NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 14:49

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: Ajánlott olvasmány
PostPosted: 2009. October 2, Friday, 8:21 
Offline

Joined: 2006. February 16, Thursday, 17:02
Posts: 160
Location: Budapest, ELTE BTK
Nagyvonalúság a helyesírásban


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 24, Monday, 1:10 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
kamperg wrote:
amióta az ötéves fiam ilyenekkel jött, hogy amölba meg szálguld, azóta úgy sejtem, hogy a szolda sem feltétlen hiperkorrekció.


Miért nem? Nyugodj bele, hiperkorrekt a gyerek, de ez nem olyan nagy baj. Maj kinövi.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 8, Saturday, 19:14 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Engedelmetekkel a gyereknyelvi szavakról szóló hozzászólásokat átraktam a "Hallottatok már róla" alá, "Gyerekszáj" cím alá.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 6, Thursday, 21:36 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
További adalékok: tálca < ol. tazza, szintén három-négy éves magyarul tanulók: gyilk, szakálcs, csilkos. Az elemzésre most nem vállalkoznék.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ajánlott olvasmány
PostPosted: 2005. January 6, Thursday, 20:48 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
kamperg wrote:
Érdemes rákattintani a következőre:

http://www.nol.hu/cikk/347146/


Kedvenc idézetemet külön is idemásolom:


Engem ez fogott meg:

Quote:
A helyesírás tükrözi ugyan a valóságot, de nem közvetlenül. A valóságot a beszélt és írott nyelv tükrözi, hogy aztán a helyesírás az írott nyelv sajátosságait tükrözze.


Mivel a helyesírás az írott nyelv sajátossága (mi másé lehetne), ezért helyesírás tükrözi a ... helyesírást. Itt kis logikai rejtvény formájában lett elbújtatva a lényeg: a helyesírás önkényes mivolta.

Hejes megfelytői között alyándékot sorsolunk ki.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ajánlott olvasmány
PostPosted: 2005. January 6, Thursday, 17:04 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
halmtomi wrote:
A sztori úgy szól, hogy eredetileg Miskóc volt (vö. szlovák Miskovec), aztán valaki a bót, nyóc mintájára írásban berakta az l-t, most meg mindenki Miskolcot mond (kivéve persze a "bunkókat" :)


Kösz a Miskolc sztorit, nem tudtam. Mindezzel együtt inkább kezdődhetett úgy, hogy egyesek Miskolcot kezdtek mondani (vö: szolda, amölba), és azért írjuk így. Persze aztán továbbgurult a dolog, és ma már mindenkinek Miskolc, úgyhogy abban is van valami, amit te mondasz, de hát ezek a dolgok a helyesírástól függetlenül is mennek, és nyilván ma is rengetegen mondanak Miskócot.

Meg persze, hogy vannak magasabb labdák is, de hát ilyen közkeletű napilapban mégis bosszantó ilyesmiket olvasni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ajánlott olvasmány
PostPosted: 2005. January 6, Thursday, 16:54 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
kamperg wrote:
A Miskóc-Miskolc dolgot nem egészen értem, hogy itt mi a beleszólás. Az l-törlés elég rendesen működik, ráadásul visszafelé is, amióta az ötéves fiam ilyenekkel jött, hogy amölba meg szálguld, azóta úgy sejtem, hogy a szolda sem feltétlen hiperkorrekció.


A sztori úgy szól, hogy eredetileg Miskóc volt (vö. szlovák Miskovec), aztán valaki a bót, nyóc mintájára írásban berakta az l-t, most meg mindenki Miskolcot mond (kivéve persze a "bunkókat" :) )

kamperg wrote:
És magát nyelvésznek nevező ember igenis ne bólintson rá olyanra, hogy a kisbetű-nagybetű különbség beleszólás a nyelv dolgába, hanem használja ki az alkalmat, és tisztázza, hogy a kettő mint Makó Jeruzsálemtől.


Csak azt gondoltam, vannak ennél magasabb labdák is, talán inkább azokat kéne lecsapni először taktikai megfontolásból.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ajánlott olvasmány
PostPosted: 2005. January 6, Thursday, 16:18 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
halmtomi wrote:
Hát nem tudom, azért nemecsek ernőt valószínűleg nem nyugtatta volna meg, hogy az ő nevének a kisbetűvel írása csak tipográfiai kérdés. Meg a helyesíráson keresztül végülis "a" nyelvbe is bele lehet szólni, ld Miskóc -> Miskolc.


Biztos vagyok benne, hogy az íráskép valamelyest befolyásolja a kiejtést alkalmasint, mert hát valamiféle normakövetési hajlam elég sok emberben van, és bizony sokan tekintik normának a helyesírást a kiejtés szempontjából is. Még a nemrég nagy presztizsű Montágh Imre is leírta színészeknek szóló könyvében, hogy "ékezettől függően a magánhangzókat néha hosszan ejtjük" (nem biztos, hogy szó szerint idézem, de nem csúsztatok, ígérem). Éppen ezt kéne tán megtanítani többek között, hogy ez egyáltalán nem szükségszerű. A Miskóc-Miskolc dolgot nem egészen értem, hogy itt mi a beleszólás. Az l-törlés elég rendesen működik, ráadásul visszafelé is, amióta az ötéves fiam ilyenekkel jött, hogy amölba meg szálguld, azóta úgy sejtem, hogy a szolda sem feltétlen hiperkorrekció.

halmtomi wrote:
Az meg kifejezetten jófejség tőlük, hogy megemlítik az amerikai, angol meg német gyakorlatot is. Szóval szerintem ez még egy viszonylag normális cikk.


Persze, megemlíti, de az egész cikk szellemiségéből valahogy mégsem az jön át, hogy ez egy lehetséges megközelítés lenne nálunk is. Nem, ők azt mondják, hogy márpedig ha te ortopédcipő-kereskedő (tudok ám) vagy, akkor ezt csakis úgy tudod tisztességesen a világ tudomására hozni, ha tisztában vagy azzal, hogy egy bizottság valamikor a nyolcvanas években hogy gondolta ki ennek az írásmódját. Ami nem feltétlen így van. Ezzel persze én sem azt mondom, hogy az ortopéd cipőkereskedő ne lenne vicces, és ne lenne célszerű más megoldást választani, de hogy senki sem banánt akarna venni nála, az is valószínű.

És magát nyelvésznek nevező ember igenis ne bólintson rá olyanra, hogy a kisbetű-nagybetű különbség beleszólás a nyelv dolgába, hanem használja ki az alkalmat, és tisztázza, hogy a kettő mint Makó Jeruzsálemtől.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ajánlott olvasmány
PostPosted: 2005. January 6, Thursday, 15:45 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
kamperg wrote:
Quote:
- Nemrégiben a parlament úgy döntött, hogy a kormány szót nagy kezdőbetűvel kell írni: Kormány. Nem a hatalom beleszólása-e ez a nyelv dolgába?

M. A.: - A kormány-t ezután sem kötelező nagy kezdőbetűvel írni. Egyébiránt a helyesírás "szabályozásának" egy ilyenféle döntés csak az egyik formája. Más országokban akadtak durvább előfordulásai is.


Márminthogy minek a dolgába? És a "nyelvész" interjúalany nem javítja ki, hanem ismét megcsillogtatja dicséretes liberalizmusát. Valaki írjon már egy frappáns válaszlevelet.


Hát nem tudom, azért nemecsek ernőt valószínűleg nem nyugtatta volna meg, hogy az ő nevének a kisbetűvel írása csak tipográfiai kérdés. Meg a helyesíráson keresztül végülis "a" nyelvbe is bele lehet szólni, ld Miskóc -> Miskolc.

Az meg kifejezetten jófejség tőlük, hogy megemlítik az amerikai, angol meg német gyakorlatot is. Szóval szerintem ez még egy viszonylag normális cikk.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Ajánlott olvasmány
PostPosted: 2005. January 6, Thursday, 13:46 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Érdemes rákattintani a következőre:

http://www.nol.hu/cikk/347146/


Kedvenc idézetemet külön is idemásolom:
Quote:
- És ha - szabályzat ide vagy oda - valaki mégis három vagy éppenséggel egy szóba íratja ki a cégtáblájára mindkét tevékenységet [zsákos cement eladás ill. ortopédcipőkészítő]?

M. A.[Mártonfi Attila]: - Nem börtönzik be, nem kényszerítik közmunkára, még csak pénzbüntetést sem kell fizetnie. De a lehető legpontosabban úgy jelölheti meg a tevékenységi körét , a fogalom tartalmát, ha alkalmazza a mozgószabályt [ortopédcipő-készítő].


Azért értékelendő ez a liberalizmus, nem?

Elképesztő dolgokkal van még tele. Pl:

Quote:
- Nemrégiben a parlament úgy döntött, hogy a kormány szót nagy kezdőbetűvel kell írni: Kormány. Nem a hatalom beleszólása-e ez a nyelv dolgába?

M. A.: - A kormány-t ezután sem kötelező nagy kezdőbetűvel írni. Egyébiránt a helyesírás "szabályozásának" egy ilyenféle döntés csak az egyik formája. Más országokban akadtak durvább előfordulásai is.


Márminthogy minek a dolgába? És a "nyelvész" interjúalany nem javítja ki, hanem ismét megcsillogtatja dicséretes liberalizmusát. Valaki írjon már egy frappáns válaszlevelet.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group