NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 19, Tuesday, 6:37

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: Oda-visszavágó ?
PostPosted: 2013. August 3, Saturday, 14:58 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
martoni wrote:
martonfi wrote:
... egy alárendelő összetétel előtagja egy (laza) mellérendelő összetétel. Az oda-vissza vágó esetében is ugyanez a helyzet.
Meglehet. Továbbra is zavar azonban, hogy ez utóbbi két elemének aszimmetrikus a kapcsolata az alaptaggal. Úgy érzem, hogy az odát csak a vissza vonzotta bele az egészbe, nem az alaptag.
Az aszimmetrikus kapcsolat miatt van gond a diák-buszbérlet avagy busz-diákbérlet írásmódjával is: itt két "valódi" előtagunk van, egymással mégsem állnak mellérendelői viszonyban, mert a két összetétel más-más jellegű kapcsolatot tartalmaz a tagjai közt. Ezzel mi a helyzet? Különírva? Az oda-visszával ellentétben ez produktív összetételi mód lehet, pl. gyerek vonaljegy. (Jó, tudom, egy kissé erőltetett példa.)

A gyerek vonaljegyet nem egészen értem. Ez csak főnévi minőségjelzővel lenne különírandó. (Ez a vonaljegy gyerek. Ennek a gyerek vonaljegynek a szülei ezek a felnőtt vonaljegyek.) Feltételezem, nem erre a jelentésre gondoltál. A gyerekek számára kiszabott vonaljegy írásmódja azonban gyerekvonaljegy. Ahogy a diákbuszbérlet, buszdiákbérlet, pulykamellsonka, csirkecombsonka stb. is teljesen egybeírandó (a kötőjeles írásnak semmilyen feltétele, gondolok itt különösen a szótagszámlálás szabályára, illetve a mozgószabályra, nem teljesül). Ezek ráadásul többszörös alárendelő összetételek (’diákok számára kiszabott buszbérlet’, ’autóbusz-utazásra tarifált diákbérlet’), az csak akcidentális érdekesség, hogy mindkét sorrendben léteznek, ráadásul ugyanabban a jelentésben.
Az oda-vissza vágó esetében azonban nem arról van szó, hogy a visszavágót bővítenénk az oda alárendelő előtaggal. Az, hogy szójátékos, hogy aszimmetrikus, teljességgel kívül esik a helyesírás érdeklődési körén. A magyar helyesírás bármennyire is értelemtükröztető (nem véletlenül nem jelentéstükröztetőnek nevezik!), alapvetően mégiscsak formális alapokon nyugszik. A kutya-macska barátság, ajak-fog hang, föld-levegő rakéta példákat nézve egyik esetében sem kapcsolatos mellérendelés áll az előtagban, tehát a 3. mozgószabálytól ezt nem is kell elvárni. (Kétségtelen, hogy a hatályos helyesírási szabályzatban a 3. mozgószabály megfogalmazása nagyon szerencsétlen, de ezen már az Osiris Kiadónál megjelent helyesírási kézikönyvekben is igazítottunk, és a várható új helyesírási szabályzatban is sokkal jobb lesz a megfogalmazása. A lényeg az, hogy azok az összetételek írandók a 3. mozgószabály szerint, amelyeknek elő- vagy utótagja mellérendelő összetétel, és így kerül alárendelő viszonyba a másik taggal.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oda-visszavágó ?
PostPosted: 2013. July 30, Tuesday, 23:08 
Offline

Joined: 2010. March 8, Monday, 21:48
Posts: 58
martoni wrote:
leho wrote:
Én szeretem is az unikomot, persze mértékkel
Nem tudom, ez hogy jön ide. De ha már szóba hozta: még mit csinál vele? Tán máris több a kelleténél az unikUmból?

Jaj! Ez egy spontán humor volt, nem irónia.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oda-visszavágó ?
PostPosted: 2013. July 30, Tuesday, 21:41 
Offline

Joined: 2008. September 23, Tuesday, 23:11
Posts: 62
leho wrote:
Én szeretem is az unikomot, persze mértékkel
Nem tudom, ez hogy jön ide. De ha már szóba hozta: még mit csinál vele? Tán máris több a kelleténél az unikUmból?

leho wrote:
Utózmány? Soha nem hallottam, az biztos, hogy játékos szóalkotás.
Én meg hallottam, s adtam a linket.

martonfi wrote:
... egy alárendelő összetétel előtagja egy (laza) mellérendelő összetétel. Az oda-vissza vágó esetében is ugyanez a helyzet.
Meglehet. Továbbra is zavar azonban, hogy ez utóbbi két elemének aszimmetrikus a kapcsolata az alaptaggal. Úgy érzem, hogy az odát csak a vissza vonzotta bele az egészbe, nem az alaptag.
Az aszimmetrikus kapcsolat miatt van gond a diák-buszbérlet avagy busz-diákbérlet írásmódjával is: itt két "valódi" előtagunk van, egymással mégsem állnak mellérendelői viszonyban, mert a két összetétel más-más jellegű kapcsolatot tartalmaz a tagjai közt. Ezzel mi a helyzet? Különírva? Az oda-visszával ellentétben ez produktív összetételi mód lehet, pl. gyerek vonaljegy. (Jó, tudom, egy kissé erőltetett példa.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oda-visszavágó?
PostPosted: 2013. July 30, Tuesday, 11:31 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Azt gondolom, a helyesírás ennél formálisabb. Itt tulajdonképpen a harmadik mozgószabály speciális esetéről van szó, és annak egyik jellemző példája a kutya-macska barátság. Márpedig az sem a kutyabarátság és a macskabarátság elliptikus összetétele, hanem arról van szó, hogy egy alárendelő összetétel előtagja egy (laza) mellérendelő összetétel. Az oda-vissza vágó esetében is ugyanez a helyzet.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oda-visszavágó ?
PostPosted: 2013. July 30, Tuesday, 10:37 
Offline

Joined: 2010. March 8, Monday, 21:48
Posts: 58
Érdekes magyarázat, Martoni úr. Én szeretem is az unikomot, persze mértékkel...Utózmány? Soha nem hallottam, az biztos, hogy játékos szóalkotás.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oda-visszavágó?
PostPosted: 2013. July 28, Sunday, 20:30 
Offline

Joined: 2008. September 23, Tuesday, 23:11
Posts: 62
martonfi wrote:
Ellentétes értelmű igekötőket egymáshoz kötőjellel kapcsolunk, és az igétől különírjuk.
Ez rendben van, de sztem az oda nem ik. a szóban forgó kifejezésben, ui. nincs odavágó főnevünk, de még az odavág igénk sem a visszavág ellentéte, amennyiben ez utóbbinak azt a jelentését nézzük, amellyel szerepel a kifejezésünkben. Itt az a visszás (= nem odás :-)) helyzet alakult ki, hogy az oda csakis a vissza ellentéteként szerepel a kifejezésben, és az igével nem áll semmiféle kapcsolatban.
Az általad javasolt "szabályos" oda-vissza vágó alaknak sztem – mindenfajta okoskodás, rációkeresés nélkül is – az a hibája, hogy az ember önkéntelenül is az odavágó és visszavágó rövidítéseként értelmezi, s rögtön kibukik, hogy az első nem létezik. Ezért én fő- és mellékszabályok keresgélése és ráerőltetése helyett az oda-visszavágó-t valamiféle szóképzési unikumnak tekinteném, s így is íratnám. Egyrészt, mint leho írja, így rögzült (tudom, a Gugli nem isteni kinyilatkoztatás), másrészt meg – hát hogyan másképp? El lehetne bíbelődni a két szóba jövő pozíción az egybe-, a külön- meg a kötőjeles írás különböző kombinációival, de jobbat sztem nem találnánk. Szóval akár kizárásos alapon is mehetne a dolog.

Egyébként pontosítok. Van odavágó főnevünk, pont a visszavágó-val ellentétes értelemben. Van legalábbis a Gugli szerint, de nincs meg semmilyen általam elérhető szótárban (az újabbak közül: ÉrtSz.; ÉKSz.; Értelmező szt. +; Új szavak, új jelentések 1997-ből; MSzkt.; Új szavak 1.; Magyar ellentétszt.). Úgyhogy nagyon valószínű, hogy egy nagyon friss neologizmussal van dolgunk, és csak "kényszerből", a visszavágó ellentételének megnevezési kényszeréből jött létre. Újdonsült voltát bizonyítja, hogy nagyon sokszor idézőjelben használják – nyilván érzik még az esetlegességet, a nem teljes értékűséget rajta. – Hasonló a helyzet az utózmány szóval is.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oda-visszavágó ?
PostPosted: 2013. April 9, Tuesday, 9:22 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
leho wrote:
martonfi wrote:
Szerintem ilyen szó nincs, de ha le kéne írni, oda-vissza vágó lenne a jó megoldás. Ellentétes értelmű igekötőket egymáshoz kötőjellel kapcsolunk, és az igétől különírjuk.

Hogy nincs ilyen szó, az nekem egy kicsit furcsa így, hiszen használják régóta a meccseknél...

No, ez pont egybevág a „szerintem”-mel. Meccsekhez semmi közöm, Mecsekhez is csak kevés.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oda-visszavágó ?
PostPosted: 2013. April 3, Wednesday, 14:00 
Offline

Joined: 2010. March 8, Monday, 21:48
Posts: 58
martonfi wrote:
Szerintem ilyen szó nincs, de ha le kéne írni, oda-vissza vágó lenne a jó megoldás. Ellentétes értelmű igekötőket egymáshoz kötőjellel kapcsolunk, és az igétől különírjuk.


Hogy nincs ilyen szó, az nekem egy kicsit furcsa így, hiszen használják régóta a meccseknél... Az meglepett, hogy a Google egyértelműen csak a címben leírt formát adta ki, mindenesetre, maradok az oda-vissza vágó formánál, ha már néha használom.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oda-visszavágó?
PostPosted: 2013. March 26, Tuesday, 11:19 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Szerintem ilyen szó nincs, de ha le kéne írni, oda-vissza vágó lenne a jó megoldás. Ellentétes értelmű igekötőket egymáshoz kötőjellel kapcsolunk, és az igétől különírjuk.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Oda-visszavágó ?
PostPosted: 2013. March 21, Thursday, 11:54 
Offline

Joined: 2010. March 8, Monday, 21:48
Posts: 58
Üdvözletem! Helyesen van leírva a fenti szó? Melyik helyesírási szabály vonatkozik rá?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group