NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 11:20

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 221 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 24, Saturday, 9:01 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
molnarcili wrote:
Azt akarod állítani, hogy még a filozófia is hasznosabb, mint a helyesírás? Vagy előbbrevaló, mint a helyesírás? Nem ártana érveli mellette... Mert egyelőre nem látható be, nekem nem evidens, egyáltalán.


Mi nem evidens? Hogy az európai gondolkodás történetének egyik legmeghatározóbb figurája esetleg mégis fontosabb, mint a vajaskenyér/zsíroskenyér írásmódja? Hm... Nem ugyanazt érthetjük az "evidens" szót, asszem. Vagy a smiley maradt le megin...

Ezzel viszont én s azt mondom, hogy Platón-filológiai izékkel kéne tömni szegény gyerekek agyát. Annál unalmasabbat nehéz lenne (ebben a korban mindenképpen) elképzelni.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 24, Saturday, 8:06 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
molnarcili wrote:
kalman wrote:
Mér nem bírnak már a fejükhöz kapni?

Kik?
Azok, akik a gyerekeket ezzel zrikálják, akik ien baromságokkal tömik a fejüket. Én abban nem értek egyet pasztorarpaddal, ha azt mondja, hogy fontos lenne tudniuk, mint mondott Platón vagy X.Y. Én azt mondtam, hogy rengeteg érdekes dologról lehet gyerekekkel beszélni, pl. a világ dolgairól. Ha filozófiát tanítanak, az se filozófiatörténetet jelent, meg filológiát, hogy ki mit mondott, és arra másvalaki mit, hanem azt, hogy a világ dolgairól beszélgetnek velük. Én azt mondtam, hogy annak több hasznát látnák, és jobban megértenék, mint azt, hogy az elektronika szórakoztat-e, vagy csak eszköze-e a szórakoztatásnak, és ha az eszköze, akkor mér kell egybeírni, és hogy hogy kell ugyanezt a kitekert gondolkodásmódot mondjuk a síugrósáncra alkalmazni.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 24, Saturday, 8:02 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Cili, alapjában véve egyetértek veled, egyáltalán nem evidens, hogy Platón nézetei alapvetőbb tudást jelentenek, mint a helyesírás. Viszont ha valaki filozófia vizsgára megy, és ez tananyag, akkor onnan kéne tudnia, hogy ez tananyag. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 24, Saturday, 2:23 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
kalman wrote:
Mér nem bírnak már a fejükhöz kapni?

Kik?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 24, Saturday, 2:15 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
pasztorarpad wrote:
Mindent az alapoknál kellene kezdeni: fene vigye el a szórakoztatóelektronikát, ha nem tudják, ki volt Platón és mit mondott. (ELTE, 2006. december, Filozófia tanszék, közismereti filozófia vizsga előtt... nekem kellett 21 éves embereket felvilágosítanom, hogy mik is voltak a főbb tézisei... :? )
ON

Tisztelettel megkérdeném, miért is kéne tudni a Platón (vagy kicsoda) "főbb téziseit"? És főleg, ha azt megmondanád, hogyha nem tőled, akkor honnan a búsból is kéne tudniuk azoknak a nagyonbutáknak, akik még azt sem tudják...? Azt akarod állítani, hogy még a filozófia is hasznosabb, mint a helyesírás? Vagy előbbrevaló, mint a helyesírás? Nem ártana érveli mellette... Mert egyelőre nem látható be, nekem nem evidens, egyáltalán.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 24, Saturday, 1:11 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
OFF
Na ezzel teljesen egyetértek.

Mindent az alapoknál kellene kezdeni: fene vigye el a szórakoztatóelektronikát, ha nem tudják, ki volt Platón és mit mondott. (ELTE, 2006. december, Filozófia tanszék, közismereti filozófia vizsga előtt... nekem kellett 21 éves embereket felvilágosítanom, hogy mik is voltak a főbb tézisei... :? )
ON


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 24, Saturday, 1:01 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
pasztorarpad wrote:
Namost: szerintem egy átlag magyar ember nem fog szavakat elemezni írás közben.... :?
Az semmi. Egy picit álljunk meg, tegyük le a malteroskanalat, törölgessük le a téglaport a nadrágunkról, és gondoljunk bele: Hány éves korban is várják el a gyerekektől, hogy ezeket el tudják dönteni? Mér nem bírnak már a fejükhöz kapni? Angliába filozófiát tanítanak az általánosba, persze az életkornak megfelelő szinten, biztos vagyok benne, hogy abból többet értenek, mint ebből a sok sületlenségből.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 24, Saturday, 0:42 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Asszem rájöttem, hogy a nyelvművelő nénik és bácsik hogyan gondolkodnak.
Az én szóhasználatomban az "elektronika" mint olyan, az általában egy szerkezet: pl. "hű de komoly elektronika van ebben az árvíztűrő tükörfúrógépben"
A néni viszont szerintem arra gondol, hogy az elektronika olyan, mint a mechanika vagy a termodinamika. Ebben a vonatkozásban tényleg nem az elektronika szórakoztat, viszont az én olvasatomban igen.
Namost: szerintem egy átlag magyar ember nem fog szavakat elemezni írás közben.... :?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 23:00 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Eőry Vilma wrote:
A szórakoztatóelektronika valóban összetett szó, ui. nem az 'elektronika szórakoztató' a jelentése, hanem olyan elektronikáról van szó, amely szórakoztatásra való (A magyar helyesírás szabályai,
112. pont). Egybe kell tehát írni mint összetételt, kötőjelezni nem kell, ugyanis az összetételi tagok száma mindössze kettő, szótagot pedig csak a minimálisan háromtagú összetételeknél számlálunk (A magyar helyesírás
szabályai,138. pont).


Hát ugyanezen a marhaságon élcelődtünk eddig is, nem?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 22:44 
Offline

Joined: 2007. February 23, Friday, 0:33
Posts: 5
Location: Bp.
Sziasztok!

Szerintem ez a levél teljesen helyreteszi a dolgokat! :D

Tisztelt Sára Ágnes!

A szórakoztatóelektronika valóban összetett szó, ui. nem
az 'elektronika szórakoztató' a jelentése, hanem olyan elektronikáról
van szó, amely szórakoztatásra való (A magyar helyesírás szabályai,
112. pont).
Egybe kell tehát írni mint összetételt, kötőjelezni nem kell, ugyanis
az összetételi tagok száma mindössze kettő, szótagot pedig csak a
minimálisan háromtagú összetételeknél számlálunk (A magyar helyesírás
szabályai,138. pont).

Üdvözlettel
Eőry Vilma
tudományos főmunkatárs
Nyelvművelő és nyelvi tanácsadó osztály


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 14:45 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
kamperg wrote:
molnarcili wrote:
Szal a konyha engem igazol...

Nem is. Te mondtad, hogy a bors van egybe a bor meg külön, és ehhez csak a Lucullus tartja magát.

Hehhehe, észrevetted... :D Najó, ne viccelődjünk a helyesírssal, mert az szent. (De a példák nem kamuk, márint a termékfeliratok, csak az összes többi.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 13:24 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
molnarcili wrote:
Ismétlem, a paródia-vonalat próbáltam továbbvinni...

Ez számomra teljesen világos volt. Én is.

molnarcili wrote:
Szal a konyha engem igazol...

Nem is. Te mondtad, hogy a bors van egybe a bor meg külön, és ehhez csak a Lucullus tartja magát. Micsoda tudományos vitában érzem magam! :P

A grétsys főzőműsor ötletetéért viszont tíz pont. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 13:01 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
szigetva wrote:
Ugye ti mindannyian mentek ide? :lol:

:oops: :oops: :oops:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 13:00 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
OFF
Kéne csinálni egy olyan főzős műsort, amiben nem egy szakács és egy színész / sportoló / énekes stb. szerepelnek, hanem egy szakács és egy helyesírásguru. Úgy elképzelem Grétsy Tanár Urat...
-- Hozzáadunk egy csipetnyi feketeborsot, megkeverjük, majd amikor már forr, hozzáadjuk az egy deci fehérbort... Így ni. Hümm, de jól néz ki... És milyen egyszerű...
-- Nono, álljunk meg egy szóra! Lehet, hogy az étel elkészítése egyszerű, de recept helyes leírása korántsem az! Ügyelnie kell a kedves nézőnek a fehérbor és a fekete bors szavak helyes leírására. Míg az étel rotyog, elmerenghetünk azon, vajon hány szóba írjuk a fehérbor-t és a fekete bors-ot [a fekete bors külön hangsúlyokkal való intonálását, ha nem megy, gyakorokni kell -- a rendező]. A közhiedelem szerint helyesírásunk egyik legnehezebb kérdésével állunk szemben. Holott teljesen nyilvánvaló, hogy...
ON


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 23, Friday, 12:52 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Ugye ti mindannyian mentek ide? :lol:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 221 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group