NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:43

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: A rövid melléknevek poétikai hosszúsága
PostPosted: 2010. October 16, Saturday, 18:28 
Offline

Joined: 2008. January 5, Saturday, 11:02
Posts: 51
Nekem is furcsa az ős, mint melléknév. Ezért is nem aggódtam a kivételes viselkedése miatt. Felsorolásban el tudom képzelni, pl. ős, öreg ember, /v. ős-öreg?/, de nagyon mitikus.
Kizárólag az "ős Kaján" és az "ős patkány" miatt vettem fel a listára. Ha már egyszer poétikai hosszúságot emlegettem... :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A rövid melléknevek poétikai hosszúsága
PostPosted: 2010. October 16, Saturday, 17:39 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Az ős mint melléknév nekem elég fosszilisnek tűnik, produktivan inkább az ősi-t használnám. Főnévként, meg összetett szavakban van csak inkább, nem?

Illetve lehet olyat mondani, hogy ez egy ősvicc, de olyat nem, hogy *ez a vicc ős.


Top
 Profile  
 
 Post subject: A rövid melléknevek poétikai hosszúsága
PostPosted: 2010. October 16, Saturday, 17:27 
Offline

Joined: 2008. January 5, Saturday, 11:02
Posts: 51
A népneveken és az anyagneveken kívül, elég kevés a melléknévként használható egytagú tőszó. Ezeknek a szavaknak egy része melléknévi használatban sem nyitótő.
Az összegyűjtött példák alapján, úgy látszik, mintha a nyitótővé válás a poétikai hosszúságuktól függne. A természetesen hosszú, és az egyezményesen hosszú egytagú szavak melléknévként a tbsz. jelét nyitótőként veszik fel, a rövid szótagosak pedig nem. A középfok jele előtt a hosszú szótagosak nyitótövek, a rövid szótagosak ingadoznak.
Kivételek: ős, szép, vad. A vad kivételes viselkedésére nem találok magyarázatot.

Természetesen hosszú egytagúak:
ó, jó, bő, hű, ép, új, ős, ősz, vén, dús, gyér, hűs, kész, bősz, szűk, kék, szép, rőt, mély, lágy, tág, víg, csúf, rút.
Egyezményesen hosszúak: rest, nyers, torz, halk, gyors, rossz, zöld.
Rövidek: gaz, szar, rab, tar, vad, vak, nagy.

A toldalékolt egytagúakra /pl. zárt, holt, jobb, stb./ is érvényes ez a szabály, de azokat nem sorolom fel, mert túl sok van belőlük. A diszkrét jellemzők közül választók viszont, amiket nem szoktunk fokozni /pl. bal, jobb, hím, nő, bak, stb./, nem jól illeszkednek ebbe a rendszerbe.
A melléknévi használat definiálatlansága miatt rengeteg a kérdéses szó /pl. roncs, korcs, stb./, ezért a szabály sok sebből vérzik, de mégis, mintha létezne a jelenség. Az okok sem világosak. Talán a jelzős szerkezet széttagolása igényli a rövid melléknevek nyomatékosítását?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group