NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 14:04

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: dióhéjban - dióbélben
PostPosted: 2010. August 9, Monday, 6:56 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Kösz, de szántóföld mellett nőttem föl, és emlékszem, h mit mondtak a szüleim. Vagyis úgy kb nem kell hülyének nézni, még ha nem is értünk egyet.

Utánanéztem a '82-es MÉK-ban, ahol a "héj" fn nép HAJ(!) szóra ezt írják: "gyümölcs, termés stb. külső védőburka. Vminek a kérge, burka. Ágynemű huzata (párnahaj, paplanhaj)"...

Aztán ezt is megnéztem: "kukoricahaj : 1. a kukoricacső végén, a csuhé alól előtűnő selymes bibeszálak. 2. kukoricacsuhé."

"kukoricacsuhé: a kukoricacsövet borító fedőlevelekből álló burok"

"kukoricafosztás: a kukoricacsuhé lefosztása a csőről, kül. mint falusi közösségi népszokás"

"HAJAZ: táj HÁMOZ"


... Ennek a "kimerítő" adatolásnak (amit te magad is megtehettél volna, mielőtt hülyébe veszel) azért éreztem szükségét, mert egyrészt azzal kapcsolatban, h a szüleim a maguk környékén mire mit mondtak, tök lényegtelen, h az angolok mit mondtak. Aztán meg egyrészt a paraszti környezetben telt gyerekkorom alapján nyilván tudom, h a "hajas kukorica" meg a "kukorica hajazás" említésekor a kukorica héjára gondolnak, és nem a hajára.
Mindezek alapján szóval szerintem tévedsz, ha azt hiszed, h egyes tájakon a kukorica haja és héja nem lehet ugyanaz.
Ha ellátogatsz a falumba, vagy belenézel egy Magyar Értelmező Kéziszótárba, akkor magad is láthatod.

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: dióhéjban - dióbélben
PostPosted: 2010. August 9, Monday, 3:18 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
Brain Storming wrote:
Valóban - a kukoricára még azt mondták a szüleim, h "hajas kukorica", meg "hajazni a kukoricát"... ahol ugye a "kukorica héjáról" van szó!


Hát ... nem igazán.

A kukorica héja, ami az oldalát borítja, a haja, meg ami a végén van és valóban hajszerű kinézetű.
Angolok ezt a részt silknek azaz selyemnek nevezik. Nyilván nem a kukorica héjára gondolnak, hanem a hajára.

Szóval szerintem tévedsz, mert a kukoricának van haja és héja is, és nem ugyanaz a kettő.

De ha ellátogatsz egy kukoricatáblára magad is láthatod.

Image

Image

Te nem voltál a szüleiddel kukoricát szedni, csak beszélni hallottad őket róla?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: dióhéjban - dióbélben
PostPosted: 2010. August 9, Monday, 3:03 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
martoni wrote:
Akitlosz wrote:
nem dióhéjban..., hanem dióhéjben.
Nem lehetett a héj régen héja, mert az megmagyarázná a mély hangrendű toldalékokat a héj után?
Állítsad szembe a két szót önállóan, nem pedig összetételben: én a kenyét héját szeretem jobban, te meg a belét.
A TESz (és a MSzFE) szerint a héj szóhasadással keletkezett, a párja a haj, s közös tövük mély hangrendűségét viszi tovább mindkettő. A szótár összes példájában a héj mély hangrendűként ragozódik, s ilyenek a származékai is: héjazat, héjas.


Ez a magyarázat.
A héj látszólag magas hangrendű, de mélynek számít.
A férfi is ilyen szó, bár ott már kezdik egyesek magas hangrendű toldalékkal használni pl. férfinek férfinak helyett.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: dióhéjban - dióbélben
PostPosted: 2010. August 8, Sunday, 22:41 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Valóban - a kukoricára még azt mondták a szüleim, h "hajas kukorica", meg "hajazni a kukoricát"... ahol ugye a "kukorica héjáról" van szó!

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: dióhéjban - dióbélben
PostPosted: 2010. August 8, Sunday, 20:57 
Offline

Joined: 2008. September 23, Tuesday, 23:11
Posts: 62
Akitlosz wrote:
nem dióhéjban..., hanem dióhéjben.
Nem lehetett a héj régen héja, mert az megmagyarázná a mély hangrendű toldalékokat a héj után?
Állítsad szembe a két szót önállóan, nem pedig összetételben: én a kenyét héját szeretem jobban, te meg a belét.
A TESz (és a MSzFE) szerint a héj szóhasadással keletkezett, a párja a haj, s közös tövük mély hangrendűségét viszi tovább mindkettő. A szótár összes példájában a héj mély hangrendűként ragozódik, s ilyenek a származékai is: héjazat, héjas.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: dióhéjban - dióbélben
PostPosted: 2010. August 7, Saturday, 16:07 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
hacso wrote:
Az összetett szavaknál csak az utolsó tag (azaz szó) számít.


Ha ez igaz lenne, akkor nem dióhéjban lenne, hanem dióhéjben.

Vagy ez csak a szokásos szabályt erősítő kivétel lenne?

Ha almahéjról, krumplihéjról, mogyoróhéjról van szó, akkor is ugyanez a helyzet.

Nem lehetett a héj régen héja, mert az megmagyarázná a mély hangrendű toldalékokat a héj után?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: dióhéjban - dióbélben
PostPosted: 2010. August 5, Thursday, 8:26 
Offline

Joined: 2006. June 13, Tuesday, 7:55
Posts: 45
Location: Szeged
Brain Storming wrote:
Szóval nem a szó végén lévő magánhangzó, v a szó magánhangzóképlete határozza meg, h mi az összetett szavak toldalékának hangrendje?

Az összetett szavaknál csak az utolsó tag (azaz szó) számít. Egyszerű szavakra általában igaz az állításod, de a probléma ott is összetettebb, pl. kordé-ban, de kódex-ben.
Részletes ismertetést találsz a témáról a Strukturális magyar nyelvtan 2. - Fonológia kötetének 94. oldalától kezdve.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: dióhéjban - dióbélben
PostPosted: 2010. August 4, Wednesday, 12:01 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Szóval nem a szó végén lévő magánhangzó, v a szó magánhangzóképlete határozza meg, h mi az összetett szavak toldalékának hangrendje?

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: dióhéjban - dióbélben
PostPosted: 2010. August 4, Wednesday, 8:30 
Offline

Joined: 2006. June 13, Tuesday, 7:55
Posts: 45
Location: Szeged
Az összetett szavaknak nincs "hangrendje", legalábbis nincs sok értelme azt mondani, h pl. a dióhéj, dióbél vegyes hangrendű szavak. A toldalékolásukat az utótag határozza meg. A héj önállóan is mély hangrendű toldalékokat vesz fel, a bél meg magasakat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: dióhéjban - dióbélben
PostPosted: 2010. August 4, Wednesday, 2:11 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
Csak a gond van ezekkel a vegyes hangrendű szavakkal.

De csak azokkal amelyeknek az eleje a mély és a vége a magas.

Fordított esetben mindig egyértelmű, hogy mély hangrendű toldalékot kapnak.

Pl. Templomban, kevlárból, Teslával stb.

Szóval az lehet szerintem a magyarázat, hogy a mély hangrendű toldalékok az "erősebbek", dominánsabbak, és így olyankor is előfordul, hogy a mély hangrendű toldalék passzol inkább a vegyes hangrendű szóhoz, amikor annak a vége a magas hangrendű.

Fordított esetről egyről sem tudok.

Sőt, még a férfi szó is mély hangrendű toldalékokat kap, mert a férfiú szóból származik.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: dióhéjban - dióbélben
PostPosted: 2010. August 3, Tuesday, 22:57 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
...a "partnerek" / "parnerok" - "haverok" / "haverek" nem ilyen párhuzam?

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: dióhéjban - dióbélben
PostPosted: 2010. August 3, Tuesday, 22:53 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Miért tűnik nekem egyértelműnek és természetesnek mindkettő, holott a "dióhéjban" is a "-ben" lenne hangrendileg stimmel?

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group