NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2019. September 17, Tuesday, 9:39

All times are UTC + 1 hour

Post new topic Reply to topic  [ 221 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Next
Author Message
 Post subject: Re: Egybeírás---különírás
PostPosted: 2008. October 6, Monday, 17:34 

kalman wrote:
érdekes filológiai kérdés, hogy ez 1 vagy 2 hibának számít-e

Szerintem mindenképpen kettő, hiszen egy elmaradt kötőjel és egy helytelen szóköz. (Különben tudtommal az iskolai helyesírás értékelésekor indig hibapont jár, ha vki elköveti egy hibát, ha ugyanaz a hiba ismétlődik végig, akkor is ahányszor szerepel, annyiszor egy, két, három hibapont.)

kalman wrote:
egy szélsőjobb portál kiszerkesztette

Pedig a saját portájukon is lenen mit seperni, minnél mélymagyarabb egy írás, annál több szokott benne lenni a helyesírási hiba! :)

Profile  

PostPosted: 2008. October 6, Monday, 8:01 

Image
Forrás: ma.hu

Profile  

PostPosted: 2008. October 5, Sunday, 21:46 

A szombati "Tarka magyar!" felvonulás fő transzparensén állítólag az volt, hogy Erőszak és kirekesztés mentes Magyarországot. Én nem láttam ezt a transzparenst, de egy szélsőjobb portál kiszerkesztette, persze rosszindulatú megjegyzések kíséretében. (És érdekes módon két durva hibának minősíti azt, ami a feliratban van, érdekes filológiai kérdés, hogy ez 1 vagy 2 hibának számít-e.)

Profile  

PostPosted: 2008. September 11, Thursday, 14:28 

kalman wrote:
Szerintem a csiperkegomba, mangalica koca és társai nem(csak) szaknyelviek, a tanárok akarnak róluk mondani valamit, h mégis hogy kell őket leírni.

És nem lehetne ezeket inkább a megfelelő szaktantárgyakba integrálni? Persze, bonyodalom, hogy a csiperke se nem állat, se nem növény, amúgy meg nemzetség, a mangalica meg nem rendszertani kategória, hanem fajtanév; tehát többrendbelileg sem azonos részrendszereket érint.

Profile  

PostPosted: 2008. September 11, Thursday, 13:40 

martonfi wrote:
kalman wrote:
Hogy a francba tudnék én ilyen mangalica-féle dolgokat belerakni egy tananyagba?

Isten ments ilyet beletenni! Szaknyelvi szabályozást (ráadásul olyan terület szaknyelvi szabályozását, amely nem közoktatásbeli anyag) még véletlenül se!
Szerintem a csiperkegomba, mangalica koca és társai nem(csak) szaknyelviek, a tanárok akarnak róluk mondani valamit, h mégis hogy kell őket leírni.

Profile  

PostPosted: 2008. September 11, Thursday, 13:34 

kalman wrote:
Hogy a francba tudnék én ilyen mangalica-féle dolgokat belerakni egy tananyagba?

Isten ments ilyet beletenni! Szaknyelvi szabályozást (ráadásul olyan terület szaknyelvi szabályozását, amely nem közoktatásbeli anyag) még véletlenül se!

Profile  

PostPosted: 2008. September 11, Thursday, 13:33 

varasdi wrote:
kíváncsi lennék, Prószékyék hogyan formalizálták le ezt a katyvaszt :)

Sehogy szerintem, de nem is volt dolguk. Annyi elég nekik, hogy a magyarban két főnév egybeírásával mindig lehetséges szót kapunk, legfeljebb bejön a szótagszámlálás kötőjele.

Profile  

PostPosted: 2008. September 11, Thursday, 13:26 

kalman wrote:
martonfi wrote:
Szóval igazából a 114. b) példasorból ilyen-olyan okból szinte minden kihullott.
Ezt a "kihullott"-ot nem értem: amit idéztem, az nem az érvényben levő szabályzat?

Dehogynem! Úgy értettem, hogy a szöveg elemzése, értelmezése során, az aktuális szaknyelvi szabályzatok visszahatásának figyelembevételével.

kalman wrote:
Másrészt: lehet, hogy hüje vagyok, de válaszoltál a kérdésemre, vagy azt mondtad, hogy nincs válasz? Én továbbra se értem se a "stb."-t, se a "típusút", amit idéztem. A felsorolás elég heterogén, sokféle típus, de mit értenek egyáltalán "típuson"?

Pontosan így van. Ez egy csalamádé, s mint olyan, értelmezhetetlen.

kalman wrote:
És a mangalica kocára akkor mi vonatkozik,

A belinkeltem szaknyelvi szabályzat. Azt hittem, ráczuppantok a címére: Nyelvtudományi döntések az állattenyésztésben

Profile  

PostPosted: 2008. September 11, Thursday, 12:41 

kalman wrote:
az foglalkoztat, hogy mit mondjak a magyartanároknak, amkor rendszeresen a helyesírást hiányolják az új tananyagunkból
Talán épp az iskolában lehetne a következő nemzedéket immunissá tenni...

Profile  

PostPosted: 2008. September 11, Thursday, 10:27 

varasdi wrote:
(Egyébként kíváncsi lennék, Prószékyék hogyan formalizálták le ezt a katyvaszt :) )
Igen, ez érdekes kérdés, de engem inkább az foglalkoztat, hogy mit mondjak a magyartanároknak, amkor rendszeresen a helyesírást hiányolják az új tananyagunkból. Hogy a francba tudnék én ilyen mangalica-féle dolgokat belerakni egy tananyagba?

Profile  

PostPosted: 2008. September 11, Thursday, 9:57 

kalman wrote:
Akkor szerinted a mangalica koca a szószedetben (a) kivétel ez alól a szabály alól, (b) egy másik szabály alapján szabályos, vagy (c) egy másik szabály alá esik, de az alól kivétel?

De épp azt mondom, hogy direkt kivételt tolerálóan van megfogalmazva ez a "szabály". (a) igen, lehet kivétel: fajtajelölő a viszony, de ez valamiért kivétel (ezt megengedi az "általában" kitétel a szabályban). Egy koherens rendszerben egy másik szabály hatása miatt kéne ezt kivételnek tekinteni, de kétlem, hogy itt ilyen van. A szerzőnek egy sajátosan generikus szabályfogalma lehet, ami mindig tolerál kivételeket. De ez persze csak a tudományoskodó megfogalmazása annak, hogy a dolog az önkényre épül. Az egész konyhanyelven van megfogalmazva, hogy nagyjából valamilyen irányelvet adjon az embereknek, de logikai koherenciát ezen nem érdemes számonkérni. Szóval a mangalica koca esetében simán elképzelhető, hogy semmi a szabályokból levezethető oka nincs, hogy különírják. (Egyébként kíváncsi lennék, Prószékyék hogyan formalizálták le ezt a katyvaszt :) )

Profile  

PostPosted: 2008. September 11, Thursday, 9:15 

varasdi wrote:
Fajtajelölő, vagyis fajtát jelöl. Ez egy bevallottan fuzzy szabály, ami mögött nem érdemes valamiféle nem-fuzzy elméletet keresni. Ahogy a helyesírás mögött általában sem.
Akkor szerinted a mangalica koca a szószedetben (a) kivétel ez alól a szabály alól, (b) egy másik szabály alapján szabályos, vagy (c) egy másik szabály alá esik, de az alól kivétel?

Profile  

PostPosted: 2008. September 11, Thursday, 8:50 

kalman wrote:
martonfi wrote:
Szóval igazából a 114. b) példasorból ilyen-olyan okból szinte minden kihullott.
Ezt a "kihullott"-ot nem értem: amit idéztem, az nem az érvényben levő szabályzat?
Másrészt: lehet, hogy hüje vagyok, de válaszoltál a kérdésemre, vagy azt mondtad, hogy nincs válasz? Én továbbra se értem se a "stb."-t, se a "típusút", amit idéztem. A felsorolás elég heterogén, sokféle típus, de mit értenek egyáltalán "típuson"? És a mangalica kocára akkor mi vonatkozik, az kivétel, vagy szabályos (csak valamelyik másik szabály alapján)?

Pedig ott a válasz abban, amit idéztél: "stb. típusú (általában fajtajelölő) főnévi minőségjelzős alakulat". Általában fajtajelölő. Általában, vagyis esetleg nem, de többnyire azért igen. Fajtajelölő, vagyis fajtát jelöl. Ez egy bevallottan fuzzy szabály, ami mögött nem érdemes valamiféle nem-fuzzy elméletet keresni. Ahogy a helyesírás mögött általában sem.

Profile  

PostPosted: 2008. September 11, Thursday, 8:42 

halmtomi wrote:
Igaziból nem ide tartozik, mert nem helyesírási kérdés, de erről jut eszembe: szóval vannak ilyen "összetett szavak" a magyarban (most az alapján a definíció alapján tekintem őket összetettnek, hogy csak a legelső szótagjuk kap hangsúlyt): parasztgyerek, úrigyerek, aztán olyan is, hogy zsidógyerek, cigánygyerek, sőt romagyereket is hallottam már, de olyat, hogy *magyargyerek, *romángyerek, *oláhgyerek

Lehet, hogy hülyeség, de szerintem ez meglehetősen parallel azzal, hogy bizonyos ("negatív értelmű") határozók kötelezően igevivői pozícióba kerülnek ("egybemondjuk" őket az őket követő predikátummal).
A Magyar leíró nyelvtan - Mondattan I. (szerk. Kálmán László) példája

(34)
a. 'Feri 'ritkán jön el a \gyűlésre.
*'Feri 'ritkán eljön a \gyűlésre.

Profile  

PostPosted: 2008. September 11, Thursday, 8:12 

martonfi wrote:
Másrészt: lehet, hogy hüje vagyok, de válaszoltál a kérdésemre, vagy azt mondtad, hogy nincs válasz? Én továbbra se értem se a "stb."-t, se a "típusút", amit idéztem. A felsorolás elég heterogén, sokféle típus, de mit értenek egyáltalán "típuson"? És a mangalica kocára akkor mi vonatkozik, az kivétel, vagy szabályos (csak valamelyik másik szabály alapján)?

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 221 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Next

All times are UTC + 1 hour