NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 11:08

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: előreláthatóan - előreláthatólag
PostPosted: 2010. February 12, Friday, 9:40 
Offline

Joined: 2007. June 8, Friday, 8:08
Posts: 237
vad wrote:
Másodszor a -lAg képző (ha korlátozottan is, de hát ez a képzők egyik ismérve, de) produktív, nem csak elméletileg, de gyakorlatilag is. Csak az egyhangúlag szemantikai környezetéből: többségileg, bizottságilag, elnökileg, elnökségileg, bíróilag, közjegyzőileg, kormányilag.

Igazad van, télleg produktív. Amúgy nem mondtam, hogy nem képző. (Pedig lehet, hogy nem az.) Azt mondtam, végződés. Azt, hogy meghótt, pedig úgy értettem, hogy az egyhangúlag-féléket szótárazni kell (lexikalizálódtak). Kb. úgy, mint a rögvest, örömest stb. -st végződése esetében.

_________________
:)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: előreláthatóan - előreláthatólag
PostPosted: 2010. February 12, Friday, 2:58 
Offline

Joined: 2010. January 27, Wednesday, 14:15
Posts: 58
lucas.shell wrote:
A -lag végződés ugyanis meghótt.

mármint úgy érted ezt, hogy újabban nem születnek/használnak ezzel a végződéssel szavakat ,
vagy "lejárt a szavatossága" a :
erkölcsileg, anyagilag, házilag, stb. szavainknak ?


vad wrote:
bíróilag, közjegyzőileg

ezeket szinte csak a "hitelesített"-el együtt hallottam, a többi nagyon régies nekem

_________________
Az írás a beszélt nyelvben mutatkozó ingadozásokat ... rögzíti, hogy általánossá válásukat segítse. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: előreláthatóan - előreláthatólag
PostPosted: 2010. February 12, Friday, 0:33 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
lucas.shell wrote:
A -lag végződés ugyanis meghótt.

Először is az, hogy valami nem produktív még nem jelenti azt, hogy "meghótt".
Másodszor a -lAg képző (ha korlátozottan is, de hát ez a képzők egyik ismérve, de) produktív, nem csak elméletileg, de gyakorlatilag is. Csak az egyhangúlag szemantikai környezetéből: többségileg, bizottságilag, elnökileg, elnökségileg, bíróilag, közjegyzőileg, kormányilag.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: előreláthatóan - előreláthatólag
PostPosted: 2010. February 12, Friday, 0:03 
Offline

Joined: 2008. November 1, Saturday, 19:26
Posts: 7
Location: Budapest
Nekem az egyhangúlag (kb. "közös véleményként") mást jelent mint az egyhangúan (kb. "fásultan, egykedvűen").


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: előreláthatóan - előreláthatólag
PostPosted: 2010. February 11, Thursday, 21:12 
Offline

Joined: 2007. June 8, Friday, 8:08
Posts: 237
Nyelvművelők szokták erőltetni, hogy az egyhangúan meg az egyhangúlag nem ua. Pontosabban nem lehet az elsőt mondani a második helyett. Pedig valójában analógiás szabályosításról van szó. A -lag végződés ugyanis meghótt.

_________________
:)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: előreláthatóan - előreláthatólag
PostPosted: 2010. February 11, Thursday, 20:50 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Az én sokat kritizált nyelvérzékem szerint ilyen különbség nincs, a két alak közötti különbség az, hogy az "előreláthatólag" kizárólag beszélőorientált lehet ("a rendelkezésemre álló információk szerint"), míg az "előreláthatóan" individuum argumentuma bármi (általános/anaforikus/beszélő/alany/belső argumentum) ("a rendelkezésre álló információk szerint").
Persze ez pragmatikailag általában azt jelenti, hogy a második valószínűbb, kivéve mikor nem.


Top
 Profile  
 
 Post subject: előreláthatóan - előreláthatólag
PostPosted: 2010. February 11, Thursday, 18:08 
Offline

Joined: 2010. January 27, Wednesday, 14:15
Posts: 58
Egyesek szerint különböző lesz a várható végeredménye a bekövetkező eseménynek akkor, ha az egyik alakot, vagy ha a másikat használom.

Lehet (vagy volt) ilyen gondolati tartalma a két alaknak, és ha igen, át is adódik a közlés folyamán, vagy ez teljesen egybemosódik (már) ?
Ha akad különbség, akkor egyszerű és jó példa is hozható rá, amiből érezhető a végeredmény "várható valószínűsége" ?

_________________
Az írás a beszélt nyelvben mutatkozó ingadozásokat ... rögzíti, hogy általánossá válásukat segítse. :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group