NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:25

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Re: Hogyan neveznéd?
PostPosted: 2010. September 27, Monday, 16:00 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 16:50
Posts: 80
Vegyük ki az -i képzőt a vezetőiből, és akkor nem rontja el gyönyörünket holmi különírás: hordozókendőtanfolyamvezető-képzés


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan neveznéd?
PostPosted: 2010. September 26, Sunday, 8:43 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Agnus wrote:
hordozókendőtanfolyamvezetőiképzés


Szerintem ez így lenne a szabályzat szerint: hordozókendőtanfolyam-vezetői képzés.

Persze már a hordozókendőtanfolyam is kötőjeles.

Az igazán pontos elnevezés viszont valószínűleg hordozókendőhordótanfolyam-vezetői képzés, hordozókendőhasználó(i)tanfolyam-vezetői képzés vagy valami hasonló lenne.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan neveznéd?
PostPosted: 2010. September 25, Saturday, 23:31 
Offline

Joined: 2006. January 5, Thursday, 21:17
Posts: 90
Location: budapest
martonfi wrote:
Megtisztelő felkérésedre: betegelégedettségfelmérőkérdőív-gyűjtő láda.

fú, akkor lehet kívánni?
kedvencem, és kicsit ide is jöhet: hordozókendőtanfolyamvezetőiképzés

_________________
- i'm saying things and then hating myself for saying them. how did you get past that?
- didn't.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan neveznéd?
PostPosted: 2010. September 6, Monday, 9:25 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 16:50
Posts: 80
kalman wrote:
nagyv wrote:
  • [...] a kiíró egy összetett szóba tömörített. Az összetett szó kategóriájában bizonytalan vagyok, ilyen kifejezések szerintem nem léteznek beszédben, írásban is csak ilyen speciális kontextusban.
  • A mozgószabályt nem alkalmazta, ennek tipográfiai oka is lehet, de a szabály valószínűleg túl bonyolult neki vagy nem ismeri.
Én inkább úgy "elemezném" (aki ismer, tudja, h ezen vmi olyasmit értek, hogy "olyasmivel látom párhuzamosnak"), hogy a két felirat megoldást választották, ezért is nem tartották szükségesnek a kötőjelet vagy az egybeírást, tehát a gyűjtőláda engem olyan alcím-féleségre emlékeztet. De lehet, h tévedek, és nem annak szánták.


Akkor a "felső feliratot" miért nem tették többes számba? Szerintem ez az írásmód ugyanaz a jelenség, mint a "forgalmi rend változás" kiegészítés a kresz-táblán.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan neveznéd?
PostPosted: 2010. September 6, Monday, 0:32 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Nem lehetett volna elegendő az h "betegelégedettségi kérdőívek"? Maga a ládának a formája is közismerten arra való, hogy lapokat, stb. dobjanak bele...
De még egyszerűbb lett volna, ha a láda egy falfelület melletti asztalkán (stb.) van, és a fenti szöveg mellett/alatt egy nyíl mutat a ládára.

Nekem spec az "szúr szemet", h a "betegelégedettségi kérdőív gyűjtőláda" azt sugallja, hogy több egyéb ien gyűjtőláda is van, amivel összekeverhető lenne. Tehát nem egy speciális ládáról van szó, vagyis nem oanról, aminek vmiféle különleges jellemzője teszi azt "betegelégedettségi kérdőív" gyűjtésére egyedül alkalmassá. ... Valószínűleg helységleltározási okok miatt kellett szakszerű megnevezést adni neki - amúgy meg nem értem az egészet: ez megint egy oan dolog, ami ebben az apróságban is felmenti az ápolószemélyzetet a betegekkel való kommunikálás alól; tudvalevő azonban, h a betegek egyik legfőbb panasza sokszor éppen az, h az ápolószemélyzet nem kommunikál velük. Persze akárki mondhatja, h ők ápolók, nem pedig társalkodók - pedig sztem nekik még kevesebbet kell, h kommunikáljanak "hivatalból" a betegekkel, mint egy normál iskolai tanárnak, óvónőnek, stb. a gyerekekkel... ... Tudom, ez már nem nyelvészeti kérdés, azonban sztem ebből feleslegesen csináltak nyelvészeti jellegű problémát...

Persze, mostanában majd biztos lesznek egyesek, aki mennek az új Köztárnökköz (Köztársasági Elnökhöz), és majd tőle kérnek tanácsot... :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan neveznéd?
PostPosted: 2010. September 5, Sunday, 20:21 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
nagyv wrote:
  • [...] a kiíró egy összetett szóba tömörített. Az összetett szó kategóriájában bizonytalan vagyok, ilyen kifejezések szerintem nem léteznek beszédben, írásban is csak ilyen speciális kontextusban.
  • A mozgószabályt nem alkalmazta, ennek tipográfiai oka is lehet, de a szabály valószínűleg túl bonyolult neki vagy nem ismeri.
Én inkább úgy "elemezném" (aki ismer, tudja, h ezen vmi olyasmit értek, hogy "olyasmivel látom párhuzamosnak"), hogy a két felirat megoldást választották, ezért is nem tartották szükségesnek a kötőjelet vagy az egybeírást, tehát a gyűjtőláda engem olyan alcím-féleségre emlékeztet. De lehet, h tévedek, és nem annak szánták.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan neveznéd?
PostPosted: 2010. September 5, Sunday, 20:09 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 16:50
Posts: 80
Bocs a spétért, itt (egy vidéki kórházban) ezt a megoldást választották:

BETEGELÉGEDETTSÉGI
KÉRDŐÍV
GYŰJTŐLÁDA

Image

Ugyanebben a formában láttam egy budapesti kórházban is (nem tudom, központi rendelkezés-e).
Talán van tanulsága a dolognak:
  • A kiíró fontosnak tartotta a maximális sűrítést, és útmutatás helyett a megnevezésbe zsúfolta bele a láda funkcióját.
  • Bár a megnevezés lehetett volna egy természetesen hangzó NP ("betegelégedettségi kérdőívek gyűjtőládája", "gyűjtőláda betegelégedettségi kérdőívekhez"), a kiíró egy összetett szóba tömörített. Az összetett szó kategóriájában bizonytalan vagyok, ilyen kifejezések szerintem nem léteznek beszédben, írásban is csak ilyen speciális kontextusban.
  • A mozgószabályt nem alkalmazta, ennek tipográfiai oka is lehet, de a szabály valószínűleg túl bonyolult neki vagy nem ismeri.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan neveznéd?
PostPosted: 2010. July 23, Friday, 10:33 
Offline

Joined: 2010. January 27, Wednesday, 14:15
Posts: 58
nagyv wrote:
Hogyan neveznéd el azt a ládát, amelyben a betegek elégedettségét felmérő kérdőíveket gyűjtik?


Szerintem egyszerűen így:
Ebben a ládában (dobozban) a betegek elégedettségét felmérő kérdőíveket gyűjtjük.
:)

_________________
Az írás a beszélt nyelvben mutatkozó ingadozásokat ... rögzíti, hogy általánossá válásukat segítse. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan neveznéd?
PostPosted: 2010. July 13, Tuesday, 1:25 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Megtisztelő felkérésedre: betegelégedettségfelmérőkérdőív-gyűjtő láda.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan neveznéd?
PostPosted: 2010. July 5, Monday, 16:44 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Quote:
- Mit írnál rá, hogy tudatosítsd a láda funkcióját? (A lehető legspecifikusabban, tehát panaszláda nem elég, mert a ládában csak szabványos kérdőíveket várnak.)

- El tudjátok-e nevezni a dolgot úgy, hogy az alkalmas legyen feliratnak is?


Esetleg simán "Ide dobja a kérdőíveket"? Feltéve hogy nincs másmilyen kérdőív, amivel össze lehet keverni. (Ha igen, akkor "ide dobja az elégedettséget felmérő kérdőíveket".) Kiegészíthető egy "kérjük"-kel, ha van rá hely.

Ha mindenképpen muszáj, hogy a ládának neve legyen, akkor "gyűjtőláda", és alatta feltüntetni hogy "Ide dobja...". Szerintem

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan neveznéd?
PostPosted: 2010. July 5, Monday, 14:34 
Offline

Joined: 2009. September 17, Thursday, 12:10
Posts: 97
"Gyűjtőláda" - alatta kisebbel: "a betegek elégedettségét felmérő kérdőívek számára". Nem kell mindent egyetlen szóval jelölni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan neveznéd?
PostPosted: 2010. July 5, Monday, 13:30 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
kérdőívdoboz


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan neveznéd?
PostPosted: 2010. July 5, Monday, 9:30 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
betegelégedettségfelmérőkérdőívgyűjtő láda (az első szó pontos kötőjelezésére martonfit kérem fel)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan neveznéd?
PostPosted: 2010. July 5, Monday, 8:00 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 16:50
Posts: 80
Kiegészíteném még két kérdéssel:

- Mit írnál rá, hogy tudatosítsd a láda funkcióját? (A lehető legspecifikusabban, tehát panaszláda nem elég, mert a ládában csak szabványos kérdőíveket várnak.)

- El tudjátok-e nevezni a dolgot úgy, hogy az alkalmas legyen feliratnak is?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan neveznéd?
PostPosted: 2010. July 4, Sunday, 23:59 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Urna?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group