NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 9:58

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 221 posts ]  Go to page Previous  1 ... 11, 12, 13, 14, 15
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 21, Wednesday, 0:08 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
halmtomi wrote:
Lehet, hogy rossz szó a logikus, valami olyasmire gondoltam, hogy józan ésszel könnyen "betartható" . Pl. az a szabály, hogy a személyek neveit nagy kezdőbetűvel írjuk, elég egyértelmű, nem?


Egyértelmű, hogy mikor írunk személynevet?
(1) Ő volt a gézák leggézábbika.
(1') Ő volt a Gézák leggézábbika / Leggézábbika.

És ebben az esetben mi van? Itt nincs szó személynévről? Vagy mégis?
(2) Három hónap után megint levettem a polcról az aranyt.
(2') Három hónap után megint levettem a polcról az Aranyt.

És itt, itt tuttira személyről van szó, egy is van belőle (ugye, ha jól emléxem, ez szokott lenni a "tulajdonnevek" definíciója és a tulajdonneveket mind nagy kezdőbetűvel írjuk...)
(3) A húgom a legjobbfej csaj a világon.
(3') A Húgom a legjobbfej csaj a világon


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 20, Tuesday, 23:30 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
molnarcili wrote:
halmtomi wrote:
Nem azért, hogy megvédjem fejest, de ez a fajta egybeírás-különírási szabály tényleg talán az egyik leglogikusabb az összes helyesírási szabály közül, ezért különös, hogy ennyien elvétik.


Most, hogy már másodszorra látom leírva, megkérdezem. Vannak logikus és nem logikus helyesírási szabályok? Ki dönti el, hogy melyik milyen?


Lehet, hogy rossz szó a logikus, valami olyasmire gondoltam, hogy józan ésszel könnyen "betartható" . Pl. az a szabály, hogy a személyek neveit nagy kezdőbetűvel írjuk, elég egyértelmű, nem? Általában nem is szokta senki elhibázni. Ellenben az, hogy a hangot mikor írjuk j-vel és mikor ly-nal, az tökre nem egyértelmű. Erre gondoltam, amikor logikus és nem logikus szabályokról beszéltem. (Ez a megfogalmazás persze pongyola, úgyhogy bele lehet kötni, de gondolom értitek, mire gondolok.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 20, Tuesday, 21:15 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
halmtomi wrote:
Nem azért, hogy megvédjem fejest, de ez a fajta egybeírás-különírási szabály tényleg talán az egyik leglogikusabb az összes helyesírási szabály közül, ezért különös, hogy ennyien elvétik.


Most, hogy már másodszorra látom leírva, megkérdezem. Vannak logikus és nem logikus helyesírási szabályok? Ki dönti el, hogy melyik milyen?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 20, Tuesday, 21:11 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
halmtomi wrote:
Nem azért, hogy megvédjem fejest, de ez a fajta egybeírás-különírási szabály tényleg talán az egyik leglogikusabb az összes helyesírási szabály közül, ezért különös, hogy ennyien elvétik.


Hát ez talán azért van, mert az ember már nem tudja mit szabad és mit nem, azaz mikor "csapja be" a természetes intuíciója. Így aztán jönnek a hiperkorrekt alakok. Én is a következő ökölszabályt alkottam magamnak néhány éve: Ha szíved szerint egybeírnád, írd külön; ha szíved szerint külön írnád, írd egybe! Ez eddig nekem elég jól bejött, bár sajnos a természetes intuícióm tökéletlenségeit is híven tükrözi...

Ui. Persze az "őslénykutatót" azért én is egybeírnám. Itt ugyanis sok kis szabály finom egyensúlyáról van szó, és a fenti ökölszabályt akkor alkalmazom, ha már nincs jobb ötletem. Mennyi energia megy el ilyen hülyeségekre!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 20, Tuesday, 21:00 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Nem azért, hogy megvédjem fejest, de ez a fajta egybeírás-különírási szabály tényleg talán az egyik leglogikusabb az összes helyesírási szabály közül, ezért különös, hogy ennyien elvétik.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 20, Tuesday, 19:56 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szigetva wrote:
Amig Fejes G Laci nem poe'nkodott, nem tudtam mi a baja a felirattal. A ,,vicces'' e'rtelmeze's annyira valo'szinu"tlen, hogy eszembe se jutott.


Így van, én is ezért poénkodtam a Lacin. Ez a megközelítés (hogy ugyanis, "kedves hallgatóim, ugye hogy félreérthető, hiszen nem a kutató az őslény?") nekem akarva-akaratlan a nyelvművelő érveléseket jutatta az eszembe. Bocs, ha ez sértő volt :) Én tudom, hogy a Laci nem szokott így érvelni, de most mégis ezt juttatta az eszembe.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 20, Tuesday, 18:30 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Amig Fejes G Laci nem poe'nkodott, nem tudtam mi a baja a felirattal. A ,,vicces'' e'rtelmeze's annyira valo'szinu"tlen, hogy eszembe se jutott.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 20, Tuesday, 17:29 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Szó sincs semmilyen grétsyanizmusról! Először is ez nem nyelvhelyességi, hanem helyesírási kérdés, másrészt nem hinném, hogy ezt valamilyen hajszálhasogatásnak lehetne tekinteni (nem a mai nyelvhasználattól vagy kiejtéstől eltéő helyesírási akármik betartását kérem számon), harmadrészt nem Géza bácsit basztatom a földszint hatból, hogy ő miért nem úgy, ahogy én (meg a szabályzat) -- én a közszolgálati tévé kulturális műsoráról beszéltem. Ha ettől nem lehet elvárni, hogy a helyesírási szabályzatnak ilyen egyszerű és logikus szabályait betartsa, akkor mire az egész: vegyük ki az oktatásból is a helyesírást!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 20, Tuesday, 9:12 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
halmtomi wrote:
Ajjaj, fejesből előbújt egy Grétsy :D Amúgy az összes helyesírási hiba közül messze ez idegesít a legjobban engem is. De lehet hogy ez már pszichoszociolingvisztikai kérdés.


Az Alexandra könyvkereskedő hálózatban "A magyar helyesírás szabályai" lenyomta az Angyalok és démonok című könyvet, és csak "A Da Vinci-kód" előzi meg. Nem is csodálkozom. Hiszen ha már fejes kollega is grétsyánus alapokról kezdi figyelni a médiát, mit is várhatnánk?

Remélem, nem sok hejesírási hiba maradt a fentiekben.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 20, Tuesday, 0:13 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
fejes wrote:
Felirat a Magyar Televízió (állami, közszolgálati) kulturális műsorában: X Y őslény kutató. Alaposan megnéztem, nekem mai homo sapiensnek tűnt. Érdekes, mi olyan nehéz a helyesírásban, ha ilyen -- nekem helyesírás szempontjából egyértelműnek tűnő -- esetekben sem képesek helyesen leírni, és nem tanulatlan emberek, hanem elvben "műveltek". Vagy kit vesznek fel feliratozónak? A szerkesztő nem látja, hogy mit írnak ki?


Ajjaj, fejesből előbújt egy Grétsy :D Amúgy az összes helyesírási hiba közül messze ez idegesít a legjobban engem is. De lehet hogy ez már pszichoszociolingvisztikai kérdés.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 19, Monday, 22:32 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Felirat a Magyar Televízió (állami, közszolgálati) kulturális műsorában: X Y őslény kutató. Alaposan megnéztem, nekem mai homo sapiensnek tűnt. Érdekes, mi olyan nehéz a helyesírásban, ha ilyen -- nekem helyesírás szempontjából egyértelműnek tűnő -- esetekben sem képesek helyesen leírni, és nem tanulatlan emberek, hanem elvben "műveltek". Vagy kit vesznek fel feliratozónak? A szerkesztő nem látja, hogy mit írnak ki?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 221 posts ]  Go to page Previous  1 ... 11, 12, 13, 14, 15

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group