NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 15:33

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 59 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 31, Wednesday, 12:16 
Offline

Joined: 2007. January 31, Wednesday, 8:04
Posts: 31
Quote:
erik.svoboda:
a nyelvi változás független az oktatás színvonalától, és a helyesírás is időről időre változik, arról nem is szólva, h nem szentírás.


Quote:
szigetva:
Ez nem az oktatáson múlik, minden nyelv mindenkor változik. Az oktatás egyik bűne éppenséggel az, hogy elhiteti a gyerekekkel, hogy a helyesírás irányadó a kiejtésben.


1. Két gyerekem összesen öt iskolába járt, és a magyar nyelv okatása sehol nem volt kielégítő. Statisztikai adatok bizonyítják, hogy a gyerekek keveset olvasnak, szövegértésük nagyon gyenge. Ez nem most kezdődött, és a "sajtómunkások" utánpótlását is ők jelentik.
2. Az újságokban, rádió- és tévéműsorokban, kiadott, lektorált(!) könyvekben található borzasztóságok alapján (az idegenből fordított rémségekről most nem is szólnék) a folyamat már régóta tart.

Mindkettőtökkel egyetértek, persze, hogy változik a nyelv, de szerintem más a spontán változás, és más a tudatlanságból fakadó, sajtó által széles körben terjesztett nyelvrongálás.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 31, Wednesday, 10:46 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
A hangsúlyos, elsőszótagbeli i, u (talán ü, de arra most nem jut eszembe példa), nyúlik: pl. Tíbor, ún. Ez nem az oktatáson múlik, minden nyelv mindenkor változik. Az oktatás egyik bűne éppenséggel az, hogy elhiteti a gyerekekkel, hogy a helyesírás irányadó a kiejtésben.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 31, Wednesday, 10:43 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Kezdenek beérni a tönkrement oktatás gyümölcsei...


Kedves gyepü!

Mire gondolsz? Mert a nyelvi változás független az oktatás színvonalától, és a helyesírás is időről időre változik, arról nem is szólva, h nem szentírás.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 31, Wednesday, 10:40 
Offline

Joined: 2007. January 31, Wednesday, 8:04
Posts: 31
Sziasztok!
Nem nyelvész vagyok, csak fordító, és már majdnem beírtam egy újságba a Balatonőőőőőőszöd miatt, amikor rábukkantam erre a fórumra.
A dolog szépsége, hogy egyetlen "megfogható" hivatkozásom, a helységnév-tábla állítólag a közelmúltban megváltozott Balatonőszöd"-re. A kör bezárult.

Bizonyára számos jó oka lehet annak, hogy a nyelv változásával miért kezdenek valamit másként írni, de ezek egyike a sima emberi hülyeség. Ugyanis például újabban Bibó István nevét többször hallottam rádióban/tévében "Bííííííbó"-nak ejteni.

Kezdenek beérni a tönkrement oktatás gyümölcsei...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 23, Monday, 22:41 
Offline

Joined: 2006. August 17, Thursday, 18:47
Posts: 40
Location: Szeged
tokidoki wrote:
Igen, de én a Gyula példájára írtam ezt válasznak. Az Őszöd (?) télleg valami más, mintha senki nem tudná, mi a "helyes" változat (ld. a falujelző táblát, ott se tudták eldönteni).

Azt kéne tudni, hogy van-e az Öttömös-nek hallás után elsajátított köznyelvi kiejtése. Én nem tudok róla. Aki térképen találkozik vele először, az nyilván hosszú t-vel mondja, de az nem a fülével tanulja a szót, hanem a szemével.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 10, Tuesday, 21:32 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Quote:
Azt is megfontolandónak tartom, hogy az országos telefonkönyvben 11 Ösz(né), 2 Ösze és 5 Öszi/Öszy bejegyzés van rövid ö-vel.


Szerintem a vezetékneveknél ez nem sokat jelent, ott elég sok az eltérés a kiejtéstől (l. még Eötvös, Eörsy...). Ráadásul ezekben elég nagy az elírásokból fakadó ingadozás, akit ugyanis egyszer rosszul anyakönyveztek, az úgy is marad, hacsak nem kér módosítást. Egy ismerősöm maga is úgy tudta, h a családja Nyiri-nek írja a nevét (bár [nyíri]-nek ejtik), és évtizedeken át így használta, míg rá nem jött, hogy mégis Nyírinek kell írni. A saját nevét!

Földrajzi neveknél, legalábbis a magyaroknál, viszont elvileg nem lehet ilyen, a kiejtés szerinti írásmód érvényesül.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 10, Tuesday, 11:41 
Offline

Joined: 2006. September 10, Sunday, 14:14
Posts: 7
kalman írta wrote:
De az Őszödnél nem értem ennyire a motivációt.


Úgy tűnik, a dolog nemcsak erre az egyetlen helynévre szorítkozik. Az 1903-as településjegyzék http://konyvtar.ksh.hu/helysegnevtar/1902/index.html legalábbis Ugocsa vm.-ben is ismer egy rövid ö-vel írt Öszödfalva tanyát.

A nem távoli Öskü és Ősi nevét egyaránt a birtokos Szalók nemzetséget alapító Ős(bő) vezér nevére vezethető vissza. Az Öskü névben megrövidült is a szókezdő ő. Ez talán magyarázható azzal, hogy zárt szótagban áll, szemben az Őszöd [öszöd] nyílt szótagjával. Azonban az 1913-as településjegyzék szerint http://www.radixindex.com/cgi-bin/hn1913.cgi?place=^Osod Ösöd is van (ma Sudince, Szlovákia), ugyanebből az alapnévből.

Azt is megfontolandónak tartom, hogy az országos telefonkönyvben 11 Ösz(né), 2 Ösze és 5 Öszi/Öszy bejegyzés van rövid ö-vel.

Ennek alapján a korábbi motivációk mellé felvetném azt, hogy bizonyos helyeken ez a szó nem került-e az tűz ~ tüzes paradigma hatása alá. Az etimológiai irodalom szerint az ős szó tőhangzója is eredetileg rövid volt, tehát itt is kellett egy ős ~ ösi fokkal számolni, mielőtt a tőkiegyenlítődés a hosszú mgh.-s variáns javára meg nem történt. A köztes fokok a közszói analógiás folyamatok által nem annyira érintett tulajdonnevekben megmaradhattak. – Ekkor persze az [öszöd] ejtésnek kell elsődlegesnek lennie, az Őszöd írásmódnak pedig etimologizálónak.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 9, Monday, 15:51 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
fejes wrote:
Szerintem a luk Pesten is tök általános. Nem is értettem gyerekkoromban, miért nem lehet így írni, ha egyszer így ejtjük. (Na jó, most sem értem.)
Mert az egyetlen ly-nal kezdődő szó. Hova jutnánk, ha ezt is feladnánk! (Amúgy nekem is [luk], de [zsemle], [gereble] is.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 9, Monday, 15:23 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Quote:
Engem kicsit arra emlékeztet, amikor annak idején Ónodi Henrietta nevét hol [ónodi]-nak, hol meg [onódi]-nak mondták a riporterek.


Nekem speciel [ónód(i)] :-)

Quote:
de kicsit meglepne, ha ott általános intervokális degeminálódás volna


Nem kell általánosnak lennie, elég a tendenciaszerű. Bár a Magyar dialektológia szerint intervokális helyzetben inkább a nyúlás, mint a rövidülés jellemző, utóbbi inkább idegen nyelvű környezetben (Kassa környékén, a Vajdaságban) fordul elő.

De lehet, h analógia, csak nem tom, mi lenne a példa, talán az atomos? :?

Quote:
a lyuk határeset, talán mindkettő


Szerintem a luk Pesten is tök általános. Nem is értettem gyerekkoromban, miért nem lehet így írni, ha egyszer így ejtjük. (Na jó, most sem értem.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 9, Monday, 11:32 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 21:34
Posts: 143
Location: budapest
szigetva wrote:
De szerinted az öttömösiek az Ottó-t is [otó]-nak ejtik? (Nekem fogalmam sincs, de kicsit meglepne, ha ott általános intervokális degeminálódás volna, míg -- gondolom, de megint csak anélkül beszélek, hogy utánanéztem volna -- az [újhel]-t ejtő újhelyieknél [luk], és [helzet] van.)


Nem, nem gondolom, h általános degeminálódás lenne, de tapasztalatom szerint az Újhely környékiek sem feltétlenül ejtik az ly-t l-nek mindenhol. A helyzet pl. tutira [j]vel van, a lyuk határeset, talán mindkettő. De szívesen elicitálok majd konkrét példákat, ha találkozom az informánsaimmal. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 9, Monday, 10:28 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
tokidoki wrote:
Igen, de én a Gyula példájára írtam ezt válasznak.
De szerinted az öttömösiek az Ottó-t is [otó]-nak ejtik? (Nekem fogalmam sincs, de kicsit meglepne, ha ott általános intervokális degeminálódás volna, míg -- gondolom, de megint csak anélkül beszélek, hogy utánanéztem volna -- az [újhel]-t ejtő újhelyieknél [luk], és [helzet] van.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 9, Monday, 10:27 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 21:34
Posts: 143
Location: budapest
kamperg wrote:

Totál off, de Sátoraljastb. esetében az még az érdekes, hogy a helyiek nem Újhelyent mondanak, mint mi autszájderek tennénk, hanem Újhelybent.
ON.


Nemtom, én autszájderként azt mondtom, h "Sátoraljaújhelybe megyünk". Bár most, ahogy leírtam, el is bizonytalanodtam...
Kisvárda is hasonló, amit sztem "hivatalosan" úgy mondunk, h Kisvárdán lakik, de a helyieknek meg Kisvárdába, pláne Várdába' lakik.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 9, Monday, 10:22 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 21:34
Posts: 143
Location: budapest
szigetva wrote:
Az ilyenek nekem is eszembe jutottak, de szeritem nem érnek. Akkor azt is mondhatjuk, hogy [szöged], meg [salgótarjón] (értitek, mire gondolok).


Igen, de én a Gyula példájára írtam ezt válasznak. Az Őszöd (?) télleg valami más, mintha senki nem tudná, mi a "helyes" változat (ld. a falujelző táblát, ott se tudták eldönteni). Engem kicsit arra emlékeztet, amikor annak idején Ónodi Henrietta nevét hol [ónodi]-nak, hol meg [onódi]-nak mondták a riporterek.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 9, Monday, 8:38 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
tokidoki wrote:
Télleg, most jut eszembe, h amit mi Sátoraljaújhelynek mondunk, a végén j-vel, azt az ottaniak meg a környékiek úgy ejtik, h Újhel.


Totál off, de Sátoraljastb. esetében az még az érdekes, hogy a helyiek nem Újhelyent mondanak, mint mi autszájderek tennénk, hanem Újhelybent.
ON.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 9, Monday, 8:29 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Az ilyenek nekem is eszembe jutottak, de szeritem nem érnek. Akkor azt is mondhatjuk, hogy [szöged], meg [salgótarjón] (értitek, mire gondolok).


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 59 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group