NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:10

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 84 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 13, Saturday, 15:12 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Kérd el tőle, felteszem.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 13, Saturday, 14:46 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Jó, de ti egészen másról beszéltek, mint erik.svoboda.

Olyasmiről volna itt szó, mint például, hogy minek vegzálni bárkit azzal, hogy a fehér bors külön van írva, a fehérbor meg egybe, amikor ezek teljesen ad hoc marhaságok, amikkel ráadásul kevés puristán kívül igazából senki nincs tisztában.

Nádasdy helyesírási lova tényleg nincs fönn sehol a hálón, vagy csak én nem találom?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 13, Saturday, 14:25 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Én a csevegni-t szoktam használni (igazából az angol jelentése a beszélgetéshez áll közel, közelebb, mint a talk), de mivel nem chat-elek :wink: , így számomra nincs jelentősége.

vannak azonban rossz beidegződések - én pl notóriusan az Y-t a kettős betűim elé ütöm be yg, yn ... egyszerűen, ha kicsit nem fiygelek (tessék4, ezt direkt nem is javítom ki), akkor azonnal.

A másik rossz beidegződésem az -S- elreütése, pl "sikola" az "iskola" helyett, meg a "kérdsé" a "kérdés" helyett (most is félreütötem, de kijavítottam a másodikat!).

és mostanában előjött egy követkető hiba is - a kettős -tt-vel gyűlt meg a bajom. De lehet h csak sokat gépelek, és gyorsan kiszúrom őket a sok apróbb hiba közül(?) - dacára annak, hogy a helyesírás ellenőrzéskor néha azonnak kiszúrom mások munkáiban a hibákat. :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 13, Saturday, 11:07 
Offline

Joined: 2007. January 12, Friday, 16:37
Posts: 4
Brain Storming wrote:
A gyakorlat hiányára vezetném inkább vissza. Aki keveset olvas, és keveset ír, az persze h lépten nyomon hibákat követ el.


Ezzel teljesen egyetértek.

Igaz, hogy legtöbben csak úgy maguktól tanulnak meg gépelni (ahogy én is), de nem hinném, hogy ezért hibáznak. Inkább arról van szó, hogy nem érdekli őket vagy nem veszik észre.
Én személy szerint fórumokon odafigyelek a helyesírásra, de pl. ha az ismerőseimmel chat-elek (vagy csetelek? :D ), akik tudják rólam, hogy tudok helyesen írni, akkor én sem figyelek annyira oda.

_________________
mn


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 12, Friday, 21:36 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
A gyakorlat hiányára vezetném inkább vissza. Aki keveset olvas, és keveset ír, az persze h lépten nyomon hibákat követ el.

A webes fórumokat azonban nem tartom a helyesírási hibákra hivatkozó bizonyítéknak, vagy igazolásnak, hiszen többnyire (sztem) inkább arról van szó, hogy a begépelők többsége nem 10-ujjas vakírással ír, így a hibák többsége inkább félregépelés, és nem a helyesírási szabályok nemismeretébeől adódó következménynek. Ismerős dolog, hogy még azok sem igen térnek vissza kijavítani a hibákat, akik tudják, h szabályt sértettek.

van azonban ésszerűségi törekvés is ... :wink: lásd az aláírásomat :!:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a helyesírás bukása
PostPosted: 2007. January 12, Friday, 16:45 
Offline

Joined: 2007. January 12, Friday, 16:37
Posts: 4
erik.svoboda wrote:
Namármost ezek után mire fel tanítunk az iskolában helyesírást, miért kényszerítjük a tanulókat (akár büntetéssel, mint pl. roszs jegy) egy olyan "norma" elsajátítására, amelyet ma már gyakorlatilag senki nem tart be, és ezt bárki következmények nélkül teheti?


Szerintem elég radikális lépés lenne kivenni a kerettantervből a helyesírás tanítását, ha jól folytatom a gondolatmeneted. Azt pedig túlzásnak tartom, hogy szinte senki sem tartja be, mert olyan borzasztó hibákkal eddig nem találkoztam. (pl. itt egy t-vel, stb.) Talán csak szerencsésen válogatom az olvasmányaimat? :)

_________________
mn


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 10, Wednesday, 0:34 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Persze, mert én helyesírásra lettem nevelve, tehát engem egy csomó hiba borzasztóan irritál (míg másokat magam is elkövetek). De ezzel inkább én kerülök kellemetlen helyzetbe, nem az, akinek halványlila gőze sincs mondjuk a központozásról.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a helyesírás bukása
PostPosted: 2007. January 9, Tuesday, 23:27 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
erik.svoboda wrote:
(Talán az APEH az egyetlen üdítő kivétel.)


Te is azt írod, "üdítő kivétel", vagyis azt gondolod, hogy magasabbra értékelendők a helyesen írt irományok a nem helyesen írtaknál :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: a helyesírás bukása
PostPosted: 2007. January 9, Tuesday, 22:11 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Mire való a helyesírás? Ugye elvben arra, hogy a kommunikációt megkönnyítse, egyértelműbbéá tegye. Azonban látjuk, h az emberek többsége nem ismeri a helyesírási szabályok jelentős részét, de legalábbis sorra megsérti őket. A kommunikáció ennek ellenére nem sérül, elég a webes fórumokra hivatkozni, vagy éppen a számítástechnikai szakkönyvekre (tisztelet a kivételnek), amelyeket a célközönség tökéletesen és minden furcsa ellenérzés nélkül forgat, míg az egybeírás--különírás vagy a központozás szabályokat egy kicsit is ismerők a hajukat tépik. Ma már a lap- és könyvkiadók sem ügyelnek a helyesírás betartására, gyakran már a látszat kedvéért sem. De szólhatnánk arról is, hogy bár a jogászok még ma is a társadalom egyik krémjének számítanak, az életem során kezembe került szerződések, bírósági végzések, önkormányzati határozatok stb. közül nem tudok olyat felidézni, amely ne tartalmazott volna egetverő helyesírási hibákat. (Talán az APEH az egyetlen üdítő kivétel.)

Namármost ezek után mire fel tanítunk az iskolában helyesírást, miért kényszerítjük a tanulókat (akár büntetéssel, mint pl. roszs jegy) egy olyan "norma" elsajátítására, amelyet ma már gyakorlatilag senki nem tart be, és ezt bárki következmények nélkül teheti?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 84 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group