NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:15

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 3, Saturday, 22:23 
Offline
Site Admin

Joined: 2006. December 27, Wednesday, 22:38
Posts: 58
Amerika van akkora közszereplő, hogy ennyit elviseljen. szekervar fórumtársunk magát minősíti ezzel a szöveggel.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 3, Saturday, 20:40 
Offline

Joined: 2008. September 23, Tuesday, 23:11
Posts: 62
szekervar wrote:
Ha 1 EUR 266 HUF-ba kerül, akkor ... helyesen azt úgy írjuk, hogy 240 HUF/EUR.

Helytelenül pedig nyilván 266 HUF/EUR. :-)

Quote:
a józan paraszti ésszel is belátható dolgokat helyesen alkalmazzák?
Azt is tudom, hogy ez nemzetközi gyakorlat.

Nem lehet, hogy vmi hasonló húzódik meg e szemlélet mögött, mint a dátumozásban tapasztalható különbségek? Ott a rész—egész, az árfolyamnál a viszonyított—viszonyítási alap logikai, "józan paraszti ésszel is belátható" kapcsolata, sorrendje a kérdéses. Esetleg rokon téma a jelző—jelzett szó viszony meg a család- és egyéni nevek sorrendje is?

Az árfolyamok mindkét jelölési módja védhető. A 266 HUF/EUR úgy olvasható, hogy a nevezőben a mérőszám automatikusan 1, aminthogy az egész tört értéke is: (266 HUF) : (1 EUR) = 1. Ennek fordítottja, a 266 EUR/HUF pedig úgy, hogy 266 egyenlő a jelzett két valuta értékének arányával: 266 = (1 EUR) / (1 HUF). Az nyilván jogos óhaj, hogy legalább egy szakmai kör egyezzen meg a használatról — vagy, ha nem tudnak, akkor jelezzék vmilyen módon, hogy melyikről van szó.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 3, Saturday, 19:20 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
szekervar wrote:
Vagy lehet, hogy az oktatási reformokkal együtt ezt is azoktól a félművelt, bugris, a nemzeti önhittségtől, nacionalista gőgtől pöffeszkedő amerikaiaktól kellett átvenni?


Quote:
2. A felhasználók viselkedjenek tisztelettudóan másokkal. Más felhasználók inzultálása, sértő szövegek és linkek küldése, illegális vagy szerzői jog védelme alatt álló információra mutató linkek küldése vagy ilyen információ kérése nem megengedhető, és figyelmeztetéssel jár.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 3, Saturday, 2:21 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Ehhez abszolúte nem értek, de nem úgy van, hogy a HUF/EUR az az árfolyam, amikor eurót veszünk, az EUR/HUF pedig az, amikor eladunk? (Persze akkor az a kérdés, hogy a középárfolyamot minek értelmezzük...)

Mondjuk én annak örülnék a legjobban, ha (végre) így írnánk: 250 HUF/EUR.
Vagy esetleg így: 250 EUR/HUF, részletkérdés. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 2, Friday, 22:32 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
szekervar wrote:
Próbáltam már bemenni bankba, letettem a pénztárba az 1 HUF-t, és kértem érte a hivatalos árfolyam táblán szereplő (akkor még) 250 EUR-t. Azt mondták, rosszul értelmezem. De könyörgöm, miért én?
Talán mert senki más nem értette így.

A szokás nagy úr. Az általános isiben pl. a gyerekeim dolgozatára olyanokat írnak, hogy 45/42 pont (mer olyan okosok ám a gyerekeim :) ), de ez nem azt jelenti, hogy 100%-nál is többet teljesítettek, hanem hogy 45-ből 42 pontjuk lett. Meg a rádióújságban is azt látom, hogy ez az epizód a 7/3, pedig arra gondolnak, hogy 3/7. Annó az is bosszantott, hogy minden árfolyam úgy volt megadva, hogy DEM/USD, meg FFR/USD, az angol fontnál meg pont fordítva. Lábjegyzetet írtak inkább, ahelyett, hogy kiszámolták volna a reciprokát. Amíg csak téged (vagy engem) zavar, addig nincs ok megváltoztatni. Ha majd sokakat, akkor meg is fog változni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 2, Friday, 18:24 
Offline

Joined: 2008. November 21, Friday, 10:30
Posts: 4
Mostanában több cikkben is foglalkoztak a magyar helyesírási reformmal, új helyesírási szabályokkal. Azt viszont sehol sem írták, hogy a matematika szabályait, a törtet törttel osztás számlálójának és nevezőjének felcserélhetőségét, a fizikai dimenziók teljes zavarát is megengedi a helyesírás.
Ha 1 kg krumpli 110 HUF-ba kerül, akkor az én helyesírási ismereteim szerint azt úgy írjuk, hogy 110 HUF/kg.
Ha 1 EUR 266 HUF-ba kerül, akkor a fenti szabály alapján helyesen azt úgy írjuk, hogy 240 HUF/EUR.
Ha 1 EUR 1,43 USD-ba kerül, akkor szintén a fenti logikával a keresztárfolyam is 1,43 USD/EUR.
Ezt a gyakorlatot pl. a HVG devizákkal, árfolyamokkal foglalkozó lapjain következetesen így is alkalmazzák.
Azután elmegy az ember egy bankba, vagy megnéz egy "hivatalos" árfolyam táblázatot, és ott a következőket találja:
266 EUR/HUF vagy 1,43 EUR/USD.
Próbáltam már bemenni bankba, letettem a pénztárba az 1 HUF-t, és kértem érte a hivatalos árfolyam táblán szereplő (akkor még) 250 EUR-t. Azt mondták, rosszul értelmezem. De könyörgöm, miért én? Nekik miért nem lehet a nyakukba csördíteni, hogy a józan paraszti ésszel is belátható dolgokat helyesen alkalmazzák?
A keresztárfolyamoknál aztán végképp teljes a káosz! Most akkor melyik értékesebb, 1,43 EUR/USD esetén a dollár "jobb", vagy az euró?
Azt is tudom, hogy ez nemzetközi gyakorlat. Azt nem tudom, honnan indult, de hogy a hatvanas - hetvenes években még nem így volt, az biztos.
Vagy lehet, hogy az oktatási reformokkal együtt ezt is azoktól a félművelt, bugris, a nemzeti önhittségtől, nacionalista gőgtől pöffeszkedő amerikaiaktól kellett átvenni?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group