NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 15:17

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 9, Friday, 15:16 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Javítva...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 8, Thursday, 20:13 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Mit akartál idelinkelni? Mert nem sikerült.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 8, Thursday, 19:19 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Nincs ez kicsit túllihegve?

http://index.hu/homar/index.php?p=3909& ... &tb=1&pb=1


Last edited by erik.svoboda on 2007. February 9, Friday, 15:16, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 30, Tuesday, 10:02 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Quote:
Nem rosszabbak a mai gyerekek, csak másabbak - árnyalja a képet Atalné Szabó Ágnes, a verseny főszervezője.


Amikor én iskolába jártam (nagyon rég volt már :wink: ), akkor a másabb még nyelvhelyességi hiba volt, most meg helyesírási versenyek szervezői adják írásba. Tényleg satnyulunk, na :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 30, Tuesday, 9:13 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
szigetva wrote:
AdamK wrote:
Amekkora csapást mért a zsebszámológép megjelenése a fejszámolásra, kb. annyit ront a helyesíráson az amúgy néha hajmeresztő megoldásokkal operáló szoftver.
Satnyulnak izmaink is, Budára fél óra alatt bejutni automobillal, bezzeg annó fél nap is eltelt vele. Satnyul memóriánk is, hiszen az öregek történeteit nem feltétlen kell megjegyeznünk, hogy továbbadhassuk utódainknak, mert le vannak írva (látja, mit tett, Gutenberg úr!)


Nem beszélve a szemünkről a távcső és távcsöves puska óta... aggasztó :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 30, Tuesday, 8:21 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
AdamK wrote:
Amekkora csapást mért a zsebszámológép megjelenése a fejszámolásra, kb. annyit ront a helyesíráson az amúgy néha hajmeresztő megoldásokkal operáló szoftver.
Satnyulnak izmaink is, Budára fél óra alatt bejutni automobillal, bezzeg annó fél nap is eltelt vele. Satnyul memóriánk is, hiszen az öregek történeteit nem feltétlen kell megjegyeznünk, hogy továbbadhassuk utódainknak, mert le vannak írva (látja, mit tett, Gutenberg úr!)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 30, Tuesday, 8:13 
Offline

Joined: 2005. January 4, Tuesday, 20:17
Posts: 36
Location: Bicske
molnarcili wrote:
Quote:
Nekem úgy tünik, hogy a kiemelés tipográfiai eszközei alkalmazásának nem nyelvi okai, hanem nyelvi céljai vannak.

Mit jelent a "nyelvi cél"?


Talán a kommunikáció, i tudja. Lehet, ugyan, hogy a nyelv célja csak a küzdés maga.

K.Á.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 30, Tuesday, 8:12 
Offline

Joined: 2005. January 4, Tuesday, 20:17
Posts: 36
Location: Bicske
Foltassuk:

Amekkora csapást mért a zsebszámológép megjelenése a fejszámolásra, kb. annyit ront a helyesíráson az amúgy néha hajmeresztő megoldásokkal operáló szoftver.


Ludditák a Múzeum körúton

K.Á.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 29, Monday, 8:10 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
Quote:
Nem rosszabbak a mai gyerekek, csak másabbak - árnyalja a képet Atalné Szabó Ágnes, a verseny főszervezője. Nincs idejük a nyugodt, koncentrációt igénylő olvasásra, amikor is a szabályok, a szavak "képei" rögzülhetnének. Az általános iskola felső tagozatain - ők vettek részt a döntőn - is egyre népszerűbbé válik az internet használata, ám a világhálón kevés a folytonos szöveg, a figyelmet minduntalan megtöri valamilyen vizuális trükk vagy forma. Az olvasás így jóval zaklatottabbá, felületesebbé válik, s ennek nyomán sekélyesedni kezd a nyelvhasználat is. Arról nem beszélve, hogy a szövegszerkesztő programokba beépített helyesírás-ellenőrző is hajlamos elkényelmesíteni a használóját.

Nem rosszabbak, csak sekélyesebbek, zaklatottabbak, felületesebbek, elkényelmeskedők -- persze kizárólag a "nyelvhasználatukat" tekintve.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 28, Sunday, 23:23 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Na nesztek, méghogy minek mi nem a része! Kiss professzor urat meg senki se kérdezte meg? http://www.nol.hu/cikk/405459/ Hát tudjátok meg, hogy ,,Az anyanyelv pedig biztonság, amelyben megpihenhetünk.''


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 22, Monday, 19:38 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
Quote:
Nekem úgy tünik, hogy a kiemelés tipográfiai eszközei alkalmazásának nem nyelvi okai, hanem nyelvi céljai vannak.

Mit jelent a "nyelvi cél"?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 22, Monday, 18:56 
Offline

Joined: 2005. January 4, Tuesday, 20:17
Posts: 36
Location: Bicske
Egyáltalán nem baj, csak a nem ismertem a váltás okát.

Írtam: átgondoltam a dolgokat, és azok diferenciáltabnak tűnnek.

Nekem úgy tűnik, hogy a kiemelés tipográfiai eszközei alkalmazásának nem nyelvi okai, hanem nyelvi céljai vannak.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 22, Monday, 14:28 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Quote:
Ha ez baj, úgy mea culpa.
Egyáltalán nem baj, csak a nem ismertem a váltás okát. Nekem úgy tünik, hogy a tipográfia azért inkább arról szól, hogy milyen alakú az idézöjel, mint arról, hogy van-e.

Vszleg a 272.-töl nézted a MHSz-t, mert az kimondottan leírja az idézöjel két változatának alakját: ,,Az idéz[ö]jelet (kézírásban és nyomtatásban) az idézet kezdetén alul, az idézet végén pedig fölül tesszük ki. [...] Ha az idéz[ö]jelbe tett mondaton belül még egy idéz[ö]jelre van szükség, hegyével befelé forduló jelpárt használunk.'' (256.)

Az is tipográfia, hogy sok újlatin (és régebben magyar) nyelvü szövegben a kettöspont, pontosvesszö, kérdö- és felkiáltójel előtt szóköz van. Ennek azért vajmi kevés a köze ezekhez a nyelvekhez.

Annak, hogy mit kurziválunk, esetleg lehetnek nyelvi okai (metanyelvi alakoka, emfatikusan ejtett kifejezéseket). De ennyi nyelvi oka a helyesírás némelyik sajátosságának is van (pl. szóelemzö írás). Ettöl mindkettö a nyelven kívüli rendszer marad.


Last edited by szigetva on 2006. May 25, Thursday, 22:20, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 22, Monday, 14:06 
Offline

Joined: 2005. January 4, Tuesday, 20:17
Posts: 36
Location: Bicske
szigetva wrote:
Quote:
a helyesírás nem tartozik a tipográfiához
Érdekes, másfél éve még odatartozónak gondoltad: http://seas3.elte.hu/nyelveszforum/view ... a&start=75


Pár dolgot átgondoltam. Ha ez baj, úgy mea culpa. Most úgy gondolom, hogy a tipográfia ebben a tekintetben semmiképp nem zárt egész, tulajdonképpen ellentmondáshoz vezet(ett), hogy annak kezeltük.

Az idézőjel sem sorolható egyszerűen ide vagy oda. Az, hogy hol van az idézőjel, természetesen nem nyelvi kérdés. De az, hogy van idézőjel, az már igen.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 22, Monday, 14:01 
Offline

Joined: 2005. January 4, Tuesday, 20:17
Posts: 36
Location: Bicske
Nem értem, hogy a tipográfiának mi köze van a nyelvhez: nyelvi dolog lenne, hogy kézzel, vagy géppel írunk, hogy milyen méretü és alakú betüket kanyarítunk? Mi köze a nyelvhez annak, hogy fent vagy lent van az idézöjel, és hány kérdöjel van a mondat végén???

A tipográfia messze nem az idézőjel, kérdőjel stb. Tipográfia a kiemelés és a tagolás, aminek határozott szemnatikai szerepe van. Kanonizált koncepció ezekről szintén nincs. Ugyanakkor például, a kiemelések megfeleltethetők a beszédben megjelenő bizonyos szupraszegmentális elemeknek.

Ugyancsak felfedezhető bizonyos összefüggés a hangsúly és a szóköz között.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group