NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 14:58

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2006. September 23, Saturday, 21:27 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Abban hajlandó vagyok engedni :-), h mekkora kompetenciától beszéljünk kétnyelvűségről, de a "két anyanyelv"-es definíciót a már kifejtettek miatt sehogy sem tudom elfogadni.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. September 23, Saturday, 6:16 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Ahány szerző, annyi bilingvizmus. Anno valamelyik könyvben megtaláltam összefoglalva, hogy 4-5 szerző hogyan határozza meg. A legszigorúbbtól (2 anyanyelv) a leglazábbig ("minimális kompetencia" egy másik nyelven) vót ott minden :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Bevezetés a nyelvtudományba, 32. o.
PostPosted: 2006. September 22, Friday, 19:53 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Na, akkor rátérek egy olyan területre, amihez nem értek, úgyhogy inkább kérdezni fogok, mint állítani. (Igen, a példamondatok a szakterületem, belőlük fogom megírni a nagydoktorimat, Leíró és történeti példamondattan címen.)

Quote:
A kétnyelvűség (bilingvizmus) azt jelenti, hogy vaalkinek két anyanyelve van.


Amennyire én tudom, szokás a bilingvizmus különböző fokairól beszélni, és tkp. bilingvizmus már az is, ha valaki csak minimális szinten is tud valamit más nyelven. (Ezért mondják, hogy az idegen szavak átvételéhez valamilyen fokú kétnyelvűség szükséges -- nem feltétlenül az, hogy "két anyanyelvű" egyének közvetítség a szavakat.)

De ha ezt nem is fogadjuk el, csak a két nyelv nagyon magas szintű ismerete esetén beszélünk bilingvizmusról, akkor is problémás, h mi az : két anyanyelve van. Az anyanyelv terminusa ugyanis nagyon nehezen megfogható, amint több nyelv is pályázik erre a státuszra. Egynyelvűek esetében az anyanyelv az, amelyet az ember először elsajátít, amelyen a legtöbbet használ, amelyen a legkönnyebben fejezi ki magát, amelyet a legszívesebben használ stb. Kétnyelvűség esetén azonban ezek nem feltétlenül esnek egybe, pl. egy nemzetiségi gyermek a nemzetiségi nyelven kezdett megismerkedni a világgal, de az iskolában az államnyelven tanult, ezért azon könnyebben fejezi ki magát; egy bevándorló akár el is felejtheti az anyanyelvét, és egy idegen nyelv válik az "anyanyelvévé". Az ilyen jelenségek bemutatása (legalább rámutatás szintjén) szerintem elengedhetetlen feladata lenne egy ilyen tankönyvnek (legalábbis ha már rátér erre a kérdésre).

Én még azt is hozzátenném (nem árt, ha tudják), h a bilingvizmus terminust nem csak valóban két nyelv esetén, hanem általában minden többnyelvűség esetén használják.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group