NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 29, Friday, 8:44

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2005. October 3, Monday, 23:38 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
prezzey wrote:
Tud valaki olyan mondatot mondani, amiben a mazo önállóan (de természetesen inflexiós toldalékokkal ellátva) szerepel? Mert én nem. (Mit gondolsz a mazoról? Szereted a mazot? Hát... Viszont igét tudok belőle csinálni: mazozik.)
Persze, én állandóan használom. Tiszta mazó ez a faszi! Mi van, te mazó vagy, hogy mindenáron a K.-vel akarsz dumálni? (Vagy hosszú ó-val nem ér?)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 29, Thursday, 18:54 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Quote:
Tud valaki olyan mondatot mondani, amiben a mazo önállóan (de természetesen inflexiós toldalékokkal ellátva) szerepel? Mert én nem. (Mit gondolsz a mazoról? Szereted a mazot? Hát... Viszont igét tudok belőle csinálni: mazozik.)


Mazul 8)

Amúgy MC Gőz - Az égben fenn: "megtanítalak a szadóra, mazóra"

http://web.axelero.hu/szurdokii/hhhl/ly ... n_fent.txt
(csak 18 éven felülieknek! :wink: )


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 28, Wednesday, 22:41 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
szigetva wrote:
A görög alges- tő algos nom. alakja a nyelvtankönyvek (és nem a gugli! :)) szerint ablauttal lesz algos,

És te inkább a nyelvtankönyveknek hiszel, mint a guglinak?! :wink:
szigetva wrote:
(Milyen nyelv az altin? :roll:)

A tin egy dialektusa lehet, a feltinnel és a középtinnel együtt. :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 28, Wednesday, 22:22 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Ráadásul a töve sem algo-, hanem alges- (mint pl. a genos, vö. gene-tika). Alapalaknak a citation formot szokás nevezni, főneveknél legtöbbször a sing. nom., igéknél angolban a (bare) infinitive, magyarban a kij. jelen. alanyi E3, oroszban az infinitivus, görögben, latinban a praes. impf. E1 alakot. Az agglutinatív nyelvekben az alapalak sokszor (ideális esetben) a tő. A flektálókban nem, mert ott a tő sokszor kötött morféma, hiszen van sing. nom. rag (pl. -s). A görög alges- tő algos nom. alakja a nyelvtankönyvek (és nem a gugli! :)) szerint ablauttal lesz algos, semleges neműként nincs nom. ragja. (Milyen nyelv az altin? :roll:)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 28, Wednesday, 22:10 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
A googlin nézelődtem, eszerint a fájdalom görögül algos. Mármint ez az egyesszám alanyeset. Hogy mit nevezzünk alapalaknak, az jó kérdés. A rex-nek mi a az alapalakja, az egyesszám alanyesetű rex (reg-s) vagy inkább a reg-? Bár mondjuk az elég hülyén hangzana, hogy a király latinul reg :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 28, Wednesday, 21:55 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Tud valaki olyan mondatot mondani, amiben a mazo önállóan (de természetesen inflexiós toldalékokkal ellátva) szerepel? Mert én nem. (Mit gondolsz a mazoról? Szereted a mazot? Hát... Viszont igét tudok belőle csinálni: mazozik.)

Erről jut eszembe, hogy a legújabb reklám szerint "az algo azt jelenti, fájdalom". Milyen nyelven? Ha altin vagy görög, van egy gyanúm, hogy ez nem az alapalakja!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 28, Wednesday, 20:30 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Es vajon rovid vagy hosszu o-val ejtitek?

a) magában (alanyeset, egyes szam stb.)

b) toldalékolva: tobbesszam, targyeset, mas eset


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 28, Wednesday, 17:53 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Ha felmerült a kérdés, akkor biztos már sokszor találkoztál vele (én is). Akkor létezik. A szótár a szavak után jár, vagy rögzíti őket, vagy nem. A szavak léte ettől független. Nádasdy hasonlata: ,,Hogy valamely szótár tartalmaz-e valamit vagy sem, ugyancsak nem lehet szempont, hiszen a szótárt emberek készítik, mindent nem tehetnek bele, nem is akarnak, terjedelmi vagy egyéb megfontolásból. A szótárra hivatkozni olyan laikus hiba, mint azt mondani, hogy egy patak azért nem létezik, mert a térképen nincs rajta. Ahogy a térkép jól-rosszul ábrázolja a Föld (tőle függetlenül létező) felszínét, úgy ábrázolja a szótár jól-rosszul a nyelv (tőle függetlenül létező) szókincsét.'' http://seas3.elte.hu/delg/publications/ ... ng/74.html


Top
 Profile  
 
 Post subject: Létezik-e az a szó, hogy "mazo"?
PostPosted: 2005. September 28, Wednesday, 17:27 
Offline

Joined: 2005. September 28, Wednesday, 17:24
Posts: 1
Ugyanis az idegen szavak szótárában nem találtam, csupán mazochista és mazochizmus szavakat.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group