NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 29, Friday, 6:07

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 221 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 12:47 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
kamperg wrote:
Van egy olyan nyaggató érzésem, hogy fordítva van, és a fehérbort kell egybe írni, de sajna nincs a közelben szabályzat.


Ismétlem, a paródia-vonalat próbáltam továbbvinni... A szabályzatban nem találam meg az eligazítást, mongyuk sok időt most nem szántam rá, viszont a konyháig elmentem, ott ezeket találtam:
Horváth Rozi wrote:
Fekete bors, Fehér bors, Őrőlt fekete bors

Lucullus wrote:
Feketebors

Egervin wrote:
Minőségi száraz fehérbor

Cserszegi Fűszeres wrote:
Félédes fehér tájbor

Irsai Olivér wrote:
Minőségi száraz fehérbor

Az öreglány nagyon következetes, Lucullus meg amúgy is olcsóbb, annak az árában nincs benne a lektorálás. Borok elég egybehangzóak, leszámítva a tájbor-t, de itt meg nyilván mozgószabály van :D

Szal a konyha engem igazol...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 12:46 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 12:43
Posts: 104
kamperg wrote:
Van egy olyan nyaggató érzésem, hogy fordítva van, és a fehérbort kell egybe írni, de sajna nincs a közelben szabályzat.

Nekem sincs közelben helyesírási szakcucc, úgyhogy "csak" az ÉKSZ-ben néztem meg. Ha el lehet hinni, h igazuk van, akkor tényleg a fehérbor nyert :)

ÉKSZ wrote:
fehérbor fn
Fehér borszőlőből készített világos (zöldes, sárgás stb. ) színű bor.


kamperg wrote:
Illetve van, csak a netes. Ezt írja:

A magyar helyesírés szabályai wrote:
Ha viszont az igenévi jelzős kapcsolatok tagjai jelentés tekintetében összeforrtak (az igenév nem folyamatot, hanem valamire való képességet, rendeltetést fejez ki; illetőleg a jelzett szó az igenévben kifejezett cselekvésnek valamilyen határozója), a két egyszerű szót egybeírjuk:
cséplőgép, izzólámpa, desztillálótorony, védőnő, ivóvíz, költőpénz, eladólány (üzletben), kiképzőtiszt (beosztás), felvonóhíd; hálószoba, kutatóintézet, pihenőnap, evezőlapát, átütőpapír, belépőjegy; stb.


Ebbe végülis beleillik a szórakoztatóelektronika, de akkor is baromi erőltetett ez, és sokszor nyilván szubjektív, hogy valami idetartozik-e avagy sem.
na igen, én ezért akartam néhány oldallal arrébb a síugrósáncot is egybeírni :)

Mártonfi Attila wrote:
A helyesírási szótárakban egybeírva szerepel, és a szabályzat alapján is ez a megfelelő írásmód, ugyanis nem az elektronika szórakoztat, hanem az elektronika eszköze a szórakoztatásnak.
mert ugye nem a sánc síugrik :lol:

Ez egy darabig oké, aztán jönnek az olyan példák, h hírlapolvasó terem, amit külön kell... pedig hát nem a terem olvassa azt a hülye hírlapot :evil: csak ilyenkor elkezd összetételeket számolni... :roll:


Last edited by aagnes on 2007. February 23, Friday, 12:47, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 12:03 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
molnarcili wrote:
Az éjjelibagoly azért irandó egybe, mert a baglyok egyik típusa, mint a fehérbors esetében; ott is egybeírjuk, mert a borsok egyik fajtájáról van szó; a fehér bor nem a bor egyik fajtája, hanem valóban egy tulajdonságot jelzőként visel a szó, azaz valóban a színére utal. A fehér bor fehérborszínű, a vörös bor, vörösborszínű, a rozé bor rozéborszínű. :lol:


Van egy olyan nyaggató érzésem, hogy fordítva van, és a fehérbort kell egybe írni, de sajna nincs a közelben szabályzat.

Illetve van, csak a netes. Ezt írja:

A magyar helyesírés szabályai wrote:
Ha viszont az igenévi jelzős kapcsolatok tagjai jelentés tekintetében összeforrtak (az igenév nem folyamatot, hanem valamire való képességet, rendeltetést fejez ki; illetőleg a jelzett szó az igenévben kifejezett cselekvésnek valamilyen határozója), a két egyszerű szót egybeírjuk:
cséplőgép, izzólámpa, desztillálótorony, védőnő, ivóvíz, költőpénz, eladólány (üzletben), kiképzőtiszt (beosztás), felvonóhíd; hálószoba, kutatóintézet, pihenőnap, evezőlapát, átütőpapír, belépőjegy; stb.


Ebbe végülis beleillik a szórakoztatóelektronika, de akkor is baromi erőltetett ez, és sokszor nyilván szubjektív, hogy valami idetartozik-e avagy sem.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 11:46 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
molnarcili wrote:
OK, többet nem próbálok ezzel viccelni, mert látom, hogy fontos dolog... :roll:


Cili, bocs, én neten rendszeresen nem tudom megítélni, hogy mikor viccelnek, mikor nem :oops:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 11:03 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
OK, többet nem próbálok ezzel viccelni, mert látom, hogy fontos dolog... :roll:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 10:38 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Dehát a fehérbor is a bor egyik fajtája, ahogy a fehérbors is a bors egyik fajtája (ahogy a sárgarigó is a rigó egyik fajtája).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 10:24 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
molnarcili wrote:
a fehér bor nem a bor egyik fajtája, hanem valóban egy tulajdonságot jelzőként visel a szó, azaz valóban a színére utal.
Mér a fehérborsban mi a francra utal a fehér, ha nem a színére? Csak nem az van, hogy azelőtt Weisznek hívták?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 10:16 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
kalman wrote:
saraagnes wrote:
Éjjelibaglyok... :D
(Vagy éjjeli baglyok???)

Próbálom utánozni az Attilát, bár én kevés vagyok hozzá: nyilván éjjelibaglyok, mert nem a bagoly éjjeli, hanem csak az az időszak, amikor ébren van a bagoly, az az éjjel. :-)

Az éjjelibagoly azért irandó egybe, mert a baglyok egyik típusa, mint a fehérbors esetében; ott is egybeírjuk, mert a borsok egyik fajtájáról van szó; a fehér bor nem a bor egyik fajtája, hanem valóban egy tulajdonságot jelzőként visel a szó, azaz valóban a színére utal. A fehér bor fehérborszínű, a vörös bor, vörösborszínű, a rozé bor rozéborszínű. :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 1:26 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
kalman: :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 1:26 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
kalman wrote:
pasztorarpad wrote:
Nem tudom, de én határozottan emlékszek, hogy annó olyasmit tanultam: ha szótagszám szerint a jobb mutatóujjammal

Bocsi, h. ien nyíltan megmondom, de ez hüjeség. A szótagszám csak min. 3 tagú összetételeknél számít, ha két tagja van, akkor a kötőjel nem jön számításba, akkor vagy egybe, vagy külön!


És hogy azért ne legyen ennyire egyszerű, az igekötő csak akkor számít tagnak, ha legalább kétszótagú. Azért izgi lehetett a folyamat, amíg ezt kiagyalták.

A szórakoztatóelektronikát meg én is egybeírnám.

Quote:
nem az elektronika szórakoztat,
> hanem az elektronika eszköze a szórakoztatásnak.


Ez nem necces egy kicsit? Szóval ha akarom így fogom föl, ha akarom úgy.

Mér, ó mér nem tud a szabályzat a hangsúlyról beszélni? (Tudom, századszorra mondom, már én is unom.)


Last edited by kamperg on 2007. February 23, Friday, 1:26, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 1:25 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
saraagnes wrote:
Éjjelibaglyok... :D
(Vagy éjjeli baglyok???)

Próbálom utánozni az Attilát, bár én kevés vagyok hozzá: nyilván éjjelibaglyok, mert nem a bagoly éjjeli, hanem csak az az időszak, amikor ébren van a bagoly, az az éjjel. :-)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 1:23 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Mártonfi Attila wrote:
A helyesírási szótárakban egybeírva szerepel, és a szabályzat alapján is ez a megfelelő írásmód, ugyanis nem az elektronika szórakoztat, hanem az elektronika eszköze a szórakoztatásnak.

Tanult kollégám magyarázata egyszerűen gyönyörű!!! Honnan tudjuk, hogy nem az elektronika szórakoztat? Ha a videót nézem, akkor mér nem a videó szórakoztat engem? Ezt a hüjeséget idézni fogom. De saraagnes csak kövesse szépen az útmutatást, és írja egybe, ha egyszer a szótár így mondja! :-) Vagy külön, ha úgy esik jól neki.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 1:23 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Quote:
Bocsi, h. ien nyíltan megmondom, de ez hüjeség.

Kösz. Tényleg nem tudtam.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 1:22 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Szerintem, bármelyiket is használod, pont 3 fórumozó által képviselt 3 féle bizonytalanság miatt, neked sem lesz bajod belőle.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 1:21 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
pasztorarpad wrote:
Nem tudom, de én határozottan emlékszek, hogy annó olyasmit tanultam: ha szótagszám szerint a jobb mutatóujjammal

Bocsi, h. ien nyíltan megmondom, de ez hüjeség. A szótagszám csak min. 3 tagú összetételeknél számít, ha két tagja van, akkor a kötőjel nem jön számításba, akkor vagy egybe, vagy külön!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 221 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group