NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 9:31

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 174 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 19, Monday, 13:28 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
honnan ered a féltékenység szó? Ki alkotta? Hol bukkan fel előszőr? van erről is forrás?


Az ilyen kérdésre szinte mindig van válasz a TESz-ben. (Nyilván jópár esetben az a válasz, h nincs válasz.)

1742/1881-ből adatolt először 'félénk' jelentésben, Kazinczynál 'vkit, vmit féltő'. Nem tudom, ez utóbbi meghatározás azonosítható-e a maival (a nem felé hajlok, de ha így van, nem derül ki, h a mai jelentés mikortól adatolt).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 19, Monday, 8:53 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
1816-ból találtam rá tokent a történeti szövegtárból, ami egyébként nem sokat jelent, csak annyit, hogy ez előtt keletkezett :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 19, Monday, 8:43 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Lehet, hogy valaki tudni fogja a választ, de szerintem ezek nem túl értelmes kérdések. Azért gondolom így, mert teljesen átlátszó képzés, szavak tucatjainak analógiájára: omlékony, érzékeny, romlékony, változékony, feledékeny, hiszékeny, stb. Látjuk tehát, hogy igető+ékOny. A szemantikája: X-re hajlamos. Innen kezdve nem kell hozzá nagy truváj, hogy valaki előjöjjön vele. (Tippem valamelyik 19. sz.-i nyelvújító lenne.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 19, Monday, 1:15 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
erik - még meg sem köszöntem! Kösz!


Következő kérdésem: honnan ered a féltékenység szó? Ki alkotta? Hol bukkan fel előszőr? van erről is forrás?

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 13, Tuesday, 21:01 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Mivel valaha ez a topik a népetimológiáról (is) szólt, itt osztom meg veletek örömömet, miszterint a magyar népetimológia egyik gyöngyszemét, az origináltat ezennel teljesen hiteles, eredeti környezetében is meg lehet csodálni:

http://index.hu/homar/index.php?title=r ... &tb=1&pb=1


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 13, Tuesday, 18:10 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
A TESZ szerint 1456-ból adatolt először 'házasságban élő' jelentésben, az alak azonban (más jelentésben) már 1303-ban előfordult.

Egyébként Magna Hungáriában használták először ie. 823-ban délután fél háromkor, de akkor még kotača volt az alakja és 'sátrast jelentett', és csak olyan házasramondták, akinek gyereke is volt. (Forrás: Bobula Ede: Babilonból az Urálon át a Kárpát-medencébe, XXXII. kötet, Buenos Aires, 1998.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 13, Tuesday, 9:27 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Segítsetek!

Honnan ered a magyar "házas" kifejezés, hol és mikor használták először????

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 1, Thursday, 23:24 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Ez igazán bíztató! De hát akkor popkultúrtörténeti kérdésekkel ne zaklassanak? :wink: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 1, Thursday, 23:18 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Az Ismeretlen ismerős c. filmben adja elő, a minap tekintettem meg (nálunk most van keletje az ilyesminek). Bevallom nekem a rácos verzió csak most esett le (kb. 3 évtized késéssel :oops: ).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 1, Thursday, 23:11 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
kalman wrote:
Nem lehetett megváltoztatni (pl. kislányra), mert akkor elveszett volna a szóvicc: teljesen szándékosan kis rácnak is lehet érteni (gondoljatok a zenéjére).

Halász Judit igenis énekelte kislány-nyal. Valamelyik lemezén is rajta van. Valszeg a gyerekeknek ijesztőbb lett volna HJ, mint srác, mint amennyit a kis rác hiányával veszítettek :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 1, Thursday, 1:36 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Brain Storming írta:
pedig a Koncz Zsusza egy annyira, de annyira bájos termetés volt mindig is! Klasszisokkal jobb nő, mint a kortárs kovács kati

Na ezt én nagyon nem így gondolom, de hát de gustibus...


Éppen emiatt OFF-foltam! :wink: De csak nem fogunk ízléseken pofozkodni... :!: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 1, Thursday, 1:15 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Brain Storming wrote:
Hát, elbizonytalanodtam, de tudom, h a kis srácos változatot is hallottam nőszemélytől ...
Nem lehetett megváltoztatni (pl. kislányra), mert akkor elveszett volna a szóvicc: teljesen szándékosan kis rácnak is lehet érteni (gondoljatok a zenéjére).
Brain Storming wrote:
pedig a Koncz Zsusza egy annyira, de annyira bájos termetés volt mindig is! Klasszisokkal jobb nő, mint a kortárs kovács kati
Na ezt én nagyon nem így gondolom, de hát de gustibus...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 1, Thursday, 0:50 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
erik.svoboda wrote:
Quote:
talán a Koncz Zsuzsi is énekelte ezt: "amikor én még kis srác voltam..."


igen, de ez eredetileg illés, lehet, h csak tiszteletből nem énekelte, h "kislány", de nem vagyok biztos még ebben sem...


(OFF
Hát, elbizonytalanodtam, de tudom, h a kis srácos változatot is hallottam nőszemélytől ... pedig a Koncz Zsusza egy annyira, de annyira bájos termetés volt mindig is! Klasszisokkal jobb nő, mint a kortárs kovács kati meg a debella Cini, és alig van a médiában... :? :( :( )

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 1, Thursday, 0:30 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
talán a Koncz Zsuzsi is énekelte ezt: "amikor én még kis srác voltam..."


igen, de ez eredetileg illés, lehet, h csak tiszteletből nem énekelte, h "kislány", de nem vagyok biztos még ebben sem...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 1, Thursday, 0:19 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
régebben a 'srác' egyaránt jelenthetett lányt és fiút, a 'srácok' pedig vidám, nyüzsgő gyerekcsapatot. (Vannak még olyanok?)


talán a Koncz Zsuzsi is énekelte ezt: "amikor én még kis srác voltam..."

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 174 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group