NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 19, Tuesday, 6:37

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 64 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Idegen városok, országok neve
PostPosted: 2009. April 22, Wednesday, 16:12 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
halmtomi wrote:
Nem beszélve a ká end há bankról :)
Na igen, én is akartam kérdezni, hogy ezzel mi is a baj? Meg hogy hogy kéne ,,helyesen''.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Idegen városok, országok neve
PostPosted: 2009. April 22, Wednesday, 16:05 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
szigetva wrote:
Minket zavarna, ha a fővárost Ofenpesthnek hívnák?


Most biztos nem, de pl. a Monarchia idején biztos erős felháborodást keltett volna. Politikailag érzékeny a dolog. Tallinnt egy n-nel írni sem egyszerűen helyesírási hiba, hanem politikai sértés, ez ugyanis az oroszos írásmód. (Persze azért megértm az angol anyanyelvűeket is, Alma-Atát csak áttanulja az ember Almati-ra, de hogy Kijev helyett Kijivet mondjak... elég erős motiváció kéne az átszokáshoz...

kalman wrote:
Szerintetek?


A klasszikus sztorim az, hogy amikor a nyolcvanas években megjelentek az IBM-ek, egyesek í-bé-em-nek kezdték mondani, de kiokosították őket, hogy áj-bí-em. Tartott ez egészen addig, míg a cég meg nem jelent Mo-n, és el nem kezdte magát í-bé-em-ként reklámozni...

szigetva wrote:
Pl. az [őemvé] [őemfau] ejtése (ami tapasztalatom szerint jóval ritkább, mint az első) nagyon okostojásosnak hangzik.


Na most kapaszkodj meg, az hivatalosan ó-em-vé. Merthogy a pontokat is leszedték, amikor nemzetközivé váltak, hogy a nemnémetek helyzetét könnyítsék... (Én spec. őemfauzok... :oops:)

martonfi wrote:
Ami kifejezetten röhejes, hogy a holland ING Bank nevét angolosan szokták betűzni.


Nem értem, miért lenne röhejes... nemzetközi társaság...

halmtomi wrote:
Nem beszélve a ká end há bankról :)


Szerintem ott az &-t olvassák ki [end]-nek, mert a magyar tipográfia nem használja ezt a jelet (bár tudtommal hagyományosan [et]-nek hívják).

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Idegen városok, országok neve
PostPosted: 2009. April 21, Tuesday, 9:48 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Nem beszélve a ká end há bankról :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Idegen városok, országok neve
PostPosted: 2009. April 21, Tuesday, 8:17 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
kalman wrote:
Tegnap a Heti Hetesbe irtózatosan lebasztak valakit, mer az AC Milan-t acé-nek, nem pedig ácsi-nak monta. Teljesen el vok képedve, h mennyire fel voltak háborodva. Pedig egy idegen rövidítést sztem tökre nem muszáj az ottani kiejtés szerint mondani. Szerintetek?

Szerintem ha már preferencia, épp a magyaros kimondás mellett (néhány kivétellel). Ami kifejezetten röhejes, hogy a holland ING Bank nevét angolosan szokták betűzni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Idegen városok, országok neve
PostPosted: 2009. April 21, Tuesday, 8:02 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Nem beszélve a Schalke 04-ről.

Azért a Kyiv és az Ofen talán nem uaz. Itt kb 150 év telt el, ott meg kb 15. Itt asszem elmúlt a "német veszély", annyira, hogy már csak kb 5% beszél németül, ott az oroszra ez nem mondható.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Idegen városok, országok neve
PostPosted: 2009. April 20, Monday, 23:57 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Szerintem se. Pl. az [őemvé] [őemfau] ejtése (ami tapasztalatom szerint jóval ritkább, mint az első) nagyon okostojásosnak hangzik. A Heti Hetesbe csupa okostojás ül, nem?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Idegen városok, országok neve
PostPosted: 2009. April 20, Monday, 23:53 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Tegnap a Heti Hetesbe irtózatosan lebasztak valakit, mer az AC Milan-t acé-nek, nem pedig ácsi-nak monta. Teljesen el vok képedve, h mennyire fel voltak háborodva. Pedig egy idegen rövidítést sztem tökre nem muszáj az ottani kiejtés szerint mondani. Szerintetek?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Idegen városok, országok neve
PostPosted: 2009. April 20, Monday, 23:41 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Ide még nem idéztük be: http://seas3.elte.hu/delg/publications/ ... ng/23.html


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Idegen városok, országok neve
PostPosted: 2009. April 20, Monday, 23:03 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Engem speciel az bosszant, hogy ma már németül se Ofenpesten mondanak, és angolul is egyre gyakoribb a [budapest] ejtés a [b(j)údöpeszt] helyett. De hát biztos idegen szívű vagyok.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Idegen városok, országok neve
PostPosted: 2009. April 20, Monday, 16:20 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Jaj, az ilyen oan ciki. Minket zavarna, ha a fővárost Ofenpesthnek hívnák? (Nem is tudom, mondjuk sokakat biztos igen, de azok is oan cikik.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Idegen városok, országok neve
PostPosted: 2009. April 20, Monday, 16:11 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Capital of Ukraine is Kyiv [sic!]

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Idegen városok, országok neve
PostPosted: 2008. December 28, Sunday, 19:21 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
szigetva wrote:
Nem fogunk összeveszni ezen, de a szóeleji [ʃ] (sz'tem nyilvánvaló volt, hogy erre gondolsz) a magyarban a némettől (sC) függetlenül is hagyományos (a latin/görög [s] a magyarba a középkorban [ʃ,ʒ]-ként jött), a zöngésségi hasonulás echte szláv-magyar szokás, a szóvégi nem-zöngétlenedés meg magyar. Tehát ami ebben nem franciás: a szóeleji [ʃ] kontra [s], az nem csak németes lehet. Ismerve a város történetét persze tudjuk, hogy németes az ejtés :D
No és ne felejtsük, hogy a szóvégi g/k hangoztatása is elég nemfranciás húzás ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Idegen városok, országok neve
PostPosted: 2008. December 27, Saturday, 11:26 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
rebrus wrote:
Leíró munkát nem tudok, de generatív (OT-s) fonológián belül Linda Lombardi sokat foglalkozott a zöngésségi hasonulás tipológiájával.

Köszönöm!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Idegen városok, országok neve
PostPosted: 2008. December 27, Saturday, 10:48 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Nem fogunk összeveszni ezen, de a szóeleji [ʃ] (sz'tem nyilvánvaló volt, hogy erre gondolsz) a magyarban a némettől (sC) függetlenül is hagyományos (a latin/görög [s] a magyarba a középkorban [ʃ,ʒ]-ként jött), a zöngésségi hasonulás echte szláv-magyar szokás, a szóvégi nem-zöngétlenedés meg magyar. Tehát ami ebben nem franciás: a szóeleji [ʃ] kontra [s], az nem csak németes lehet. Ismerve a város történetét persze tudjuk, hogy németes az ejtés :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Idegen városok, országok neve
PostPosted: 2008. December 27, Saturday, 4:34 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
szigetva wrote:
A [strazburg] azért nem túl németes ejtés. Inkább magyarosnak mondanám.

Szerintem németes ejtés (természetesen nem német ejtés). Nyilván nem hajszálpontos másolás, de ha a német ejtést ráereszted a magyar kiejtési szabályrendszerre és a német–magyar átvételi hagyományokra, akkor ezt kapod (vagy [strázburg]-ot – jobbára az egyszerűség kedvéért egyezményes magyar hangjelölést szoktam használni, ezért bocs mindenkitől, aki nem így tesz, illetve akit zavar, szóval az első s š-nek, S-nek, ∫-nek stb. olvasandó). Ezért nevezem ezt németes ejtésnek. A franciás ejtés a [sztrăzbúr] lenne.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 64 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group