NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:20

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 221 posts ]  Go to page Previous  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 7, Sunday, 15:44 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Szeretem ezeket a korrektori bejegyzéseket (igaz, a 2006. június 28-i szerintem egyszerűen bunkó, ha valaki számára nem világos miért, megbeszélhetjük), ezzel nagyjából egyet is értek. Egyedül a vége az, ami kicsit elgondolkodtat. Én is úgy gondolom, h az olyanok egybeírását, mint a "tanulóbérlet", igenis meg lehet tanulni, logikus és nincs benne semmi nehézség. A tapasztalat azonban az, h az emberek nem tanulják meg, és nem csak a félanalfabéták. Kíváncsi lennék, van-e arra magyraázat, h miért.

A másik érdekesség ezzel kapcsolatban, h az olyan szerkezeteket, mint a síugrósánc, a szabályzat külön iratja: síugró sánc -- nekem meggyőződésem, h ebben a szerkezetben a síugró főnév, a szerkezet pedig kb. 'sánc síugróknak'-ként parafrazálható, ezzel szemben kb. korombeli és véleményem szerint közel sem csapnivaló nyelvész is érvelt nekem amellett, h itt a síugró folyamatos melléknévi igenév. Igaz, olyan érvet nem tudott hozni, ami meggyőzött volna. Ti tudnátok érvet bármelyik mellett?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 7, Sunday, 10:19 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
http://index.hu/kultur/korrektor (2007. január 7-i bejegyzés) :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 20, Monday, 18:41 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
,,Rózsatövis kisasszony azonban nem is figyelt rá. A helyesírási szótárban lapozgatott, hogy valami nehéz szót találjon Pippinek.

--Figyelj csak, kislány -- mondta végül --, elmondanád, hogy hány szóba írod a tengeribetegséget?

-- Nagyon szívesen. Három szóba.

Rózsatövis kisasszony fanyarul mosolygott.

-- Értem -- mondta. -- A helyesírási szótár egészen másképp írja.

-- Milyen szerencse, hogy megkérdezted, hogyan írom én -- vihogott Pippi. -- Mert én világéletemben három szóba írtam, és ezzel nagyon meg vagyok elégedve.''

Astrid Lindgren, Harisnyás Pippi a Déltengeren


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. October 5, Wednesday, 12:55 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
http://index.hu/homar/index.php?p=839&more=1&c=1&tb=1&pb=1


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. October 3, Monday, 18:58 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Ma a Nytud. Int-ben fedeztem fel: felvonó fülke. Tényleg az volt, engem legalábbis felvont.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 30, Friday, 22:48 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
fejes wrote:
Kedves kamperg, köszönöm!


Szívesen máskor is.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 30, Friday, 21:39 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Kedves kamperg, köszönöm!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 29, Thursday, 19:53 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
kvízklub wrote:
Kedves Fejes!

fejes wrote:
Kedves kvízklub!

Ennek ellenére fent kell tartanom a véleményemet, hogy akinek nem jó, sőt, nem kiemelkedően jó a helyesírsa, az ne akarjon másokat helyesírásból vizsgáztatni.


Nézd, nekem ostoba és felesleges kötekedésnek tűnt egy véletlen elírásba belekötni.
Talán most nekem is bele kellene abba, hogy azt írtad, "helyesírsa"? :)
Nem mondom, hogy kiemelkedően jó a helyesírásom, azt viszont nyugodt szívvel állíthatom, hogy alapvető problémák nincsenek vele.
A kérdések feltevőjének nevében sajnos nem nyilatkozhatom.

A legfontosabb dolog, amit félreértettél, pedig az, hogy ez nem vizsgáztatás, hanem játék, és NEM KÖTELEZŐ játszani!
Szó nincs zaklatásról, nyaggatásról vagy szembesítésről, mindenki maga döntheti el, édekli-e, és akar-e vele játszani.
Azt hiszem, ez a lényege az egésznek, tehát a 300 kérdést nem fogom levenni, csak az elnevezését fogom megváltoztatni :)


Hát ennyi vesszőhibára akadtam, a többit most nem is figyeltem.

Nézd, szerintem te érted félre. Itt a többiek nem azt mondták, hogy ti kötekedtek, hanem, hogy ebben az országban a helyesírás egymás b*szogatásának legitim eszköze. Nem vagytok ti hibásak meg semmi, és a szándékotokat is dicséretesnek gondolom, csak hát az a helyzet, hgoy ti is meg vagytok vezetve, amikor elhiszitek, hgoy valamiért fontos, hgoyan választjuk el azt, hogy Baudelaire, vagy hova kell abba a kötőjel, hgoy ortopédcipő-készítő. Az egy dolog, hogy ez nem a nyelv vagy a nyelvtan része, de ráadásul nem is olyan, mint más tárgyak tényei, miszerint mire jó az RNS, vagy melyik évben volt a rigómezei csata. A helyesírás egyszerűen néhány névtelenségbe burkolózó ember agyszüleménye, ami nem feltétlen baj, csak kéretik a maga értékén kezelni, és békén hagyni azt, aki bizonyos alapkérdéseken túl nem óhajt foglalkozni vele, és inkább eldönti a józan ész alapján, hogy mi van egybe írva, meg mi külön.

Amúgy meg a tényleg nyelvtan kérdések közt is akad néhány gagyi, de hát az azért van, mert a középiskolás nyelvtankönyvek dugig vannak marhaságokkal, úgyhogy végképp nem ti tehettek róla, ne vedd magadra.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 29, Thursday, 6:15 
Offline

Joined: 2005. September 23, Friday, 17:30
Posts: 4
Kérlek sorold fel milyen hibákat találtál.
Ugyan sajnálom, hogy ilyen irányba terelődött el a beszélgetés, de tanulni szeretnék.
Izgatottan várom...

fejes wrote:
Kedves kvízklub!

Sziget kolléga már nagyon sokat összefoglalt abból, amit válaszolhattam volna. Tényleg nem sértésképpen, de azért én ebben a néhány sorban is találtam néháyn helyesírási hibát, és nem az "édekli"-re gondolok, mert az gépelési hiba. Vannak esetek, amikor a helyesírási és a gépelési hibát nem lehet megkülönböztetni, de a "helyesírsa" nem ilyen.


Ezennel részemről ez a kérdés le van zárva.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 28, Wednesday, 21:48 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Kedves kvízklub!

Sziget kolléga már nagyon sokat összefoglalt abból, amit válaszolhattam volna. Tényleg nem sértésképpen, de azért én ebben a néhány sorban is találtam néháyn helyesírási hibát, és nem az "édekli"-re gondolok, mert az gépelési hiba. Vannak esetek, amikor a helyesírási és a gépelési hibát nem lehet megkülönböztetni, de a "helyesírsa" nem ilyen.


Ezennel részemről ez a kérdés le van zárva.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 27, Tuesday, 11:46 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Kedves kvízklub!

Asszem arról van itt szó, hogy a nyelvészek sokat bosszankodnak a helyesírási szabályok és alkotóik bornírtságán, és azon, hogy szerintünk túl magas a presztizse annak, hogy valaki jól tud helyesírni. Fejes kolléga kifejezetten az írta, ő úgy gondolja. Ő nem tesztelné ezt. Azonban nyugodtan lehet. (Nem sértésképp: az asztrológiai ismereteket is lehet tesztelni: ,,érdemes-e egy Kosnak egy Szűzzel júniusban gyermeket nemzeni?'', de ne várd, hogy a csillagászok repessenek az ötlettől.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 27, Tuesday, 11:36 
Offline

Joined: 2005. September 23, Friday, 17:30
Posts: 4
Kedves Fejes!

fejes wrote:
Kedves kvízklub!

Ennek ellenére fent kell tartanom a véleményemet, hogy akinek nem jó, sőt, nem kiemelkedően jó a helyesírsa, az ne akarjon másokat helyesírásból vizsgáztatni.


Nézd nekem ostoba és felesleges kötekedésnek tűnt egy véletlen elírásba belekötni.
Talán most nekem is bele kellene abba, hogy azt írtad "helyesírsa"? :)
Nem mondom, hogy kiemelkedően jó a helyesírásom, azt viszont nyugodt szívvel állíthatom, hogy alapvető problémák nincsenek vele.
A kérdések feltevőjének nevében sajnos nem nyilatkozhatom.

A legfontosabb dolog amit félreértettél pedig az, hogy ez nem vizsgáztatás, hanem játék és NEM KÖTELEZŐ játszani!
Szó nincs zaklatásról, nyaggatásról vagy szembesítésről, mindenki maga döntheti el édekli-e és akar-e vele játszani.
Azt hiszem ez a lényege az egésznek, tehát a 300 kérdést nem fogom levenni, csak az elnevezését fogom megváltoztatni :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 26, Monday, 19:20 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Tessék, egybeírás--különírás: hogy szólhatnánk bármit a laikusokról?

http://www.szakkonyv.hu/konyv.php?i=10285


Mint látható, hasonló című olyan nagy hazai nyelvvédőink is jegyeznek köteteket, mint Deme László (http://www.c3.hu/~nyelvor/period/1262/126201.pdf, l a bibliográfiát) vagy Fábián Pál (http://mnyfi.elte.hu/maimagyar/keszler.htm: 1999 Keszler "korszerű hagyományos nyelvész" Borbála nyelvvédő asszony méltatásával).

Gratulálok anyanyelvünk és helyesírásunk harcos védelmezőinek!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 26, Monday, 17:07 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Kedves kvízklub!

Ezzel kezdtem:
Quote:
Nyilván nem a nyelvhasználó hibája a tévedés,
, és ezzel fejeztem be:
Quote:
(Persze ettől még jó ember, jó hazafi, jó magyar.)
Azt hiszem, mindent megtettem, hogy a cikizés, megbélyegzés stb. látszatát elkerüljem. Ennek ellenére fent kell tartanom a véleményemet, hogy akinek nem jó, sőt, nem kiemelkedően jó a helyesírsa, az ne akarjon másokat helyesírásból vizsgáztatni.

Quote:
Úgy gondolod az lenne a legjobb ha nem tennénk fel?
Ha nem kérdeznénk meg vajon hogy írjuk helyesen sajnos vagy a salynos, muszáj vagy muszály?


Igen, én határozottan úgy gondolom, hogy jobb lenne, ha ilyen kérdéseket nem tennétek fel. Egyrészt azért, mert ezekre a kérdésekre olyan könnyű a válasz, hogy az már szinte megalázó: mintha azt kérdeznéd, hogy milyen színű a magyar zászló, vagy mi Magyarország fővárosa. Persze előfordulhat, hogy valakinek ez is nehéz kérdés, de akkor meg végképp nincs értelme ezzel nyaggatni, és azzal szembesíteni, hogy ezt sem tudja. Ez a magyar oktatás és társadalom szégyene. (Társadalmon itt nem azokat értve, akik nem tudják, hanem azokat, akik nem biztosítják a megfelelő szintű oktatást.) Persze lehetne nehezebb helyesírási kérdéseket feltenni, de azok a kérdések, amelyek egy jó (ha nem is kiemelkedően jó) helyesírású ember számára már kihívást jelentenek, már olyan szőrszálhasogató kérdések lennének, amelyekkel senkit sem érdemes zaklatni. Az lehet műveltségi kérdés, hogy mi Botswana fővárosa, de az nem, hogy a naiv vagy a naív-e a helyes. (Főleg azért, mert a helyes megoldás ellentétes a józan ésszel.)

Én tehát azt mondom, hogy ne tegyetek fel helyesírási kérdéseket, keressetek értelmesebb témákat.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 26, Monday, 13:58 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Kedves kvízklub,

kvízklub wrote:
Ha jól emlékszem azzal kezdtem, hogy nem vagyok nyelvész és a "hozzáértőktől" segítséget próbáltam kérni, nem kioktatást.


Így van, és teljes joggal várod el, hogy ne így reagáljanak a kérdésedre. Magáról megfeledkezett kollégánk megfenyítése folyamatban van. :)

Kicsit komolyabban: azt tudnod kell, hogy a helyesírás és a nyelvészet összekeveredése egy elég kellemetlen jelenség a számunkra. Ezért az oktatás a felelős, mert nem választja el azt, amit én tipográfiának neveztem a hozzászólásomban attól, ami tényleg magához a nyelvhez mint olyanhoz tartozik. Ha figyelembe vesszük, hogy nem is kell, hogy egy adott nyelvnek egyáltalán legyen írásrendszere (s ettől még nyelv marad) világos, hogy a helyes írásmódok kérdése nyelvészeti szempontból egyáltalán nem merül fel. A helyesírás valójában az írásrendszerekkel kapcsolatos fogalom, és a nyelvésznek nincs nagyobb autoritása vele kapcsolatban, mint azzal, hogy vajon a Times New Roman vagy a Book Antiqua betűtípus való egy üzleti levélhez.

kvízklub wrote:
Ugyan ez a személyes része a dolognak, de egy 17 éves iskolás készítette a kvízt, akiben én becsülöm, hogy a munka és a tanulás mellett fennmaradó "rengeteg" szabad idejét erre fordítja. Talán más érdemelne, mint cikizést...


Teljesen egyetértek.

kvízklub wrote:
Úgy gondolod az lenne a legjobb ha nem tennénk fel?
Ha nem kérdeznénk meg vajon hogy írjuk helyesen sajnos vagy a salynos, muszáj vagy muszály?
Lehet, Te nem találkozol ilyen hibákkal, én a hozzánk írt leveleket olvasva nagyon gyakran.
Persze lehet tévedtünk és hiába a szándék, amíg nincs nyelvész diplománk ne akarjunk jobbítani a világon...
Elnézést mindenkitől a helyesírási hibákért, a fogalmazási zavarokért és azért is ha kissé cinikusra sikeredett...


Nos, éppen ez az, amit én szerettem volna elkerülni. A helyzet az, hogy nekem nyelvész létemre valószínűleg rosszabb a helyesírásom, mint az említett 17 évesé. Ő valószínűleg végignézte a Tanácsadó Szótárat, én meg nem.

A "muszály" valóban hiba --- de a kérdésnek semmi köze a nyelvészethez. Azért hiba, mert a Tekintélyek egy bizonyos csoportja hibának tekinti, a társadalom pedig elfogadja a Tekintélyek kinyilatkoztatását. Rendben van. Ha a helyesírási hibák megbélyegzése jobbítja a világot, én nem állok ennek az útjába. De tényleg jobbítja?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 221 posts ]  Go to page Previous  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group