NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 14:39

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: Unszimpatikus - antipatikus
PostPosted: 2010. June 24, Thursday, 7:39 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Akitlosz wrote:
Antipatikus az, aki nem kedveli a gyógyszerészeket.
Lásd pl. az antikommunista mintájára.
Vigyázni kell az ilyen analógiákkal, mert nem mindig érvényesek. Például a lelő sem (csak) azt jelenti, amit a ledob, lenéz stb. mintájára jelentenie kellene ('lefelé lő'). (Ráadásul a patikus és a kommunista nem párhuzamosak, pl. a patikus nem -istá-ra végződik, és nem is valamilyen ideológia hívére utal.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Unszimpatikus - antipatikus
PostPosted: 2010. June 24, Thursday, 2:53 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
Antipatikus az, aki nem kedveli a gyógyszerészeket.
Lásd pl. az antikommunista mintájára.
Unszimpatikus meg az, aki nem dok, hanem undok.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Unszimpatikus - antipatikus
PostPosted: 2009. April 3, Friday, 21:02 
Offline

Joined: 2009. April 3, Friday, 18:30
Posts: 3
szigetva wrote:
robihar wrote:
Tehát akkor a lényeg, hogy használható és helyes, ha én az unszimpatikust használom.
Persze, hisz te is azért használod, mert mások használják, és tőlük így tanultad. A nyelvészek szerint helyes az, amit egy adott nyelvközösség elfogad. (Fontos: nem az adott közösség önjelölt nyelvőrei, hanem a beszélők úgy általában.) Ahogy kalman rámutatott, a magyar nyelvközösségnek voltak/vannak olyan önjelölt nyelvőrei, akiknek nem tetszett/tetszik az, hogy unszimpatikus. Gondolom egy ilyen ember bizonytalanított el.


Köszönöm a választ.

Igen pont egy ilyen ember bizonytalanított el egy kissé,bár az állításomban körülbelül 9o százalékban biztos voltam,még így is. :D
További szép estét!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Unszimpatikus - antipatikus
PostPosted: 2009. April 3, Friday, 20:46 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
robihar wrote:
Tehát akkor a lényeg, hogy használható és helyes, ha én az unszimpatikust használom.
Persze, hisz te is azért használod, mert mások használják, és tőlük így tanultad. A nyelvészek szerint helyes az, amit egy adott nyelvközösség elfogad. (Fontos: nem az adott közösség önjelölt nyelvőrei, hanem a beszélők úgy általában.) Ahogy kalman rámutatott, a magyar nyelvközösségnek voltak/vannak olyan önjelölt nyelvőrei, akiknek nem tetszett/tetszik az, hogy unszimpatikus. Gondolom egy ilyen ember bizonytalanított el.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Unszimpatikus - antipatikus
PostPosted: 2009. April 3, Friday, 20:37 
Offline

Joined: 2009. April 3, Friday, 18:30
Posts: 3
szigetva wrote:
Az empatikus egészen más jelent, azt hogy valaki jól bele tudja élni magát a másik helyzetébe, átérzi a másik örömét/baját.

Az antipatikus és az unszimpatikus ugyanazt jelenti: nem szimpatikus, nem kelt (bennem) jó benyomást.

Ezeket onnan lehet tudni, hogy az emberek így használják ezeket a mellékneveket.

Jaj igen nem empatikust akartam írni , hanem antipatikust.Tehát akkor a lényeg, hogy használható és helyes, ha én az unszimpatikust használom.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Unszimpatikus - antipatikus
PostPosted: 2009. April 3, Friday, 19:49 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
robihar wrote:
Én úgy tudom, hogy az unszimpatikus szó az helyes,létező szó,csak helyette inkább az empatikust használják.
Régebben üldözték az unszimpatikus-t, mert német fosztóképző van benne egy görög-latin szó előtt (ráadásul a német unsympatisch-ból van átvéve, és egy időben üldözték a németből átvett szavakat általában).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Unszimpatikus - antipatikus
PostPosted: 2009. April 3, Friday, 19:09 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Az empatikus egészen más jelent, azt hogy valaki jól bele tudja élni magát a másik helyzetébe, átérzi a másik örömét/baját.

Az antipatikus és az unszimpatikus ugyanazt jelenti: nem szimpatikus, nem kelt (bennem) jó benyomást.

Ezeket onnan lehet tudni, hogy az emberek így használják ezeket a mellékneveket.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Unszimpatikus - antipatikus
PostPosted: 2009. April 3, Friday, 19:00 
Offline

Joined: 2009. April 3, Friday, 18:30
Posts: 3
Szép napot mindenkinek!

Lenne egy kérdésem,aminek szeretném kérni a megválaszolását.
Én úgy tudom, hogy az unszimpatikus szó az helyes,létező szó,csak helyette inkább az empatikust használják.
A kérdésem:

Jól tudom,avagy sem?

Előre is köszönöm a választ.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group