NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 14:42

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: Hiba-e e kérdőszót tenni kérdő mondatba?
PostPosted: 2010. November 26, Friday, 0:11 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
"Szerintetek etikus-e?"

http://www.gyakorikerdesek.hu/politika_ ... k-etikus-e


Sztem ez is egy főmondat nélküli függő kérdés.

Jól sejtem, h főmondattal együtt alkot teljes egészet? Vhogy így:

Kíváncsi vagyok, h szerintetek ez etikus-e.

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hiba-e e kérdőszót tenni kérdő mondatba?
PostPosted: 2010. September 30, Thursday, 10:10 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Érdekes, nekem mindig dialektális jelenségnek tűnt a főmondati kérdésben az -e használata. Én sosem használom, viszont feltűnik, hogy ha lemegyek mondjuk Szegedre, ott a boltban azt kérdezik, h Zacskót kér-e? Biztos leírták már valahol, hogy az ország melyik részén mondják így, nem?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hiba-e e kérdőszót tenni kérdő mondatba?
PostPosted: 2010. September 30, Thursday, 0:33 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Másik hasonló kérdőszó például a vajon.

Jó volt az ebéd?
Vajon jó volt az ebéd?

Elvileg felesleges, gyakorlatilag mégiscsak kihangsúlyozza a kérdést.


Sztem ezek mind egy függő kérdés részei lennének, vagyis egy bevezető mondattal álló kérdést jeleztek.. csak ez gondolom egyszerűen levált a bevezető mondatról, mivel a kommunikáció folyamatában valóban feleslegesnek hathat. Ezzel csak azt akarom jelezni, h számomra az "-e" ezt jelzi.

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hiba-e e kérdőszót tenni kérdő mondatba?
PostPosted: 2010. September 30, Thursday, 0:26 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
szigetva wrote:
Akitlosz wrote:
A "Jó volt az ebéd" mondatban csak a hangsúlyból derülhet ki, hogy kérdés és nem kijelentés.
Pontositsunk: a hanglejtésből, nem a hangsúlyból. De egyébként ezen semmi csodálkozni való nincs, a hanglejtés pont annyira része a közlésnek, mint a hangok egyéb tulajdonságai. (Ami téged megtéveszt, az az, hogy a helyesirás elég gyatrán tudja csak jelölni a mondatvégi irásjellel.)

A mandarinban pl. csak a hanglejtés különbözteti meg az 'anya', 'kender', 'ló', 'megszid' jelentésű szavakat, mindegyik ma, csak más-más hanglejtéssel.



Az az, hanglejtés. Arra gondoltam.

Persze nem feltétlenül szükséges kérdőszó az eldöntendő kérdő mondatokba, de azért hátránynak sem hátrány és kérdés, hogy hiba-e.

Másik hasonló kérdőszó például a vajon.

Jó volt az ebéd?
Vajon jó volt az ebéd?

Elvileg felesleges, gyakorlatilag mégiscsak kihangsúlyozza a kérdést.

S ilyen még a francia nyelvben is van, de mondjuk ott is szabad a kérdő szórend.

Szóval ha csak a hanglejtés jelzi a kérdőmondatot, akkor ugyan bár nem feltétlenül szükséges, de hasznos lehet mégis beletenni egy kérdőszót a mondatba.

S akkor megspórolhatunk
Ez most kérdés volt?
típusú visszakérdező kérdéseket.

Szerintem.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hiba-e e kérdőszót tenni kérdő mondatba?
PostPosted: 2010. September 30, Thursday, 0:16 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
Brain Storming wrote:
Az egyik "nagyon magyar" http://www.pccd.hu/nemzetismeret/?id=3.13 oldalon ezt írják:
Quote:
16. Kérdőszócska. Nyelvünk egyedi jelenségei közé tartozik az -e kérdőszócska. Kötőjellel illesztjük a kérdéses szóhoz, többnyire az állítmányhoz, de olykor más mondatrészhez is. Pl.: megetted-e az ebédet?; hogy döntöttél, így-e vagy úgy?; melyiket etted meg, a Péterét-e vagy a Pálét?


Fájó dolog sztem, h senki sem veszi észre, h az "-e" mindig egy függő kérdéshez tartozik, akkor is, amikor a bevezető mondatot elhagyjuk.

A "nagymagyar" oldal példái meg nem világítják meg ezt az aspektust egyáltalán...


Annyira nem alapos a cikk, csak felsorolásszerű.

Meg téved is pl. itt:

Quote:
Ez nem azzal függ össze, hogy a melléknév a főnév előtt áll (ez az angolban, franciában is így van,


Franciában ugyan nem. Mást jelent eleve a jelző attól függően, hogy a főnév előtt vagy mögött helyezkedik-e el.

Nagy ember.

un homme grand - mint Michael Jordan
un grand homme - mint Bonaparte Napoléon

Nagyon nem mindegy. Ráadásul szerintem gyakoribb is a jelző úgy általában a főnév mögött, mint előtt. No mindegy nem a franciázás volt a cikk témája, de nem is csak az e szó.

Meg aztán az a magyar nyelv egyedisége dolog így csak az indoeurópai nyelvekkel szemben áll meg, az urali meg az altáji nyelvekkel szemben már nem ennyire.

Van ahol jóval komolyabb alanyi meg tárgyas ragozás van, mint a magyarban, mert a tárgy számától is függ.

Nem csak egyes meg többes, de kettes szám is volt régen a magyarban is. A sok szép igeidő is kikopott.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hiba-e e kérdőszót tenni kérdő mondatba?
PostPosted: 2010. September 29, Wednesday, 23:28 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Akitlosz wrote:
A "Jó volt az ebéd" mondatban csak a hangsúlyból derülhet ki, hogy kérdés és nem kijelentés.
Pontositsunk: a hanglejtésből, nem a hangsúlyból. De egyébként ezen semmi csodálkozni való nincs, a hanglejtés pont annyira része a közlésnek, mint a hangok egyéb tulajdonságai. (Ami téged megtéveszt, az az, hogy a helyesirás elég gyatrán tudja csak jelölni a mondatvégi irásjellel.)

A mandarinban pl. csak a hanglejtés különbözteti meg az 'anya', 'kender', 'ló', 'megszid' jelentésű szavakat, mindegyik ma, csak más-más hanglejtéssel.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hiba-e e kérdőszót tenni kérdő mondatba?
PostPosted: 2010. September 29, Wednesday, 23:23 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Hát, ez nekem is azóta tűnik egyértelműnek (mondom TŰNIK), hogy az angolban találkoztam az IF-es függő kérdéssel. Persze lehet, h ezt csak én egyszerűsítem le :wink: :wink: :wink:

Sztem az lehet itt a fő kérdés, h pl. a "VAJON" mennyire "standard tartozéka" eredetileg az "-e" használatának...

És a legfőbb kérdés: honnan származik, az "-e" egyáltalán???

Amiről én írtam, az a használatáról szól, pontosabban, amit én a használatáról leszűrtem. És nekem az "-e" sosem úgy jelenik meg, mint egy elszigetelt jelenség - mintha implikálná, h egy összetettebb mondatnak a kelléke.

De ezt majd korrigálja egy nyelvész :!: :!: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hiba-e e kérdőszót tenni kérdő mondatba?
PostPosted: 2010. September 29, Wednesday, 23:12 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Brain Storming wrote:
Fájó dolog sztem, h senki sem veszi észre, h az "-e" mindig egy függő kérdéshez tartozik, akkor is, amikor a bevezető mondatot elhagyjuk.


Jó, jó, de ezt te honnan tudod? Mondhatod, hogy a "Jó volt-e az ebéd?" elől az amúgy függő kérdés, csak elhagyta előle Mari néni, hogy "Mondjátok, drágaságaim, ...", de mivel érvelsz mellette, hogy ez csakis így eshetett?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hiba-e e kérdőszót tenni kérdő mondatba?
PostPosted: 2010. September 29, Wednesday, 23:06 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Az egyik "nagyon magyar" http://www.pccd.hu/nemzetismeret/?id=3.13 oldalon ezt írják:
Quote:
16. Kérdőszócska. Nyelvünk egyedi jelenségei közé tartozik az -e kérdőszócska. Kötőjellel illesztjük a kérdéses szóhoz, többnyire az állítmányhoz, de olykor más mondatrészhez is. Pl.: megetted-e az ebédet?; hogy döntöttél, így-e vagy úgy?; melyiket etted meg, a Péterét-e vagy a Pálét?


Fájó dolog sztem, h senki sem veszi észre, h az "-e" mindig egy függő kérdéshez tartozik, akkor is, amikor a bevezető mondatot elhagyjuk.

A "nagymagyar" oldal példái meg nem világítják meg ezt az aspektust egyáltalán...

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Hiba-e e kérdőszót tenni kérdő mondatba?
PostPosted: 2010. September 29, Wednesday, 22:40 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
Ezt a véleményt olvastam:

Quote:
"Engem az zavar, es lehet helytelenul, hogy vannak akik kerdesekbe teszik az -e szocskat. En valahogy soha nem _kerdeznek_ olyat, hogy "Jo volt-e az ebed?". Ez nekem nagyon furan hangzik, nekem az siman "Jo volt az ebed?""



A "Jó volt az ebéd" mondatban csak a hangsúlyból derülhet ki, hogy kérdés és nem kijelentés.

Míg a "Jó volt-e az ebéd" esetében kizárólag kérdésről lehet szó, kijelentésről nem.

Miért lehetne hiba egy kérdőmondatba kérdőszót tenni?

Szerintetek?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group