NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 9:15

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: Hunok az ELTÉn
PostPosted: 2011. August 4, Thursday, 1:29 
Offline

Joined: 2004. December 27, Monday, 3:04
Posts: 5
Location: Kisvárda
Attila és hunjai reprint kiadásának előszavában Harmatta János ír a hunok nyelvéről is. Egyedüli forrás a lejegyzett vezérnevek, de ezekből mind a kínai, mind az európai ágon lejegyzett nevek alapján a legősibb nyom a kelet-iráni szakák felé mutat.

Mao-tun - archaikus kínai *mbōg/mbək-twən < kelet-iráni *Baɣtvar (óiráni *Baxta-vara 'szerencse|sors védence')

Balamber < kelet-iráni *Barān bar 'fejedelmek fejedelme' (saka vara- 'kiváló, erős', tokhár walo 'király')


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. July 5, Thursday, 12:59 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
ktam wrote:
Rémlik, hogy nem hogy nem sokat, hanem éppen SEMMIT se jegyeztek fel a hun nyelvből.

Pontosítsunk: „A hunok nyelve máig rejtély, abból a három szóból (sztrava - 'halotti tor', medosz - 'mézsör' és kamon - 'kölessör'), amelyet a hun nyelvből ismerünk, nem lehet messzemenő következtetéseket levonni. Az azonban bizonyos, hogy a hun birodalomban mindenféle nyelvet beszéltek. Azt is tudjuk, hogy a hun birodalom fő erejét gót harcosok alkották. Attila neve maga is gót.” (Róna-Tas András)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 27, Wednesday, 5:11 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
erik.svoboda wrote:
Quote:
a laikusnak tök meggyőzően hangzik, hogy a hun hitü szó a magyar hitnek felel meg


Jó, de egy laikusnak az is meggyőzően hangzik, h magyar ház, német [hauze]. Azt viszont elég könnyű elmagyarázni neki, h a ház már az HB-ben is szerepel, amikor még nem lehetett német hatás, főleg nem olyan erős, h egy ilyen központi szó kerüljön be. Namármost ha ezt egyszer sikerül megértetni a laikussal (6. osztály?), akkor nem hihet többé a felületes hasonlóságban...


Akkor el lesz neki magyarázva, hogy a magyar az ősnyelv és az összes nyelv a magyarból vette át ezt a szót (is), a szabályos megfelelés pedig finnugrista hazugság. :evil:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 26, Tuesday, 21:42 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
erik.svoboda wrote:
egy laikusnak az is meggyőzően hangzik, h magyar ház, német [hauze]. Azt viszont elég könnyű elmagyarázni neki, h a ház már az HB-ben is szerepel,
Tegyük hozzá (nem neked mondom, te pontosan tudod), hogy hiányoznak a párhuzamos, szisztematikus megfelelések, nincs a magyar láz-nak megfelelő Lause, a fázik nem fausen, és így tovább.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 26, Tuesday, 20:47 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
a laikusnak tök meggyőzően hangzik, hogy a hun hitü szó a magyar hitnek felel meg


Jó, de egy laikusnak az is meggyőzően hangzik, h magyar ház, német [hauze]. Azt viszont elég könnyű elmagyarázni neki, h a ház már az HB-ben is szerepel, amikor még nem lehetett német hatás, főleg nem olyan erős, h egy ilyen központi szó kerüljön be. Namármost ha ezt egyszer sikerül megértetni a laikussal (6. osztály?), akkor nem hihet többé a felületes hasonlóságban...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 26, Tuesday, 13:23 
Offline

Joined: 2007. June 8, Friday, 8:08
Posts: 237
Hát az pl. a laikusnak tök meggyőzően hangzik, hogy a hun hitü szó a magyar hitnek felel meg. A bibi csak ott van, hogy volt-e olyan hun szó, hogy hitü. Ugyanezzel a "módszerrel" dolgozik pl. Alinei is: az etruszk feliratokat úgy olvassa, hogy abból teljesen meggyőzőnek látszik az etruszk-magyar rokonság. Ezt nem tudják megérteni a délibábos nézetek hívei: az uráli és finnugor egyezések nem szubjektív olvasatokon múlnak, hanem nyelvi tényeken.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 25, Monday, 18:30 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Hmmm... én úgy emlékeztem, ilyesmi a hunoktól is volt. Viszont ha már ktam ezt említette, ajánlok egy gyönyörű ősmagyar szövegtani elemzést éppen erről, az Osiris-féle Magyar nyelvtörténet 273. oldaláról!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 25, Monday, 17:15 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
erik.svoboda wrote:
pl. Európában a "huj-huj"-okon kívül nem sokat jegyeztek fel a nyelvükből

Rémlik, hogy nem hogy nem sokat, hanem éppen SEMMIT se jegyeztek fel a hun nyelvből. Olyannyira, hogy a huj-huj magyar adat:
Quote:
Haud mora, bellum incipitur, atque ex christianorum parte sancta ac mirabilis vox κύριε ελείσον Kyrie eleison, ex eorum vero turpis et diabolica húí, húí frequenter auditur.

Liutprand "Antapodosis"-ében szerepel (959-62. körülről), ahol a szerző a 933. évi merseburgi ütközet kapcsán említi a magyarok "ördögi" csatakiáltását. (Jakubovich--Pais, ÓMOlv. 12 -- a görög ékezetek nem mind vannak meg itt + a fene tudja, mit szkenneltem még félre; vö. még TESz., huj).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 24, Sunday, 23:10 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Nem bü, hanem bű. Ez van, habár kicsit kötött: bűbáj, bűvös. Az ÉKSz töröknek minositi.


Hát ha ez mint szó van... Már ha morfémának nevezem, akkor is nagyon megengedő vagyok...

Kíváncsi vagyok, az index olvasóinak világos-e, h erre gondoltak.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hunok az ELTÉn
PostPosted: 2007. June 24, Sunday, 22:15 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
tigris wrote:
És ehhez mit szólnak a mindentudó nyelvészek?
Azt nem tudom, mert nem ismerek mindentudó nyelvészt. Szerintem a többiek se. De annak a kevésnek az alapján, amit tudok, nagy-nagy kétségek vannak bennem. Tudtommal a "hun" elnevezés pontos jelentése sem világos, Kínától Európáig mindenféle nomád törzseket neveztek "hunnak", még Kínán belül is állítólag több törzsre használták ezt az elnevezést (különösen, agresszív törzsekre vonatkoztatva). Kicsit olyan lehetett, mint nálunk a "barbár" elnevezés. Nem hiszem, hogy ilyen hosszú (írásbeliség nélküli) időre visszamenőleg bármilyen azonosításnak meggyőző alapjai lehetnének (úgy értem: kellő számú meggyőző egyeztetés) valamelyik Kínában "hunnak" nevezett törzs/nyelv és az itteni "hunok" között (akiknek a nyelvéről meg semmit se tudunk).

Bocs a szkepticizmusért, a tudósokra inkább ez szokott jellemző lenni, mint a mindentudás.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 24, Sunday, 22:07 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Quote:
És ki ismer olyan szót a magyarban, h bü


Nem bü, hanem bű. Ez van, habár kicsit kötött: bűbáj, bűvös. Az ÉKSz töröknek minositi.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 24, Sunday, 21:55 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Én spec. semmit nem értettem belőle. Mi alapján azonosít hunként szavakat? Tudtommal a hunok nyelvéről nem sokat tudunk, pl. Európában a "huj-huj"-okon kívül nem sokat jegyeztek fel a nyelvükből. Még Attila neve is valami germán tőre megy vissza állítólag. És mi az, h hiányos mondatokat rekonstruált? És ki ismer olyan szót a magyarban, h ? Lehet, h az újságíró torzította a dolgokat, de szerintem ennek így se füle, se farka.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Hunok az ELTÉn
PostPosted: 2007. June 24, Sunday, 21:32 
Offline

Joined: 2007. June 2, Saturday, 18:27
Posts: 33
És ehhez mit szólnak a mindentudó nyelvészek?
http://index.hu/tech/tortenelem/ucsiraltu383


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group