NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:49

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: Amúgy tök mindëgy
PostPosted: 2010. October 15, Friday, 11:50 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
1. Szërintem nëm të találtad ki, hanem olvastad valahol.
Ezért nëm hivatkoztam Rád, mert nëm akarom más fëltételëzését Rád kenni
De lehet tévedek.


Tévedtél.

Quote:
Ez esetben mëg hiába panaszkodsz, most sëm tudsz semmivel sëm mëgalapozottabb okfejtéssel előállni.


Nem írtam okfejtést - azért írtam "feltételezést".

Quote:
Szërinted hogy van?
Én szívesen mëghallgatnálak, olvasnálak. Bizonyára roppant értelmes okfejtést tudnál előadni. Hajrá, në légy szégyenlős!


Mint írtam, a lényeg:
Quote:
ha egy alapfokú hasonlító szerkezet mintaadójának veszed, akkor abból is átszármaztatható egy jelzőiesedett főnévvé

.. azt hittem ebből már tök egyszerű lesz visszavezetni... Kár, h nem megy, de hagylak még agyalni egy kicsit...

De ez sem okfejtés, legfeljebb egy lehetséges etimológiai magyarázat. Erre sem lehetne azt mondani, h "úgy van". :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Amúgy tök mindëgy
PostPosted: 2010. October 15, Friday, 2:04 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
1. Szërintem nëm të találtad ki, hanem olvastad valahol.

Ezért nëm hivatkoztam Rád, mert nëm akarom más fëltételëzését Rád kenni

De lehet tévedek.

Ez esetben mëg hiába panaszkodsz, most sëm tudsz semmivel sëm mëgalapozottabb okfejtéssel előállni.

Szërinted hogy van?

Én szívesen mëghallgatnálak, olvasnálak. Bizonyára roppant értelmes okfejtést tudnál előadni. Hajrá, në légy szégyenlős!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Amúgy tök mindëgy
PostPosted: 2010. October 15, Friday, 0:52 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Mellesleg lehetett volna némi értelem is az okfejtésedben, ha más oldalról közelíted meg a "tök" nyomatékosítót - ha egy alapfokú hasonlító szerkezet mintaadójának veszed, akkor abból is átszármaztatható egy jelzőiesedett főnévvé... de többet nem segítek, majd te befejezed az okfejtést, legyen tied a dicsőség... :wink: :wink: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Amúgy tök mindëgy
PostPosted: 2010. October 15, Friday, 0:48 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
A minap azt a fëltételëzést olvastam, hogy az ifjúság tök nyomatékosító szava "fëltételëzhetőleg" a tökéletësen szó rövidülése és nincs köze a tök szóhoz.

Úgy ennyi az okfejtés bő lére eresztve.

Ez annyira mëglepő és új információ nekëm, hogy kedvet kaptam lëírni szërintem hogy van. Nëm fëltételëzhetőleg.


Lehetnél kissé következetesebb...

1. valóban feltételezést olvashattál tőlem: én nem azt írtam, h "szerintem hogy van", hanem leírtam egy lehetséges esetet.

2. nem írtam olyat a feltételezésemben, h a "tök" nyomatékosító szónak "nincs köze a tök szóhoz". Emlékeztetésül had idézzem magam:
Quote:
1. "TÖK", mint a tök jó-ban. Ez valószínűleg a "TÖKÉLETES"-ből maradhatott hátra. (mondjuk, ezt egy diáknyelv, vagy szlengszótárban lehet h megtaláltam volna:)


Ezt az egyáltalán nem bő lére eresztett "okfejtést" (nem tudom, honnan vetted h ez az lenne: mivel egy feltételezés nem okfejtés) megjegyezhetted volna, v idézhetted volna a fergeteges blogodban... ha már itt a magad okfejtését hoztad fel vmiféle igazoló hivatkozásként... :wink:

3. A teteje most jön:
Quote:
kedvet kaptam lëírni szërintem hogy van. Nëm fëltételëzhetőleg.
. Szóval, ha te azt írod le, h szerinted hogy van, akkor az már nem is feltételezés, hanem úgy is van? :wink:

Még szerencse, h neked tök mindegy... :wink: :wink: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Amúgy tök mindëgy
PostPosted: 2010. October 14, Thursday, 16:30 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
Image

Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Amúgy tök mindëgy
PostPosted: 2010. October 12, Tuesday, 22:40 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
http://honunk.blog.hu/2010/10/12/amugy_tok_mind_gy

A minap azt a fëltételëzést olvastam, hogy az ifjúság tök nyomatékosító szava "fëltételëzhetőleg" a tökéletësen szó rövidülése és nincs köze a tök szóhoz.

Úgy ennyi az okfejtés bő lére eresztve.

Ez annyira mëglepő és új információ nekëm, hogy kedvet kaptam lëírni szërintem hogy van. Nëm fëltételëzhetőleg.

Pont fordítva.

A tök nyomatékosító szó a tök nevű növény nevéből származik.

A tök termése kitűnő gyermëkjáték. Fejformájú. Lëhet rá szëmet, orrot, szájat faragni. S máris kész a tökfej. Ha sapkát is kapna az lënne a tökfëdő, így aztán a tökfödő az a sapka.

Ezzel máris bizonyítást nyert, a tök növény kapcsolata az ifjúsági nyelvvel. De van még más bizonyíték is erre, a herét is nevezik töknek, szintén a hasonló alak miatt.

A kivájt tökfejet akár ki is lëhet világítani belülről és akkor tök világos lësz benne, de általában a tökfejben tök sötét van. Tök sötét. Sötét mint a tök(fejben). Valószínűleg ëgy tök sötét tökfejnek nëm túl sok esze van, tëhát tök hülye. Hülye mint a tök. Kezdetben a tök mint nyomatékosító szó a sötét jelző mellett jelënt mëg, és volt ëgyfajta nëgatív fëlhangja, úgyhogy a többi nëm túl dicsérő jelző követkëzëtt. Tök sötét, tök hülye, tök süket, stb.

Előbb volt tök sötét, mint tök jó. Úgyhogy furcsa is volt először a tök szó fëltűnése pozitív jelzők előtt, tök jó, tök klassz, tök baró.

Azonban a tök szó karriërje annyira mëgállíthatatlannak bizonyult, hogy mára már mindën jelző mellett használatos.

Így vált a tök sötét tökfejből kiáradó tök sötét tökéletësen sötétté.

Amúgy tök mindëgy.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group