NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 9:33

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 221 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Next
Author Message
 Post subject: Re: Egybeírás---különírás
PostPosted: 2010. February 1, Monday, 18:40 
Offline

Joined: 2007. June 8, Friday, 8:08
Posts: 237
Szerintem itt pl. úgy kellene szólnia a helyesírási szabályzatnak, hogy "abban az esetben, ha a szerkezet egybeírva más jelent, akkor ezt az írásban is jelöljük, ha nem, akkor egybe- és különírva is elfogadott". Tehát pl.: nagy szájú = 'nagy méretű a szája', de nagyszájú = 'cserfes v. ilyesmi'. Viszont: gyógynövényalapú vs. gyógynövény alapú nem jelent mást, tehát tökmindegy. Én az olyanokon tudok kiakadni, amikor megnézem az OH-ban, hogy úti cél külön, de útitárs egybe. Na ezt magyarázza meg nekem martonfi. (Tudom, a hagyomány. De a google szerint pl. úti cél: 83 400, úticél 117 000. Sokan nem ismerik a hagyományt. Vagy új hagyományt akarnak teremteni? Netán lesz@rják a bizottság véleményét? Elnézést.)

_________________
:)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Egybeírás---különírás
PostPosted: 2010. February 1, Monday, 18:17 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Szerintem a szabályok közül leginkább a 107 b) illene ide (hidegvérű),
A 109 b) arra hivatkozik, hogy "tagjainak együttes jelentése más, mint az előtag és az utótag jelentésének összege". Egyik kedvenc gumifogalmam.
fejes.lászló wrote:
de ezt a szabályzat minőségjjelzős kapcsolatnak nevezi (holott valószínűleg a hidegvér lehetne az, és a hidegvérű ebből való képzés, azaz a példa tök rossz).
Arról meg a 108. szól, ezeknél "a különírást általában megtartjuk" stb. -- mi az, hogy "általában"? Mindenesetre a gyógynövény alapú-t biztos nem tekintik sem minőségjelzősnek (107. b)), sem minőségjelzősből képzettnek (108.).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Egybeírás---különírás
PostPosted: 2010. February 1, Monday, 17:10 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Az OH szerint az alapú-t mindig külon kell írni, kivétel: polialapú ('???').

Szerintem a szabályok közül leginkább a 107 b) illene ide (hidegvérű), de ezt a szabályzat minőségjjelzős kapcsolatnak nevezi (holott valószínűleg a hidegvér lehetne az, és a hidegvérű ebből való képzés, azaz a példa tök rossz). Jobb híján tényleg maradna a kálmán által javasolt 129. pont. Na de erre martonfi azt fogja mondani, hogy valójában a 95. pont érvényesül, mely szerint "Az összefüggő szövegben egymás után következő szabvakat általában egymástól külön írjuk le [...] Ezt az alapszabályt azonban nem alkalmazhatjuk olyankor, ha két vagy több szó összekapcsolásával keletkezett (azaz összetett szavakat) írunk le." Persze jó kérdés, hogy a gyógynövény alapú miért nem összetett szó, de ez kérem szépen helyesírási szabályzat, nem nyelvtan. Nem okoskodni kell, hanem meg kell tanulni helyesen írni! Helyes pedig az, amelyet a bizottság (melynek úgysem fogom tudni a pillanatnyi nevét felidézni, gúny céltáblájává válni pedig nem akarok) annak tart. Punktum.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Egybeírás---különírás
PostPosted: 2010. February 1, Monday, 15:31 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
vad wrote:
Ezenazalapon (remélem helyesen írtam le:)) az alanyt is egybe kell írni az igével, az milyen bonyolult kapcsolat tud lenni!. Vagy a birtokos szerkezetet (birtokosszerkezet? -- itt is bonyolult a kapcsolat).
Ott kezdődik, h mivel a szó terminust is definiálatlanul használják, eleve nem lehet tudni, mit értenek többszavas-on. Amúgy az idézett 129. pont csak azokra az (alárendelő) összetételekre vonatkozik, amiknél nem lehet megállapítani egy "mondattani viszonyt", ami az összetétel tagjai közt fennáll. (Hogy még tovább borzoljam az idegeket, ezeket a "mondattani viszonyokat", mint jelzői, tárgyi stb. összetétel, azzal kell tesztelni, hogy ha valami bűvös módon "mondattá alakítod" az összetett szó, akkor ott milyen mondattani viszony lesz azok között a "szavak" között, amik az összetételi tagoknak "megfelelnek". (Az idézőjelek a totál definiálatlanságot jelzik.) A mondattani-nak ez az értelmezése egészen sajátszerű, és olyan mély, hogy nem látok a fenekére.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Egybeírás---különírás
PostPosted: 2010. February 1, Monday, 15:21 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
kalman wrote:
Gondolom, az "elő- és utótagja között olyan bonyolult kapcsolat van, hogy az összetétel csak többszavas szerkezettel értelmezhető"

Ezenazalapon (remélem helyesen írtam le:)) az alanyt is egybe kell írni az igével, az milyen bonyolult kapcsolat tud lenni!. Vagy a birtokos szerkezetet (birtokosszerkezet? -- itt is bonyolult a kapcsolat). Az én homályos alapú helyesírási intuícióm szerint gyógynövény alapú.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Egybeírás---különírás
PostPosted: 2010. February 1, Monday, 13:48 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
csupord wrote:
szerintetek hogyan kell helyesen írni a gyógynövényalapú (jelentése: gyógynövényekből előállított) kifejezést? Szerintem a helyesírási szabályzat alapján egyértelműen egybe. Mások szerint egyértelműen külön, megint mások pedig a kötőjeles írást preferálják. Szerintetek? Tudtok-e ezel kapcsolatban konkréát szabályt citálni?
Gondolom, az "elő- és utótagja között olyan bonyolult kapcsolat van, hogy az összetétel csak többszavas szerkezettel értelmezhető", bármit jelentsen is ez, és akkor egybe kell írni (129. pont). De ez a szabály annyira homályos, hogy az borzasztó. Szégyen, hogy ilyen a helyesírásunk. (És ezt kéne egy kisiskolásnak megtanulnia!)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Egybeírás---különírás
PostPosted: 2010. February 1, Monday, 13:40 
Offline

Joined: 2010. February 1, Monday, 13:36
Posts: 1
Üdv!

Kérdésem lenne: szerintetek hogyan kell helyesen írni a gyógynövényalapú (jelentése: gyógynövényekből előállított) kifejezést? Szerintem a helyesírási szabályzat alapján egyértelműen egybe. Mások szerint egyértelműen külön, megint mások pedig a kötőjeles írást preferálják. Szerintetek? Tudtok-e ezel kapcsolatban konkréát szabályt citálni?

Előre is köszönöm!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Egybeírás---különírás
PostPosted: 2009. January 17, Saturday, 22:17 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
[url]Autó alkatrész javítás, feladat megoldás, kulcsra kész[/url]: na ezeket tényleg nem fogja kidobni a helyesírás-ellenőrző, ergo nem is hibáztunk!


[url]
http://modoros.blog.hu/2008/12/02/modor ... tek_nelkul[/url]

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Egybeírás---különírás
PostPosted: 2008. December 27, Saturday, 12:45 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
OFF
fejes.lászló wrote:
Hát valami olyasmi, hogy a zsír réteget alkot a felszínen, és mivel rosszabb hővezető és akadályozza a párolgást is, a levesből lassabban távozik a hő.

Háde a gyümölcsleves felszínén is réteget alkot a zsír – feltéve, hogy jó tejszínes (vagy tejfölös), míg a húslevesből (ha már megeszem, nem túlzottan jellemző) a kisebb zsiradéktartalmút preferálnám. Szóval nálam egy átlagos gyümölcslevesnek garantáltan nagyobb a zsírtartalma, mint egy húslevesnek (és fel is mászik abból egy csomó a tetejére, bár kétségtelen, hogy egyenletesebben oszlik el, emulgeálódik, mint egy húslevesben). Szóval engem az elmélet nem győzött meg, hiszen nagyon erős peremfeltételek szükségesek még a kiindulás mellé.
ON


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Egybeírás---különírás
PostPosted: 2008. December 27, Saturday, 11:47 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
OFF

rebrus wrote:
Mér miér?


Hát valami olyasmi, hogy a zsír réteget alkot a felszínen, és mivel rosszabb hővezető és akadályozza a párolgást is, a levesből lassabban távozik a hő.

ON

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Egybeírás---különírás
PostPosted: 2008. December 26, Friday, 23:16 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
fejes.lászló wrote:
OFF

mintha a fizikatanár nem tudná, hogy a húsleves miért hül ki lassabban, mint a gyümölcsleves...

ON

Mér miér?

Bocs, nem vaok fizikatanár én a fizikaórán csak golyócskákról meg súlyzócskákról hallottam a hőmérséklettel kapcsolatban ...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Egybeírás---különírás
PostPosted: 2008. December 26, Friday, 21:58 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
OFF

kocka wrote:
a szövegszerkesztőm helyesírásellenőrzője hibásnak jelölte meg


Komolyan mondom, nem értem, hogy van az, h pl. a magyar nyelvtan c. tantárgy nem foglal magában bizonyos nyelvtechnológiai alapismereteket, pl. hogy miként működnek a helyesírás-ellenőrzők, a webes keresők, fordítóprogramok stb. És miért nem része a magyar szakos (ill. bármilyen nyelvszakos) képzésnek a számítógépes nyelvészeti alapismeretek? Ez röhej, olyan, mintha a fizikatanár nem tudná, hogy a húsleves miért hül ki lassabban, mint a gyümölcsleves...

ON

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Egybeírás---különírás
PostPosted: 2008. December 25, Thursday, 1:47 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
kocka wrote:
a szövegszerkesztőm helyesírásellenőrzője hibásnak jelölte meg.

Nem. A szövegszerkesztőd helyesírás-ellenőrzője annyit mondott (mert annyit mondhatott csak), hogy nincs a szótárában. Ennek több oka lehet, nem csak az, hogy hibás az írásmód.

kocka wrote:
Hogy kell ezt a szót helyesen írni?

kalmannal egybehangzó a válaszom: ahogy írtad, egybe: honlapkészítés.

kocka wrote:
Mi a helyzet a weblapkészítés szóval? Ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá?

Igen.

kocka wrote:
U.I.: A "helyesírásellenőrző" szót is aláhúzza nekem, pedig hasonló elven (helyesírást ellenőrző), a tárgyas kapcsolatokra vonatkozó 123. c) szabály alapján, szerintem ez is egybeírandó.

Itt is egybehangzom kalmannal. Csak annyi pontosítással, hogy szótagszámláláskor a képzőket nem vágjuk le, csak a jeleket, ragokat. És – bár a jelen esetben indifferens – van benne egy két szótagos igekötő, úgyhogy muszáj mondanom: a két szótagos igekötők összetételi tagnak számítanak, az egy szótagosak nem (a Word helyesírás-ellenőrzője hibásan ez utóbbiakat is összetételi tagnap számítja, így több helyen kötőjeleztet, mint az akadémiai helyesírás).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Egybeírás---különírás
PostPosted: 2008. December 23, Tuesday, 14:16 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
kocka wrote:
Teljesen tanácstalan vagyok a honlapkészítés szó helyesírását illetően. Előrebocsátom, hogy nem vagyok nyelvész, és csak a vonatkozó szabályokat elolvasván a wikipédián (http://hu.wikisource.org/wiki/A_magyar_helyesírás_szabályai/A_különírás_és_az_egybeírás), jutottam arra a következtetésre, hogy ezt mint birtokos jelzős kapcsolatot (honlap készítése) a 128. c) pont értelmében egybeírjuk. Ennek ellenére a szövegszerkesztőm helyesírásellenőrzője hibásnak jelölte meg. Hogy kell ezt a szót helyesen írni? Mi a helyzet a weblapkészítés szóval? Ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá?
Nem vagyok szakértő, de szerintem igazad van, egybe kell őket írni, semmiképp se külön. És bár mindkettőben három összetételi tag van (hon+lap+készítés és web+lap+készítés), tehát felmerülne a kötőjeles írásmód, nem olyan hosszúak (szótagszámban mérve), hogy kötőjelezni kelljen őket.
kocka wrote:
U.I.: A "helyesírásellenőrző" szót is aláhúzza nekem, pedig hasonló elven (helyesírást ellenőrző), a tárgyas kapcsolatokra vonatkozó 123. c) szabály alapján, szerintem ez is egybeírandó.
Ezt viszont kötőjellel kéne írni, mert ez is háromtagú (helyes+írás+ellenőrző), viszont meghaladja a 6 szótagot (még akkor is, ha a végéről levágjuk a képzőt), tehát így: helyesírás-ellenőrző.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Egybeírás---különírás
PostPosted: 2008. December 23, Tuesday, 14:05 
Offline

Joined: 2008. December 23, Tuesday, 13:11
Posts: 1
Teljesen tanácstalan vagyok a honlapkészítés szó helyesírását illetően. Előrebocsátom, hogy nem vagyok nyelvész, és csak a vonatkozó szabályokat elolvasván a wikipédián (http://hu.wikisource.org/wiki/A_magyar_helyesírás_szabályai/A_különírás_és_az_egybeírás), jutottam arra a következtetésre, hogy ezt mint birtokos jelzős kapcsolatot (honlap készítése) a 128. c) pont értelmében egybeírjuk. Ennek ellenére a szövegszerkesztőm helyesírásellenőrzője hibásnak jelölte meg. Hogy kell ezt a szót helyesen írni? Mi a helyzet a weblapkészítés szóval? Ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá?

U.I.: A "helyesírásellenőrző" szót is aláhúzza nekem, pedig hasonló elven (helyesírást ellenőrző), a tárgyas kapcsolatokra vonatkozó 123. c) szabály alapján, szerintem ez is egybeírandó.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 221 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group