NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 14:54

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 55 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2006. November 13, Monday, 18:54 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Na tessék, félreértettem azt, hogy
halmtomi wrote:
én részemről itt befejezném
Azt hittem, azt jelenti, tegyük át máshova.

Szerintem egy ilyen törvényt a legtöbben meg se értenének. Sokkal inkább kellene előbb azt elérni (oktatással, neveléssel), hogy sokan cikinek tartsák mások lingvicista indíttatású fikázását. Egy olyan szabály, amelyiket az emberek -- attól tartok -- nagy többsége elfogadhatatlannak tart, és cinkosan összekacsint mögötte, sokkal károsabb tud lenni, mint ha nincs semmilyen szabály.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. November 13, Monday, 17:45 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Ha már Kálmán ennek ellenére áttette a szálat, akkor ne hagyjuk abba! Felteszem a kérdést: mi kára és kinek lenne abból, ha mondjuk a lingvicista kijelentésekért pénzbírságot lehetne kiszabni? Mondjuk maradjunk csak a jól dokumentálható és egyértelmű eseteknél, pl. amikor valaki le...-za embertársait azért, mert a kultúr- előtagot használják.

(Aztán rátérhetünk arra, h mit tehetünk és mit kell tennünk annak érdekében, h az akadémia levegye a kezéz az Édes Anyanyelvünk-féle förmedvényekről.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. November 13, Monday, 15:01 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
fejes wrote:
Quote:
Komolyan azt hittem, ezen a fórumon túl vagyunk azon a szinten, hogy ha valami rossz, akkor azt be kell tiltani.


Jaj, nehogy már az legyen a liberalizmus, h mindent megengedünk! A verbális gyalázás, megalázás, erőszak stb. igenis a tetlegesség megalapozása. Vagy szerinted a testi erőszakot, gyilkosságot, lopást stb. se kéne büntetni? Más kérdés az, h csak büntetéssel nem megyünk semmire, ennél értelmesebb megoldásokat is kell keresnünk. De miközben a népet igyekszünk felvilágosítani, talán azt sem kéne hagyni, h más hülyítse őket, különösen ilyen erőszakos ideológiákkal.

Persze, ezek olyan célok, amelyeket én is támogatok, csak meg kell vizsgálni egy ilyen tiltó intézkedés negatív következményei nem súlyosabbak-e a pozitívaknál. Itt megoszlanak a vélemények. De elég off-ak vagyunk, úgyhogy ha benne vagy, én részemről itt befejezném ezt a témát.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. November 12, Sunday, 19:52 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Quote:
Komolyan azt hittem, ezen a fórumon túl vagyunk azon a szinten, hogy ha valami rossz, akkor azt be kell tiltani.


Jaj, nehogy már az legyen a liberalizmus, h mindent megengedünk! A verbális gyalázás, megalázás, erőszak stb. igenis a tetlegesség megalapozása. Vagy szerinted a testi erőszakot, gyilkosságot, lopást stb. se kéne büntetni? Más kérdés az, h csak büntetéssel nem megyünk semmire, ennél értelmesebb megoldásokat is kell keresnünk. De miközben a népet igyekszünk felvilágosítani, talán azt sem kéne hagyni, h más hülyítse őket, különösen ilyen erőszakos ideológiákkal.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. November 8, Wednesday, 23:21 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
fejes wrote:
Ja, szerencse, lehet pl. tagadni a holokausztot, vagy el lehet mondani, hogy szerintem ki kéne írtani a ...-t, és ezt szabad, mert nincs benne semmi rossz. Na ne izélj már.


Hát már te ne izélj már: ki a túró mondta, hogy ezekben nincs semmi rossz?! Komolyan azt hittem, ezen a fórumon túl vagyunk azon a szinten, hogy ha valami rossz, akkor azt be kell tiltani.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. November 8, Wednesday, 21:47 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Úgy tapasztalom a nálam okosabbak fejtegetéseiből, hogy még a holokauszttagadás esete sem egyértelmű (pl. nem is minden EU országban büntetik), nemhogy a másik nyelvének fikázása. A különbség talán csak annyi, hogy az előbbit a hozzánk hasonlók jóval inkább tartják böszmeségnek,* mint az utóbbit (és ez nekünk, akik tudjuk,hogy az utóbbi is elég nagy böszmeség, fáj).

----
* Így talán többen rátalálnak erre a szájtra, és talán egy-két olvasó rájön, hogy a másik nyelvi megnyilatkozásainak cikizése böszmeség.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. November 8, Wednesday, 20:24 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Quote:
Azért egészen pontosan ez a törvény a lingvicista indítékú hátrányos megkülönböztetést bünteti, önmagában a lingvicista kijelentéseket nem. (Szerencsére szerintem, mert azért szólásszabadság is van a világon.)


Ja, szerencse, lehet pl. tagadni a holokausztot, vagy el lehet mondani, hogy szerintem ki kéne írtani a ...-t, és ezt szabad, mert nincs benne semmi rossz. Na ne izélj már. Ha azt mondom valakiről, hogy bunkó / nem jó magyar stb., ez nem rögtön hátrányos megkülönböztetés? Lehet, h nem lehet büntetni, de hogy szerencsére???


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. November 5, Sunday, 23:43 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
ktam wrote:
fejes wrote:
Szerintem ideje lenne beadni egy törvénytervezetet, amely a lingvicista kijelentéseket ugyanúgy bünteti, mint a rasszistákat.

Elvileg van ilyen törvény: a 2003. évi CXXV. törvény az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról (http://www.egyenlobanasmod.hu/data/Ebktv.pdf) 8. § f) pontja
kimondja, hogy "Közvetlen hátrányos megkülönböztetésnek minősül az olyan rendelkezés, amelynek eredményeként egy személy vagy csoport valós vagy vélt ... anyanyelve ... miatt részesül más, összehasonlítható helyzetben levő személyhez vagy csoporthoz képest kedvezőtlenebb bánásmódban".


Azért egészen pontosan ez a törvény a lingvicista indítékú hátrányos megkülönböztetést bünteti, önmagában a lingvicista kijelentéseket nem. (Szerencsére szerintem, mert azért szólásszabadság is van a világon.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. November 5, Sunday, 19:27 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
fejes wrote:
Szerintem ideje lenne beadni egy törvénytervezetet, amely a lingvicista kijelentéseket ugyanúgy bünteti, mint a rasszistákat.

Elvileg van ilyen törvény: a 2003. évi CXXV. törvény az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról (http://www.egyenlobanasmod.hu/data/Ebktv.pdf) 8. § f) pontja
kimondja, hogy "Közvetlen hátrányos megkülönböztetésnek minősül az olyan rendelkezés, amelynek eredményeként egy személy vagy csoport valós vagy vélt ... anyanyelve ... miatt részesül más, összehasonlítható helyzetben levő személyhez vagy csoporthoz képest kedvezőtlenebb bánásmódban".
A baj az, hogy Magyarországon senki se veszi komolyan a társasnyelvészet eredményeit, amelyek alapján A nyelv, A magyar nyelv mint olyan a fantasztikum (absztraktumok) birodalmába kerül, és maradnak helyette a valóban létező nyelvváltozatok (hogy tovább ne is menjek).
Bár már ül olyan a parlamentben, akinél ezt jobban senki se tudja nálunk, még se látszik a nagy csatározások közepette, hogy e téren történne valami.
A jogértelmezésben természetesen okoskodtak már ezen a problémán (http://www.hatter.hu/kommentaregyseges.htm), de semmire se jutottak: "Természetesen az anyanyelv, mint védett tulajdonság bármely beszélt nyelv esetében is jelentőséggel bírhat. Kérdés, hogy kiterjed-e a védelem a különböző dialektusokra – például elutasítható egy tájszólással beszélő jelentkező televíziós vagy rádiós alkalmazása."
Én a nyelvésztársadalom megosztottsága és rendszernyelvészet túlsúlya miatt nem is hiszem, hogy a mai helyzet meg fog változni. És persze a politikai helyzet és a politikusok szellemi színvonala se enged meg semmiféle előrelépést.


Top
 Profile  
 
 Post subject: törvény a lingvicizmus ellen?
PostPosted: 2006. November 4, Saturday, 21:17 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Na most komolyan, én nem is kommentálom, cspjátok fel bárhol, és szörnyűlködjetek:

http://műsorlap.anyanyelvápoló.hu/ea/pdf/ea0610.pdf

Szerintem ideje lenne beadni egy törvénytervezetet, amely a lingvicista kijelentéseket ugyanúgy bünteti, mint a rasszistákat.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 55 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group