NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 13:41

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: ez nektek jo? ha igen, mit jelent?
PostPosted: 2010. September 9, Thursday, 19:09 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Ja, basszus, ha puskáztok... :cry:

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ez nektek jo? ha igen, mit jelent?
PostPosted: 2010. September 8, Wednesday, 21:02 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
Így utólag elolvasva a cikket is ugyanúgy értem a mondatod.
A cikkből kiderül, hogy Kirszan Illjumzsinov az alany, de az a cikkből sem, hogy ki az ellenfél.

Ez viszont felveti annak lehetőségét, hogy valójában egymás riválisai és egymás lejáratására indítottak honlapot és nincs is harmadik jelölt?

Karpov honlapját megnézve http://www.karpov2010.org/ úgy tűnik ezt akarta volna írni az újságíró.

Ez esetben az ellenfelük szó helyett az egymás szót kellett volna használni szerintem.

Aztán meg így az együtt szó sem szerencsés, hiszen az azt sugallja, hogy közösen indítottak honlapot, holott csak egyszerre, egymás ellen.
Az együtt helyett a mindketten szó lett volna pontos.

Én így írtam volna kb.

Kirszan Illjumzsinov és riválisa, a volt szovjet sakkvilágbajnok Anatolij Karpov is honlapot indítottak pályázataik népszerűsítésére és egymás lejáratására.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ez nektek jo? ha igen, mit jelent?
PostPosted: 2010. September 8, Wednesday, 20:46 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
rebrus wrote:
"Riválisával, a volt szovjet sakkvilágbajnok Anatolij Karpovval együtt honlapot indítottak pályázatuk népszerűsítésére és ellenfelük lejáratására."


Azt jelenti, hogy legalább hárman megpályáztak valamit, s közülük ketten összefogtak a harmadik ellen, ami közös honlap indításában nyilvánult meg.

Kicsit információhiányos a mondat, mert a három pályázóból csak egyet nevez meg. Nincs benne alany, így nem derül ki, hogy ki fogott össze Karpovval, és az sem, hogy ki ellen.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ez nektek jo? ha igen, mit jelent?
PostPosted: 2010. September 8, Wednesday, 1:29 
Offline

Joined: 2008. November 1, Saturday, 19:26
Posts: 7
Location: Budapest
Ez (nekem) jó, es (nekem) azt jelenti, hogy:
X es A.K. közösen honlapot indítottak a közös pályázatuk népszerűsítésére és (X és A.K) közös ellenfelének (Y) lejáratására.
Itt X riválisa nem jelenti (nekem) X ellenfelét. Lehetne pl X=Garri Kaszparov (régi rivális), es együtt pályáznak valahova Y (új ellenfél) ellenében.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ez nektek jo? ha igen, mit jelent?
PostPosted: 2010. September 7, Tuesday, 22:01 
Offline

Joined: 2009. September 17, Thursday, 12:10
Posts: 97
fejes.lászló wrote:
A. K. és a névtelen ellenfél nyilván más-más ügybenáll szemben X-szel. Gondolom, ez okozhatta a zavart.


Nem, a pályázatban riválisok, mindkettejük pályázik ugyanarra a posztra, s úgy tűnik mindketten indítottak egy-egy honlapot saját pályázatuk népszerűsítésére és ellenfelük lejáratására. Kiemelve a szövegkörnyezetből valóban nem ez jönne ki belőle, hanem az, amit írtál, de az eredeti szövegben nekem érthető volt, még ha nem is tartom a legszerencsésebbnek a megfogalmazást (az "együtt" a félrevezető kicsit):

http://index.hu/kulfold/2010/09/07/tavo ... muk_elnok/


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ez nektek jo? ha igen, mit jelent?
PostPosted: 2010. September 7, Tuesday, 19:51 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
rebrus wrote:
"Riválisával, a volt szovjet sakkvilágbajnok Anatolij Karpovval együtt honlapot indítottak pályázatuk népszerűsítésére és ellenfelük lejáratására."


Kicsit bonyolult, de:

1. Adott X. (Ő a riválisával Px-ét köti, ill okozója az indítottak többes számának, ill. a pályázatuk Px-e többes számának.
2. Neki van egy riválisa (gondolom, másban, mint az itt tárgyalt projektben).
3. A riválist A. K.-nak hívják és szovjet sakkvilágbajnok volt.
4. X és A. K. honlapot indítottak.
5. A honlap egyik célja X és A. K. közös pályázatának népszerűsítése.
6. A honlap másik célja X és A. K. közös ellenfelének lejáratása.

A. K. és a névtelen ellenfél nyilván más-más ügybenáll szemben X-szel. Gondolom, ez okozhatta a zavart.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: ez nektek jo? ha igen, mit jelent?
PostPosted: 2010. September 7, Tuesday, 19:35 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
"Riválisával, a volt szovjet sakkvilágbajnok Anatolij Karpovval együtt honlapot indítottak pályázatuk népszerűsítésére és ellenfelük lejáratására."


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group