NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:54

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next
Author Message
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2010. June 25, Friday, 16:24 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Akitlosz wrote:
Kétlem, hogy te lennél, a magyar nyelv anyanyelvi beszélőinek a felkent kinyilatkoztatója.
Akitlosz, ugyan nézz már utána Kálmán és Kornai 1988-as cikkének.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2010. June 25, Friday, 13:25 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
Kétlem, hogy te lennél, a magyar nyelv anyanyelvi beszélőinek a felkent kinyilatkoztatója.

Szóval legeslegfeljebb az van, hogy így is mondják meg úgy is, ráadásul nem is egyik ember, a másik meg úgy, hanem ugyanaz az ember is egyszer így, egyszer meg úgy.

Akkor miért is kellene lecserélni az írásmódot?

Úgyhogy legfeljebb a vagylagos választható írásmód lenne az elfogadható, de akkor is furcsa lenne, ha az igekötő nem is az igéhez kapcsolódna.

Ebben a példában ugyanis a meg az ugyan nem a kell, hanem a csinálni szó jelentését módosítja.

Csinálni és a megcsinálni között van jelentésbeli különbség.

De mi a frászt is jelent az a szó, hogy megkell?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2010. June 25, Friday, 12:04 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Akitlosz wrote:
A magyar nyelvben ugye mindig minden szóban az első szótag a hangsúlyos.

Na mármost ha
MEGkell CSInálni
akkor a MEG és a CSI hangsúlyos, de ha
MEG KELL CSInálni
akkor a MEG a KELL és a CSI hangsúlyos.

Nekem úgy tűnik, hogy ebből az egészből a KELL a legfontosabb mondanivaló, úgyhogy ha elveszti önálló szó státuszát és hangsúlytalanná válik, akkor pont a legfontosabb közlendő átadása tompul.
A magyar nyelv anyanyelvi beszélői, mint amilyen én is vagyok, szerintem szarnak erre, és hangsúlytalanul ejtik a kell-t. Ezen nem fog változtatni, hogy valamilyen spekulatív alapon te ezt nem tartod "logikusnak" vagy bárminek.
Akitlosz wrote:
Quote:
Az nem elég érv, hogy "szerintem". Jó lenne látni azokat a méréseket, amik alátámasztják, amit mondasz, szerintem nem tudsz ilyet mutatni (én meg már láttam az ellenkezőjére utaló méréseket).


Értem, bár persze mutatni te sem tudsz "mérést". :-)
Lehet, hogy tudok, ha nagyon akarok, mert a 80-as években publikáltam erről (Kornai Andrással), és akkoriban eléggé megvizsgáltuk a magyar hangsúlyozást. De valószínűbb, hogy most konkrétan nem tudok előbányászni akkori adatokat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2010. June 25, Friday, 11:55 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
A magyar nyelvben ugye mindig minden szóban az első szótag a hangsúlyos.

Na mármost ha
MEGkell CSInálni
akkor a MEG és a CSI hangsúlyos, de ha
MEG KELL CSInálni
akkor a MEG a KELL és a CSI hangsúlyos.

Nekem úgy tűnik, hogy ebből az egészből a KELL a legfontosabb mondanivaló, úgyhogy ha elveszti önálló szó státuszát és hangsúlytalanná válik, akkor pont a legfontosabb közlendő átadása tompul.

Quote:
Az nem elég érv, hogy "szerintem". Jó lenne látni azokat a méréseket, amik alátámasztják, amit mondasz, szerintem nem tudsz ilyet mutatni (én meg már láttam az ellenkezőjére utaló méréseket).


Értem, bár persze mutatni te sem tudsz "mérést". :-)

Szerinted mikor veszi komolyabban az alkalmazott a főnökét, ha az azt mondja neki, hogy

MEGkell CSInálni,

vagy ha azt mondja neki, hogy

MEG KELL CSInálni
?

Szerintem adja magát, hogy a kellnek külön, hangsúlyos szónak célszerű lennie, a közlendő pontosabb átadása miatt, de nem kötelező egyetérteni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2010. June 24, Thursday, 7:35 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Akitlosz wrote:
nagyv wrote:
De akkor pl. az igevivőt gyakran egybe kell írni az igével. [i]Megkell csinálni.


Szerinted.

A meg kell csinálniban a kell elég hangsúlyos külön álló szó. Én elhiszem, hogy te úgy ejted, hogy megkell csinálni, de azért ez nem általános, a meg kell csinálni is elgé gyakori, sőt szerintem gyakoribb. Sokkal jobban átadja a mondanivalót, mivel hangsúlyos benne a kell szó, míg a megkellben nem.

Szerintem.
Az nem elég érv, hogy "szerintem". Jó lenne látni azokat a méréseket, amik alátámasztják, amit mondasz, szerintem nem tudsz ilyet mutatni (én meg már láttam az ellenkezőjére utaló méréseket). [Az pedig, hogy "jobban átadja a mondanivalót", sületlenség.]


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2010. June 24, Thursday, 3:43 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
nagyv wrote:
De akkor pl. az igevivőt gyakran egybe kell írni az igével. [i]Megkell csinálni.


Szerinted.

A meg kell csinálniban a kell elég hangsúlyos külön álló szó. Én elhiszem, hogy te úgy ejted, hogy megkell csinálni, de azért ez nem általános, a meg kell csinálni is elgé gyakori, sőt szerintem gyakoribb. Sokkal jobban átadja a mondanivalót, mivel hangsúlyos benne a kell szó, míg a megkellben nem.

Szerintem.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2010. June 24, Thursday, 3:35 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
Quote:
Ly helyett j


Nem. Maradjon az ly szerintem. Hagyomány meg minden, úgy viszonyul az ly az l-hez, mint ny az n-hez. És a leírásával sincs gond, akkor sem ha csak 26 betűs latin ABC-t hasznűlnuk.

Quote:
i, u, ü hosszú párjának megszüntetése


Igen, de hozzávenném még az ó-t és az ő-t is.
Az í,ó,ú,ő,ű teljesen felesleges, értelmetlen és haszontalan betűk.
A hosszú b-re, c-re a hosszú mássalhangzókra sem húzunk vesszőt, hanem kettőzzük őket.
Ez ugyanilyen jól működne a hosszú magánhangzók esetében is, azaz ii,oo,uu,üü,öö.

Quote:
A kiejtés tükröztetése prioritással bír a hagyománnyal szemben (ovoda, árbóc, szallag, egyellőre/egyenlőre)


Már elnézést, de az egyelőre meg az egyenlőre az két különböző szó, amik mást jelentenek. Nem keverhető a kettő.

Quote:
Egybeírás, különírás


Egyetértek. Kötőjelezés felesleges. Ha azért a kötőjel, mert egybeírnánk, csak túl hosszú, akkor ha
- egybeírnánk, mert egybe tartozik akkor írjuk egybe!
- ha túl hosszú és ezért külön írnánk, akkor meg írjuk külön!

Az én javaslataim:

A zárt e jelölése ë betűvel. (fakultatív)
Persze ehhez nem ártana megemlíteni nyelvtanórán, és feltenni a billentyűzetre sem. De ha kipusztítunk öt darab vesszős magánhangzót, akkor úgyis lenne hely neki.

---

Az ikes igék maradi kiváltságainak eltörlése, a beszélt nyelvben már úgyis tudja a többség, hogy a magyar nyelvben alanyi és tárgyas igeragozás is van és ez minden igére egyformán vonatkozik kivétel nélkül.
Tehát helyesen: eszek egy almát, iszok egy kólát illetve eszem az almát, iszom a kólát.

A keveredett alak - eszem egy almát - pedig rég elavult és már helytelen.
Olyat sem mondunk, hogy harapom egy almát.

Szóval javaslom az alanyi és a tárgyas igeragozás következetes alkalmazását minden igénél.

---

Van olyan rag a magyar nyelvben, hogy -ott, -ött, -ett?

Mert ha nincs akkor, Győrben, Székesfehérváron, Pécsen, Kolozsváron, stb.

Ha meg van akkor miért nincs szekrényett, asztalott, falott, vödörött stb. alak?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2009. March 18, Wednesday, 10:50 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Azért a PC előszelei már fújtak:

Quote:
a gépszedő és a korrektor nem mozognak egy síkon


Egyébként mi van?

Quote:
Valamely szedő a "mult" szót állandóan hosszúan szedi (a korrektoroknál ugyanezt tapasztaljuk, hogy egyesek állandóan a mult szót hosszú betűvel korrigálják, bár ez vagylagos).


Ezek szerint a múlt helytelen? Vagy 51-ben vagylagos volt?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2009. March 18, Wednesday, 8:38 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
A tervbrigád utálja a vagylagosságot.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 28, Friday, 13:52 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
A legtöbb ember az iskolából ismeri a helyesírást, ahol nem hívják "akadémiai helyesírásnak", és a szabályzatot ritkán forgatják, a nyelvtankönyveket annál sűrűbben.


Melyik felmérésből idézel? :D

kalman wrote:
sajnos az újságírók között is sok ilyen van


Az újságírók ismerik a helyesírást? : Max. azt hiszik! (Tisztelet a kivételnek.)

unikornis wrote:
... és ma, amikor nyelvújítani már nem kell, a helyesírás szabályozásával foglalkozik.


Persze, és a többi osztály is a szaknyelvek helyesírásával...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 28, Friday, 12:18 
Offline

Joined: 2008. November 28, Friday, 11:47
Posts: 8
... és ma, amikor nyelvújítani már nem kell, a helyesírás szabályozásával foglalkozik.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 28, Friday, 12:14 
Offline

Joined: 2008. November 28, Friday, 11:47
Posts: 8
Nekem azt tanították annak idején, hogy az Akadémia a magyar nyelv fejlesztésére jött létre, az első számú, mert legfontosabb osztálya ma is a Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 27, Thursday, 22:40 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Ez azért így aligha igaz, hiszen a szabályzatra az MTA van felírva, az Akadémiai Kiadó adja ki (na, ezt a különbséget vszleg nem értik), és akadémiai helyesírásnak hívják.
A legtöbb ember az iskolából ismeri a helyesírást, ahol nem hívják "akadémiai helyesírásnak", és a szabályzatot ritkán forgatják, a nyelvtankönyveket annál sűrűbben.
fejes.lászló wrote:
ha annak alapján szeretnéd többnek érezni magad, h milyen jól ismered a helyesírást, mennyire helyesen írsz, akkor ezt csak akkor teheted meg, ha a szabályok kellőképpen bonyolultak.
Nem beszélve azokról, akiknek az egyetlen szakértelme a helyesírás ismerete, és sztem az írott sajtóban sok ilyen van (nem a korrektorokra gondolok, sajnos az újságírók között is sok ilyen van).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 27, Thursday, 22:32 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
Sztem "a jónépnek" fogalma sincs, hogy az Akadémiának köze van a helyesíráshoz.


Ez azért így aligha igaz, hiszen a szabályzatra az MTA van felírva, az Akadémiai Kiadó adja ki (na, ezt a különbséget vszleg nem értik), és akadémiai helyesírásnak hívják.

lucas.shell wrote:
Szerintem pont azért nem sikerülhet megreformálni, amiért eddig (ilyen mélyre – értsd: ilyen túlbonyolított és agyonszabályozott és telehagyományozott szintre) el lehetett vele jutni: az embereket egyszerűen nem érdekli (főleg nem ilyen mélységben), ergo alig tudnak róla valamit, ezé hülyeségeket beszélnek, amikor szóba kerül. Mer ha érdekelné őket komolyan, akkor nem engedték volna, hogy ilyenné váljon.


Ez azért egy kicsit bonyolultabb. A többségnek fogalma sincs, hogyan működik a Magyar Köztársaság. Ahogyan a politikusok (ki kisebb, ki nagyobb mértékben) visszaélnek, úgy él vissza a biztottság is (az "elit értelmiség" egy részének támogatásával) a zemberek ilyen értelemben vett tájékozatlanságával.Ugyanis ha annak alapján szeretnéd többnek érezni magad, h milyen jól ismered a helyesírást, mennyire helyesen írsz, akkor ezt csak akkor teheted meg, ha a szabályok kellőképpen bonyolultak. Tehát a saját elittudatod ellen dolgozol, ha a kivételeket, bonyolult szabályokat, bonyolult megfogalmazásokat megszünteted vagy megengeded az alternatív írásmódokat. Ezért nem teszi ezt meg a bizottság.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan reformálnád?
PostPosted: 2008. November 27, Thursday, 21:31 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
lucas.shell wrote:
Mer ha érdekelné őket komolyan, akkor nem engedték volna, hogy ilyenné váljon.
Szerintem erre nem volt módjuk soha, ahogy most sincs.
lucas.shell wrote:
majd mindenkinek ellenérzései vannak vele (és ezé az akadémiával) kapcsolatban is. Mit hall az ember az akadémián folyó nyelvészetről iskolás kora óta? Hát azt, hogy ott csinálják a helyesírást.
Sztem "a jónépnek" fogalma sincs, hogy az Akadémiának köze van a helyesíráshoz.
lucas.shell wrote:
Valahogy tabula rasa állapotot kéne elérni, és csinálni egy tök új helyesírást.
Azon vagyunk.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group