NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 11:22

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next
Author Message
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 27, Thursday, 21:27 
Offline

Joined: 2007. June 8, Friday, 8:08
Posts: 237
Szerintem pont azért nem sikerülhet megreformálni, amiért eddig (ilyen mélyre – értsd: ilyen túlbonyolított és agyonszabályozott és telehagyományozott szintre) el lehetett vele jutni: az embereket egyszerűen nem érdekli (főleg nem ilyen mélységben), ergo alig tudnak róla valamit, ezé hülyeségeket beszélnek, amikor szóba kerül. Mer ha érdekelné őket komolyan, akkor nem engedték volna, hogy ilyenné váljon. A másik pedig az, hogy teleoktatják a fejüket az ortográfiával kapcsolatos marhaságokkal (pl. erkölcsi kérdést csinálnak belőle, meg abszolutizálják stb.), ezé ab ovo majd mindenkinek ellenérzései vannak vele (és ezé az akadémiával) kapcsolatban is. Mit hall az ember az akadémián folyó nyelvészetről iskolás kora óta? Hát azt, hogy ott csinálják a helyesírást. Szóval így nehéz is megmagyarázni a jónépnek, hogy mi is az ábra. A jónép pedig föl lesz (van) háborodva, hogy má megint csak a helyesíráson vitatkoznak. Valahogy tabula rasa állapotot kéne elérni, és csinálni egy tök új helyesírást. De hogy addig hogy lehetne eljutni... (Talán télleg ki kéne vágni az egészet úgy ahogy van? :-))

_________________
:)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 26, Wednesday, 21:04 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Már az elején feltűnt, hogy már megint keverte valaki a helyesírás megváltoztatását és a helyesírás szabályainak (a kodifikációnak) a megváltoztatását. Sajnos a fél óra alatt ez a kérdés nem került szóba, pedig nagyon fontos lenne sulykolni, hogy mi nem a helyesírást szeretnénk drasztikusan megváltoztatni, hanem a helyesírási szabályzatot.

Mondjuk elismerem, nehéz egy olyan riporterrel, aki felkészületlen, közbevág, és ki is oktatja a riportalanyt a szakterületéről.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 26, Wednesday, 18:31 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Itt egy kb. félórás műsor (19 Mb) a helyesírásról és a tervezett AkH 12. kiadásról. MR1, Napközben, 2008. nov. 25., 10:04 és 10:37 között volt. Molnár Cili, Fábián László és én voltunk a megkérdezettek.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 15, Saturday, 10:24 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szigetva wrote:


Azért azt a beszámolót is érdemes átolvasni. Világosan kitűnik belőle az az áldozatos és éjt nappallá tevő munka, amivel ez a halom bizottság e körül a kérdés körül tevékenykedik. Hiányérzetem van, mert kéne még egy meta-bizottság is, hogy kerek legyen a kép. Égető szükség lenne ezenkívül még egy számnévleíró szakbizottságra is, aminek egyik albizottsága a hexadecimális számok helyesírásával foglalkozna, másik pedig a binárisokéval.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 14, Friday, 19:53 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Hihetetlen, egy helyesírásról szóló bejegyzés, és a hozzászólók megint ott tartanak, h helyes-e a suksükölés vagy sem...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 14, Friday, 8:25 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Na fejes, címlapra kerültél :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 5, Wednesday, 21:22 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Hát nem tudom, miután elmondtad, h a helyesírás ezért jó, mert megszoktad, és ezért nagyon radikálisan nem szabad megváltoztatni, megkérdezte, h biztosan szükséges-e ilyen radikálisan megváltoztatni a helyesírást. Szerintem nem is értette, mi a különbség a helyesírás, ill. a helyesírási szabályzat között. Persze lehet, h ez általában nagyobb gondot okoz, mint azt feltételeznénk, ezért nekünk kéne többet beszélni erről...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 5, Wednesday, 19:11 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Nem tudom, volt valami technikai próbléma? Olyan, mintha a riporternő egyáltalán nem hallaná, h Kálmán mit mond...
Mér, én nem vettem észre, csak a szokásos tájékozatlanság volt.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 5, Wednesday, 19:08 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Nem tudom, volt valami technikai próbléma? Olyan, mintha a riporternő egyáltalán nem hallaná, h Kálmán mit mond...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 5, Wednesday, 10:40 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Az MR1 Kossuth Rádió "Közelről" c. műsorában az AkH 12. kiadásával kapcsolatban adott interjúm (2.2MB).
Ugyanez a felvétel jobb minőségben (8.9MB) innen is letölthető.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 4, Tuesday, 10:10 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
hacso wrote:

kalman wrote:
Én ezt nagyon egyszerűen megoldom: nem olvasom el a kommenteket.


Nagyon nem értek egyet eme hozzáállással! :lol:
Nem a laikusok nyelvi művelése a(z egyik) feladatunk? Persze ha nincs rá időd, ideged. :D


Az a baj, h végülis amikor a normális helyesírás igényét hangoztatjuk, akkor az ő érdeküket tartjuk szem elől. Minket ugyanis nem nagyon lehet megfogni a szabályzat hülyeségeivel, és bátran mondjuk, h tojunk rá. De amikr valaki egyszerre érvel a ly megszüntetése mellett, ill. követeli a köznyelvben a be igeköttő túlzott alkalmazásának korlátozást, akkor megáll bennem az ütő.

A legfurcsább mégis az, h úgy gondolom, eléggé normális és érthető követeléseket írtunk le, éppen az önkényeskedés ellen. Erre a kommentelők egy része ellenünk fordul. És milyen vélemények! Még az ultrakonzervatív Simon Laci, aki nem támogatja, hogy alternatívák legyenek, még ő is egyetért a háromszintű helyesírással, ha jól emlékszem. Erre jön valaki, és azt fröcsögi, h ne legyen többszintű helyesírás, hanem egy legyen, és annak minden pontját mindenkinek be kell tartania. Mi vaaan? Hol élnek ezek?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 3, Monday, 22:11 
Offline

Joined: 2006. June 13, Tuesday, 7:55
Posts: 45
Location: Szeged
kalman wrote:
Én ezt nagyon egyszerűen megoldom: nem olvasom el a kommenteket.

Nagyon nem értek egyet eme hozzáállással! :lol:
Nem a laikusok nyelvi művelése a(z egyik) feladatunk? Persze ha nincs rá időd, ideged. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 3, Monday, 17:33 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Olvasom a hozzászólásokat: http://korrektor.blog.hu/2008/11/03/all ... _elefantot

Komolyan mondom, úgy érzem ezeknek kár törnünk magunkat... Elvesztem minden munkakedvem...
Én ezt nagyon egyszerűen megoldom: nem olvasom el a kommenteket.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 3, Monday, 17:22 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
varasdi wrote:
fejes.lászló wrote:
Pl. mi lenne, ha az ilyenek utolós betűjét írnánk naggyal? Össze se lehetne őket téveszteni a tulajdonnevekkel! Persze lehet, h a szokatlan megoldás zavaró lenne, de meg kéne mérni...


Ezt szerintem komolyan meg se kell fontolni, mert senki nem alkalmazná a gyakorlatban, még ha célszerű is lenne. Pont azért, mert annyira előzmény nélküli.
Nemcsak azért, hanem mert (ez csak az intuícióm, de talán meg lehet mérni :) ) az emberek magyarul alapvetően balról-jobbra olvasnak, tehát ha valamire figyelmeztetni akarjuk őket írásban, jobban tesszük, ha a bal szélen tesszük. (Ez nem azt jelenti, hogy spanyol mintára be szeretném vezetni a mondat eleji kérdő és felkiáltójelet, bár meg kell mondanom, az nagyon segíti az olvasást.)


Na de ez a jó, annyira szokatlan, hogy már messziről kiugrik, h ott nagyon figyelned kell! :lol:

De kalman, adtál egy jó ötletet, mi lenne, ha ilyen esetekre bevezetnénk a fejenálló felkiáltójelet?


MÁS

Olvasom a hozzászólásokat: http://korrektor.blog.hu/2008/11/03/all ... _elefantot

Komolyan mondom, úgy érzem ezeknek kár törnünk magunkat... Elvesztem minden munkakedvem...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 3, Monday, 10:03 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
varasdi wrote:
fejes.lászló wrote:
Pl. mi lenne, ha az ilyenek utolós betűjét írnánk naggyal? Össze se lehetne őket téveszteni a tulajdonnevekkel! Persze lehet, h a szokatlan megoldás zavaró lenne, de meg kéne mérni...


Ezt szerintem komolyan meg se kell fontolni, mert senki nem alkalmazná a gyakorlatban, még ha célszerű is lenne. Pont azért, mert annyira előzmény nélküli.
Nemcsak azért, hanem mert (ez csak az intuícióm, de talán meg lehet mérni :) ) az emberek magyarul alapvetően balról-jobbra olvasnak, tehát ha valamire figyelmeztetni akarjuk őket írásban, jobban tesszük, ha a bal szélen tesszük. (Ez nem azt jelenti, hogy spanyol mintára be szeretném vezetni a mondat eleji kérdő és felkiáltójelet, bár meg kell mondanom, az nagyon segíti az olvasást.)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group