NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 15:12

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 228 posts ]  Go to page Previous  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Next
Author Message
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 9, Monday, 11:03 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szigetva wrote:
Engem (még) nagyon zavar (bár kényelmes), hogy szinte semmilyen publikálási kényszer nincs. Nem vesz elő a tanszékvezetőm, intézetigazgatóm, dékánom, hogy akkor nézzük, micsináltál tavaly.


Ez azért ennél nyilván bonyolultabb: ha letanítasz X+ órát, utána nem marad energiád publikálni, legfeljebb valami gagyi folyóiratban (azt meg jobb is ha nem, már csak a fák érdekében is). Az persze más tészta, ha nem igaz, hogy olyan óraterheléssel rendelkezel, ami miatt nonszensz lenne számonkérni rajtad még a publikációt is.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 9, Monday, 10:38 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
szigetva wrote:
Engem (még) nagyon zavar (bár kényelmes), hogy szinte semmilyen publikálási kényszer nincs.
Igen, bár persze az akadémiai szférában nagyon nehéz a teljesítmény mérése, máshol is a világon. Viszont még mindig ott alkalmazzák a leginkább (úgy tudom): az egészségügyben, a közoktatásban, az államigazgatásban vannak jól bevált módszerek, és szinte tiltják ezeknek az alkalmazását (és különösen a következményeiket, intézmény bezárása, jövedelmek differenciálása, emberek kirúgása). Ráadásul olyan mértékig védik a törvények a közalkalmazottakat, hogy még azokat se tudják elbocsátani, akik nyilvánvalóan nem felelnek meg semmilyen sztenderdnek.

Ja, azt elfelejtettem írni, hogy ki is volt "a képviselőm": Szent-Iványi István.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 9, Monday, 10:22 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
kalman wrote:
Egyébként Magyarország egyik nyomora, hogy a verseny teljesen ki van iktatva a közszférából (intézményeken belül is és intézmények között is), márpedig anélkül nincs a minőség irányába ható nyomás.
Engem (még) nagyon zavar (bár kényelmes), hogy szinte semmilyen publikálási kényszer nincs. Nem vesz elő a tanszékvezetőm, intézetigazgatóm, dékánom, hogy akkor nézzük, micsináltál tavaly. Ugyan az se jó, ha a kényszer miatt írja az ember a semmit (sok ilyet lehet olvasni, főleg amerikaiaktól), de alapvetően lusta vagyok, jó volna, ha emiatt félnem kéne valamitől. (Az meg még jobban zavar, hogy a kollégáimnak sincs publikálási kényszere, így aztán vannak, akik khmm...)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 9, Monday, 10:09 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
szigetva wrote:
A kartell, az nem csak a gazdasági társaságok között lehet? Önkormányzatok is össze szoktak fogni pályázati pénzekért.
Nekem azt mondta vki, aki asszem ért hozzá, hogy ha nem nyíltan együtt pályáznak, hanem levajazzák, h az egyikük pályázik csak, akkor az az EU-ban mindenképpen büntetendő. Egyébként nehéz is lenne csak a versenyszférára korlátozni a versenyszabályokat, mert vannak vegyes tulajdonú, félig-meddig autonóm stb. szervezetek is. Egyébként Magyarország egyik nyomora, hogy a verseny teljesen ki van iktatva a közszférából (intézményeken belül is és intézmények között is), márpedig anélkül nincs a minőség irányába ható nyomás.
szigetva wrote:
[off]
Egyébként azt honnan tudni, hogy ki az ember EU képviselője? Akármelyik a 24ből?
[/off]
Persze, akármelyik, csak vicceltem, hogy "a képviselőm". Egyébként annak írtam, akit ráadásul személyesen ismerek, de azóta elfelejtettem megkérdezni tőle, h mér nem válaszolt.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 9, Monday, 7:34 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
kalman wrote:
Nemcsak ezér nem stimmel, amit szigetva mond
Jó van, igazatok van. Így jár az ember, ha egy töketlen megfogalmazását (,,az még oké'') elkezdi védeni. Megérdemeltem.
kalman wrote:
Még egy ilyen szép történet volt, amikor a bölcsészkarok megegyeztek, hogy egyetlen közös pályázatot adnak be egy EU-s pénzre, hogy ne legyen köztük rivalizálás. Akkor írtam az EU-s képviselőmnek, hogy ezért fel kéne őket jelenteni, de a füle botját se mozdította. Jobb helyeken a versenyhivatal az ilyen kartellezést ugyanúgy bünteti, mint a versenyszférában.
A kartell, az nem csak a gazdasági társaságok között lehet? Önkormányzatok is össze szoktak fogni pályázati pénzekért. Nem azt modnom, hogy jó, ha az egyetemek nem versenyeznek (milyen óvatos vagyok már!), de lehet, azért nem reagált a képviselőd, mert ez tényleg törvényes.

[off]
Egyébként azt honnan tudni, hogy ki az ember EU képviselője? Akármelyik a 24ből?
[/off]


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 9, Monday, 1:26 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
varasdi wrote:
szigetva wrote:
rebrus wrote:
Sztem az sem OK, hogy egy egyetemi fokozatot a bigdoctorsághoz kötnek.
Szerintem se, de azt még elfogadom, hogy azt mondja egy töketlen egyetem, hogy ezt a döntést másra bízza.


Ezt nem mondod komolyan, ugye? Egy állítólagos egyetem (NB. hivatalosan a szakmaiság legfelső szintje), amelyik képtelen önállóan eldönteni, hogy XY megfelel-e szakmailag a követelményeknek?
Nemcsak ezér nem stimmel, amit szigetva mond, hanem azér is, mer ez nem egy-egy "töketlen" egyetem döntése volt, és nem önkritikából született, hanem erről a rektorok egyeztek meg (abban az időben, amikor a rektori konferenciának még nem volt semmilyen jogi státusa). Magyarul önkéntesen és egyeztetve megállapodtak abban, hogy csorbítják a saját autonómiájukat.
Még egy ilyen szép történet volt, amikor a bölcsészkarok megegyeztek, hogy egyetlen közös pályázatot adnak be egy EU-s pénzre, hogy ne legyen köztük rivalizálás. Akkor írtam az EU-s képviselőmnek, hogy ezért fel kéne őket jelenteni, de a füle botját se mozdította. Jobb helyeken a versenyhivatal az ilyen kartellezést ugyanúgy bünteti, mint a versenyszférában.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 8, Sunday, 21:45 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
fejes.lászló wrote:
Sorold, h melyekre nem!
:cry:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 8, Sunday, 21:41 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
szigetva wrote:
Ugye nem kell sorolnom, hogy milyen magukat egyetemnek nevező intézményekre gondolok?


Sorold, h melyekre nem!

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 8, Sunday, 20:44 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
varasdi wrote:
Ezt nem mondod komolyan, ugye?
Gondoltam, hogy fel fogtok hördülni. A töketlent fettel kellett volna. Ugye nem kell sorolnom, hogy milyen magukat egyetemnek nevező intézményekre gondolok? De én sem tartom az ilyen intézményeket igazán komoly helynek (és akkor a sajátomat is bele kell sajnos értenem). (Meg hogy pont az MTÁra bízzák.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 8, Sunday, 20:31 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szigetva wrote:
rebrus wrote:
Sztem az sem OK, hogy egy egyetemi fokozatot a bigdoctorsághoz kötnek.
Szerintem se, de azt még elfogadom, hogy azt mondja egy töketlen egyetem, hogy ezt a döntést másra bízza.


Ezt nem mondod komolyan, ugye? Egy állítólagos egyetem (NB. hivatalosan a szakmaiság legfelső szintje), amelyik képtelen önállóan eldönteni, hogy XY megfelel-e szakmailag a követelményeknek? Az a tragikus, hogy azzal, hogy ott hemperegnek az Akadémia lábai előtt, pont a saját szakmai hitelességüket árusították ki. Ők képzik a szakembereket, de önállóan nem tudják valakiről eldönteni, hogy az-e? Ez abszurd.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 8, Sunday, 20:20 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
rebrus wrote:
Sztem az sem OK, hogy egy egyetemi fokozatot a bigdoctorsághoz kötnek.
Szerintem se, de azt még elfogadom, hogy azt mondja egy töketlen egyetem, hogy ezt a döntést másra bízza.
rebrus wrote:
A nyelvvizsgás analógia nem jó, mert ma már nem csak egy helyen tehetsz nyelvvizsgát, ez nem monopolizált, mint a nagydoktori cím kiadása.
De ha csak adott számú nyelvvizsgát adhatnak ki egyszerre?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 8, Sunday, 20:13 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
szigetva wrote:
Amíg a nagydoktorságnak nincs létszámkorlátja, addig még úgy-ahogy oké: aki ott megfelel, az lehet itt tanár. De ez a pluszgát már egyáltalán nem fer.

Egy példa: az oké, hogy diplomát az kaphat, akinek van két nyelvvizsgája. De ha az országban egyszerre csak adott számú nyelvvizsgával rendelkező ember lehet, akkor nem oké.

Sztem az sem OK, hogy egy egyetemi fokozatot a bigdoctorsághoz kötnek. Hát miért vezették be a habilitációt? Nem pont ezért? Ráadásul az akad. doktori fokozatot egy az egyetemtől független intézmény adja ki -- ez nem sérti a híres egyetemi autonómiát? Mi van pl. egy külföldön tud. karriert csinált emberrel, ha neadjisten haza akar jönni? Leteszi a nagydoktorit vagy honosíttatja a ... a ... mit is?

A nyelvvizsgás analógia nem jó, mert ma már nem csak egy helyen tehetsz nyelvvizsgát, ez nem monopolizált, mint a nagydoktori cím kiadása.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 8, Sunday, 15:53 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
szigetva wrote:
varasdi wrote:
Nem lehet mást mondani: megérdemlik.
Te most a kollektív bűnösség rút elvét alkalmazod. Én ezt mindig hülyeségnek tartottam (szerintem nem egyedül), aztán most én fogok szívni vele (szerintem nem egyedül). Aki ezt eldöntötte, arra nincs hatása.
Én meg ezt tartottam mindig (részben) hülyeségnek. Azért azt nem lehet mondani, hogy totális diktatúrában élünk, lehet szervezkedni, a nyilvánossághoz fordulni stb. Kit hibáztassak azért, hogy ilyenek nem történnek, hogy ilyen alacsony a szolidaritás szintje, ha nem kollektíven a diákságot és a tanárságot (meg az akadémián dolgozókat)?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 8, Sunday, 13:56 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szigetva wrote:
varasdi wrote:
Nem lehet mást mondani: megérdemlik.
Te most a kollektív bűnösség rút elvét alkalmazod. Én ezt mindig hülyeségnek tartottam (szerintem nem egyedül), aztán most én fogok szívni vele (szerintem nem egyedül). Aki ezt eldöntötte, arra nincs hatása.


Ez inkább a kollektív karma elve. :) De abban tök igazad van, hogy akik emiatt szívni fognak, azok nem azok, akik ténylegesen felelősek ezért a helyzetért.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: leendő akadémikusok figyelmébe
PostPosted: 2009. March 8, Sunday, 13:45 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
varasdi wrote:
Nem lehet mást mondani: megérdemlik.
Te most a kollektív bűnösség rút elvét alkalmazod. Én ezt mindig hülyeségnek tartottam (szerintem nem egyedül), aztán most én fogok szívni vele (szerintem nem egyedül). Aki ezt eldöntötte, arra nincs hatása.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 228 posts ]  Go to page Previous  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group