NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:18

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2006. August 29, Tuesday, 15:34 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Azért az a 140 találat szerintem eléggé meggyőző, főleg ha a kontextusokat is figyelembe vesszük. Szerintem egyértelműen az mondható, hogy létező, ráadásul transzparensnek is érzem.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. August 25, Friday, 23:30 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Ami félrevezető lehet, az az, hogy egy nyelv sok szavát szótárakban látjuk felsorolva. Ettől aztán az lehet az érzésünk, hogy ezek itten az adott nyelv szavai. (Innen kezdve lehet vetélkedni, hogy melyik nyelvnek hány szava van, ld. http://seas3.elte.hu/nyelveszforum/viewtopic.php?t=306 ). A téves következtetés, hogy ami viszont nincs benne a szótárban, az nem szó. Egy nyelv mondatainak a felsorolása eszünkbe se jutna: jól tudjuk, hogy bármelyikünk bármikor képes korábban soha el nem hangzó (vagy hangzott?) mondatokat gyártani. (Mert ha nem tudnánk, akkor -- legalábbis akik publikálnak -- állandóan a plágium bűnébe esnének.) Kisebb léptékben a szavakkal is így van: vannak képzők, lehet analógiákkal trükközni, stb. Az eredményt általában megértjük, ezért aztán nincs okunk, hogy ne tekintsük ,,szónak''. Inkább arról lehet szó, hogy van, akinek a hazudgál nem tetszik (vagy az nem tetszik, aki használja). De -- ahogy a már megidézett Nádasdy is mondaná -- a csúnya hüllő is hüllő.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Létezik-e ilyen szó?
PostPosted: 2006. August 25, Friday, 18:31 
Offline

Joined: 2005. January 4, Tuesday, 20:17
Posts: 36
Location: Bicske
Azt hiszem, legalább azóta létezik ez a szó, amióta ezt a topikot megnyitottad. A Google szerintem csak másodlagos fontosságú bizonyíték, a lényeg az, hogy a szóalak lényegében érthető, a létrejötte követhető, szövegkörnyezetben értelmezhető. Attól a pillanattól fogva létezik, ahogy valaki a szájára vette.



Balazs wrote:
kamperg wrote:
zsigri wrote:
kamperg wrote:
A Magyar Nemzeti Szövegtár 187644886 szó között egyet se talált belőle, kétlem, hogy a kolléganődön kívül sokan használnák.

Létezgél azért: Gugli-találatok.


Persze, csak kicsit marginális.

Na jó, kibújok pártatlan bírálói szerepemből: én is a létezikre szavazok egyértelműen. Csak nem akartam Balazsnak kellemetlen perceket szerezni, amikor a csajok fizetik a kajáját.


Kösz, hogy meg akarsz kímélni egy kellemetlen helyzettől. Nem is tudom, hogyan viselném, ha a kolléganőm fizené az ebédemet. :)

Egyébként a google nem túl mérvadó, a találatok között ugyanis szerepel a "szaladik" és sok egyéb szó is. :)

Kösz a válaszokat!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Létezik-e ilyen szó?
PostPosted: 2006. August 18, Friday, 8:13 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Balazs wrote:

Egyébként a google nem túl mérvadó, a találatok között ugyanis szerepel a "szaladik" és sok egyéb szó is. :)


...ami ékesen bizonyítja, hogy legalábbis bizonyos nyelvváltozatokban ezek a szavak léteznek. Ha csak egy-két találat van, az még lehet elgépelés, valamiféle nyelvi játék (a szaladikokkal ahogy nézem, ez a helyzet), ilyesmi, de a hazudgállal nem ez a helyzet, nyilvánvaló. Készítsd a pénztárcád! :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Létezik-e ilyen szó?
PostPosted: 2006. August 18, Friday, 7:42 
Offline

Joined: 2006. August 17, Thursday, 15:17
Posts: 2
kamperg wrote:
zsigri wrote:
kamperg wrote:
A Magyar Nemzeti Szövegtár 187644886 szó között egyet se talált belőle, kétlem, hogy a kolléganődön kívül sokan használnák.

Létezgél azért: Gugli-találatok.


Persze, csak kicsit marginális.

Na jó, kibújok pártatlan bírálói szerepemből: én is a létezikre szavazok egyértelműen. Csak nem akartam Balazsnak kellemetlen perceket szerezni, amikor a csajok fizetik a kajáját.


Kösz, hogy meg akarsz kímélni egy kellemetlen helyzettől. Nem is tudom, hogyan viselném, ha a kolléganőm fizené az ebédemet. :)

Egyébként a google nem túl mérvadó, a találatok között ugyanis szerepel a "szaladik" és sok egyéb szó is. :)

Kösz a válaszokat!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Létezik-e ilyen szó?
PostPosted: 2006. August 17, Thursday, 22:35 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
zsigri wrote:
kamperg wrote:
A Magyar Nemzeti Szövegtár 187644886 szó között egyet se talált belőle, kétlem, hogy a kolléganődön kívül sokan használnák.

Létezgél azért: Gugli-találatok.


Persze, csak kicsit marginális.

Na jó, kibújok pártatlan bírálói szerepemből: én is a létezikre szavazok egyértelműen. Csak nem akartam Balazsnak kellemetlen perceket szerezni, amikor a csajok fizetik a kajáját.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Létezik-e ilyen szó?
PostPosted: 2006. August 17, Thursday, 22:26 
Offline

Joined: 2006. August 17, Thursday, 18:47
Posts: 40
Location: Szeged
kamperg wrote:
A Magyar Nemzeti Szövegtár 187644886 szó között egyet se talált belőle, kétlem, hogy a kolléganődön kívül sokan használnák.

Létezgél azért: Gugli-találatok.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Létezik-e ilyen szó?
PostPosted: 2006. August 17, Thursday, 20:59 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Balazs wrote:
„hazudgál”


Nekem új, de teccik. Lehet, hogy használni fogom.

Semmi olyan nincsen benne, amitől azt kéne rá mondani, hogy "helytelen" (akármit is jelentsen ez), normális tő normális toldalékkal.

A Magyar Nemzeti Szövegtár 187644886 szó között egyet se talált belőle, kétlem, hogy a kolléganődön kívül sokan használnák.

A baj az, hgoy kénytelenek lesztek magatok eldönteni, szerintetek a fentiek közül melyik válasz a döntő a fogadás szempotjából. Én döntletlenre adom a meccset, mindenki fizesse maga a pacalt, esetleg chicken vindaloot. Jó étvágyat!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Létezik-e ilyen szó?
PostPosted: 2006. August 17, Thursday, 15:24 
Offline

Joined: 2006. August 17, Thursday, 15:17
Posts: 2
Sziasztok!

Elnézéseteket kérem, hogy egy látszólag jelentéktelen dologgal zaklatlak benneteket, azonban kisebb vita támadt egy szó kapcsán, mely szerintem nem, míg a kolléganőm szerint helyes. Ez a szó a „hazudgál”, a jelentése pedig az lenne, hazudozik, ha van ilyen szó.

Válaszotokat előre is köszönöm. Tétje is van a dolognak, ugyanis egy ebédben fogadtunk a kolléganőmmel. :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group