NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 14:55

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 347 posts ]  Go to page Previous  1 ... 20, 21, 22, 23, 24
Author Message
 Post subject: Re: magyar helyesírás
PostPosted: 2004. December 6, Monday, 2:14 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 12:43
Posts: 104
szigetva wrote:
Akkor itt folytatom ezt a helyesírásosat.

Úgy látszik, nagyon fontos a helyesírás, ez már a második topikja itt :)

szigetva wrote:
az 1-jé-t meg 1-é-vé (ugye?, vagy fordítva?)

Fordítva. Nekem azt tanították, hogy 1-je, és ez már 84 után volt. És az évről évre jelenleg kötőjel nélkül írandó.
És hogy még egy kicsit kötözködjek, az időnkénti, "a közben beállt kiejtési változások szerint" alakítás ötlete szó szerint véve nem mond ellent annak, hogy a 84-es esetleg nem szerencsés újításokat is hozott. A bodza, az 1-je nem a kiejtés változásán múlt. Bocs, tudom, ez tényleg szőrszálhasogatás volt :)
Néha azért nem árt belekukkantani a szabályokba, ha jól tudom, a híres-nevezetes zsíros kenyér - vajas kenyér anomáliát akkor szüntették meg (de persze lehet, hogy a dátumban tévedek, bár mintha előtte sokáig nem lett volna "javított változat")

szigetva wrote:
nekem nem elképzelhetetlen, sőt szimpatikus, hogy egyszerre több verzió éljen: vízen/vizen, gyűrű/gyűrü.

Egy támogatód már van :)
(Most kicsit elbizonytalanodtam az elsejét illetően. Nem lehet, hogy megengedik a váltakozást? vagy a váltakozást törölték el? nem emlékszem)
Egyes szavakat még helyesíró fénykoromban is csak rövid gondolkozás után tudtam a kívánt helyességgel leírni. Ne kelljen már gondolatban állandóan a kezet elragozni, hogy megtudjam, mit kell (nekem természetellenes) hosszúval leírni, mint pl. a fent említett vízen. És még a kéz se mindig segít, ld. pl. az Akadémia szerinti tízes, húszas írásmódokat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: magyar helyesírás
PostPosted: 2004. December 5, Sunday, 23:25 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Akkor itt folytatom ezt a helyesírásosat. Kálmán is, Varasdi is azt monda (itt és másutt, passim), hogy a helyesírást évről-évre (na jó, tíz évről-tízévre) alakítani kellene a közben beállt kiejtési változások szerint. Én ezzel nem értek egyet. Engem roppantul bosszantott a Fábiánék 84-es alakítása, és nem csak azért, mert a bod-za elválasztást az idétlen bo-dzá-vá tették, az 1-jé-t meg 1-é-vé (ugye?, vagy fordítva?), hanem azért is, mert addigra már nagyából megjegyeztem az összes addig megőrzött hagyományt. Faludinál is többször olvastam ez elleni erős tiltakozásokat, persze neki még rosszabb volt, mert ő egy harmincassal korábban szállt ki.

Hogy rövidre fogjam: nekem nem elképzelhetetlen, sőt szimpatikus, hogy egyszerre több verzió éljen: vízen/vizen, gyűrű/gyűrü stb. Esetleg itt is kiderülhessen az író egyénisége(?), na jó: kora, ilyesmi. (Rentenetessen bosszantott egyszer, amikor egy korrektor az és-eim egy részét s-re változtatta, mert én olyan szinte sose mondok.)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 347 posts ]  Go to page Previous  1 ... 20, 21, 22, 23, 24

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group