NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:16

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 128 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
Author Message
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2008. December 21, Sunday, 0:57 
Offline

Joined: 2007. June 8, Friday, 8:08
Posts: 237
Kicsit OFF: én pl. a hevimetált így írnám, meg minden más nyelvből átvett elemet is kiejtés szerint. Mer az szabály lenne (ezt csinálják a cirill betűvel írók, amikor angol szavakat írnak, meg a japánok is. Sőt: stb.). Ami most van a HSz.-ban az idegen szavakról, azt haggyuk...

ON: és akkor a hevimetálrajongó nekem ilyen. Ezt értsd félre.

_________________
:)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2008. December 20, Saturday, 19:53 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
martonfi wrote:
halmtomi wrote:
miért nem az a helyes alak, hogy heavy metal-rajongó?

Mert ez az íráskép azt sugallná, hogy a metal és a rajongó szorosabban tartozik össze, mint a heavy és a metal, ezáltal zavart kelt az olvasóban. (A Mária asszony sziget, Julianus barát szobor, Nagy Szent Bernát-hágó is ezért nem írandó Mária asszony-sziget, Julianus barát-szobor, Nagy-Szent Bernát-hágó alakban.)
Bennem mint olvasóban nem kelt zavart, mint ahogy azok se keltenének zavart, amiket itt a végén írsz, sőt, én legszivesebben így írnám le őket, mivelhogy az utolsó tagjuk hangsúlytalan. Szerintem a többieket, akik itt a -rajongó írásmódot javasolják, ugyanez motiválja, és egyet is értek velük, a -rajongó utótag nem hangsúlyos, tehát írjuk egybe vagy kötőjellel. Az elejét meg úgy, ahogy akarjátok, heavymetál, hevimetál vagy heavy metal, nekem mindegy.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2008. December 20, Saturday, 19:50 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
martonfi wrote:
A heavy metal ugyanis a magyarban egyetlen (mellékesen szóközt tartalmazó írásképpel rendelkező) morféma (mivel metálzene van, ezért ez azért nyelvészetileg vitatható, helyesírásilag nem).
Mi az, hogy "helyesírásilag nem vitatható"??? A "morféma" tudtommal nem helyesírási kifejezés, tehát csak annyira lehetne "helyesírásilag vitatható", mint amennyire orvosilag vitatható, hogy a Nap kering a Föld körül. Amúgy meg nyelvészetileg se világos nekem, hogy miért lenne egy morféma "a magyarban", ebben a terminológiában/nyelvszemléletben valószínűleg azt kéne mondani, hogy nem is létezik "a magyarban", mert nem a magyar nyelv kifejezése, olyan, mint mondjuk a splendid isolation (jelzős szerkezet?) vagy a C'es la vie (mondat?). (Még szerencse, hogy én nem ezt a terminológiát/nyelvszemléletet képviselem.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2008. December 20, Saturday, 16:31 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
halmtomi wrote:
martonfi wrote:
halmtomi wrote:
miért nem az a helyes alak, hogy heavy metal-rajongó?

Mert ez az íráskép azt sugallná, hogy a metal és a rajongó szorosabban tartozik össze, mint a heavy és a metal, ezáltal zavart kelt az olvasóban. (A Mária asszony sziget, Julianus barát szobor, Nagy Szent Bernát-hágó is ezért nem írandó Mária asszony-sziget, Julianus barát-szobor, Nagy-Szent Bernát-hágó alakban.)
Na, akkor viszont már írjuk inkább úgy, ahogy kamperg javasolta, vagyis heavymetal-rajongónak. A heavy metal úgyis egy morféma, úgyhogy neki biztos nem fáj, ha egybeírjuk. Ez a legbiztosabb megoldás, mert a heavy metal rajongót esetleg értelmezheti úgy az olvasó, hogy heavy metálrajongó, ezt az rizikót meg aligha vállalhatjuk. :wink:


Pontosan!

Közben különben figyeltem, és már elhiszem, hogy totál kisebbségben vagyok, szinte mindenki egy hangsúllyal ejti. De engem annál jobban zavar, hogy ha ez az egyetlen morféma összetételbe kerül, totál külön kell írni. Én assziszem eredeti álláspontomat enyhén módosítva ezentúl hevimetál-rajongót írok. Meg valszeg hevimetált. Egész barátságos így.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2008. December 20, Saturday, 14:07 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
martonfi wrote:
Nagy Szent Bernát-hágó
Nade [ nagy szent [ bernát hágó ] ]?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2008. December 20, Saturday, 14:06 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
martonfi wrote:
halmtomi wrote:
miért nem az a helyes alak, hogy heavy metal-rajongó?

Mert ez az íráskép azt sugallná, hogy a metal és a rajongó szorosabban tartozik össze, mint a heavy és a metal, ezáltal zavart kelt az olvasóban. (A Mária asszony sziget, Julianus barát szobor, Nagy Szent Bernát-hágó is ezért nem írandó Mária asszony-sziget, Julianus barát-szobor, Nagy-Szent Bernát-hágó alakban.)
Na, akkor viszont már írjuk inkább úgy, ahogy kamperg javasolta, vagyis heavymetal-rajongónak. A heavy metal úgyis egy morféma, úgyhogy neki biztos nem fáj, ha egybeírjuk. Ez a legbiztosabb megoldás, mert a heavy metal rajongót esetleg értelmezheti úgy az olvasó, hogy heavy metálrajongó, ezt az rizikót meg aligha vállalhatjuk. :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2008. December 20, Saturday, 14:02 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
szigetva wrote:
halmtomi wrote:
Komolyra fordítva a szót (már amennyire a helyesírás komoly lehet :wink: ), szóval miért nem az a helyes alak, hogy heavy metal-rajongó? Hét szótagból álló, kéttagú összetétel, azt nem kötőjellel kell írni?

Dejsze épp most tudtuk meg, hogy a heavy metal egytagú, nem?
Pont ezért mondom, hogy két tagú: heavy metal (1 tag), rajongó (még 1 tag), az összesen 2 tag.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2008. December 20, Saturday, 13:49 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
halmtomi wrote:
miért nem az a helyes alak, hogy heavy metal-rajongó?

Mert ez az íráskép azt sugallná, hogy a metal és a rajongó szorosabban tartozik össze, mint a heavy és a metal, ezáltal zavart kelt az olvasóban. (A Mária asszony sziget, Julianus barát szobor, Nagy Szent Bernát-hágó is ezért nem írandó Mária asszony-sziget, Julianus barát-szobor, Nagy-Szent Bernát-hágó alakban.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2008. December 20, Saturday, 12:57 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
halmtomi wrote:
Komolyra fordítva a szót (már amennyire a helyesírás komoly lehet :wink: ), szóval miért nem az a helyes alak, hogy heavy metal-rajongó? Hét szótagból álló, kéttagú összetétel, azt nem kötőjellel kell írni?

Dejsze épp most tudtuk meg, hogy a heavy metal egytagú, nem?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2008. December 20, Saturday, 8:39 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Komolyra fordítva a szót (már amennyire a helyesírás komoly lehet :wink: ), szóval miért nem az a helyes alak, hogy heavy metal-rajongó? Hét szótagból álló, kéttagú összetétel, azt nem kötőjellel kell írni?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2008. December 20, Saturday, 0:57 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
kamperg wrote:
Igen, igen, szívem szerint én is.

Ó, szíve szerint szerintem mindenki, de hát hogy néznének ki akkor az írásműveink?!

kamperg wrote:
Nemtom, egyetlen morféma-e.

Olyan értelemben feltétlen, hogy nem tudjuk olyan, kisebb fonémaszekvenciákra bontani, amelyekhez tartozna a magyar nyelvben jelentés, s ráadásul amely jelentésekből valami módon (akár lazán is, hogy a lexikalizálódott alakulatok is beleférjenek) származtatni lehet az egész jelentését.

kamperg wrote:
Én tuti, két hangsúllyal mondom,

Én nem, de nem hiszem, hogy ez meghatározó szempont lenne.

kamperg wrote:
Meg különben is, a mozgószabálynál nem éppen az számít, hogy szóközt tartalmazó írásképpel rendelkezik?

A mozgószabály olyan szókapcsolatokról (tehát a magyarban felbontható szerkezetekről) beszél, amelyek összetétel tagjává válnak.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2008. December 19, Friday, 20:35 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
halmtomi wrote:
De nem kéne mégis a rajongót valamiképpen egybeírni azzal az izével, ami előtte van? Legalább egy kötőjelet tehessek közéjük így: heavy metal-rajongó. Szívem szerint így írnám persze: [heavy metal]-rajongó. :wink:


Igen, igen, szívem szerint én is.

martonfi wrote:
A heavy metal ugyanis a magyarban egyetlen (mellékesen szóközt tartalmazó írásképpel rendelkező) morféma


Nemtom, egyetlen morféma-e. Én tuti, két hangsúllyal mondom, de majd holnap az agyára megyek a családnak, és tesztelem a kérdést. Azt meg nemigen mondhatnánk, hogy egy morféma két hangsúlyt is kap, nem? De lehet, hogy bennem van a hiba, és kiderül, hogy ['hevimetál].

Meg különben is, a mozgószabálynál nem éppen az számít, hogy szóközt tartalmazó írásképpel rendelkezik?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2008. December 19, Friday, 20:18 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
De nem kéne mégis a rajongót valamiképpen egybeírni azzal az izével, ami előtte van? Legalább egy kötőjelet tehessek közéjük így: heavy metal-rajongó. Szívem szerint így írnám persze: [heavy metal]-rajongó. :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2008. December 19, Friday, 17:29 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
kamperg wrote:
heavymetal-rajongó
Ezt most kellett leírnom, és rájöttem, hogy idetartozik. Annyira viccesen néz ki, hogy így hagyom.

Szerintem ez nem mozgószabályos. A heavy metal ugyanis a magyarban egyetlen (mellékesen szóközt tartalmazó írásképpel rendelkező) morféma (mivel metálzene van, ezért ez azért nyelvészetileg vitatható, helyesírásilag nem). Márpedig az ilyenek nem képezhetik a mozgószabály bemenetét. Úgyhogy szerintem ez így írandó: heavy metal rajongó.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2008. December 19, Friday, 15:28 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
heavymetal-rajongó

Ezt most kellett leírnom, és rájöttem, hogy idetartozik. Annyira viccesen néz ki, hogy így hagyom.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 128 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group