NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:07

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 21, Monday, 0:17 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Én nem is értettem, mi a baja eriknek, ott, ahol ez a szöveg (és én) született így beszélnek, és bár a tartalma (zsarolás) nagyon nem oké, ezen a fórumon ne kérjük már számon, hogy valaki nem irodalmat művel, amikor kommunikálni próbál. Egyetértek rebrussal, ez köznyelvi szöveg, ne báncsuk.


Távol álljon tőlem, h szépirodalmi szintet vagy nyelvhelyességet kérjek számon. Ami engem zavar, az az, h az igazgatónő azt a nyilvánvalóan racionális célt, h ne legyen bombariadó, miként próbálja elérni. Még azt is természetesnek tartanám, ha részben fenyeget, mert miért is ne legyen kilátásba helyezve valami büntetés (ilyen értelemben nem mondjuk, h az állam a BTK-val fenyegeti a polgárait). De úgy érzem, borzasztóan rossz hatékonysággal csinálja. Először is többet kéne hatni a gyerekek empátiájára, másrészt a büntetést is felvethetné úgy, mint nem a saját lángpallosa, hanem valami, amit adott esetben ő kénytelen megcsinálni (szombati tanítást elrendelni). Nyilván a gyerekek nem fogják kielemezni a szöveget, de érzik benne a tehetetlen örjöngést, és még esetleg kihívásnak is érzik, h újra (vagy hogy ők is) megtegyék. Nem lennék meglepve, ha a dolog visszafele sülne el.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 20, Sunday, 22:08 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Én először azt hittem, hogy ez egy vicc. Minthogy az is.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 20, Sunday, 21:37 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
erika.szabad wrote:
rebrus wrote:
En nemtom, mi az a kommunikacios cel (ugy altalaban), de ami celt erzek e mogott (primer baszogatas, megfelemlites), remelem, halisten, nem eri el.
Általában én sem tudom, én borzasztó primitív dolgot akartam ezzel mondani: a tancsinéni sztem azért írta meg ezt a levelet, h. ne legyen több bombariadó, sztem ez volt vele a célja

Hát szerintem meg baromira nem ez volt. De még csak a baszogatás/megfélemlítés is csak eszköz. A cél, hogy megmutassa, hogy ki a főnök, és azt, hogy értelmetlen a lázadás. És abban is baromira biztos vagyok, hogy nem mi tudjuk eldönteni, hogy ezt a célt elérte-e. Ezt egy a gyerekek körében elvégzett szociológiai felmérés tudná igazolni vagy cáfolni. Halkan jegyzem meg, hogy saját tapasztalataim szerint ezeket a célokat el szokták tudni érni.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 20, Sunday, 21:22 
Offline

Joined: 2007. May 9, Wednesday, 9:27
Posts: 89
rebrus wrote:
En nemtom, mi az a kommunikacios cel (ugy altalaban), de ami celt erzek e mogott (primer baszogatas, megfelemlites), remelem, halisten, nem eri el.
Általában én sem tudom, én borzasztó primitív dolgot akartam ezzel mondani: a tancsinéni sztem azért írta meg ezt a levelet, h. ne legyen több bombariadó, sztem ez volt vele a célja (persze ha feltesszük, hogy nem az, hogy levezesse indulatait, félelmeit stb.). És egyetértek abban is, hogy elsősorban az amit a baj, nem az ahogyan ebben a levélben. De azért ezt a kettőt sztem nehéz szétválasztani. (Nekem mindenesetre ebben az esetben nehéz.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 20, Sunday, 21:04 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Quote:
Egyetértek. De nekem kérdés, hogy a mondanivalója a levélnek nem-e azér ien zűrzavaros, mert rosszul van megfogalmazva. (Én csak azt látom, h. zűrzavaros, és hogy a kommunikációs célt vélhetően nem éri el.)

En nemtom, mi az a kommunikacios cel (ugy altalaban), de ami celt erzek e mogott (primer baszogatas, megfelemlites), remelem, halisten, nem eri el. Persze en is csak a korlevelet latom, lehet, h a tanneni egy tundibundi, csak kiakadt a sok riadotol.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 20, Sunday, 21:03 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
OFF
Csak azt szeretném elmondani, hogy én majdnem ebbe az iskolába jártam, és csak azért nem végül, mert még időben felgyújtotta egy kissrác, ezért csak egy évvel később tudták újra megnyitni és akkora én már a város (akkori) legjobb iskolájának szecskája voltam. Később a testvéreimet is felvették utánam (bár az öcsémet végül kirúgták), ezért csak azt tudom, hogy ez egy rosszhírű, vacak kisvárosi lakótelepi iskola, ehhez méltó tanári karral és vezetéssel.
ON
Én nem is értettem, mi a baja eriknek, ott, ahol ez a szöveg (és én) született így beszélnek, és bár a tartalma (zsarolás) nagyon nem oké, ezen a fórumon ne kérjük már számon, hogy valaki nem irodalmat művel, amikor kommunikálni próbál. Egyetértek rebrussal, ez köznyelvi szöveg, ne báncsuk.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 20, Sunday, 20:47 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
erik.svoboda wrote:
Quote:
Biztos nem is magyar szakos az igazgatónéni.


Most elvonatkoztatva ettől az esettől: ti úgy érzitek, h releváns különbség van a magyar szakos és nem magyar szakos tanárok szövegprodukciós képessége között?


Gyakorló középiskolai tanárként mondom: nincs. Viszont a magyarszakos akkora baromságot ír, amekkorát akar, mindenki elhiszi neki, hogy úgy van jól.

Kicsit más, és most már marhára off, de jut eszembe. Ahol régen dolgoztam (ez az az iskola volt, amelyik bekerült a Fókuszba a géppisztollyal újságírókra vadászó kolléga miatt különben, ha emlékszik valaki az esetre), mindig a magyarosok vezették a jegyzőkönyvet, mert az igazgató szerint ők értettek hozzá. Egyszer büntiből rám bízta a nemes feladatot (rövidgatyában mentem értekezletre, amikor vendég volt Krakuss Péter Szita Károly), és én voltam az első, aki finoman utalt rá, hogy talán a titkárnő erre alkalmasabb. Szóval a többi magyaros szépen elfogadta, hogy a jegyzőkönyvvezetés nekik szakmai feladat.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 20, Sunday, 20:36 
Offline

Joined: 2007. May 9, Wednesday, 9:27
Posts: 89
rebrus wrote:
Ti. azzal a (primitiv) modszerrel, ahogy a tancsineni hatni probal a gyerekekre: fenyegetes -- hizelges -- zsarolas -- fenyegetes -- egyutterzes -- fenyegetes. Ez a zigazi gaz.

Egyetértek. De nekem kérdés, hogy a mondanivalója a levélnek nem-e azér ien zűrzavaros, mert rosszul van megfogalmazva. (Én csak azt látom, h. zűrzavaros, és hogy a kommunikációs célt vélhetően nem éri el.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 20, Sunday, 20:33 
Offline

Joined: 2007. May 9, Wednesday, 9:27
Posts: 89
erik.svoboda wrote:
Quote:
Biztos nem is magyar szakos az igazgatónéni.
Most elvonatkoztatva ettől az esettől: ti úgy érzitek, h releváns különbség van a magyar szakos és nem magyar szakos tanárok szövegprodukciós képessége között?
Sztem nem attól függ, h. mien szakos.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 20, Sunday, 20:31 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Quote:
Ha már Cili nincs itt, legalább azt szeretném tudni, h kalman miként értékeli az igazgató néni szövegalkotó képességeit.

En nem ertem mi a baj a tancsineni szovegalkoto kepessegeivel. Ez egy rendes nemirodalmi szoveg, tele koznapi fordulatokkal. Kicsit bena sok szempontbol, pl. mert 20-30 eves fordulatokkal operal (brahibol, ez a buli -- mondjak ezt manapsag?) meg persze a nagybetus es alahuzasos kiemeles, PFUJ.

Nekem viszont naonnagy bajom van azzal, ami mogotte van (kepzelek). Ti. azzal a (primitiv) modszerrel, ahogy a tancsineni hatni probal a gyerekekre: fenyegetes -- hizelges -- zsarolas -- fenyegetes -- egyutterzes -- fenyegetes. Ez a zigazi gaz.


nemcili, nemkalman


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 20, Sunday, 20:26 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Biztos nem is magyar szakos az igazgatónéni.


Most elvonatkoztatva ettől az esettől: ti úgy érzitek, h releváns különbség van a magyar szakos és nem magyar szakos tanárok szövegprodukciós képessége között?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 20, Sunday, 20:13 
Offline

Joined: 2007. May 9, Wednesday, 9:27
Posts: 89
erik.svoboda wrote:
(Természetesen ha az iskola érintett a kísérleti programban, akkor ettől eltekintek.)
Amennyire látom, érintett. És attól, hogy nem magyarszakos, még lehet hülye, legyünk megengedőek. (E héten a második igazgatói levél, amit olvasok; egyik elkeserítőbb, mint a másik.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 20, Sunday, 20:05 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
erik.svoboda wrote:
Ha már Cili nincs itt, legalább azt szeretném tudni, h kalman miként értékeli az igazgató néni szövegalkotó képességeit.
Biztos nem is magyar szakos az igazgatónéni. :-)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 20, Sunday, 19:22 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Ha már Cili nincs itt, legalább azt szeretném tudni, h kalman miként értékeli az igazgató néni szövegalkotó képességeit. (Természetesen ha az iskola érintett a kísérleti programban, akkor ettől eltekintek.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: bombariadó
PostPosted: 2007. May 20, Sunday, 18:27 
Offline

Joined: 2007. May 9, Wednesday, 9:27
Posts: 89
erik.svoboda wrote:
http://www.koszta-szentes.sulinet.hu/hirek/bombariado.htm
Ez vajon foglalkozási ártalom, vagypedig felvételi követelmény?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group