NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 19, Tuesday, 5:13

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 12:00 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
kalman wrote:
De még gondolkozom, mert az én eredeti olvasatom szerint se stimmel a szöveg -- érdemes egyáltalán ezen az egészen gondolkozni?
Én is többször elolvastam már; a szöveg nincsen megírva, nincsen kitalálva rendesen. Teljesen zagyva, szarul van megírva. Szerintem ne keress koherenciát ott, ahol nincs. Én biztos reagálnék a helyedbe arra, ahol arról beszél, hogy mit csinálnak az ilyenek (mint te, meg a Sándor Klára), mert ez már a megfogalmazásában is nagyon degradáló, ráadásul teljesen értelmetlen következtetésre jut. Másrészt arra (tárgyszerűen), ahol elferdíti azt, amit mondtál a műsorban.

De nem mennék bele azokba a homályos részekbe, hogy hogy érti azt, amikor a nyitottságról beszél. Én gúnyt érzek a szövegben, de pont ezeknek az a lényegük, hogy ne lehessen őket megfogni. Lehessen így is, meg úgy is érteni, és ha felhozod, hogy ezeken gúnyolódik, akkor visszamutogat, hogy hogyan gúnyolódna stb.

A ,,mi hordoz mit'' kérdéshez: a cikk címe az, hogy Mit hordoz a magyar nyelv? (Ez a kérdés szerintem -- nyelvészeti szemptonból mindenképp, de még hétköznapi értelemben is -- értelmetlen. Én nem értem, mit jelent a nyelvre vonatkoztatva az, hogy hordoz. A kultúrát sem értem pontosan.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 10:10 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Jó, de még mindig nem kaptam választ az eredeti kérdésemre: mit lehetne jogosan "kultúrahordozó"-nak nevezni?
Nem tudom, én csak egy kollektív vagy koordinált alanyt tudok elképzelni (ahogy lejjebb írtam is), valahogy így: "A művészeti, tudományos és hétköznapi alkotások, a nyelv és az ezekhez kapcsolódó történetek hordozzák a kultúrát." Most hogy egy ilyenből ki lehet-e emelni az egyik tagot egy bizonyos szövegösszefüggésben, azt nem tudom, de amit a riportban elmondtam, abból (szándékom szerint) nyilvánvalónak kellett lennie, hogy mire gondolok, talán még oda is mondtam, hogy "önmagában" nem hordozza a kultúrát, de majd este újrahallgatom, amikor a választ fogalmazom.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 10:06 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
Ja bocs, akkor nem értettem, h mivel van bajod, ti. a hordozza használatával. Én úgy értelmezem, hogy 'tartalmazza', 'magában foglalja', és ebben az értelemben persze se a nyelv, se a Nemzeti Múzeum nem hordozza a magyar kultúrát, hanem része neki. Furcsa lenne, ha a hordozza szót úgy értelmezném, hogy 'része neki', nemcsak etimológiailag, de egy csomó nekem szokásos használatában se stimmelne.


Jó, de még mindig nem kaptam választ az eredeti kérdésemre: mit lehetne jogosan "kultúrahordozó"-nak nevezni?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 10:00 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Nem tudom, lehet, h csak terminológia a zavar, de én úgy vélem, két különböző dolog, h valami a kultúra része (alkotja a kultúrát -- abban az értelemben, hogy annak -- passzív -- alkotóeleme), ill. h hordozza a kultúrát.
Ja bocs, akkor nem értettem, h mivel van bajod, ti. a hordozza használatával. Én úgy értelmezem, hogy 'tartalmazza', 'magában foglalja', és ebben az értelemben persze se a nyelv, se a Nemzeti Múzeum nem hordozza a magyar kultúrát, hanem része neki. Furcsa lenne, ha a hordozza szót úgy értelmezném, hogy 'része neki', nemcsak etimológiailag, de egy csomó nekem szokásos használatában se stimmelne.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 9:57 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
halmtomi wrote:
Amúgy sosem értettem (ill. dehogynem), hogy ha valaki ilyen nagyon jobbos, az minek hergeli magát a KR hallgatásával?
Nem értek veled teljesen egyet. A KR egy-két műsortól eltekintve nem tekinthető olyan értelemben "pártos", elfogult adónak, mint mondjuk néhány jobboldali tévécsatorna. A Tatapume c. műsor pedig, mint már ebben a szálban említettem, a toleranciának azt a fajtáját képviseli, amit csak az egészen durva fasiszták utasítják el. Ezért is gondolkozom a Hanthy-cikknek azon a másik olvasatán, ami szerint ő azért nem ellenzi igazán a befogadó attitűdöt.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 9:22 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
Télleg nem értem, h mi a problémád, mert az olyan dolgok, mint a Nemzeti Múzeum, együtt alkotják a magyar kultúrát, ahogy az előbbi posztomban leírtam.


Nem tudom, lehet, h csak terminológia a zavar, de én úgy vélem, két különböző dolog, h valami a kultúra része (alkotja a kultúrát -- abban az értelemben, hogy annak -- passzív -- alkotóeleme), ill. h hordozza a kultúrát. Az ugyanis szerintem tagadhatatlan, h a magyar nyelv -- akárcsak a Nemzeti Múzeum épülete -- a magyar kultúra része, méghozzá sokkal szervesebben. Úgy még csak állíthatod, h átattad a gyerekednek a "magyar kultúrát" (???) h a NM épületéről megfeledkeztél, de megfeledkezhetsz-e a magyar nyelvről?

halmtomi wrote:
Amúgy sosem értettem (ill. dehogynem), hogy ha valaki ilyen nagyon jobbos, az minek hergeli magát a KR hallgatásával?


Hát éppen azért, amiért vki a Modern Hungarian Linguisticsnek szurkol/dolgozik, de rendszeresen olvassa a nyelvészfórumot. :wink:

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 8:29 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
kalman wrote:
De még gondolkozom, mert az én eredeti olvasatom szerint se stimmel a szöveg -- érdemes egyáltalán ezen az egészen gondolkozni?
Szerintem nem ;) Pláne, hogy ezek szerint eleve a népszavazós témával nyitott... Amúgy sosem értettem (ill. dehogynem), hogy ha valaki ilyen nagyon jobbos, az minek hergeli magát a KR hallgatásával?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 5:13 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
kalman wrote:
a nyelv a kultúra átadásának legfőbb eszköze, de önmagában nem hordozza a kultúrát.

És még a konzervatívabb embereknek sem kéne, hogy ez új legyen, hiszen a Honti–Jobbágyné-féle nyelvtankönyvben is ott virított, hogy a nyelv se nem alap, se nem felépítmény.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 1:10 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Mondjuk a Nemzeti Múzeum épülete hogyan hordozza a kultúrát?
Télleg nem értem, h mi a problémád, mert az olyan dolgok, mint a Nemzeti Múzeum, együtt alkotják a magyar kultúrát, ahogy az előbbi posztomban leírtam. De ha arra célzol, hogy mér a magyar kultúra részei, akkor arra azt mondom, hogy a határok nem élesek, de otthon meg az iskolában mégiscsak gyakrabban került elő a Nemzeti Múzeum, mint mondjuk az Eiffel-torony (és a franciáknál meg egyáltalán nem kerül elő a Nemzeti Múzeum, gondolom). De egy picikét az Eiffel-torony is része a magyar kultúrának, legalábbis annak a rétegnek a kultúrájába beletartozik, akik a gyerekeiknek az Eiffel-toronyról is mesélnek. Ilyen értelemben gyakorlatilag nincsenek stabil, szigorúan etnikai-törzsi kultúrák, pont erről szól egyébként a Tatapume c. inkriminált műsor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 1:02 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
SándorK wrote:
ennek most nem a kultúrához, nyelvhez stb. van köze, hanem elég egyértelmű: le van leplezve az újabb liberálbolsevik, kozmopolita, nemzetrontó akció:
Tulajdonképpen van egy olyan olvasata a cikknek, ami szerint csak én vagyok debil, de akkor meg szerintem többszörösen inkoherens. Arra gondolok, hogy olvassuk a "maga a befogadás", "virágozzék ezer virág" kifejezéseket úgy, hogy ezeket Hanthy is pozitívnak tartja, meg még azt is, hogy a Klubrádió ilyen szellemű műsort csináltat Bodor Virággal, és aztán jön az, hogy ("visszafele sül el a puska") én a hüjeségeimmel elrontottam ennek a nemes célnak a megvalósulását. (Bár azért Bodor Virágról is elég lekezelően beszél, szóval azért őt is hibáztatja ebben.) Szóval lehet így olvasni, de a szöveg értelmezését szerintem úgy kell megállapítani, hogy kiszámítjuk, hogy tudja az olvasó maximálisan koherenssé tenni (az impliciten hagyott dolgokat kitöltve), és szerintem ez a jóindulatú olvasat elég inkoherens szöveghez vezet. Mert hiszen miért is hiúsítottam volna én meg a Virág céljait, ha azokat a hüjeségeket mondtam, amiket Hanthy nekem tulajdonít? Azzal szerintem egyáltalán nem "sült volna el visszafele" a puska. Vagy a másik hüjeség, amit nekem tulajdonít, hogy "vannak olyan kulturális különbségek, amiket szóban nem lehet elmagyarázni" (tökre nem ezt mondtam), szintén nem hiúsította volna meg a Klubrádió szándékait, ha ilyet mondtam volna. Szóval ez így nem koherens. De még gondolkozom, mert az én eredeti olvasatom szerint se stimmel a szöveg -- érdemes egyáltalán ezen az egészen gondolkozni?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 0:54 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Mondjuk a Nemzeti Múzeum épülete hogyan hordozza a kultúrát? (A Nemzeti Színházra nem kérdezek rá.)
Szerintem most úgy csinálsz, mintha nem értenél valamit, amit pedig értesz. Egy nép, etnikum, nemzet kultúráját nem más alkotja, mint mindazok a dolgok, amelyek generációról generációra át vannak hagyományozva. Ilyenformán korábbi és későbbi alkotások is beletartoznak, sőt, szerintem az ezekhez kapcsolódó történetek, mítoszok stb. is, ha ezek továbbhagyományozódnak. A Nemzeti Múzeumot így kaptuk meg mi is, a kinézetével, a történetével, a hozzá tartozó sztorikkal (Petőfi a lépcsőn stb.) együtt. A Nemzeti Színház meg, akár tetszik neked, akár nem, a következő generációk kulturális öröksége lesz, bele fog tartozni a magyar kultúrába. (Bár én jobb szeretném, ha lerombolnák, és az építésének és lerombolásának a sztorija kerülne bele a magyar kultúrába. :) )


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 0:15 
Offline

Joined: 2009. January 22, Thursday, 0:03
Posts: 1
Sziasztok,

hát, mivel Laci fölhívta a figyelmem a cikkre, tekintve, hogy hálistennek érintett vagyok, és volt kedves elküldeni nekem, el is olvastam. Hanthy már régebben is nagyon buta és nagyon agresszív cikkeket írogatott, de ennek most nem a kultúrához, nyelvhez stb. van köze, hanem elég egyértelmű: le van leplezve az újabb liberálbolsevik, kozmopolita, nemzetrontó akció: a népszavazási kérdéses KL-re, aki a bűnös Klub R-ban szennyezi a magyar lelkeket, majd lecsap az SZDSZ (nemzetáruló, kozmopolita stb., a szalonzsidózás van itten szokás szerint), és akkor minden a helyére kerül, együtt pusztítják tovább a magyar népet és kultúrát.
Dehát MN, mit vártatok? :) Ott politikai cikkek vannak, elég egyértelmű irányultsággal...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 21, Wednesday, 23:36 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Mondjuk a Nemzeti Múzeum épülete hogyan hordozza a kultúrát? (A Nemzeti Színházra nem kérdezek rá.)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 21, Wednesday, 23:34 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Mi az, hogy "kultúrahordozó"? Amíg nem tisztázzuk, miről beszélünk? Pl. mire mondanátok, h na, az tényleg "kultúrahordozó"?
Például irodalmi művekre, tudományos alkotásokra, épületekre, képzőművészeti cuccokra. A nő valószínűleg azzal keveri össze, amit mondtam, hogy persze a nyelven alkotott dolgok hordozzák a kultúrát (ezeknek a formájában adjuk át a következő generációnak).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvészek és "nyelvészek" másféle tevékenységei
PostPosted: 2009. January 21, Wednesday, 23:28 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Mi az, hogy "kultúrahordozó"? Amíg nem tisztázzuk, miről beszélünk? Pl. mire mondanátok, h na, az tényleg "kultúrahordozó"?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group