NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 13:34

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 17, Sunday, 17:02 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 16:50
Posts: 80
Ez valamelyik Halácsy-Oravecz-Rebrus NLP órán volt téma:

P(accept|ok) legyen annak a valószínűsége, hogy egy jó szót felismer a spellchecker.
P(ok) annak a valószínűsége, hogy jól írod le a szót.

Annak a valószínűsége, hogy amit a spellchecker aláhúz, az mégis jó szó (felhasználtuk a Bayes-tételt, és azt, hogy P(accept)=P(accept|ok)P(ok)):

P(ok|not accept) = P(not accept|ok) P(ok) / P(not accept) =
= (1 - P(accept|ok)) P(ok) / (1 - P(accept)) =
= (1 - P(accept|ok)) P(ok) / (1 - P(accept|ok)P(ok))

Tegyük fel, hogy P(accept|ok) és P(ok) is 99%. Akkor P(ok|not accept) = 49.7%, tehát az aláhúzott szavak fele tévesen van aláhúzva.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 13, Wednesday, 8:46 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Már úgy értem, h nem a teljes kikapcsolás, csak a sumér/akkád szakaszra.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 13, Wednesday, 8:43 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
erik.svoboda wrote:
Quote:
Nem tudom, viszont sumerre meg akkádra asszem nem lehet átállítani a nyelvet


Viszont ott a mellőzés (kikapcsolás, vagy mi).


Igen, ezt a funkciót felfedezni kényszerültem :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 13, Wednesday, 8:27 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Nem tudom, viszont sumerre meg akkádra asszem nem lehet átállítani a nyelvet


Viszont ott a mellőzés (kikapcsolás, vagy mi).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 13, Wednesday, 8:16 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
erik.svoboda wrote:
Quote:
A kedvencem, amikor idegen nyelvű szöveget írok át, és pl. az ur szót folyamatosan úr-ra javítja


Elvben az alkalmaztások egy részében (pl. Word) be lehet állítani a nyelvet, ill. bizonyos szakaszokra az ellenőrzés mellőzését is. Az azonban furcsa, ah kijavítja, mert csak jeleznie lenne szabad. Nem kevered össze az automatikus javítással?


Nem tudom, viszont sumerre meg akkádra asszem nem lehet átállítani a nyelvet :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 13, Wednesday, 8:06 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Ez az egész pont olyan, mint az elektronikus ablakemelő (mindig a motor leállítása után jut eszembe felhúzni az ablakot), az automatikusan bekapcsoló ablaktörlő (rászarik egy madár, automatikusan szétosztja az egész szélvédőn), meg az ilyenek.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 13, Wednesday, 7:45 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
A kedvencem, amikor idegen nyelvű szöveget írok át, és pl. az ur szót folyamatosan úr-ra javítja


Elvben az alkalmaztások egy részében (pl. Word) be lehet állítani a nyelvet, ill. bizonyos szakaszokra az ellenőrzés mellőzését is. Az azonban furcsa, ah kijavítja, mert csak jeleznie lenne szabad. Nem kevered össze az automatikus javítással?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 12, Tuesday, 5:24 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Én is gyűlölöm őket, de szövegszerkesztésnél megvan az erik által említett előnyük. Viszont csak a szöveg elkészülte után szoktam egy tájpóellenőrzést tartani, mert írás közben idegrohamot kapok tőle :) A kedvencem, amikor idegen nyelvű szöveget írok át, és pl. az ur szót folyamatosan úr-ra javítja :evil:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 11, Monday, 22:57 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Én spec. örülnék a beépített helyesírás-ellenőrzőknek, mert rengeteget gépelek félre, és nem szoktam egyébként észrevenni. Amikor wordről áttértem latexre, elég furcsa dolgokat produkáltam. :-) Persze még nem láttam olyan ellenőrzőt, ami ne okozott volna annyi bosszúságot, amennyi örömet, különösen, h az általam használt szakkifejezéseket úgysem ismeri, minden lehetséges alakját meg nem fogom megjegyeztetni vele. (Ilyen szempontból az oo szókiegészítője tud a sírba vinni.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 11, Monday, 21:10 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Van a w3m, nem grafikus, de megcsinálja az egyszerűbb táblázatokat.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 11, Monday, 21:05 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Quote:

Ilyen mintha főleg WYSIWYG cuccokban lenne. Azokkal eleve bajom van.


Nem csak szövegszerkesztőkre gondolok, hanem ami leginkább idegesít, az az, hogy az újabb böngészők lassan már minden szövegbeviteli mezőre nekiállnak ellenőrizni a helyesírást (pl Firefox). Azért ezért nem fogok lynxet használni. Csak ha nagyon muszáj :wink: (Mondjuk ha nagyon muszáj, akkor meg amúgy is szoktam.)

Quote:
Ennél már csak az azabb, amikor ki is javítja. Főleg az Excel/OOCalc csinál mindenből dátumot.


Júúúj, tényleg, hogy én azt mennyire úúútálom. A legjobb, amikor az ember kap adatokat elemzésre, és a titkárnő/hallgató/akárki úgy vitte fel, hogy közben a program át is alakította, szóval tulajdonképpen teljesen használhatatlan az egész. (Ha már csak meghallom, hogy "Excel táblázat", hajlamos vagyok kezeimbe temetni az arcomat.) Azért szerencsére szöveget talán kevésbé hajlamosak a szoftverek átírni, mint számokat.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 11, Monday, 20:49 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Ilyen mintha főleg WYSIWYG cuccokban lenne. Azokkal eleve bajom van. Itt jól le van írva, miért. Lehet, hogy az emacsban is be lehetne állítani, de télleg nagyon idegesítő. Ennél már csak az azabb, amikor ki is javítja. Főleg az Excel/OOCalc csinál mindenből dátumot. Gyűlölöm az ilyen okostojás programokat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Gépi helyesírásellenőrzés
PostPosted: 2007. June 11, Monday, 20:40 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Úgy látom, ilyen még nincs a Helyesírás kategórián belül.

Most olvastam ezt (eléggé másról szól):
http://www.codinghorror.com/blog/archives/000864.html

és tök meglepődtem, mert engem mindig is baromira idegesített a beépített helyesírásellenőrzés... a piros meg a zöld hullámos vackok egyszerűen elvonják a figyelmemet és brr. Meg összevissza változnak. Hogy most már böngészőkben is van ilyen, az pedig egyenesen rémálom, tiltogathatom le mindenhol. Nem hiszem, hogy ez összefüggésben van a 'gép nélküli' helyesírásom minőségével (ha már valamivel gondom van, akkor az az értelmes mondatok termelése, sajnos arra nincs ellenőrzés :lol: ). Egyszerűen zavar. Ezzel egyedül vagyok? Mindig is azt hittem, hogy az emberek többsége nem szereti az automatikus helyesírásellenőrzést, de most hogy belegondoltam, azt hiszem, ezzel kapcsolatos összes emlékem abból a korból származik, amikor ez még újdonság volt. De valahogy úgy képzelném, hogy ha mondjuk tök pocsék lenne a helyesírásom (persze lehet hogy az, csak nem tűnik föl :wink: ), akkor is ha elkészültem az írással, akkor futtatnám le az ellenőrzést, nem menet közben, hogy ott virítsanak azok a vackok. Brr!

Nos, ki hogy van vele?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group