyat vettem föl és az ottani tanulmányi osztály nagyon erősen le akart róla beszélni. De nem izzadtam vért így se. Az akkor volt, amikor be kellett menni az egyetemre hóviharban, hegynek fölfele... :O )

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vendéghallgató tapasztalatai
PostPosted: 2008. March 6, Thursday, 17:48 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
fejes.lászlónak:
tucyka wrote:
A heti 1óra elôadás + 1óra gyakorlat szintén furcsa volt nekem. Nálunk úgy van, h. heti 2óra elôadás, a részvétel általában kötelezô, max. 3 hiányzás, és egy jegyet, meg 6 kreditet kapunk. Egyes tárgyakból, mint a fonológia, szintaxis, szemantika, logika, számítógépes nyelvészet, stb. van még heti 2óra gyakorlat is, amire se jegyet, se kreditet nem kapunk, és nem is kötelözô. A tapasztalat azt mutatja, hogy a hallgatók 70-80% redszeresen jár gyakorlat órára. Van amikor az oktató is ott van, de az órát tarthatja a tutor is. A tutorok haladó hallgatók, általában ök javítják a házifeladatokat is. Szimbólikus órabérért dolgoznak, hisz kevesebbet kapnak mint bármilyen más diákmunkáért A lényeg itt is a tapasztalatszerzésen van és még mindig tanulnak ök is valami újat. Minden tanár maga dönti el, hogy osztályozza-e a házifeladatokat és hogyha igen akkor milyen százalékban számít bele az EGY jegybe.


hogy ne írjak le olyan dolgokat amiket esetleg nem szabadna, kérdezz meg egy pár hallgatót, hogy mire is kapják a "gyakjegyet". Ez igazából nem az én dolgom, és én csak néhány különbséget tettem szóvá, amelyen lehet h. érdemes elgondolkodni. Ennyi az egész.

ezt utólag írtam ide:
a gyakorlat (Übung) órán, mint ahogy a neve is mondja gyakorlunk (üben). Az elôadáson hallottak gyakorlatba való átültetése. Tehát nincs is amire jegyet adni, hisz csak gyakorlunk.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vendéghallgató tapasztalatai
PostPosted: 2008. March 6, Thursday, 17:37 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
fejes.lászló wrote:
Szerintem elolvastam. Ha gyakjegy van előírva, szerezd meg, külföldön vagy otthon, mindegy.
Quote:
Lehet hogy amiért én nálatok pl. 3 kapnék egy egyetemen az olaszonkál valaki 5-t kapna, így neki az átlaga igazságtalanul lenne az enyémmel szemben feltornázva.

Nem tom, nálatok hogy van, de eddig akárhány egyetemre jártam, ott mindig volt (főként gyakorlati) kurzus, amelyiknél választani lehetett, h melyik tanárnál végzed el. A diákok pedig nagyon jól tudták, h "kihez kell menni". Igazságtalan? Nyilván bizonyos értelemben az. De mit lehet tenni? Nem osztályozni? Az osztályzat --> ösztöndíj (ill. tandíjmentesség) az egyetlen, amivel talán még motiválni lehet a diákok többségét. Erről is mondjunk le?

az egyetemen belüli harc persze megvan, de ott általábban mindenkinek egy az esélye a legjobbat kihozni. Ez hatalmas különbség!!! Az egyetemen belüli és az országok közötti osztályozási különbségeket nem lehet egy lapra tenni!

nem hiszem, h. rendesen elolvastad amit írtam!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vendéghallgató tapasztalatai
PostPosted: 2008. March 6, Thursday, 17:20 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Szerintem elolvastam. Ha gyakjegy van előírva, szerezd meg, külföldön vagy otthon, mindegy.


Quote:
Lehet hogy amiért én nálatok pl. 3 kapnék egy egyetemen az olaszonkál valaki 5-t kapna, így neki az átlaga igazságtalanul lenne az enyémmel szemben feltornázva.


Nem tom, nálatok hogy van, de eddig akárhány egyetemre jártam, ott mindig volt (főként gyakorlati) kurzus, amelyiknél választani lehetett, h melyik tanárnál végzed el. A diákok pedig nagyon jól tudták, h "kihez kell menni". Igazságtalan? Nyilván bizonyos értelemben az. De mit lehet tenni? Nem osztályozni? Az osztályzat --> ösztöndíj (ill. tandíjmentesség) az egyetlen, amivel talán még motiválni lehet a diákok többségét. Erről is mondjunk le?

Quote:
De ha mégis számít a jegy, mint az ELTE-n, akkor ez egy plussz stress, ami persze "igazságos körülmények között" fölösleges


Komolyan nem értem, miért jobb, ha nem kapsz jegyet. Akkor mivel méred a teljesítménykülönbséget?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vendéghallgató tapasztalatai
PostPosted: 2008. March 6, Thursday, 17:11 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
fejes.lászló wrote:
Quote:
fölöslegesen nehezebbé teszik az egyetemi éveiteket

Fú, nem akarnék prédikációba fogni, de mi az, h "fölöslegesen nehezebbé"? Már elnézést is, de aki nem jár egyetemre, az dolgozik. Ott nincs olyan, h "jaj, nehéz!". Az egyetem azért egyetem, hogy nehéz legyen. Akárhogy is, ez munka. Szerintem az egyetemisták így is nagyon lazán vannak tartva. (Félreértés ne essék, az én időmben is így volt.)
Más kérdés, hogy milyen munkának van értelme. De a szemináriumi dolgozatnak nagyon is van, elvégre így tanul meg az ember írni. Szemináriumi dolgozatok nélkül nem lesz diplomamunka. (Persze a dolgozatok normális ellenőrzése, javítása nélkül ennek sincs értelme. De ez már egy másik probléma.)

:?: :? :?: bocs, de tôled megint megkérdem: elolvastad egyáltalán, h. miket írtunk vagy csak az utolsó hozzászólást? :?
ki mondta, h. a szeminár dolgozatnak nincs értelme???????????????

a fölösleges erre vonatkozott:
tucyka wrote:
ha azt nézzük, h. nektek "gyakjegyre" is szükségetek van, akkor nem csodálkozom, h. külföldrôl is jegyet kérnek. Pedig ennek a "jegyhajszának" semmi értelme, csak plussz nyomást gyakorolnak vele a tanulókra. Föleg ha esetleg minden jegy beleszámít a végsô átlagba, akkor tényleg megáll az ész.

hogy ne legyen félreértés, a ECTS kreditekért is kell vizsgázni, meg dolgozatot írni!!! Tehát legalább át kell menj rajta!!!!
De mivelhogy minden egyetem és ország másképpen osztályoz, nem lenne igazságos a külföldön szerzett jegyet a végsô jegybe beleszámítani. Lehet hogy amiért én nálatok pl. 3 kapnék egy egyetemen az olaszonkál valaki 5-t kapna, így neki az átlaga igazságtalanul lenne az enyémmel szemben feltornázva. De ha mégis számít a jegy, mint az ELTE-n, akkor ez egy plussz stress, ami persze "igazságos körülmények között" fölösleges.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vendéghallgató tapasztalatai
PostPosted: 2008. March 6, Thursday, 16:48 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
fölöslegesen nehezebbé teszik az egyetemi éveiteket


Fú, nem akarnék prédikációba fogni, de mi az, h "fölöslegesen nehezebbé"? Már elnézést is, de aki nem jár egyetemre, az dolgozik. Ott nincs olyan, h "jaj, nehéz!". Az egyetem azért egyetem, hogy nehéz legyen. Akárhogy is, ez munka. Szerintem az egyetemisták így is nagyon lazán vannak tartva. (Félreértés ne essék, az én időmben is így volt.)

Más kérdés, hogy milyen munkának van értelme. De a szemináriumi dolgozatnak nagyon is van, elvégre így tanul meg az ember írni. Szemináriumi dolgozatok nélkül nem lesz diplomamunka. (Persze a dolgozatok normális ellenőrzése, javítása nélkül ennek sincs értelme. De ez már egy másik probléma.)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vendéghallgató tapasztalatai
PostPosted: 2008. March 6, Thursday, 8:52 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
prezzey wrote:
Quote:
igen, ECTS. az hogy a jegyed számít-e az anyaegyetemedtôl függ, de én csak az oroszoktól hallottam, h. náluk számít, de az nem is EU.

Hát az ELTE-n számít, viszont nem kötelező a külföldi félév. (Pedig izgalmas lenne.)

ha azt nézzük, h. nektek "gyakjegyre" is szükségetek van, akkor nem csodálkozom, h. külföldrôl is jegyet kérnek. Pedig ennek a "jegyhajszának" semmi értelme, csak plussz nyomást gyakorolnak vele a tanulókra. Föleg ha esetleg minden jegy beleszámít a végsô átlagba, akkor tényleg megáll az ész.


(köztünk szólva, nektek fölöslegesen nehezebbé teszik az egyetemi éveiteket :( )


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vendéghallgató tapasztalatai
PostPosted: 2008. March 6, Thursday, 2:52 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Quote:
te meg általában késve érkeztél a szintaxis órára :wink:


:oops: :oops: :oops:

Quote:
igen, ECTS. az hogy a jegyed számít-e az anyaegyetemedtôl függ, de én csak az oroszoktól hallottam, h. náluk számít, de az nem is EU.


Hát az ELTE-n számít, viszont nem kötelező a külföldi félév. (Pedig izgalmas lenne.)

Quote:
a cél az hogy minél alaposabban átvegyél egy témát és ahhoz idô kell.


Akkor én profi vagyok :D viszont baromi fárasztó volt ilyen rövid idő alatt mindet megírni, habár fenének van kedve a nyáron is házi dolgozatokkal foglalkozni, úgyhogy végül is jól jártam.

Quote:
szerintem azért mennek kevessen az osztrákokhoz, mert aki németül akar tanulni az a németekhez megy. Kevesen érdeklôdnek az osztrák-német iránt.


Hát az osztrák-német iránt én se érdeklődtem :D a kognitív tudomány programon voltam (= az iránt érdeklődtem :wink: ), és abban a hitben jelentkeztem, hogy az összes órám angolul lesz. De még ami angolul volt meghirdetve, gyakran az is németül volt, mert mindenki tudott németül (a magyar csaj meg majd elboldogul valahogy).

Quote:
én K.Katalinnal intéztem az ügyem, de nagyon rendes volt. Igaz egyszer, arra a válaszomra, h. "OK", szigorú mosollyan azt mondta, hogy "Itt nekem ne okézzon! Beszéljen szépen magyarul!"


Akkor elkerülted a nemzetközi ügyintézőt? (Mert ő egy hapsi.) Ő engem egyszer azzal kergetett el, hogy "jöjjön vissza egy óra múlva, mert még aludni szeretnék". (Délelőtt 11-kor.)

Quote:
nem lehet, mert a kérdés általában akkor jött amikor valaki megtudta, hogy a németeknél tanulok


Hö? Akkor ezt nem értem. Miért ne tanulhatna egy magyar Németországban? (Lehet, hogy engem is ezért néznek külföldinek? :D habár szerintem engem azért, mert olyan kétségbeesett és elveszett fejeket szoktam vágni, amilyeneket rendszerint csak egy turista képes.)

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vendéghallgató tapasztalatai
PostPosted: 2008. March 5, Wednesday, 20:40 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
prezzey wrote:
Quote:
ez a legkeservesebb tapasztalat! Sajnos ezeket e kérdéseket úgy Pécsen, mint Budapesten túl sokan tették fel a „jövendôbeli“ nyelvészek közül.

Nem lehet, hogy a szokatlan nyelvhasználatod miatt? (Őszintén megmondom, hogy szerintem én egyszer beszélgettem veled - . . . -, és akkor nem tűnt a nyelvhasználatod szokatlannak, de másoknak az enyém viszont állítólag annak tűnik, úgyhogy nem biztos, hogy ezt nekem kell eldöntenem. :wink: )

nem lehet, mert a kérdés általában akkor jött amikor valaki megtudta, hogy a németeknél tanulok

prezzey wrote:
A kibic az egy jiddis eredetű szó, olyan embert jelent, aki beleszól olyan dolgokba, amikhez tulajdonképpen semmi köze. Még specifikusabban jelentheti azt az embert, aki egy kártyaasztalnál ül és figyeli a kártyázókat, de nem játszik. (Viszont kommentálja a látottakat, ami zavarhatja a játékosokat.) Ige is van belőle, kibicelni.

kösz :) , ez eddig nem volt benne a szótáramban.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vendéghallgató tapasztalatai
PostPosted: 2008. March 5, Wednesday, 20:22 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
prezzey wrote:
De amúgy mindenki nagyon kedves volt - magyar tanulmányi osztályokkal ellentétben

én K.Katalinnal intéztem az ügyem, de nagyon rendes volt. Igaz egyszer, arra a válaszomra, h. "OK", szigorú mosollyan azt mondta, hogy "Itt nekem ne okézzon! Beszéljen szépen magyarul!" :lol:
prezzey wrote:
A kurzusokon meg, hát, a vendéghallgatók szinte mindig az angol nyelvű kurzusokat veszik föl, de azokból nem volt elég olyan, ami számomra érdekes lett volna, úgyhogy gondoltam, vakmerő leszek, és felvettem mindenfélét németül. Aztán kb. mindenhol én voltam az egyetlen külföldi, egy-két kósza hallgató esetleg Németországból.
szerintem azért mennek kevessen az osztrákokhoz, mert aki németül akar tanulni az a németekhez megy. Kevesen érdeklôdnek az osztrák-német iránt.
prezzey wrote:
Ami nagyon durva volt, az az, hogy senki se szólt, hogy az egyenként 20 oldalas házidolgozatokat a nyáron szokás megírni, nem kell nyár elejére, a szemeszter végére leadni őket. Az osztrák hallgatókat kicsit sokkolta, amikor az előadók sorra bejelentették hogy "és hát van aki már most leadta, úgyhogy húzzatok bele ti is". Nem akartam velük kiszúrni.
igen, ez nálunk is így van, hisz a cél az hogy minél alaposabban átvegyél egy témát és ahhoz idô kell.

prezzey wrote:
Nekem a jegyek is számítottak :O Az eurokonform mindenségit! (Habár dzsír jegyeket kaptam, úgyhogy egy szavam se lehet.)
Ezek ECTS kreditek?

igen, ECTS. az hogy a jegyed számít-e az anyaegyetemedtôl függ, de én csak az oroszoktól hallottam, h. náluk számít, de az nem is EU.

prezzey wrote:
Őszintén megmondom, hogy szerintem én egyszer beszélgettem veled - ha az vagy, akire gondolok
igen, az vagyok. te meg általában késve érkeztél a szintaxis órára :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vendéghallgató tapasztalatai
PostPosted: 2008. March 5, Wednesday, 19:35 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
A kibic az egy jiddis eredetű szó, olyan embert jelent, aki beleszól olyan dolgokba, amikhez tulajdonképpen semmi köze. Még specifikusabban jelentheti azt az embert, aki egy kártyaasztalnál ül és figyeli a kártyázókat, de nem játszik. (Viszont kommentálja a látottakat, ami zavarhatja a játékosokat.) Ige is van belőle, kibicelni.

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vendéghallgató tapasztalatai
PostPosted: 2008. March 5, Wednesday, 19:32 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Quote:
Azt tapasztaltam, h. a legtöbben nem igazán tudtak mit kezdeni egy vendéghallgatóval, egyszerûen nem értették miért vagyok ott.


Ha ez vigasztal, én Ausztriában éreztem időnként ugyanezt, a legjobb az volt, amikor a tanulmányi osztály közölte, hogy ilyen ösztöndíj nincs is, amivel jöttem :D Pedig ott van Auslandssemester. (De amúgy mindenki nagyon kedves volt - magyar tanulmányi osztályokkal ellentétben -, és nagy nehezen a problémáimat is megoldották és az ösztöndíjamat is megtalálták :D ) A kurzusokon meg, hát, a vendéghallgatók szinte mindig az angol nyelvű kurzusokat veszik föl, de azokból nem volt elég olyan, ami számomra érdekes lett volna, úgyhogy gondoltam, vakmerő leszek, és felvettem mindenfélét németül. Aztán kb. mindenhol én voltam az egyetlen külföldi, egy-két kósza hallgató esetleg Németországból. De az mindenkinek totál vad ötletnek tűnt, hogy nem német anyanyelvűként német órákat veszek fel (hát, helyenként nekem is, főleg amikor az afáziás osztrák parasztbácsi elkezdett a videón beszélni*... de a többiek megnyugtattak, hogy ők se nagyon értik). Amúgy nem beszélek valami fényesen németül, de azért elboldogultam.

Ami nagyon durva volt, az az, hogy senki se szólt, hogy az egyenként 20 oldalas házidolgozatokat a nyáron szokás megírni, nem kell nyár elejére, a szemeszter végére leadni őket. Az osztrák hallgatókat kicsit sokkolta, amikor az előadók sorra bejelentették hogy "és hát van aki már most leadta, úgyhogy húzzatok bele ti is". Nem akartam velük kiszúrni.

Quote:
Habár a vendéghallgatóknak csak a kreditek számítanak, a jegy pedig nem.


Nekem a jegyek is számítottak :O Az eurokonform mindenségit! (Habár dzsír jegyeket kaptam, úgyhogy egy szavam se lehet.)

Quote:
Én 12 kreditet kellett felmutassak.


Ezek ECTS kreditek?

Quote:
Szimbólikus órabérért dolgoznak, hisz kevesebbet kapnak mint bármilyen más diákmunkáért


Én dolgoztam már ingyen is egyetemen :( Igaz, nem a Nytudban.

Quote:
ez a legkeservesebb tapasztalat! Sajnos ezeket e kérdéseket úgy Pécsen, mint Budapesten túl sokan tették fel a „jövendôbeli“ nyelvészek közül.


Ezt már nekem is mondták többen, pedig én magyarországi magyar anyanyelvű beszélő vagyok :D Nem lehet, hogy a szokatlan nyelvhasználatod miatt? (Őszintén megmondom, hogy szerintem én egyszer beszélgettem veled - ha az vagy, akire gondolok, sajnos abban a félévben hiába voltam már hivatalosan Magyarországon, gyakorlatilag a Bécs-Budapest vonaton éltem, mert a magyar tanulmányi osztály minden hülyeséget kért az osztrák tárgyaimról és folyton vissza kellett rohangásznom... úgyhogy órákra nem nagyon tudtam járni -, és akkor nem tűnt a nyelvhasználatod szokatlannak, de másoknak az enyém viszont állítólag annak tűnik, úgyhogy nem biztos, hogy ezt nekem kell eldöntenem. :wink: )
_________
* Ezt úgy képzeljétek el, mint a Bánréti-féle neurolingvisztika szemináriumokat videónézéssel, csak azzal súlyosbítva, hogy azért a magyarnak nincsenek kölcsönösen alapból majdhogynem érthetetlen dialektusai, amikhez még hozzájön az afázia.

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vendéghallgató tapasztalatai
PostPosted: 2008. March 5, Wednesday, 17:03 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
szigetva wrote:
tucyka wrote:
Elég sokat töprengtem azon, h. szóvá tegyek-e...
Ugyan nem vagyok a nytudban, ezért akár kibicnek is számíthatok itt, mégis szeretném jelezni, nagyon örülök, hogy ezt így leírtad.

örvendek, h. örülsz :D
mi az a "kibic"?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vendéghallgató tapasztalatai
PostPosted: 2008. March 5, Wednesday, 16:45 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
tucyka wrote:
Elég sokat töprengtem azon, h. szóvá tegyek-e...
Ugyan nem vagyok a nytudban, ezért akár kibicnek is számíthatok itt, mégis szeretném jelezni, nagyon örülök, hogy ezt így leírtad.


Top
 Profile  
 
 Post subject: vendéghallgató tapasztalatai
PostPosted: 2008. March 5, Wednesday, 13:08 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
Elég sokat töprengtem azon, h. szóvá tegyek-e néhány budapesti és pécsi tapasztalatomat. Egyáltalán akarja-e valaki hallani?! De végül is, ha valakit nem érdekel, akkor ne olvassa el :wink:
Néhányan közületek tudják, h. egy félévet a Nytud. Intézetben vendéghallgatóként tanultam és résztvettem a pécsi szuperkurzuson.

Azt tapasztaltam, h. a legtöbben nem igazán tudtak mit kezdeni egy vendéghallgatóval, egyszerûen nem értették miért vagyok ott. Most végzem a BA-t Konstanzon , és a mi “Studienordnung”-unkban az 5. félév az „Auslandsemester“ t jelenti. Ha valaki nem tud külföldre menni, akkor egy 3 hónapos praktikát kell letegyen. Ez a legtöbb egyetemen így van. Csere programok vannak a különbözô országok és egyetemek között, így mi megszoktuk már, h. nálunk is állandóan vendéghallgatók tartozkodnak. Információs csomagok vannak a vendéghallgatók számára kidolgozva és az oktatók tudják, h. az ö dolgozataikat gyorsan kell kijavíttani, és h. az eltérô háttérismeret miatt nem egésszen úgy osztályozni mint a rendeshallgatókat. Habár a vendéghallgatóknak csak a kreditek számítanak, a jegy pedig nem.
Én 12 kreditet kellett felmutassak.
Ezt különösebb gond nélkül meg is szereztem Budapesten. Kellemes tapasztalat volt az h. hajlandók voltak a nytud. tanárai engem külön vizsgáztatni, h. minél hamarabb visszajöhessek.. A tanítás szintjével elégedett vagyok (habár még mindig nem értem, h. mi hasznom a kettôs számrendszerbôl :) ), de hiányoltam a „tutorokat“ és nagy marhaságnak tartom a kétjegyes rendszert.
A heti 1óra elôadás + 1óra gyakorlat szintén furcsa volt nekem. Nálunk úgy van, h. heti 2óra elôadás, a részvétel általában kötelezô, max. 3 hiányzás, és egy jegyet, meg 6 kreditet kapunk. Egyes tárgyakból, mint a fonológia, szintaxis, szemantika, logika, számítógépes nyelvészet, stb. van még heti 2óra gyakorlat is, amire se jegyet, se kreditet nem kapunk, és nem is kötelözô. A tapasztalat azt mutatja, hogy a hallgatók 70-80% redszeresen jár gyakorlat órára. Van amikor az oktató is ott van, de az órát tarthatja a tutor is. A tutorok haladó hallgatók, általában ök javítják a házifeladatokat is. Szimbólikus órabérért dolgoznak, hisz kevesebbet kapnak mint bármilyen más diákmunkáért A lényeg itt is a tapasztalatszerzésen van és még mindig tanulnak ök is valami újat. Minden tanár maga dönti el, hogy osztályozza-e a házifeladatokat és hogyha igen akkor milyen százalékban számít bele az EGY jegybe.

vissza a külhoni tapasztalatokhoz:

Quote:
Honnan tudsz magyarul? Hol tanultál meg magyarul?

ez a legkeservesebb tapasztalat! Sajnos ezeket e kérdéseket úgy Pécsen, mint Budapesten túl sokan tették fel a „jövendôbeli“ nyelvészek közül. Csodálkozom, h. nem tudatos a hallgatók körében, h. a magyar anyanyelvûek kb. egyharmada M.o. határain kivül él. Természetesen ki kell hangsúlyoznom, h. ez nem mindenkire vonatkozik, de sajnos a hallgatók igen nagy részére.

Mindenki rendes és kedves volt velem, de távolságtartó is. Ha egy teljesen idegen városban lettem volna, akkor nagyon nehezen teltek volna el azok a hónapok.

Mindent összevetne kijelenthetem, h. elégedett vagyok és utólag visszanézve jól megválasztottam a „külhoni félévet“. Nagyon megfogott az intézet családias hangulata, a tanárok közvetlensége. Hihetetlenül különleges esemény volt számomra a Fieszta is. Le a kalappal!

mégegyszer hálás köszönetem Kingának a kedvességéért és a türelméért.


Last edited by tucyka on 2008. May 3, Saturday, 9:34, edited 4 times in total.

Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 45 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group