NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:13

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Középiskolai felvételi
PostPosted: 2007. February 25, Sunday, 20:01 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
molnarcili wrote:
Énszerintem minden olyan megoldást el kellene fogadni, ami valóban szerepelhet egy használati utasításban, hiszen a feladat arról szól (akar szólni, talán), hogy a gyerek ismeri-e ezt a szövegtípust, és nem arról, ismeri-e a magyar igék felszólító módját.
Igen, én is ezt mondom, azér kérdeztem, hogy szerintetek mind elfogadható. Mer ezzel effektíve elmentek az OKÉV-hez, és tőlem hivatalos állásfoglalást kérnek. Szóval: milyen formák fogadhatók el egy használati utasításban?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 25, Sunday, 19:42 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
[A felvételizőnek / szülőinek: Utána kell nézni, nem lehet-e kontrolljavítást kérni, fellebbezni. (OKÉV?)
Magunknak: Meg kell az ieneket írni újságba, haddszóljon.]


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Középiskolai felvételi
PostPosted: 2007. February 25, Sunday, 19:39 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
kalman wrote:
A kérdés az, hogy mit jelent "minden más jó megoldás"? Mi fogadható el egy ilyen használati utasításban? (Konkrétan egy gyerek kijelentő módban megfogalmazott megoldását nem fogadták el, mert az iskola úgy döntött, hogy csak felszólító mondatokat fogad el, lévén szó "utasítás"-ról.)
[Kérlek, ne abba akaszkodjatok bele, hogy a "minden, más jó megoldás" rosszul van írva, mert szerintem rosszul van, de nem ez a lényeg.]

Énszerintem minden olyan megoldást el kellene fogadni, ami valóban szerepelhet egy használati utasításban, hiszen a feladat arról szól (akar szólni, talán), hogy a gyerek ismeri-e ezt a szövegtípust, és nem arról, ismeri-e a magyar igék felszólító módját. Most nem kutattam utána, de kijenető módban a T/1-t mindenképp jónak érzem: Felnyitjuk a készülék tetejét... Illetve a ,,személytelen forma'' is elfogadható számomra: A készülék tetejét fel kell nyitni... De ha az IKEA adta el a kávéfőzőt, akkor még az is lehet, hogy: Felnyitod a készülék tetejét... (Mondjuk az IKEA majdnem mindig rajzol. :) )

Másik dolog: Mi értelme a központi felvételinek, ha így is úgy is azon múlik, hány pontot kapsz, hogy melyik iskolában melyik tanár javítja a felvételi dolgozatod :?: :idea:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 25, Sunday, 19:30 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
A javítókulcs tegező formát használt - feltszem az egyéb jó megoldások között a magázó, vagy a magyarban szokásos Tbsz/1SZ is megfelelő lehet.

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Középiskolai felvételi
PostPosted: 2007. February 25, Sunday, 19:23 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Az idei középiskolai felvételiben volt a következő feladat:
Anyanyelvi feladatlap wrote:
2. Egy teafőző készülékhez kaptuk az alábbi külföldi használati utasítást. Javítsd ki! Fogalmazd meg három mondatban helyes magyarsággal!

HASZNÁLATI UTASÍTÁS
Teafőző
Megnyit teteje készüléknek. Tartály bele víz, jel pirosig. Filter bele tesz
tea egy, azután főzőt teát kapcsol be.

A Javítókulcs pedig ezt írja:
Javítókulcs wrote:
2.
  1. Pl.: Nyisd fel a készülék tetejét! 1 pont
  2. Pl.: A piros jelzésig töltsd fel vízzel a tartályt! 1 pont
  3. Pl.: Tégy bele egy (adag, tasak) filteres teát, majd kapcsold be a teafőzőt! 1 pont
Értelemszerűen minden, más jó megoldás is elfogadható.

A kérdés az, hogy mit jelent "minden más jó megoldás"? Mi fogadható el egy ilyen használati utasításban? (Konkrétan egy gyerek kijelentő módban megfogalmazott megoldását nem fogadták el, mert az iskola úgy döntött, hogy csak felszólító mondatokat fogad el, lévén szó "utasítás"-ról.)
[Kérlek, ne abba akaszkodjatok bele, hogy a "minden, más jó megoldás" rosszul van írva, mert szerintem rosszul van, de nem ez a lényeg.]


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group