NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 9:22

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: 12. kiadás
PostPosted: 2008. April 28, Monday, 20:31 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Sőt: hawaiii :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 12. kiadás
PostPosted: 2008. April 28, Monday, 20:20 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Egyetértek halmtomival, ha így mondjuk, miért ne írnánk így? Én pl. ssoem értettem, hiért beszél valaki a helsinki olimpiáról helsinkii helyett, aztán nagy sokára "szocializálódtam". A többiről itt: http://nytud.hu/~fejes/pdf/helyesiras_ea.pdf

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 12. kiadás
PostPosted: 2008. April 28, Monday, 18:25 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
ktam wrote:
a budakeszii meg pompeii írásmódú -i képzős helynevekkel.
amúgy én pont így szoktam mondani, hogy budakeszii, kifejezetten erőlködnöm kell ahhoz, hogy budakeszi-t mondjak...


Top
 Profile  
 
 Post subject: 12. kiadás
PostPosted: 2008. April 28, Monday, 16:06 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
Csak az én figyelmem kerülte el, vagy nem téma a fórumon az akadémiai helyesírási szabályzat tervezett 12. kiadása, aminek sárga-piros-sötétszürkével kidekorált szövegét véleményezésre immár körözik? Kicsit későn, mert arról meg pláne nem hallottam, hogy a magyar helyesírás alapelveiről valahol is vita lett volna, csak itt van egy "bólintsatok rá -- mi egyeztettünk" elvű gyenge módosítvány. Pedig pl. az ellipszilon (ly) fakultatívvá tétele minumum időszerű lenne, és 1984 előtt legalább vitatkoztak rajta, mégha a megmaradása melletti fő érv az volt is, hogy hogy nézne ki j-vel az, hogy "apáid vére fojt"...
Úgy látom, csak még szarabb lesz ez a mostani, mint volt a 11., súlyosbítva az osirises magánhelyesírással. Vajon miért nem a szoftverekhez hasonlóan számozzák ezeket? Mert hogy mi től lesz ez 12., azt nem látni. Sokkal inkább 11.0.0.1.1-es verzió...
Amelyikben a magyar nyelvművelés koronázatlan vidéki csillagának, Minya Károlynak a (amikor megjelent, évekkel ezelőtt, legtöbbek által szellemifogyatékosnak minősített) ötlete a legnagyobb újítás, a budakeszii meg pompeii írásmódú -i képzős helynevekkel. (Nesze neked, kiejtés elve!)
Köze nincsen napjainkhoz ennek a hevenyészett, átforgatott trágyadombnak (csak még jobban látszik, hogy használhatatlan). Pl. hol marad a számítógépes korszak belőle? Pedig már nemcsak a nyomdászok tudnak tipográfiai játékokat játszani. Miért nem rendelünk jeleket a funkciókhoz (nagy kötőjel: félkvirt / n dash, gondolatjel: kvirt / m dash; miként egyes angolszász kiadványokban)?
És leginkább: miért nem hagyják már békén az embereket az ilyen túlszabályozásokkal? Szét kéne nézni a mai írásbeliségben (ez javarészt elektronikus, mint ez a hozzászólás): mindent úgy írunk, ahogy akarunk! Csak az iskolások cseszegetése miatt, érdemi változtatások nélkül, most kár milliókat kidobni új tankönyvekre, új szabályzatokra...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group