NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 19, Tuesday, 8:17

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 55 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: rovásírás (avagy mit kell archiválni és mit nem)
PostPosted: 2009. June 13, Saturday, 20:20 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Ez marha jó, holnap átírom wingdings-be a bibliát, és engem is kirak az OSZK.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rovásírás (avagy mit kell archiválni és mit nem)
PostPosted: 2009. June 13, Saturday, 15:47 
Offline

Joined: 2007. June 8, Friday, 8:08
Posts: 237
Majd amikor átírják Tandori sakkverseit rovásírásra... :lol:

_________________
:)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rovásírás (avagy mit kell archiválni és mit nem)
PostPosted: 2009. June 13, Saturday, 10:44 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Na ez tényleg maga az abszurd. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rovásírás (avagy mit kell archiválni és mit nem)
PostPosted: 2009. May 5, Tuesday, 20:20 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kamperg wrote:
De éppen ebből az agyas megfontolásból csinálták ilyenre, nem? Márhogy mer szerintük ly meg hosszú ő nélkül le se lehetne írni a magyar nyelvet, annyira egyedi.


Őszintén szólva nem hiszem, h kitalálhatnánk, mit is gondolnak, nyilván nagy zavar van a fejükben... és nyilván ők is sokszínűek... :)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rovásírás (avagy mit kell archiválni és mit nem)
PostPosted: 2009. May 4, Monday, 19:14 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
fejes.lászló wrote:
kamperg wrote:
Én valahol eccer mintha azt olvastam volna, hogy az ékezetes betűknek ki kellett találni jeleket, hiszen hosszú magánhangzók nélkül a magyart nem lehet leírni.


A "modern" rovásírásban minden fonémának külön betűjele van (talán még ly is van), de ez újítás. (Az vicces, h szokták emlegetni, mennyire jó -- logikus, pontos stb. -- ezért a rovásírás. Pedig eredetileg nem ilyen volt, sőt, ha lett volna a honfoglalás körül, akkor értelemszerűen nem fedhetné le a mai magyar fonémákat...


De éppen ebből az agyas megfontolásból csinálták ilyenre, nem? Márhogy mer szerintük ly meg hosszú ő nélkül le se lehetne írni a magyar nyelvet, annyira egyedi.

Legalábbis amikor hallottam ezt a nem emlékszem már kit, az volt a benyomásom, hogy így gondolja.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rovásírás (avagy mit kell archiválni és mit nem)
PostPosted: 2009. May 4, Monday, 18:22 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kamperg wrote:
Én valahol eccer mintha azt olvastam volna, hogy az ékezetes betűknek ki kellett találni jeleket, hiszen hosszú magánhangzók nélkül a magyart nem lehet leírni.


A "modern" rovásírásban minden fonémának külön betűjele van (talán még ly is van), de ez újítás. (Az vicces, h szokták emlegetni, mennyire jó -- logikus, pontos stb. -- ezért a rovásírás. Pedig eredetileg nem ilyen volt, sőt, ha lett volna a honfoglalás körül, akkor értelemszerűen nem fedhetné le a mai magyar fonémákat...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rovásírás (avagy mit kell archiválni és mit nem)
PostPosted: 2009. May 4, Monday, 12:10 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
halmtomi wrote:
Az igazán súlyos kérdés az, hogy van-e a rovásírásnak helyesírása? Vagy csak úgy össze-vissza rovásír mindenki, kénye-kedve szerint? ;)


Én valahol eccer mintha azt olvastam volna, hogy az ékezetes betűknek ki kellett találni jeleket, hiszen hosszú magánhangzók nélkül a magyart nem lehet leírni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rovásírás (avagy mit kell archiválni és mit nem)
PostPosted: 2009. March 25, Wednesday, 1:11 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
halmtomi wrote:
Az igazán súlyos kérdés az, hogy van-e a rovásírásnak helyesírása? Vagy csak úgy össze-vissza rovásír mindenki, kénye-kedve szerint? ;)

– Van maguknál antiszemitizmus?
– Nincs, de igény lenne rá.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rovásírás (avagy mit kell archiválni és mit nem)
PostPosted: 2009. March 24, Tuesday, 23:00 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Az igazán súlyos kérdés az, hogy van-e a rovásírásnak helyesírása? Vagy csak úgy össze-vissza rovásír mindenki, kénye-kedve szerint? ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2009. March 24, Tuesday, 19:40 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
tucyka wrote:
a "rovásírásos dolgok" itt egy igen tág fogalom.

Persze. De itt nem a definíció volt a fontos. Ezekre a frinc-franc másolatokra gondoltam.

tucyka wrote:
martonfi wrote:
tucyka wrote:
ma hivatalos-e a róvásírás vagy nem?

Hogy érted?

úgy ahogy kérdeztem. Hivatalos írásmódja-e ma a rovásírás a magyar nyelvnek?

Nem tudok róla, hogy bármely írásrendszert bármi hivatalossá tenné Magyarországon. Az Alkotmányban egész biztos nem szerepel ilyen: Magyarország államformája köztársaság, írásrendszere pedig a latin betűs. ;-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rovásírás (avagy mit kell archiválni és mit nem)
PostPosted: 2009. March 24, Tuesday, 19:10 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Itt közben lemaradtam, de hogy martonfi kollégának válaszoljak: a letölthetővé tétel igenis a kiadással, és nem a gyűjtéssel van párhuzamban. Ha valamit letölthetsz ingyen, akkor feltehetően nem fogod megvenni (hacsak nem vagy gyűjtő, rajongó stb.), éppen ezért nem szabad jogvédett kiadványt megosztani. (Varró Dani sem kerülhetne fel rovásírással.)

Másrészt nem arra lenne szükség, hogy ilyen vagy olyan műveket betiltsanak (ne tegyenek letölthetővé), hanem arra, hogy az OSZK mindent tároljon, de válogasson, hogy mit oszt meg. A többinek meg ott vannak az ingyenes fájlmegosztók, torrentek, öszvérek, honlapok stb. Azokat ugyanis pont arra találták ki, hogy az emberek kiélhessék idióta szenevedélyeiket.

Továbbá az ë-ző kiadványokat nagyon nem keverném ide, azokkal ugyanis semmi baj. Nyugodtan adjon ki könyvet bárki a saját nyelvváltozatán, és akinek megvan az ë, nyugodtan őrizgesse. (Az "igënyes"-icizmus más kérés, az súlyos probléma.) A rovásírás viszont nem egy kisebbség írása, hanem hobbi. Nem kell államilag támogatni. (Egyébként szerintem ne keverjük ide a rovásíráshoz kötődő ideológiát, mert a kettő nem ugyanaz, még ha sokszor együtt is jár.)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2009. March 24, Tuesday, 12:44 
Offline

Joined: 2007. June 8, Friday, 8:08
Posts: 237
molnarcili wrote:
Egyébként: tessék már érveket hozni amellett -- ha már általában a hangoskönyvekről kezdtetek beszélni -- hogy mi a baj azzal, hogy az emberek nem papíron vagy képernyőn levő betűket olvasnak, hanem felolvasott szövegeket hallgatnak?

Az égvilágon semmi. Én csak aszontam, hogy van rá igény. Nekem például van egy ismerősöm, aki sokat vezet, és vezetés közben hangoskönyveket hallgat. A rovásírásra is van igény. Csak ennyit mondtam. És még egyszer: személy szerint herótom van a rovásírástól, pl. tök röhejesnek tartom az Egri csillagok rovásváltozatában, hogy római számokkal, kérdőjellel meg mindenféle egyéb központozással keveri a rovásjeleket. Ennyit a mélymagyar tradícióról... De ha nekik ez kell... Mindenki úgy hülye, ahogy akar. Amúgy mondok egy másik párhuzamot: ha az Egri csillagokat kiadják mondjuk kék betűkkel sárga papíron, az OSzK-nak az is érdekes lesz, mert a kivitelezés újdonsága archiválandó dolog. És mindegy (lesz), hogy megjelent-e nyomtatásban. Én nem látok különbséget. Egyetértek martonfival abban, hogy borzasztó izgalmas kérdés: mi lesz a dolga a jövő könyvtárának?

_________________
:)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2009. March 24, Tuesday, 11:00 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
Egyébként: tessék már érveket hozni amellett -- ha már általában a hangoskönyvekről kezdtetek beszélni -- hogy mi a baj azzal, hogy az emberek nem papíron vagy képernyőn levő betűket olvasnak, hanem felolvasott szövegeket hallgatnak? Mert azért ez sem olyan evidens, mint ahogy itt elhagzik.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2009. March 24, Tuesday, 10:58 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
varasdi wrote:
Az tényleg ekkora piac lenne? :shock: Bemész egy Libribe, és külön állvány van a hangoskönyveknek. Valamelyik rádióban önálló műsorban ismertetik őket, stb. Ez azt jelenti, hogy a terjesztők egy picit nagyobb piacban gondolkodnak, ami egyértelműen lucas.shell véleményét támasztja alá.
Ebben a szálban a MEKről volt szó, én is arról beszéltem, ha figyelmesen elolvasod.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2009. March 24, Tuesday, 10:40 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
varasdi wrote:
molnarcili wrote:
lucas.shell wrote:
A hangoskönyv is azért népszerű, mert nem akarják elolvasni a művet.
Frászt. A MEK-en található hangoskönyvek nagy része a MVGyOSz (a vakók és gyengénlátók szövetsége) megbízásából készült, és a vakoknak van.


Az tényleg ekkora piac lenne? :shock: Bemész egy Libribe, és külön állvány van a hangoskönyveknek. Valamelyik rádióban önálló műsorban ismertetik őket, stb. Ez azt jelenti, hogy a terjesztők egy picit nagyobb piacban gondolkodnak, ami egyértelműen lucas.shell véleményét támasztja alá.


a hangoskönyvek a mai napig is elsösorban azokat célozzák akik valamilyen okból nem tudnak olvasni, de az idegennyelv elsajátíttását is elösegítik. Így nekem is van pár német és angol nyelvü hangoskönyvem. Amikor szóbeli nyelvvizsgára készültem, akkor a kötelezö olvasmányokat megprobáltam hangoskönyv formájában is megszerezni. De az igazi célzottak a mai napig is a vakok, az idösek, az olvasni valamilyen okból nem tudók. Ide tartoznak a gyerekek (mesék hangoskönyv formájában), és az embereknek az a része, akik különbözö olvasási és koncentrációs zavarokkal küzdenek, stb. És itt mindig feledésbe merül, hogy ez rengeteg személyt érint. Nem látom, hogy ezt hogyan lehet a rovásírásos könyvváltozatokkal egy lapra tenni.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 55 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group