NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 13:30

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 3, Sunday, 11:25 
Offline

Joined: 2007. June 2, Saturday, 18:27
Posts: 33
kalman wrote:
tigris wrote:
Ui. ha 5-ikes kisdiákokat akarnátok a nyelvészkedés felé fordítani a mai magyar iskolarendszerben, mi mással is lehetne, mint a helyesírás mögött (részben, de azért igenis) meglévő nyelvi-nyelvtani elemzésekkel.

Szerintem lehet mással, sőt, egyáltalán nem az a természetes útja, amit írsz. Pl. lehet röviden olvasni róla itt.

No persze a távoli, de rózsás jövőben. De viszont én azonban a mai helyzetről szóltam, amikor még nem ált.nyelv.-szakos ált.isk. tanerők kezében vannak a nebulózus nebulók.

(Én ugyan új vok itt, de nem lehetne ezt a zs-vonalat máshova tenni?)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 3, Sunday, 8:30 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
a nyelvtörténethez is remekül kedvet lehetne nekik csinálni


Ha lehet, inkább csak ahhoz csináljunk kedvet a lurkóknak, amikkel később tényleg foglalkozhatnak. Éppen elég frusztrált, munkanélküli nyelvész van. Van jópár piacképes szakma, ahhoz csináljunk kedvet. Pl. a mobiltelefon-szervizelés is éppen elég intellektuális kihívást rejtegethet magában...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 2, Saturday, 21:35 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
tigris wrote:
Ui. ha 5-ikes kisdiákokat akarnátok a nyelvészkedés felé fordítani a mai magyar iskolarendszerben, mi mással is lehetne, mint a helyesírás mögött (részben, de azért igenis) meglévő nyelvi-nyelvtani elemzésekkel.

Szerintem lehet mással, sőt, egyáltalán nem az a természetes útja, amit írsz. Pl. lehet röviden olvasni róla itt.

Amúgy, ha fekete humornak veszem, amit írsz, a nyelvtörténethez is remekül kedvet lehetne nekik csinálni, hiszen pl. a patka kiejtésű szót csak akkor tudja valaki helyesen leírni, ha (a) bemagolja, hogy padkának kell írni, (b) tudja, hogy a pad tőből származik. :-)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 2, Saturday, 20:24 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
tigris wrote:
Ui. ha 5-ikes kisdiákokat akarnátok a nyelvészkedés felé fordítani a mai magyar iskolarendszerben, mi mással is lehetne, mint a helyesírás mögött (részben, de azért igenis) meglévő nyelvi-nyelvtani elemzésekkel.
Jogos. Az elméleti nyelvészet szakos hallgatók közül több is helyesírási versenyeken vitézkedett annakidején :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 2, Saturday, 19:46 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Tessék, így a helyesírásról egy index-szatelit:

http://subba.blog.hu/2007/06/01/subba_s ... vathorszag

( Minden idők legfelháborítóbb helyesírási hibája)

Ezek komolyan nem ismerik Cseh Tamást?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 2, Saturday, 19:28 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Grétsy (első hallásra is megütköztető) dumájától (,,nemzetmentő szerep'') semmiféle módon nem határolódik el, kommentár nélkül idézi.


Jó, de ezek a szólamok annyira részei a hazai közbeszédnek, h nem biztos, h mindenkinek feltűnik. Gondolj bele, mégiscsak Bródy volt ott, és nem Szörényi, mégsem állt fel a hátán a szőr.

Quote:
És az Index nagyon is betartja a helyesírási szabályzatot


Mint rendszeres index-olvasó ezt erősen vitatható kijelentésnek tartom. Ráadásul az az egy korrektor nem követhet minden cikket.

Quote:
Vigasztalásul: az indexen vagy az origón biztos nem jönne le ilyen cikk.


Nem is csoda, h az indexet zsindexként is emlegetik. (Aki kitalálja, hol hallottam, nyerhet vmit. Mondjuk egy féléves index-előfizetést.)

[A zs-s szál itt folytatódik. --park keeper]


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 2, Saturday, 18:53 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
tigris wrote:
Ugye még az is érdekes lehet a suliban, hogy mikor megy gajra a h-írás nyelvi elemzésekkel szemben. Tehát a h-irás egyáltalán nem oan ördögtül való csak okosan kell használni.


Én ezt nem értem :oops:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 2, Saturday, 18:47 
Offline

Joined: 2007. June 2, Saturday, 18:27
Posts: 33
halmtomi wrote:
Vigasztalásul: az indexen vagy az origón biztos nem jönne le ilyen cikk.


Ez vszinü igaz, de az Indexnek egy rohadt alapos korrektora van, "don B" néven szokott a "korrektorblogjában" megnyilvánulni, ha kedve van hozzá. És az Index nagyon is betartja a helyesírási szabályzatot, aminek a hülyeségeit don B is fikázza, no de van itt egy szempont.

Ui. ha 5-ikes kisdiákokat akarnátok a nyelvészkedés felé fordítani a mai magyar iskolarendszerben, mi mással is lehetne, mint a helyesírás mögött (részben, de azért igenis) meglévő nyelvi-nyelvtani elemzésekkel. Az már más kérdés, hogy az egyetemi m nyelvtan- v nyelvészetoktatás olyan amilyen.

Ugye még az is érdekes lehet a suliban, hogy mikor megy gajra a h-írás nyelvi elemzésekkel szemben. Tehát a h-irás egyáltalán nem oan ördögtül való csak okosan kell használni.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 2, Saturday, 12:15 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Vigasztalásul: az indexen vagy az origón biztos nem jönne le ilyen cikk.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a helyesírás megdicsőülése
PostPosted: 2007. June 2, Saturday, 11:55 
Offline

Joined: 2007. May 9, Wednesday, 9:27
Posts: 89
varasdi wrote:
Nem értem mit mondasz. Senki nem állította sehol, hogy örülnénk az oktatás 200 éves elmaradásának, ellenkezőleg, ha visszaemlékszel más szálakban zajló eszmecserékre, itt a legtöbben kínunkban már csak röhögni tudunk ezeken a dolgokon.
Azt próbáltam megindokolni mi bajom a cikkel (és nemcsak a tárgyával): számomra ez a cikk, ami Simonyi-versenyről kritikátlanul tájékoztat, sőt osztja a szervezők eufóriáját valamelyest (ti. hogy a Kárpát-medence magyaranyanyelvű 10-14 évesei közül van 130, amelyik az iskolai követelményeknek maximálisan meg tud felelni!), gáz és maga is az oktatás 200 éves lemaradása mellé áll, ahelyett pl., hogy leleplezné azt. Nem tudom, hogy érdemes-e egy ilyen cikkre valamit reagálni... Engem minden esetre felháborított.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a helyesírás megdicsőülése
PostPosted: 2007. June 2, Saturday, 11:47 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
erika.szabad wrote:
varasdi wrote:
Izé... He?
Ezt kifejtenéd?


Nem értem mit mondasz. Senki nem állította sehol, hogy örülnénk az oktatás 200 éves elmaradásának, ellenkezőleg, ha visszaemlékszel más szálakban zajló eszmecserékre, itt a legtöbben kínunkban már csak röhögni tudunk ezeken a dolgokon.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a helyesírás megdicsőülése
PostPosted: 2007. June 2, Saturday, 11:39 
Offline

Joined: 2007. May 9, Wednesday, 9:27
Posts: 89
varasdi wrote:
Izé... He?
Ezt kifejtenéd?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a helyesírás megdicsőülése
PostPosted: 2007. June 2, Saturday, 11:36 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
erika.szabad wrote:
És nekem elég ciki, hogy nkektek abban egy 200 éves lemaradás nem ciki...


Izé... He?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a helyesírás megdicsőülése
PostPosted: 2007. June 2, Saturday, 10:55 
Offline

Joined: 2007. May 9, Wednesday, 9:27
Posts: 89
varasdi wrote:
Majd akkor dumáljunk, ha az elméleti nyelvészet is ilyen gyereknapi zsúrokat szervez és mégse kerülünk be az úlyságba :)
Bocs, de a Simonyi-versenyről szóló hír mégcsak megközelítőleg sem a nyelvészetről szól, hanem az oktatásról. És nekem elég ciki, hogy nkektek abban egy 200 éves lemaradás nem ciki...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 2, Saturday, 8:05 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group