NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 14:36

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: "RAID" összetételekben - kötőjeles vagy sem?
PostPosted: 2008. January 28, Monday, 21:19 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
egyértelmű, hogy a CD lemez és a CD-lejátszó (illetve Putyin elvtárs vs. pl. Putyin-barát vagy kuvasz kutya vs. juhászkutya) között különbséget lehet tenni az alapján, hogy az előbbiekben az előtag (CD vagy cédé / Putyin / kuvasz) "nagyjából ugyanazt" fejez(het)i ki, mint a teljes szerkezet, míg a CD-lejátszó, juhászkutya stb. naon nem.


Szerintem viszont ez pont nem igaz. Pl. szerintem a CD-t, ha ritkábban is, de használják lejátszó (sőt, író) értelemben is: Mi van a kocsidban, CD vagy magnó?. Ráadásul abból, amit írsz, egészen furcsa dolgok következnek: a juhászkutyát egybe kell írni, de javaslatod alapján a skót juhász kutya is helyes írásmód lenne, hiszen a skót juhász eleve jelzi, h kutya (legalábbis sokkal gyakoribb ebben a jelentésben, mint másban). Ha a helyesírás "felhasználóbarát" szeretne lenni, akkor egyáltalán nem kell gondolkozni azon, h az ilyeneket hogyan írjuk.

(Tényleg, ezek szerint cédétok, de cédé lemez? Itt is? Lehet ez komoly? Persze a rigók után...)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "RAID" összetételekben - kötőjeles vagy sem?
PostPosted: 2008. January 28, Monday, 17:45 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Gyerekek, nem lehetne valami eccerűbb tesztet?

Nekem pl. a felsorolt bonyolult címkék nélkül is (függetlenül attól, hogy ezek esetleg megalapozatlan humbugok, vagy éppen a legmodernebb teoretikus-optimalitásos-generatív nyelvtan szüleményei -- amik szintén nagy humbugok lehetnek) egyértelmű, hogy a CD lemez és a CD-lejátszó (illetve Putyin elvtárs vs. pl. Putyin-barát vagy kuvasz kutya vs. juhászkutya) között különbséget lehet tenni az alapján, hogy az előbbiekben az előtag (CD vagy cédé / Putyin / kuvasz) "nagyjából ugyanazt" fejez(het)i ki, mint a teljes szerkezet, míg a CD-lejátszó, juhászkutya stb. naon nem. (Én az iskolában ezt még Bükk hegységgel vs. Visegrádi-hegységgel hallottam kb. 400 évvel ezelőtt).

Persze okosok nyilván sorolni tudják a példákat, hogy vannak köztes esetek, ahol a "nagyjából ugyanaz" nem elég; erről viszont nem kell mondani semmit (mert úgysem lehet mondani semmit, csak még több és bonyolultabb humbugot). Apropó természetesen mindezt csak AJÁNLÁS, és nem "szabály" értelemben értem, nagyon gondozott írások lektorainak és tipográfusainak szánva.


Éspersze itt van még a kötőjel--nemkötőjel (na, itt van-e mozgószabály?) kérdése, ami sztem egyszerű szépészet: nem szeretjük a nagybetűs (mozaikszó, tul,név?) töveket a szóösszetételekben egybeírni, hát ajánljuk (itt) a kiskötőjelet. Aki meg szereti, az írja úgy pl., hogy Megállapodtak az OPECárban vagy Elvesztek a CIAakták.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "RAID" összetételekben - kötőjeles vagy sem?
PostPosted: 2008. January 28, Monday, 16:40 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Igen, az egész rendszerrel baj van, elismerem, de amíg ez a rendszer hatályos, ebben kell gondolkodnom, ennek a terminológiáját kell használnom.


Én is ezzel kezdtem.

Quote:
Az meg nem a helyesírás mint olyan hibája, hogy egyesek a helyesírást valóban a plebs szívatására használják.


Attól függ. Ha a helyesírást úgy érted, h lennie kell valamilyen szabályrendszernek, akkor nyilván nem. De ha a jelenlegi helyesírási rendszert nézed, akkor igen. És nem igaz, h ezt ne lehetne egyszerűsíteni. Pl. úgy, hogy azt mondod: a mozaikszavakkal alkotott összetételt mindig kötőjellel írjuk. (Esetleg a tulajdonnevek lehetnének kivételek: TWA légitársaság). És ne gyere azzal, h a RAID-tömb nem összetétel: ez bizony a tömbök egy fajtája. A RAID ugyanis nem magyarázható azzal, h minek a rövidítése, ez ugyanis a szó etimológiája, nem pedig jelentése. Különösen, ha nem magyar nyelvű rövidítés. (Ezért nevetséges arra hivatkozni, h a CD-lemez "rossz", mert a D már eleve lemez. Mellesleg: ki használja magyarul, h kompakt lemez (különben nem is a lemez kompakt stb.)? Pláne azt, h "független lemezek redundáns tömbje"?)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "RAID" összetételekben - kötőjeles vagy sem?
PostPosted: 2008. January 27, Sunday, 23:13 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
fejes.lászló wrote:
szerintem megint eszement dolog.

Elsőre persze én is ezt mondanám, de az a baj, hogy a rendszerből ez következik. Magyarán lehet simogatni rajta, akkor csak inkoherensebb lesz a különírás-egybeírás szabályrendszere.

fejes.lászló wrote:
Quote:
főnévi minőségjelzős szerkezet, hiszen az alaptag csak megmagyarázza, mi is a RAID. (Olyan ez, mint a Kovács mérnök.)

Ezek szerint a Kovács mérnökben a mérnök megmagyarázza, ki/mi is a Kovács?

Igen, itt kissé elnagyoltam a főnévi minőségjelző históriáját – mentségemül szolgáljon, hogy ótvar egy undorító téma.

fejes.lászló wrote:
(Ilyen alapon a juhászkutya is külön írandó, hiszen a kutya csak megmagyarázza, h miként kell értenünk a juhászt.)

Menjünk egy kicsit arrébb, a puli kutyát tényleg külön kell írni. A köznyelvi helyesírás ezt korábban fajtajelölő főnévi minőségjelzőnek tekintette, és egybeíratta, de az állatfajtanevek helyesírási szabályzata
(http://www.atk.u-kaposvar.hu/PDF/VOL4NO1/13Bodo.pdf) nyomán újabban külön kell írni. Általában is megfigyelhető, hogy a főnévi minőségjelzők körében billenni látszik a mérleg a különírás irányában.

fejes.lászló wrote:
Aztán: a RAID tömb esetében a tömb megmagyarázza (???), mi az a RAID?

Vagy kategóriajelöli – ha jobban tetszik.

fejes.lászló wrote:
Ezek szerint a RAID-rendszer, RAID-konfiguráció tulajdonképpen tömbrendszer, tömbkonfiguráció??? Ez most komoly?

Ha így jobban tetszik: függetlenlemezredundánstömb-rendszer, függetlenlemezredundánstömb-konfiguráció. Így most jobban tetszik?

fejes.lászló wrote:
Na szerintem ez pont az a helyzet, amikor a humánértelmiség visszaél azzal, h bizonyos tekintélye van, és beássa magát olyan áltudományos árkok mögé, mint hogy "jelöletlen birtokos jelzős összetétel", "jelentéssűrítő összetétel", "főnévi minőségjelzős szerkezet" stb. (ami önmagában is abszurd, hiszen ha a jelző egyfajta szintaktikai bővítmény, akkor mit keresne összetételben). Az egész azonban humbug, és a plebs szivatására szolgál.

Igen, az egész rendszerrel baj van, elismerem, de amíg ez a rendszer hatályos, ebben kell gondolkodnom, ennek a terminológiáját kell használnom. Az meg nem a helyesírás mint olyan hibája, hogy egyesek a helyesírást valóban a plebs szívatására használják.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "RAID" összetételekben - kötőjeles vagy sem?
PostPosted: 2008. January 27, Sunday, 20:56 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
martonfi kolléganak nyilván formálisan igaza van, de ez szerintem megint eszement dolog. Ezek szerint CD-tok, CD-gyűjtemény, CD-bolt, de CD lemez? Olyan ez, mint a feketerigó meg a sárgarigó (én ugyan meg nem jegyzem, melyiket ítélték különírásra!)? Ki a fene fog (idegen nyelvű!) rövidítéseket feloldogatni!?!

Aztán nézzük a magyarázatot:

Quote:
főnévi minőségjelzős szerkezet, hiszen az alaptag csak megmagyarázza, mi is a RAID. (Olyan ez, mint a Kovács mérnök.)


Ezek szerint a Kovács mérnökben a mérnök megmagyarázza, ki/mi is a Kovács? És ha Kovácsot mérnök úrnak szólítják, akkor az úr magyarázza meg, h ki/mi az a mérnök? (Ilyen alapon a juhászkutya is külön írandó, hiszen a kutya csak megmagyarázza, h miként kell értenünk a juhászt.)

Aztán: a RAID tömb esetében a tömb megmagyarázza (???), mi az a RAID? Ezek szerint a RAID-rendszer, RAID-konfiguráció tulajdonképpen tömbrendszer, tömbkonfiguráció??? Ez most komoly?

Na szerintem ez pont az a helyzet, amikor a humánértelmiség visszaél azzal, h bizonyos tekintélye van, és beássa magát olyan áltudományos árkok mögé, mint hogy "jelöletlen birtokos jelzős összetétel", "jelentéssűrítő összetétel", "főnévi minőségjelzős szerkezet" stb. (ami önmagában is abszurd, hiszen ha a jelző egyfajta szintaktikai bővítmény, akkor mit keresne összetételben). Az egész azonban humbug, és a plebs szivatására szolgál.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "RAID" összetételekben - kötőjeles vagy sem?
PostPosted: 2008. January 27, Sunday, 15:54 
Offline

Joined: 2007. January 31, Wednesday, 8:04
Posts: 31
Kedves martonfi!
Köszönöm szépen a részletes választ.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "RAID" összetételekben - kötőjeles vagy sem?
PostPosted: 2008. January 27, Sunday, 14:06 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
gyepü wrote:
RAID kötet
RAID rendszer
RAID tömb
RAID konfiguráció

Hogyan írjuk helyesen ezeket? Kötőjellel vagy sem?

Ezt kell tehát eldönteni, hogy ezek helyesírási értelemben összetételek vagy szókapcsolatok. Ehhez elengedhetetlen a RAID feloldása: redundant array of independent disks 'független lemezek redundáns tömbje'. Tehát a RAID egy tömb. Ennek kötete, azaz a RAID-kötet jelöletlen birtokos jelzős összetétel, tehát egybeírjuk. A RAID-rendszer jelentéssűrítő összetételnek tűnik (pl. 'független lemezek redundáns tömbje által működtetett, meghajtott rendszer'). A RAID tömb azonban nem összetétel, hanem főnévi minőségjelzős szerkezet, hiszen az alaptag csak megmagyarázza, mi is a RAID. (Olyan ez, mint a Kovács mérnök.) A RAID-konfiguráció megint jelöletlen birtokos jelzős összetétel, hiszen 'független lemezek redundáns tömbjének a konfigurációjá'-t jelenti.)

A RAID–0-kötetet leginkább így írnám, hiszen számjeleket betűjelekhez (elvben) nagykötőjellel kapcsolunk.


Top
 Profile  
 
 Post subject: "RAID" összetételekben - kötőjeles vagy sem?
PostPosted: 2008. January 27, Sunday, 9:16 
Offline

Joined: 2007. January 31, Wednesday, 8:04
Posts: 31
RAID kötet
RAID rendszer
RAID tömb
RAID konfiguráció

Hogyan írjuk helyesen ezeket? Kötőjellel vagy sem?
Laikus nyelvérzékem szerint kötőjel nélkül kéne írni, különösen, hogy pl. a "RAID 0 kötet" (egy bizonyos RAID konfiguráció) elég furán nézne ki kötőjellel.

A segítséget előre is köszönöm.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group