NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 19, Tuesday, 10:19

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 21, Wednesday, 23:22 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
halmtomi wrote:
Szerintem ez a cikk KL népszavazás-kezdeményezőnek is egy rúgás akart lenni...
Lehet, mert azzal kezdi a cikket. Ezt a részét nem idéztem, mert szakmailag érdektelen. De az azért nagyon feltűnt, hogy a Szent István-i (így kell írni?) befogadó gondolkodásmódot lényegében szégyennek, ha nem eltévelyedésnek tekinti:
Hanthy Kinga wrote:
Nem csodálkoznánk, ha a maroknyi liberális csapat lecsapna Kálmánra is, hiszen mindaz, amit ő ír és mond, édes egyezésben van a szabad demokrata világnézettel.
És talán nem paranoia, ha úgy érzem, hogy az "Ez tehát maga a befogadás..." kezdetű mondat meglehetősen szarkasztikus, elítélő attitűdöt fejez ki a befogadással szemben. Azt érzem ki belőle, hogy szinte kész ténynek tekinti, hogy a kirekesztés a normális hozzáállás (és az, hogy előtte a liberálisokra utal, mintha azt implikálná, hogy csak az a bizonyos törpe kisebbség befogadó). Tényleg itt tart ez az ország? Szégyellem magam, és a gyomrom forog, hogy mindez Obama beiktatásának napján történt... Folytassam?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 21, Wednesday, 22:47 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
kalman wrote:
tucyka wrote:
azt, hogy a nyelv önmagában nem kultúrahordozó mindenki tudhatná, aki valaha is tanult idegen nyelvet ... :roll:
Ha belehallgattok, hallhatjátok, hogy elmagyaráztam, hogy értem: azt mondtam, a nyelv a kultúra átadásának legfőbb eszköze, de önmagában nem hordozza a kultúrát. Erről meggyőződhetünk úgy, hogy végigolvassuk egy nyelv szótárát meg a nyelvtanát: vajmi keveset fogunk megtudni az illető nép kultúrájáról. Vmi iesmit mondtam.


igen, meghallgattam és szerintem nagyon is érthetô amit mondtál, de csak annak aki érteni akarja. Csodálkozom, hogy ilyen kérdés egyáltalán felmerül


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 21, Wednesday, 22:43 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Esztergálni, azt. Nincs is jobb annál, amikor tudatlan emberek osztják az észt, ráadásul gorombán. Amúgy Hanthy (milyen jó finnugrista név ez egyébként ;) ) régebbi cikkeibe beleolvasgattam, és azok nem voltak ilyen rosszindulatúak. Szerintem ez a cikk KL népszavazás-kezdeményezőnek is egy rúgás akart lenni... Szinte érezni a soraiban azt, hogy élvezi, hogy most aztán jól bemosott neki.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 21, Wednesday, 22:43 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
tucyka wrote:
azt, hogy a nyelv önmagában nem kultúrahordozó mindenki tudhatná, aki valaha is tanult idegen nyelvet ... :roll:
Ha belehallgattok, hallhatjátok, hogy elmagyaráztam, hogy értem: azt mondtam, a nyelv a kultúra átadásának legfőbb eszköze, de önmagában nem hordozza a kultúrát. Erről meggyőződhetünk úgy, hogy végigolvassuk egy nyelv szótárát meg a nyelvtanát: vajmi keveset fogunk megtudni az illető nép kultúrájáról. Vmi iesmit mondtam.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 21, Wednesday, 22:38 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
azt, hogy a nyelv önmagában nem kultúrahordozó mindenki tudhatná, aki valaha is tanult idegen nyelvet ... :roll:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 21, Wednesday, 22:16 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Pötyögéspárti vagyok, de megteszi az is, ha beszkenneled...
Nincs szkennerem. Bepötyögtem, de csak idézem, nehogy baj legyen belőle.
Hanthy Kinga wrote:
Ez tehát maga a befogadás, az európai „együtt és mégis külön?”, avagy „virágozzék ezer virág” szellemiségű műsora, amelyet hét európai rádió is futtat. [...] az zavarba ejtő, amikor Kálmán László nyelvész kijelenti, hogy szerinte a nyelv csupán kommunikációs eszköz, a kultúrának nem hordozója. [...] Átfut rajtunk, hogy Kálmán nyelvész talán rossz szakmát választott, inkább esztergálnia kellene. Mert az esztergályos viszonyulhat hasonló érzelmi semlegességgel a munkadarabhoz, mint ő teszi a sajátjával. De akkor jön Bodor Virág, és Kálmán nyelvészt nem túl összetett keresztkérdéseivel pillanatok alatt zavarba hozza. Attól kezdve Kálmán nyelvész összevissza beszél. Belekeveredik annak fejtegetésébe, hogy miért lehet mégis és ennek ellenére, hogy vannak olyan kulturális különbségek, amelyeket nem lehet szóval elmagyarázni. A nyelvész szerint ennek egyetlen oka, hogy nem tudjuk azokat pontosan megfogalmazni. Ezúttal valóban nem sikerült. Erős érvek híján tehát mi a magunk részéről maradunk abban a hitben, hogy a nyelvek mégis csak kultúrahordozók. A magyar nyelv például a magyar kultúráé.

A műsor, amiről szó van, itt meghallgatható (a 4. számú műsorról van szó), de lehet, hogy majd annak a releváns szövegrészét is bepötyögöm.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 21, Wednesday, 21:56 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Pötyögéspárti vagyok, de megteszi az is, ha beszkenneled...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 21, Wednesday, 20:31 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Jövő héten már a Magyar Nemzet honlapján is fenn lesz a szöveg, szóval hajrá.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 21, Wednesday, 20:22 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
kalman wrote:
szigetva wrote:
Hát amit fejes.lászló ide belinkelt (és amiről már volt is szó itt a fórumon valahol), az elég gáz.
Nem tudom, ha bepötyögöm, amit tegnap írt rólam, az kopirájt-szemontból korrekt-e, mer szivesen megmutatnám.
Nem hiszem, hogy emiatt pert akasztanának a nyakadba. Szóval muti!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 21, Wednesday, 20:21 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
szigetva wrote:
Hát amit fejes.lászló ide belinkelt (és amiről már volt is szó itt a fórumon valahol), az elég gáz.
Nem tudom, ha bepötyögöm, amit tegnap írt rólam, az kopirájt-szemontból korrekt-e, mer szivesen megmutatnám.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 21, Wednesday, 20:04 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Hát amit fejes.lászló ide belinkelt (és amiről már volt is szó itt a fórumon valahol), az elég gáz. Nem kicsit elfogult, valamint inszinuáló. Pl. azt sejteti, hogy a reklámtábla törvény ellen azért léptek volna fel (a nyelvészek), mert át kellett volna festeni a táblákat. Nade milyen tábláikat kellett volna a nyelvészeknek átfesteniük?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 21, Wednesday, 19:33 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Hanthy Kinga rendszeresen ír a Magyar Nemzetbe nyelvi-nyelvművelői tárgyú cikkeket, és (lehet, hogy nekem túlzottan sötétek az elvárásaim) általában (már amennyit látok) egész tűrhető. Szóval nekem kellemes meglepetés volt a várakozásaimhoz képest.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 21, Wednesday, 15:08 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
http://dragon.klte.hu/~tkis/mnemz07.htm

Inkább reklámszakember. De legalább tőlünk is bőven idéz! :)

És használja az ízesül szót. Farkas jár közöttünk? :D

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 21, Wednesday, 14:22 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Fideszes önkormányzati képviselő Fóton. Nem nyelvész, nekem úgy tűnik, amatőr nyelvművelő. GIYF


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 21, Wednesday, 14:21 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Fideszes önkormányzati képviselő Fóton.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group