NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 11:11

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 22, Monday, 10:42 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Quote:
a helyesírás nem tartozik a tipográfiához
Érdekes, másfél éve még odatartozónak gondoltad: http://seas3.elte.hu/nyelveszforum/view ... a&start=75


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 22, Monday, 10:05 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
Quote:
A tipográfiának sokkal több köze van a nyelvhez, mint a helyesírásnak.

Nem értem, hogy a tipográfiának mi köze van a nyelvhez: nyelvi dolog lenne, hogy kézzel, vagy géppel írunk, hogy milyen méretü és alakú betüket kanyarítunk? Mi köze a nyelvhez annak, hogy fent vagy lent van az idézöjel, és hány kérdöjel van a mondat végén???

Quote:
Számos tipográfiai dolognak szerepe van a metakommunikációban, csak az alkalmazásukban nincs olyan kváziobjektív megegyezés, mint az írásban vagy a nyelvben általában.

Az írásban van megyegyezés: a helyesírási szabályzatban van összefoglalva. A nyelvben a legeslegtermészetesebb módon nincs ilyen megegyezés, hogyan is lenne? Nem is lehet. Ezért tévesek és károsak azok a normatív grammatikák, amelyeket pl. az iskolákban tanítanak, mert azt gondoltatják, hogy a nyelv olyan, mint a helyesírás.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 22, Monday, 9:34 
Offline

Joined: 2005. January 4, Tuesday, 20:17
Posts: 36
Location: Bicske
Az idézőjel egy részről tényleg szerepel a helyesírási szabályzatban a nagykötőjellel és a gondolatjellel együtt. Ugyanakkor a helyesírási szabályzat nem rendelkezik az idézőjel formájáról (egyenes, ferde, körmös, merre dől), valamint nem szerepel benne a gyakorlatban alkalmazott csúcsos idézőjel (ha nem néztem el).

A helyesírással szabályozott tipográfiai forma még az ezres szeparátor.

Ezzel szemben pl. a Windows nyelvi rendszereiben az idézőjel megvalósítása beletartozik bizonyos nemzeti sajátosságok sorába, olyanok közé, mint a tizedesvessző, a dátum, idő elválasztása, a pénzegység rövidítése.


Azt hiszem, három különböző dolog van, a helyesírás nem tartozik a tipográfiához, és némiképp hasonló a viszonya vele, mint a nyelvvel.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 21, Sunday, 22:08 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Quote:
Az idézőjel kétségtelenül a tipográfiához tartozik, de vajon, miért tartozik a helyesíráshoz?
Talán mert ugyanúgy egy-egy helyesírási rendszerre jellemzö, hogy fent van, vagy lent, vagy milyen alakú, mint az hogy a hét napjainak neveit nagy betüvel kezdjük, vagy kicsivel. Az a része biztos, hogy mindezeknek semmi közük a nyelvhez.

Az idézöjellel való fikázás azért nem fer, mert olyasmivel jön, amit a mugli júzer nem tud befolyásolni. Ugyanígy bosszankodhatnánk a rossz sortörésekkel, meg a cím utáni laptöréssel. Mintha az hosszú felsö mgh-kat hiányolnánk az írógépen.


Last edited by szigetva on 2006. May 25, Thursday, 22:21, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 21, Sunday, 21:59 
Offline

Joined: 2005. January 4, Tuesday, 20:17
Posts: 36
Location: Bicske
varasdi wrote:
Egyebkent az idezojelekkel kapcsolatos egyik tesztkerdesbol is latszik, hogy ez az egesz helyesírasi kerdeskor tenyleg a tipografiahoz tartozik.


Ez nem teljesen jó következtetés. Az idézőjel kétségtelenül a tipográfiához tartozik, de vajon, miért tartozik a helyesíráshoz?

A tipográfiának sokkal több köze van a nyelvhez, mint a helyesírásnak. Számos tipográfiai dolognak szerepe van a metakommunikációban, csak az alkalmazásukban nincs olyan kváziobjektív megegyezés, mint az írásban vagy a nyelvben általában. Ilyen értelemben az időzéjel is tekinthető szupraszegmentumnak, ráadásul, bizonyos használata még "hangosítható" is. Ugyanakkor e tekintetben tökéletesen közömbös, hogy lent van-e vagy fent, illetve macskaköröm vagy csúcsos (varjúláb).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 20, Saturday, 15:41 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Én a minap tettem egy próbát, és 82 pontot értem el, ráadásul utána megállapítottam, hogy többet is puszta figyelmetlenségböl szúrtam el. Nincs is szükségem rájuk így persze, ráadásl az önbizalmam is az egekben.

Mindenesetre klasszisokkal olcsóbb, mint az e-nyelv.hu.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 20, Saturday, 15:01 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Egyebkent az idezojelekkel kapcsolatos egyik tesztkerdesbol is latszik, hogy ez az egesz helyesírasi kerdeskor tenyleg a tipografiahoz tartozik.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 20, Saturday, 14:23 
Offline

Joined: 2005. January 4, Tuesday, 20:17
Posts: 36
Location: Bicske
Mit szóltok ahhoz, hogy a gyü"rü"dzenek, illetve a gyü"rü"dzzenek közül az egyik helyeteln (vagy helyes).

Igaz, a kijelentő mód-felszólító mód meghatározása nem az AkH-ban szerepel.




Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 20, Saturday, 8:44 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Nem értem el a 80 pontot, mégsem érzem, hogy szükségem lenne rájuk. Nekem is megvannak azok a könyvek, amikből ők dolgoznak, és meg tudom nézni, egyébként meg igen gyakran kerülök szembe olyan problémákkal mint hogy hogyan kéne tagolni a lexion vagy a bodzatea szót... :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. May 20, Saturday, 8:25 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Pl. azt gondolják, hogy a Millió Ft és a M Ft közti különbség helyesírási kérdés. Meg hogy a sokjegyű számok hármas tagolásának elkülönítése is az. Meg hogy négyjegyűeket nem szabad elkülöníteni. A dz elválasztása és kettőzése valamiért nagyon fontos nekik, négy ájtem is szól erről. (Azt bezzeg nem kérdezik, hogy az eurót akkor most írhatjuk-e hosszú óval.)


Last edited by szigetva on 2006. May 25, Thursday, 22:22, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Kaptok a képetekre!
PostPosted: 2006. May 19, Friday, 22:44 
Offline

Joined: 2005. January 4, Tuesday, 20:17
Posts: 36
Location: Bicske
http://www.szerkeszt.hu/

Ki látta?

Ki próbálta?

(Állítólag pontrol pontra egyeztetve az MTA-val).



Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group