NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 11:31

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: mozdonynyi vagy mozdonnyi?
PostPosted: 2008. May 18, Sunday, 10:13 
Offline

Joined: 2008. May 16, Friday, 13:33
Posts: 6
az idézett estek teljesen egyértelműek, nekem is :wink:. Amúgy meg más hangtani jelenségről van szó. a fütty+tyel (vel) esetében ugye három msh kerül egymás mellé, amit kettőre egyszerűsítünk. A mozdony+nyi esetében akárhogy számolom, csak két msh van, a nyi képző és nem rag, és teljesen logikus lenne az is, ha nem olvadna össze egy hosszú ny-nyé )vagy nnyé? :roll:.. Egyébként akiket megkérdeztem, mind elbizonytalanodtak, és a google-val szemben a többség a nyny verzióra szavazott, pedig nem bányába mentem be információért. Tehát attól, hogy valami a nyelvészeknek egyértelmű, a nyelvhasználóknak még enm biztos, hogy az, és egyáltalán nem lenne fölösleges ezt a szempontot is figyelembe venni a nyelvészeti kézikönyvek megírásakor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: mozdonynyi vagy mozdonnyi?
PostPosted: 2008. May 16, Friday, 21:50 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
tanulÓ wrote:
a példák között mindig csak a zsír tiszta esetek vannak, pedig általában nem azok akasztják meg az ember tollát.

Gonosz leszek: nem tudom, hogy az AkH. 1984. 94.-beli füttyel, könnyé mennyivel egyértelműbb, tisztább eset, mint a mozdonnyi. (A szabálypontban „toldalékolás” szerepel, nem ragozás.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: mozdonynyi vagy mozdonnyi?
PostPosted: 2008. May 16, Friday, 21:48 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
szigetva wrote:
Én úgy emlékeztem, hogy az isiben még észszerű volt (és persze meg is lett mondva, hogy ez miért nagyon logikus így), aztán meg később kiderült, hogy mégis az ésszerű a nyerő. És az életemben eddig csak a 84-es ,,reform'' hozott etéren változást. De hát már romlik a memóriám... :)

Hát nem a memóriáddal van gond. Megnéztem régi szabályzatokban, az 1950-es kiadásban még észszerű, az 1954-esben már ésszerű. A kettő között nem jelent meg új kiadás. Szóval 1954-es változásról van szó. Az nem ritka, hogy hülyeségeket tanítanak helyesírásból az embereknek, azt jól megtanulják, majd később szembesülnek vele, hogy hülyeség, s azt hiszik, azért, mert közben megváltozott. Ezért is él az emberekben az állandóan változó helyesírás képe, noha 1954 óta elenyésző változások voltak.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: mozdonynyi vagy mozdonnyi?
PostPosted: 2008. May 16, Friday, 18:41 
Offline

Joined: 2008. May 16, Friday, 13:33
Posts: 6
Kedves martonfi, köszönöm a választ. Valahogy ránézésre fura volt nny-nyel, igaz, az nyny-es lehetőség is bizarr, ahogy így nézegetem. De hát a szabály az szabály:)) Mellesleg egy csomó nyeltankönyvet, kis- és nagyokost átböngésztem, de a példák között mindig csak a zsír tiszta esetek vannak, pedig általában nem azok akasztják meg az ember tollát.

üdv RS


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: mozdonynyi vagy mozdonnyi?
PostPosted: 2008. May 16, Friday, 16:39 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Én úgy emlékeztem, hogy az isiben még észszerű volt (és persze meg is lett mondva, hogy ez miért nagyon logikus így), aztán meg később kiderült, hogy mégis az ésszerű a nyerő. És az életemben eddig csak a 84-es ,,reform'' hozott etéren változást. De hát már romlik a memóriám... :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: mozdonynyi vagy mozdonnyi?
PostPosted: 2008. May 16, Friday, 16:26 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Nos. Pontos évszámot nem tudok mondani, de nagyjából a 19. és a 20. század fordulója óta (gyanítom, az 1903. évi Iskolai helyesírástól fogva, amit az Akadémia 1922-ben tett csak magáévá) a toldalékolási határon is érvényesül az egyszerűsítés, tehát mozdonnyi.
Az ésszerű biztos nem 1984 óta írandó így. Vagy 1954, vagy még korábban. Ennek jobban utána kéne néznem. De ott az a kérdés, hogy összetételnek tekintjük-e: észszerszám – vagy toldaléknak: ésszel.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: mozdonynyi vagy mozdonnyi?
PostPosted: 2008. May 16, Friday, 14:21 
Offline

Joined: 2008. May 16, Friday, 13:33
Posts: 6
kíváncsian várom :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: mozdonynyi vagy mozdonnyi?
PostPosted: 2008. May 16, Friday, 14:06 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Mozdonnyi: 81, mozdonynyi: 8
http://googlefight.com/index.php?lang=e ... =mozdonnyi

Ez talán olyan, mint a -szerű: 1984-ig észszerű, azóta ésszerű.

De majd mingyárt jön a martonfi és megmondja a tutit.


Top
 Profile  
 
 Post subject: mozdonynyi vagy mozdonnyi?
PostPosted: 2008. May 16, Friday, 13:40 
Offline

Joined: 2008. May 16, Friday, 13:33
Posts: 6
Sziasztok!

Szerintetek melyik a helyes verzió?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group