NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 11:26

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Hogyan írjam helyesen?
PostPosted: 2011. March 9, Wednesday, 17:32 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
A résztvevő mint főnév összetétel, igenévként, akár alkalmilag főnevesülve is szókapcsolat (ekkor igen gyakran megjelenik az inessivusi vonzat). A vonzat megléte bizonyítja az igenévi szófajt, tehát a példa különírva lenne jó.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan írjam helyesen?
PostPosted: 2011. March 9, Wednesday, 16:24 
Offline

Joined: 2006. January 5, Thursday, 21:17
Posts: 90
Location: budapest
Quote:
te figyelj, itt egybe, vagy külön?
Quote:
A vizsgálatában részt vevőktől azt kérte, írják le,
A vizsgálatában résztvevőktől azt kérte, írják le,


ilyenkor mit kell csinálni?
(én a szívemre szoktam hallgatni, de az nem biztos, h az idézett szakdolgozatban is elég lesz)

_________________
- i'm saying things and then hating myself for saying them. how did you get past that?
- didn't.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan írjam helyesen?
PostPosted: 2010. December 7, Tuesday, 9:17 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
vad wrote:
Szerintem baromira nem tisztességes a szabályzatban szubjektív (vagy definiálatlan) fogalmakra (szokatlanság, bonyolultság) hivatkozni,
Hüje vagy? És akkor a helyesírási szótárak kiadói, a tanácsadó szolgálatok miből élnének? És mi lenne az, amit a korrektorok meg az újságírók tudnak, és mások nem?
Egyébként meg a "grammatikai" fogalmak, amikre hivatkozik, ugyanilyen szubjektívek (vagy definiálatlanok), kedvencem az, hogy az összetett szó (a szókapcsolattal szemben) "mást jelent, mint a tagok jelentésének összege".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan írjam helyesen?
PostPosted: 2010. December 6, Monday, 17:08 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
martonfi wrote:
Az viszont érv, hogy az ey-nek a magyar íráshagyományokban nincs egyetlen fonémát jelölő előfordulása.

Érv, de mire? A szabályzat bonyolultságról és szokatlanságról beszél, nem a fonémákról. A bonyolultság adott esetben megegyezik (remélem ezt nem vitatod). Az meg kérdéses, hogy mi a szokatlanabb, a th (amelyben magyarul t-t szinte mindig ejtünk, a h lehet néma) sz ejtése vagy az ey (amelyben szinte mindig ejtünk i-t) i ejtése (az e ilyen "furcsa" esetekben gyakran néma). Én hajlok az előbbire, de ez olyan finomság, amit nagyon nehéz egy írni tanulónak elmagyarázni, akárcsak a fordítottját.

Szerintem baromira nem tisztességes a szabályzatban szubjektív (vagy definiálatlan) fogalmakra (szokatlanság, bonyolultság) hivatkozni, aztán valakinek az ezzel kapcsolatos intuícióját (vagy akár szabatos, de nem explicit definícióját) számon kérni. Vagy legyen a szabályzat objektív (a magyarban jelölünk-e így hangot) vagy szubjektív (ha szokatlannak érzed, kötőjelezz).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan írjam helyesen?
PostPosted: 2010. December 6, Monday, 16:43 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
vad wrote:
martonfi wrote:
A th aránylag egyszerű betűkombináció, ráadásul a Tóth típusú nevek miatt nem is mondható szokatlannak.

Továbbra sem értem: az ey nem szokatlanabb és bonyolultabb kombináció, mint a th (Törley), és az ey->i hozzárendelés is pontosan ugyanolyan bonyolult, mint a th->sz, továbbá egyikre sincs példa a magyarban. Az sem érv, hogy az ey-nek van két hangot jelölő előfordulása, mert a th-nak is van.

Az viszont érv, hogy az ey-nek a magyar íráshagyományokban nincs egyetlen fonémát jelölő előfordulása.

vad wrote:
Azt jól értem, hogy a szabályból következik, hogy ha egy idegen írásmód szerint a szóvégi th ejtése t néma h-val, akkor kötelező a kötőjel, ha sz, akkor nem? Vagyis Validimir Toth-tal, de John Smithszel? És ha magyar a Toth, akkor megint nincs kötőjel?

Pontosan. Az idegen nevek és a hagyományos magyar családnevek írásszabályai nagyon hasonlítanak egymáshoz, de nem teljesen azonosak.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan írjam helyesen?
PostPosted: 2010. December 6, Monday, 16:36 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
kamperg wrote:
vad wrote:
martonfi wrote:
[...]a th esetében ez a feltétel nem teljesül, az ey esetében viszont [...] teljesül.

Tehát a th-ban a h hangzik és/vagy a magyar nyelvben szokásos az sz hangot th-val írni?

Egen, pont ilyen problémáim vannak ezzel nekem is. Szóval azért a magyar írásrendszerben szokatlan kategóriába nem oly nehéz beleérteni a sch-t, a ć-t vagy a th-t. És akkor tök mindegy, ejtetik-e az utolsó hangzó, nem?

A ć nem betűkapcsolat, tehát semmi gond vele, a német–magyar kulturális szimbiózis annyira régi és erő, hogy az sch minden, csak nem szokatlan (csomó magyar családnév is Sch-val kezdődik).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan írjam helyesen?
PostPosted: 2010. December 6, Monday, 16:12 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
martonfi wrote:
A th aránylag egyszerű betűkombináció, ráadásul a Tóth típusú nevek miatt nem is mondható szokatlannak.

Továbbra sem értem: az ey nem szokatlanabb és bonyolultabb kombináció, mint a th (Törley), és az ey->i hozzárendelés is pontosan ugyanolyan bonyolult, mint a th->sz, továbbá egyikre sincs példa a magyarban. Az sem érv, hogy az ey-nek van két hangot jelölő előfordulása, mert a th-nak is van.

Azt jól értem, hogy a szabályból következik, hogy ha egy idegen írásmód szerint a szóvégi th ejtése t néma h-val, akkor kötelező a kötőjel, ha sz, akkor nem? Vagyis Validimir Toth-tal, de John Smithszel? És ha magyar a Toth, akkor megint nincs kötőjel?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan írjam helyesen?
PostPosted: 2010. December 6, Monday, 15:30 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
vad wrote:
martonfi wrote:
[...]a th esetében ez a feltétel nem teljesül, az ey esetében viszont [...] teljesül.

Tehát a th-ban a h hangzik és/vagy a magyar nyelvben szokásos az sz hangot th-val írni?

Nem. A th aránylag egyszerű betűkombináció, ráadásul a Tóth típusú nevek miatt nem is mondható szokatlannak.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan írjam helyesen?
PostPosted: 2010. December 4, Saturday, 15:17 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
vad wrote:
martonfi wrote:
[...]a th esetében ez a feltétel nem teljesül, az ey esetében viszont [...] teljesül.


Tehát a th-ban a h hangzik és/vagy a magyar nyelvben szokásos az sz hangot th-val írni?


Egen, pont ilyen problémáim vannak ezzel nekem is. Szóval azért a magyar írásrendszerben szokatlan kategóriába nem oly nehéz beleérteni a sch-t, a ć-t vagy a th-t. És akkor tök mindegy, ejtetik-e az utolsó hangzó, nem?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan írjam helyesen?
PostPosted: 2010. December 4, Saturday, 14:17 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
martonfi wrote:
[...]a th esetében ez a feltétel nem teljesül, az ey esetében viszont [...] teljesül.


Tehát a th-ban a h hangzik és/vagy a magyar nyelvben szokásos az sz hangot th-val írni?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan írjam helyesen?
PostPosted: 2010. December 4, Saturday, 14:13 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
kamperg wrote:
martonfi wrote:
Boschsal, Stevanovityal, Smithszell[/i] stb.

na most a sch, a ć meg a th az miben különbözik az ey-től?

A 217. a) szabálypont így fogalmaz: „Ha az idegen írásmód szerint írt közszó vagy tulajdonnév végén hangérték nélküli (ún. néma) betű van, vagy ha az utolsó kiejtett hangot betűknek bonyolult, írásrendszerünkben szokatlan együttese jelöli, akkor a magyar toldalékot mindig kötőjellel fűzzük a szó testéhez”.
A sch, a ć meg a th esetében ez a feltétel nem teljesül, az ey esetében viszont – akár néma betűnek tekintjük az y-t, akár bonyolult, szokatlan megoldásnak az [ i ] ey jelölését – teljesül.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan írjam helyesen?
PostPosted: 2010. December 3, Friday, 23:00 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
martonfi wrote:
Boschsal, Stevanovityal, Smithszell[/i] stb.


na most a sch, a ć meg a th az miben különbözik az ey-től?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan írjam helyesen?
PostPosted: 2010. December 3, Friday, 22:39 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
kalman wrote:
martonfi wrote:
2. Ebben is lehet ingadozás (pl. Broadway: Broadway-n ~ Broadwayen; spray: spray-vel ~ sprayjel),
De mér j-vel??? Követelem az ly-omat, így: spraylyel!

Hát aki [s(z)pré]-nek ejti, annak -vel, aki [s(z)préj]-nek ejti, annak -jel. Ilyenben mindig a kiejtéshez hasonítunk: Madáchcsal, Boschsal, Stevanovićtyal, Smithszel, Blanc-nal, camembert-rel stb.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan írjam helyesen?
PostPosted: 2010. December 3, Friday, 20:43 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
martonfi wrote:
Hát az adott szabálypontot a Magyar helyesírási szótár és az Osiris Helyesírás épp ebben a kérdésben másképp értelmezi. MHSz.: sydneyi, OH.: sydney-i.


Köszi. Végül is már leadtuk, és Stanley-t lett a vége, mert a fordítókolléga úgy írta, én meg mint szerkesztő rántottam egyet a vállamon. Ezek szerint jól tettem.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan írjam helyesen?
PostPosted: 2010. December 3, Friday, 20:41 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
martonfi wrote:
2. Ebben is lehet ingadozás (pl. Broadway: Broadway-n ~ Broadwayen; spray: spray-vel ~ sprayjel),
De mér j-vel??? Követelem az ly-omat, így: spraylyel!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group