NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:50

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: "Hogy vagy?"
PostPosted: 2008. February 24, Sunday, 20:33 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Quote:
A határesetek nagyon érdekesek, a MG külön fejezetet szentel nekik! :D


Bazeg, mindig tudtam, hogy többet kéne MG-t olvasnom.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Hogy vagy?"
PostPosted: 2008. February 24, Sunday, 20:02 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Viszont eléggé kiderült szerintem, hogy Fe2 is meg én is úgy értettük, hogy akkor kell a vessző, ha tagmondathatár. Szóval mégiscsak ugyanazt írtam, mint te.


Fúúúú, ez tényleg nem érdemes vitára, de azért a "mindketten úgy értettük" és az "az volt odaírva" azért két nagyon különböző dolog! :-)

Quote:
Szerintem is felsorolás, az ilyenekbe nem is teszek vesszőt soha


Nem figyeltem magamon, de most, amikor a példákat írtam, kénytelen voltam észrevenni, hogy én sem tettem! Csak utólag, h ne legyen már más a példában, mint amit demonstrál! :-D

Quote:
A határesteken meg problémázzon az, aki szerint marha fontos kérdés, hogy kell-e oda vessző.



A határesetek nagyon érdekesek, a MG külön fejezetet szentel nekik! :D

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Hogy vagy?"
PostPosted: 2008. February 24, Sunday, 19:37 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Quote:
tagmondatokat választ el, akár "mondatrészeket", az mindig kötőszó


Hát remek, ezt szerintem én biztos nem így tanultam annó gimiben, mert a felsorolásos és-t nem hívtuk kötőszónak, de lehet, hgoy mégis, csak már régen volt. Meg felőlem aztán nevezhetjük bárminek. Viszont eléggé kiderült szerintem, hogy Fe2 is meg én is úgy értettük, hogy akkor kell a vessző, ha tagmondathatár. Szóval mégiscsak ugyanazt írtam, mint te.

Quote:
A "felsorolás"-sal sem tudok itt igazán mit kezdeni, hiszen szerintem mindkettő felsorolás:

Tétre, helyre és befutóra tett.

Bemutatod a személyidet, aláírod a jegyzőkönyvet, megkapod a szavazócédulát, bemész a fölkébe, bejelelölöd, mire szavazol, beteszed a papírt a boritékba, kijössz a fülkéből, és kifelé menet bedobod a boritékot az urnába.


Szerintem is felsorolás, az ilyenekbe nem is teszek vesszőt soha (jobban belegondolva, mindazonáltal itt nekem se jutna eszembe, hogy az és ne lenne kötőszó, úgyhogy a fenti pontban megegyeztünk). A határesteken meg problémázzon az, aki szerint marha fontos kérdés, hogy kell-e oda vessző.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Hogy vagy?"
PostPosted: 2008. February 24, Sunday, 19:17 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Hát nem ugyanezt mondtam én is?


Te ezt írtad:

Quote:
Ugyanúgy megy, mint az és, felsorolásnál nem kell elé vessző, csak ha kötőszó.


Namármost én ezt nem is igazán értem. Mert ugye (legalábbis minden általam ismert terminológia szerint) akár tagmondatokat választ el, akár "mondatrészeket", az mindig kötőszó. Az és a magyarban tudtommal mindig kötőszó (kivéve ugye az olyanokat, mint az alkalmi főnevesülés, pl. Az és elé mikor kell vessző?), a vagy lehet igealak is (l. a topikcímadót, bár az is lehet "hiányos mondat" alkalmi főnevesüléssel -- akár az igéével, akár a kötőszóéval): ez azonban önmagában nem dönti el, hogy mikor kell elé vessző. A "felsorolás"-sal sem tudok itt igazán mit kezdeni, hiszen szerintem mindkettő felsorolás:

Tétre, helyre és befutóra tett.

Bemutatod a személyidet, aláírod a jegyzőkönyvet, megkapod a szavazócédulát, bemész a fölkébe, bejelelölöd, mire szavazol, beteszed a papírt a boritékba, kijössz a fülkéből, és kifelé menet bedobod a boritékot az urnába.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Hogy vagy?"
PostPosted: 2008. February 24, Sunday, 13:35 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
fejes.lászló wrote:
Quote:
Ugyanúgy megy, mint az és, felsorolásnál nem kell elé vessző, csak ha kötőszó. Meg akkor is kell, ha vagy.... vagy van. Tehát vagy almát, vagy körtét.


Az és és a vagy kötőszó elé csak akkor kell vessző, ha tagmondatokat választanak el:

Almát, körtét és/vagy barackot vegyél.

Bekapcsolta a számítógépet, és kiment a konyhába kávét főzni.

Indul a választásokon, vagy a visszavonulást fontolgatja?


Hát nem ugyanezt mondtam én is?

Fe2 wrote:
Quote:
Ugyanúgy megy
Nem tudom, hogy ez tudatos vagy tudat alatti volt-e, de a hogy, vagy és megy pont az a három szó, amelyből hajlamos kiesni a mgh-gy. Meg ugye a nagy szóból a gy. Éljen a lágy gy!


Tudatosnak nem volt tudatos, de őszintén szólva nem is értem, mit mondasz.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Hogy vagy?"
PostPosted: 2008. February 24, Sunday, 12:03 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Ugyanúgy megy, mint az és, felsorolásnál nem kell elé vessző, csak ha kötőszó. Meg akkor is kell, ha vagy.... vagy van. Tehát vagy almát, vagy körtét.


Az és és a vagy kötőszó elé csak akkor kell vessző, ha tagmondatokat választanak el:

Almát, körtét és/vagy barackot vegyél.

Bekapcsolta a számítógépet, és kiment a konyhába kávét főzni.

Indul a választásokon, vagy a visszavonulást fontolgatja?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Hogy vagy?"
PostPosted: 2008. February 23, Saturday, 14:36 
Köszönöm a gyors választ!

Szerk. Ez off-topic, de a topic alapján talán pont ez lenne on-topic:

Quote:
Ugyanúgy megy
Nem tudom, hogy ez tudatos vagy tudat alatti volt-e, de a hogy, vagy és megy pont az a három szó, amelyből hajlamos kiesni a mgh-gy. Meg ugye a nagy szóból a gy. Éljen a lágy gy!


Top
  
 
 Post subject: Re: "Hogy vagy?"
PostPosted: 2008. February 23, Saturday, 14:31 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Fe2 wrote:
A vagy elé mindig kell vessző, vagy csak ha két tagmondatot választ el (mint az és)? Tehát felsorolásnál is kell?

Szedtem almát, körtét és barackot.
Almát, körtét, vagy barackot kérsz?

Ez így helyes? Valamiért én tennék oda vesszőt, de lehet, hogy csak azért, mert a hogy elé is mindig kell vessző, persze ugyancsak ha mint kötőszó szerepel:

Pedig hogy szeretted az almát...


Ugyanúgy megy, mint az és, felsorolásnál nem kell elé vessző, csak ha kötőszó. Meg akkor is kell, ha vagy.... vagy van. Tehát vagy almát, vagy körtét.


Top
 Profile  
 
 Post subject: "Hogy vagy?"
PostPosted: 2008. February 23, Saturday, 13:40 
A vagy elé mindig kell vessző, vagy csak ha két tagmondatot választ el (mint az és)? Tehát felsorolásnál is kell?

Szedtem almát, körtét és barackot.
Almát, körtét, vagy barackot kérsz?

Ez így helyes? Valamiért én tennék oda vesszőt, de lehet, hogy csak azért, mert a hogy elé is mindig kell vessző, persze ugyancsak ha mint kötőszó szerepel:

Pedig hogy szeretted az almát...


Top
  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group