NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 29, Friday, 7:08

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 228 posts ]  Go to page Previous  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Next
Author Message
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 8, Sunday, 13:15 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szigetva wrote:
Arra gondolok, hogy hülyén néz ki, hogy egy egyetemen valaki akkor lehet tanár, ha az akadémia nagydoktorai közül már elég sokan meghaltak ahhoz, hogy nagydoktor lehessen. Amíg a nagydoktorságnak nincs létszámkorlátja, addig még úgy-ahogy oké: aki ott megfelel, az lehet itt tanár. De ez a pluszgát már egyáltalán nem fer.


Szerintem a felsőoktatás most egye csak meg, amit főzött. Ha azzal igyekeztek benyalni az MTA-nak, hogy a nagydoktorihoz kötötték bizonyos felsőoktatási pozíciók betöltését, akkor vállalják csak szépen ennek a kellemetlen következményeit is. A felsőoktatás ezzel (ha így van, nem vagyok a bürokratikus felsőoktatási kérdésekben nagyon járatos) már másodszor köpi szembe magát: először azzal, hogy a saját maga által kiadott PhD fokozatot nem tartotta elég jónak ahhoz, hogy a fokozattal rendelkező betöltse az adott tanszéki pozíciót, másodszor pedig most, amikor a gazdinak fogyóban a pénze, ezért cupák helyett bunkósbottal hadonászik. Nem lehet mást mondani: megérdemlik.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 8, Sunday, 12:55 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Elméletben igen, de a gyakorlatban tudtommal még a tanszékvezetőséghez sem kell nagydoktori fokozat...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 8, Sunday, 12:35 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Arra gondolok, hogy hülyén néz ki, hogy egy egyetemen valaki akkor lehet tanár, ha az akadémia nagydoktorai közül már elég sokan meghaltak ahhoz, hogy nagydoktor lehessen. Amíg a nagydoktorságnak nincs létszámkorlátja, addig még úgy-ahogy oké: aki ott megfelel, az lehet itt tanár. De ez a pluszgát már egyáltalán nem fer.

Egy példa: az oké, hogy diplomát az kaphat, akinek van két nyelvvizsgája. De ha az országban egyszerre csak adott számú nyelvvizsgával rendelkező ember lehet, akkor nem oké.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 8, Sunday, 12:23 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szigetva wrote:
Tehát a nagydoktori ,,vizsgának'' nem szabadna versenyvizsgának lenni, az csak szintfelmérő vizsga lehetne.


Ezt nem értem. :oops:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 8, Sunday, 12:01 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
rebrus wrote:
a nagydoktorok számát annyiban fogják limitálni, hogy az össz-tiszteletdíjuk max. 1,8-szorosa lehet az akadémikusokénak.
Ami ugye azért kurva igazságos, mert nagydoktornak lenni nem csak kóved, hanem az egyetemi tanárság feltétele is (az meg súlyos pénzkérdés). Tehát a nagydoktori ,,vizsgának'' nem szabadna versenyvizsgának lenni, az csak szintfelmérő vizsga lehetne.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 8, Sunday, 10:14 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Polónyi wrote:
Az akadémiai doktorok és az akadémikusok tiszteletdíjára fordított éves összeg együttesen nagyobb, mint az alapkutatásra szánt forrás, az OTKA.

prezzey wrote:
Most megnéztem az idei költségvetésben.
Akadémikusi tiszteletdíjak és hozzátartozói ellátási díjak 2044,1 M Ft
OTKA Kutatási témapályázatok 5198,0 M Ft (gondolom ezek a tényleges kifizetések)

Na ja, de ebben ezek szerint az akadémiai doktorok (big doctor) nincs benne. Abból is van több ezer, és havi kb. 100 rupó!

Ha csak 3000 nagydoktorral és 100e Ft-tal szamolunk, az 3600 M Ft, így összeadva már több mint az OTKA.

Ezt a számítást az is valószínűsíti, hogy az elnök nemrég arról beszélt, hogy a nagydoktorok számát annyiban fogják limitálni, hogy az össz-tiszteletdíjuk max. 1,8-szorosa lehet az akadémikusokénak.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 8, Sunday, 0:01 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Én nem tudom, én csak Polónyitól idéztem.

De azt is durvának tartom, ha kutatásra csak két-háromszor annyi megy, mint tiszteletdíjra... Képzeljük el, ha fizetésünk harmada lenne a nyugdíjjárulék... (Mellesleg az akadémikusok vagy elég jól fizető állásban vannak -- tanszékvezetők meg hasonlók --, vagy ilyen állásból mentek nyugdíjba. Azaz nem a nyomortól óvja meg őket az a járandóság, ami fizetésnek is szép lenne, nemhogy kiegészítésnek.)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 7, Saturday, 22:11 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
fejes.lászló wrote:
Ez itt a durva:

Polónyi wrote:
Az akadémiai doktorok és az akadémikusok tiszteletdíjára fordított éves összeg együttesen nagyobb, mint az alapkutatásra szánt forrás, az OTKA.


Ez komoly?! Nem tudom elhinni :O

Most megnéztem az idei költségvetésben.

Akadémikusi tiszteletdíjak és hozzátartozói ellátási díjak 2044,1 M Ft
OTKA Iroda az MTA-n 371,4 M Ft (gondolom ez a szervezés)
OTKA Kutatási témapályázatok 5198,0 M Ft (gondolom ezek a tényleges kifizetések)

Hát ez szerintem pont fordítva van, ha csak nem elnéztem valamit. Nem értek a költségvetéshez...

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. February 24, Tuesday, 20:36 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
fejes.lászló wrote:
Hol érdekli az egyetemeket a minőség? De komolyan, ezt nem ironizálva kérdezem, mit tesznek az egytemek, bármelyik egytem a minőség érdekében? Hogyan ellenőrzik a minőséget stb.?

Van még a habilitációs eljárás (egyetem), aztán a szak-akkreditáció (MAB), meg az egységes szak-kimeneti követelmények (minisztérium). Ez a sok intézmény mind-mind garantálja a minőséget az egyetemek nagyon szigorú belső szelekciója mellett bizony. :lol: :D :) :( :x :evil:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. February 24, Tuesday, 20:07 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
Ha átalakulnának olyanná, mint a német Max-Planck-intézetek, azt én nem értékelném "szétverésnek".


Nem tudom, azok milyenek, de a mostani rendszer biztosan nem jó. Viszont tényelg úgy tűnik, hogy ezt akarják bebetonozni.

Egyébként nem is értettem, mit hivatkozik olyasmikre, h a nagydoktori cím vmiféle minőségbiuztosítás az egyetemek felé. Hol érdekli az egyetemeket a minőség? De komolyan, ezt nem ironizálva kérdezem, mit tesznek az egytemek, bármelyik egytem a minőség érdekében? Hogyan ellenőrzik a minőséget stb.?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. February 24, Tuesday, 19:36 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Az is biztos, hiogy kár lenne szétverni az akadémia intézményrendszerét.
Ez attól függ, mit értesz "szétverésen". Ha átalakulnának olyanná, mint a német Max-Planck-intézetek, azt én nem értékelném "szétverésnek". Az viszont, ha egyetemekhez csatolnák őket, nagyon gáz lenne, mert az egyetemek ugyanolyan kontraszelektívek (most soroljak tanszékvezetőket? :) ). Szóval ahhoz előbb az egyetemeket is "szét kéne verni"...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. February 24, Tuesday, 19:00 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Az MTA részéről az akadémiai doktori cím fenntartása egy minőségbiztosítási szolgáltatás: ellensúlyozza például azt a valóban teljesítmény- és minőségellenes abszurdumot, hogy komoly egyetemen is lehet valaki professzor értékelhető nemzetközi publikációk vagy referált magyar monográfia nélkül, s így, amikor odabiggyeszti neve mellé az "egyetemi tanári" jelölést, az akár "cafrangként" is hathat. Érthető, hogy ezzel szemben állva érdekeket, személyes ambíciókat sért az Akadémia - de a minőség védelme megéri az ebből eredő konfliktusokat.


Hát nem tudom, annak idején pl. Pais Dezsőről mondták, hogy egy mionográfiát sem írt, ennek ellenére korának egyik legtekintélyesebb nyelvésze volt.

Viszont nem értem, a nagydoktori cím valóban igazolná a nemzetközi publikációs teljesítményt? Én úgy tudom, ez még akadémikusoknál sem így van...

Nem tudom, mennyire gondolhatja komolyan a pasi, amit írt. Nyilván mi csak bizonyos tudományágak folyamataiba látunk bele. Az is biztos, hiogy kár lenne szétverni az akadémia intézményrendszerét. De hogy erre hivatkozva megpróbáljuk megúszni a gyökeres átalakítást is, hááát...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. February 24, Tuesday, 17:46 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Megszólalt a hivatalos megmondóember is a mundér védelmében. Sajnos rá is elmondható, hogy semmi újat nem tud mutatni, nemcsak a vitapartnerére.

Csak egy valódi gyöngyszemet emelek ki: :)

Fábry György wrote:
A tudósszakma önszabályozása és minőségi kontrollja mindig is minőségelvűbb volt, mint az állami adminisztráció vagy néhány, a demokrácia látszatát keltő sajtókritika a tudomány felett.


A többit elolvashatjátok itt.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. February 18, Wednesday, 17:15 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Ez itt a durva:

Polónyi wrote:
Az akadémiai doktorok és az akadémikusok tiszteletdíjára fordított éves összeg együttesen nagyobb, mint az alapkutatásra szánt forrás, az OTKA.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. February 18, Wednesday, 14:41 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Címek, cafrangok, elefántcsonttornyok

Quote:
Végül is a törvénymódosítás legsúlyosabb problémája, hogy nem teremti meg azokat a feltételeket, amelyek alapján a magyar tudomány és az akadémiai kutatóintézetek a hazai innováció hajtóerejévé váljanak. Pedig mára már közhely, hogy a versenyképesség-javulás fő forrása a belföldi K+F, az innovációs tevékenység, valamint az oktatás, szakképzés, felsőoktatás. Ez a törvénytervezet nem fog a hazai tudományos, innovációs helyzeten változtatni, azon, hogy a hazai tudományos, innovációs teljesítményt évek óta a szabadalomszám csökkenése jellemzi. Viszont ennek ellenére - ha elfogadják - kétségtelenül nyugodtan, viszonylagos anyagi gondok nélkül fog élni elefántcsonttornyaiban a hazai tudományos értelmiség elitje.


Ó, a magyar szokások szerint akkor a javaslat máris tökéletesen betöltötte a hivatását! :D

Quote:
Akinek nagydoktori címe van, nagyobb tudós, mint akinek nincs. Aki levelező akadémikus, az még nagyobb tudós, aki pedig rendes tag, az a legnagyobb tudós.


LOL :lol:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 228 posts ]  Go to page Previous  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group