NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:46

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2010. June 24, Thursday, 3:08 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
martonfi wrote:
2. Nagyon off: biztos az a jó nekünk, hogy irgalmatlanul túl van értékelve a forint, ezért hatalmas jegybanki alapkamatot fizetünk, és az importot megkönnyítvén, az exportot megnehezítvén versenyképtelenné tesszük a magyar vállalkozásokat? (Persze, importcikkek fogyasztójaként nagyon kellemes, de valóban ez a legfontosabb szempont?) Egyes számítások szerint, ha az elmúlt jó pár évben nem lett volna a forint mesterségesen erősítve, akkor most 350 és 400 Ft között tartana az euró. (Egy hirtelen váltás persze kupán vágná a lakosságot, de lehet, hogy mégiscsak ezt kéne megközelíteni idővel.) Mindazonáltal nem értek hozzá.


Biztos. A pénz ereje a gazdaság erejét is jelzi. Az erős, jó pénzű országokat irigyli a világ, nem a gyenge pénzűeket.
Ha csak azért veszik a világban a magyar termékeket, mert a forint nem sokat ér, már régen rossz.

Gyenge valutával pedig az egész ország szegényedik. Az importcikkek drágulnak, a forint inflálódik, miközben a magyar termékek a magyar fogyasztók számára semmivel nem lesznek olcsóbbak.

Szokták mondani ellenpéldának Kínát. Csak éppen az a nagy különbség, hogy a kínai jüan nem konvertibilis pénz.

Szóval igazad van, ha még mindig szocializmus lenne, akkor most bizony már lenne vagy 400 forint az euró, de hogy ez jobb lenne azt nem hiszem.

Minél stabilabb, erősebb, értékállóbb a pénz, annál jobb (helyzetet jelez).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 7, Wednesday, 13:57 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Persze nincs kizárva, h más eredet lenne. Bár meglepődnék, ha kiderülne, h a változatos központozási stb. izék közül ilyen hasonlóságok lettek volna az orosz és az angol hagyomány között.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 7, Wednesday, 13:48 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Az angolban is: c/o (care of), w/o (without), sőt w/ (with), ami sz'tem azt sejteti, hogy vmi középkori írnokhagyomány (is) állhat emögött.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 7, Wednesday, 13:44 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Az oroszban elterjedt a /-rel való rövidítés, pl. художественный филмь 'játékfilm': х/ф. Állítógag azért, mert sok rövidítésben van /, pl: км/ч 'km/h' stb. Az ember azért okos, h ne kelljen logikusnak lennie.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 6, Tuesday, 15:02 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
szigetva wrote:
A szokás nagy úr. Az általános isiben pl. a gyerekeim dolgozatára olyanokat írnak, hogy 45/42 pont (mer olyan okosok ám a gyerekeim :) ), de ez nem azt jelenti, hogy 100%-nál is többet teljesítettek, hanem hogy 45-ből 42 pontjuk lett. Meg a rádióújságban is azt látom, hogy ez az epizód a 7/3, pedig arra gondolnak, hogy 3/7.
És akkor még nem is beszéltünk arról a vicces gyakorlatról, hogy a 2-es és 3-as érdemjegy közötti érdemjegyet 2/3-nak, a négyes és ötös köztit meg négyötödnek nevezik. És akkor a négyötöd az jobb jegy, mint az egyes, pedig hát 4/5<1. :?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 6, Tuesday, 11:16 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
szekervar wrote:
Azt mondták, rosszul értelmezem.


persze hogy rosszul, 266 EUR/HUF csak annyit jelent, hogy 266 = EUR/HUF (vagy ha jobban tetszik EUR/HUF = 266)

(lehet, hogy már írta valaki, de most nem olvasom végig)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 6, Tuesday, 9:11 
Offline

Joined: 2008. November 21, Friday, 10:30
Posts: 4
Az a gondom a hagyományokkal, hogy a most banki gyakorlatban szereplő írásmód még korántsem nevezhető hagyományosnak, hisz kb. 20 évvel ezelőtt nálunk még senki sem használta. És mint a téma indítóban is írtam, a HVG most is az általam helyesnek tartott dimenzió formulát használja. Mert úgy-e, abban egyetértünk, hogy az árfolyam ugyan úgy fizikai dimenzió, mint a HUF/kg, vagy az 1/4 óra. És érdekes, itt még nem mondjuk, hogy 4/1-re értékelem az idő múlását, mint a gyermekek teljesítményét! Vagy ez is csak idő kérdése?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 5, Monday, 16:05 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
szekervar wrote:
Attól, hogy Amerika nagy... Róma, Bizánc, stb is nagy volt!
Szerintem te nem érted: park keeper, mikor kérték, hogy utasítson téged rendre, azt mondta, hogy Amerika nem szorul az ő védelmére, a stílusoddal pedig magad minősíted.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 5, Monday, 16:03 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
szekervar wrote:
Tehát - a törtet törttel osztás matematikai képletéből is adódó 266 HUF/EUR a helyes, vagy a nemzetközi banki gyakorlaton kívül semmivel sem védhető (de sok lúd disznót győz alapon előbb - utóbb majd helyesnek kikiáltott) 266 EUR/HUF?
Hát azért szerintem ha tényleg ez a nemzetközi banki gyakorlat, akkor az önmagában elég nyomós érv, hogy ezt kövessük. Valóban a másik a logikusabb, de hát a világban sok minden nem logikus, hanem hagyományokon, szokásokon alapszik.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 5, Monday, 14:29 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
szekervar wrote:
Attól, hogy Amerika nagy... Róma, Bizánc, stb is nagy volt!


Róma most is elég nagy, Bizánc sem kicsi, csak ma már Isztambulnak hívják.
Nem igazán értem, hogy mit akarsz az ienekkel mondani...
És mivel függ össze a felsorolt dolgok nagysága?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 5, Monday, 14:22 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Kedves szekervar!

martoni ezt wrote:
Az árfolyamok mindkét jelölési módja védhető. A 266 HUF/EUR úgy olvasható, hogy a nevezőben a mérőszám automatikusan 1, aminthogy az egész tört értéke is: (266 HUF) : (1 EUR) = 1. Ennek fordítottja, a 266 EUR/HUF pedig úgy, hogy 266 egyenlő a jelzett két valuta értékének arányával: 266 = (1 EUR) / (1 HUF). Az nyilván jogos óhaj, hogy legalább egy szakmai kör egyezzen meg a használatról — vagy, ha nem tudnak, akkor jelezzék vmilyen módon, hogy melyikről van szó.


ha az én véleményemet kérdezed, ezzel én is 1etértek.
A gyakorlatban pedig nyilván mindig ki tudod találni, hogy az adott kemény valuta a jobb-e, vagy pedig a forint. Más a helyzet akkor, ha két olyan pénznem közötti árfolyamra vagy kíváncsi, amelyek közel azonos értékűek a kulcsvalutákhoz képest, esetleg folyamatosan ingadoznak, hogy épp melyik a jobb. Ezért tényleg kívánatos lenne, ha egyféleképpen írnák.


Last edited by pasztorarpad on 2009. January 5, Monday, 14:31, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 5, Monday, 13:02 
Offline

Joined: 2008. November 21, Friday, 10:30
Posts: 4
Jaj, és elfelejtettem!
Attól, hogy Amerika nagy... Róma, Bizánc, stb is nagy volt!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 5, Monday, 13:00 
Offline

Joined: 2008. November 21, Friday, 10:30
Posts: 4
Elnézést, valóban nem figyeltem, és egyik helyen a szövegben más EUR árfolyam adatot adtam meg.
Arra viszont szeretném felhívni a hozzászólók figyelmét, hogy én nem az árfolyamok változásának közgazdasági kihatásairól szerettem volna vitát nyitni, hanem az árfolyamok helyesírásáról.
Tehát - a törtet törttel osztás matematikai képletéből is adódó 266 HUF/EUR a helyes, vagy a nemzetközi banki gyakorlaton kívül semmivel sem védhető (de sok lúd disznót győz alapon előbb - utóbb majd helyesnek kikiáltott) 266 EUR/HUF?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 4, Sunday, 18:16 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
martonfi wrote:
biztos az a jó nekünk


Szintén nem értek hozzá, de szerintem ez irtózatosan meglendítené az inflációt, ami a maastrichti kritériumok teljesítését tenné lehetetlenné, és a végtelenbe tolná ki az euro bevezetésének lehetőségét. Másfelől szerintem az sem jó, ha a vállalkozások attól versenyképesek, hogy bagóért adnak el. Ez befagyasztja az elavult technológiákat (nem kell lecserélni őket, mert bevételt termelnek, de nem is lehet, mert annyit azért nem), és hosszú távon nem javítja a versenyképességet. Gondolom én.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Az árfolyamokról
PostPosted: 2009. January 3, Saturday, 23:43 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
1. Nem Amerika, hanem az amerikaiak minősíttettek.
2. Nagyon off: biztos az a jó nekünk, hogy irgalmatlanul túl van értékelve a forint, ezért hatalmas jegybanki alapkamatot fizetünk, és az importot megkönnyítvén, az exportot megnehezítvén versenyképtelenné tesszük a magyar vállalkozásokat? (Persze, importcikkek fogyasztójaként nagyon kellemes, de valóban ez a legfontosabb szempont?) Egyes számítások szerint, ha az elmúlt jó pár évben nem lett volna a forint mesterségesen erősítve, akkor most 350 és 400 Ft között tartana az euró. (Egy hirtelen váltás persze kupán vágná a lakosságot, de lehet, hogy mégiscsak ezt kéne megközelíteni idővel.) Mindazonáltal nem értek hozzá.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group